Върнете се към Предучилищна педагогика | Профил | Публикации
всички ключови думи
Писах преди време, ние сме от новообразуваното българско училище в Минеаполис, САЩ. Бихте ли ми дали идеи за по-активни игри или песни, които и да включват развиване на речта и речника? Трябва ни нещо, като Пеят скачат палците, Хей ръчички и прочие. Може и да е по-активна от тях, просто ни трябва нещо, с което да разнообразим по средата на часа и да им дадем възможност да се пораздвижат малко. Стихчета и рими също ще свършат работа.
Здравейте! Вярвам, че вече се радвате на успехи от работта си с децата.
Ето една игра, която е подходяща за 3-годишни деца.
Играла съм я с всички мои първи групи до сега и много сме се забавлявали. В началото научаваме целия текст с децата, като им показвам и движенията. След това играя с тях, но сме си разделили текста. За тях е този в червен цвят, защото е придружен с движения.
Събрали се зайчета.... пет. ( изнасят напред едната ръка и покават 5-те пръстчета)
Строили се всички... в ред.( с една ръка правят мах пред тялото на ниво пояс)
Белички... дебелички,( имитационно движение с две ръце встрани , като делвичка, могат и да се поклащат)
с ушенца... като листенца, ( правят "ушенца" с по 2 пръстчета над главичката си)
с мустаци... като на юнаци.( с показалците на двете ръце показват от под нослето си колко са дълги мустаците. Могат да показват, че са дълги и навити на масури, т.е. да правят и кръгообразни движения)
Строили се, преброили се: едно, две, три, четири, пет....( броят пръстите на ръцете си, като на "5" отново изнасят едната ръка напред и показват петте разтворени пръсчета)
и заиграли на... телефон.( с едната ръка имитират слушалка на телефон и я слагат до едното ухо )
Първото казало... слон.( 1 дете в "телефонната слушалка")
Второто чуло...кон.( също като първото)
Третото казало... внуче.( като предходните две)
Последно чуло... куче.( същото прави и последното дете в редицата)
Хукнали всички през глава с вик:
"Куче! Куче! Де го, де?" ( На "Куче! Куче!" всички са хванали главичките си с 2 ръце. На" Де го, де?" могат да се озъртат с различни движения на тялото и позиции на ръцете)
Хайдееее, телефонът отиде.( На ХАЙДЕЕЕ - правят кръгове с едната ръка пред тялото, на ТЕЛЕФОНЪТ -" слушалка", на ОТИДЕ - разтварят двете ръце встрани и повдигат рамене нагоре).
Играта е подходяща и за изява пред публика. Приема се добре.
Другото, за което се сещам е песен на Маргарита Шоселова. Казва се "Помощници за 100 неща" и е публикувана в един от броевете на сп. "Първите седем", но аз я имам само на касета и за съжаление не мога да ви я изпратя. В нея се пее за ръчичките, които рисуват, перат, прегръщат, плетат; за крачетата, които подскачат, вървят, танцуват, стоят; за очичките, които разглеждат, бдят, намигат, спят; за устичката, любима бърборичка, която похапва, пее, смее се. И изобщо - детето благодари на всички помощници мънички с които прави 100 неща.
Ще се радвам, ако поне малко съм помогнала. Поздрави!
Хайде, народе, помагай! Всеки знае поне по пет такива игри.
Вигив, твоята игра ме подсети за нещо, което правим с три годишните -това е една броилка, в която се "играе " с пръстите на ръцете:
Eдно, две ,три-пръстчета добри.
Четири, пет, шест-слушаха ме днес.
Седем, осем, девет - миха се одеве.
Десет - тука спри и пак ги повтори!
Eдно, две ,три - сладка каша ври
Четири, пет, шест - искаш ли петмез?
Седем, осем, девет - близнах си одеве.
Десет - тука спри и пак ги повтори.
Три годишните много харесват и играта на мишка и котка . Децата се нареждат в кръг, хванати за ръце, вътре има едно мишленце, а отвън - коте. Мишлето "гризе" сиренце клекнало, а децата обикалят в кръг и пеят: "В къщи има мишенце, то си гризе сиренце." Повтаря се два пъти, като може да се смени посоката на въртене. Следва "А отвънка котката дебне го пред дупката!" След тази реплика децата вдигат ръцете си горе без да се пускат, мишенцето излиза отвън и започва да обикаля около кръга, а котето, разбира се, се опитва да го хване преди то да се е мушнало обратно в "дупката".Изборът на нови мишле и коте може да става и на принцип, избран от учителя. Прредизвикателсвото, за три годишните тук е да овладеят емоцията и да "пазят" мишлето, без да се пускат, а мишлето и котето да обикалят само около външната срана на кръга.
За по-големи подобна като структура и също толкова емоционална е играта "Седни бързо" - столчетата са наредени в кръг с облегалките навътре- Учителката пуска весела, ритмична музика, децата бързичко обикалят около тях. При спиране на музиката те се стремят да седнат бързо на най-близкото до тях столче. Преди всяко спиране на музиката учителката намалява броя на столчетата с едно, така че винаги за едно дете да не достига. Играта се играе до оставане на един победител - най-бързото и внимателно дете. Предизвикателството тук е в спазване на спортсменски дух - столчето трябва да се заема "честно", без лакти и скрити хватки. За да направите връзка с развитие на речта, може да модифицирате играта като възложите на "певец" да пее песничка и да я прекъсва по свой избор - това ще бъде момента, в който децата ще трябва бързо да си намерят столче. Работата на "певеца" е сложничка - хем да изпълнява ясно и с достатъчно силен глас песента, хем да не забрави като е прекъснал откъде да продължи.
Опитайте да поиграете и на "Кральо-портальо". И пишете дали децата при вас харесват игрите толкова, колкото нашите тук. Ще ми бъде интересно да разбера дали американският начин на живот е дал отражение и върху "харесването" или "нехаресването" на типове игри.
"Варило мише кашица" в компилация и вариан, в който ние с моите деца играехме в първа група.
Варило мише кашица /2 пъти - едната ръка е "паничка" , а на другата показалецът е "лъжичка" и с въртеливо движение "бърка" в паничката.
На това мишле дало /4 пъти - показалецът на едната ръка показва пръстите последователно на другата ръка, като започва от палеца. Всяко показано пръстче от ръчичката-'паничка" се изправя.
На най-малкото не дало - показват най-малкото пръстче и на следващите думи "барабанят" в/у него. Останалите пръстчета са свити.
- Ах ти, малчо, мързелан!
Ни си яло, ни си спало, само цял ден си ревало.
За тебе каша няма.
Кашата е наша. - Двете ръце са протегнати напред и с дланите правят голяма "паничка"
Ам, ам, ам! - ритмично имитират ядене от "паничка" с 'лъжичка"
Вижте колко съм голям!- двете ръце са вдигнати горе, може да се повдигнат на пръсти, може да подскачат...
Ако се сетя още нещо, ще пиша пак.
Замазала баба таванчето -показват с ръце чело
замазала стеничките - погалват бузки
измила пода- пипат брадичка
затворила едното прозорче-затварят едното око
затворила и другото прозорче- затварят и другото око
заключила с ключето- завъртат нослето
и отишла на гости.- показват с едната ръка.
Пътувам и добре че взех лаптопа с мен...
Някой може да ме упрекне /Негово право е/, че рекламирам колекциите на vorfax, но споделеното от него за мен и децата, с които работя са полезни...В момента работя с 5-6 - годишни дечица.
Вижте "Песни за цифрите". Децата от групата ми научиха всички песни. Пусках им ги известен период по време на хранене. /Вече ще спра да го правя, защото вместо да се хранят, започват да пеят :-)))/. Ако всяка песен при изпълнението й се придружи с имитационни движения по текста, става много сладко. ( пример - припев на Песен за единицата - Едно е слънцето, една луната, едно нослето, и една главата. Един е покривът над всяка къща. Един е татко, който ме прегръща. Една за всички е земята ни голяма. Една едничка на света е мама. - текста подсказва движенията).
Пак в колекциите на vorfax има песен за "десетте джуджета" - Сутрин ме обличат, мият ми лицето... и т.н. По тази песничка ние рисувахме. Децата очертаха ръката си и след това с дорисуване превърнаха всяко пръстче в "джудже". ( Идеята не е моя. Дете донесе един от броевете на сп. "Бърборино" и я видяхме там. Хареса ни и го направихме. Беше много приятно забавление... Дълго време си имахме над 300 работливи "джуждета" в групата - къде 5, къде 10, другаде и повече.
В понеделник ще доразвием идеята от "Бърборино". Ще изрежем "джуджетата" , ще им залепим на обратната страна картонено пръстенче. Така всяко дете ще си има поне по 5 джуджета-куклички, с които ще разиграваме куклени миниатюрки.
Ето и една песничка,която може да се използва и като стихотворение:
Имам две сестрички,весели,добрички
кои са те,кои са те-моите ръчички.
Я ги покажете,лекичко плеснете-
пляскайте,пляскайте мънички ръчички.
Имам две братлета,пъргави момчета
кои са те,кои са те-моите крачета.
Я ги покажете,тихичко тропнете
тропайте,тропайте,мънички крачета.
и още нещо-измислено с помощта на децата и затова-любимо:
Едно,едно,едно Мечо кара колело.
Две,две,две Зайо плува по море.
Три,три,три Вълчо гърло го боли.
Четири петлета скачат след детето
и пет,пет,пет-мамо,купи ми сладолед.
Да покажем как растат гъбките в гората, /вдигат ръце напред и до горе/
как те сладко,сладко спят долу сред тревата. /клякат и "заспиват"
Ситен дъжд ги щом полей,после слънчо ги огрей, /стават с рр напред и раздвижват пръсти нагоре-надолу, имитират дъжд/
вижте колко много гъбки има във тревата. /скачат на място с два крака/
върху елементарна мелодия и повторение на стиховете е подходяща за раздвижване при най-малките
Сещам се за Дора Габе- Имам две ръчички и двете мънички
с едно пръстче,с две пръстчета
с три,четири,пет-сладки като мед.
или Лявата ръчичка има пръсти -пет,
Дясната ръчичка има пръсти -пет.
С лявата и дясната,аз ще стисна здравата
пълната паничка с пресничка водичка,
зайчето да пие ще го вардим ние.
съжалявам,но не мога да се сетя за заглавията.Дано съм полезна.Успех!
МОЕТО СЕМЙСТВО - игра с пръсти
Свито, свито юмруче, - лява ръка свита на юмрук
кой ли ще го отключи,
ето с това ключе, ще го отключа - показва "ключето"
откюч - движение за отключване, покзва се отворена длан
палец - това е татко, здрав и силен,
показалец - това е мама нежна и добра,
среден - това е батко най голям,
безимен - тава е кака,
малешка - а това съм аз , най мъничак,
Това е моето семейство!
Играта се повтаря и с другата ръка
Успех! Дано съм полезна.
Тухличка по тухла, (на всяка сричка едната длан се поставя над другата)
къща построихме.
То-о-лкова широка, (ръцете са встрани)
то-олкова висока . (ръце - горе)
А коминче? А коминче? (ръце на кръста, оглеждат се)
Още тухлички вземете (навеждат се с ръце до пода)
и коминче построете! (подскачат с ръце високо горе)
Последните 2 реда се повтарят. Моите деца я харесват много.
2.Игра с ръце
Къщичката малка -покривче с ръцете
като залъгалка- въртележка с ръце
със прозорче - кръстосваме показалците
и с вратичка - успоредно ръцете
гуши се в гората - ръцете под бузката за спане
като малка птичка - кръстосват се длани за крила.
Дано ви харесат и успех!
И отново от сп. "Първите седем"
Музикална игра "Малките животни' / с имитационни движения/
1.Аз съм малко котенце, кой не ме познава.
Правя туй, което, мяу, всяко коте прави.
Мяу - мяу- мяу/4пъти
2. Аз съм малко патенце, кой не ме познава.
Правя туй, което , па, всяко пате прави.
Па-па-па /4 пъти
3.Аз съм малко бръмбарче, кой не ме познава.
Правя туй, което, бръм, всеки бръмбар прави.
Бръм-бръм-бръм /4 пъти
4. Аз съм малко жабченце, кой не ме познава.
Правя туй, което, квак, всяко жабче прави.
Квак-квак-квак /4 пъти
5. Аз съм малко щъркелче, кой не ме познава.
Правя туй, което, трак, всеки щъркел прави.
Трак-трак-трак /4 пъти
Това е оригиналният текст. В списанието са описани движенията, но може и да се импровизира. Могат да се добавят текстове за други животинчета.
Успех!
Да препоръчам нещо по темата/може би знаете,но все пак/ сб. "Игри с пръсти",автор В.Паунов - текст и описание на играта.Полезно помагало за учителя в детската градина
"373 комуникативни игри в детската градина",автор Галя Данчева,изд. Слово
Определят се двама водещи за "рибари",които са хванати за ръце. Всички "рибки" (останалите участници ) плуват свободно в "морето" (предварително определено игрално поле ). Рибарите се стремят да уловят бягащите "рибки". Всеки уловен става рибар и се хваща от едната или другата страна на постоянно уголемяващата се мрежа. Играта продължава докато бъдат уловени всички "рибки".Играч напуснал игралното поле се счита за уловен. Докоснат при разкъсана мрежа играч не е уловен.
Още нещо за което днес ме подсетиха децата- игра"Вятърната мелница"
Духай,духай ветре от зори /ръцете са горе и ги разлюляват в ляво в дясно/
вятърната мелничка върти /рр са пред гърди, свити в лактите и се въртят в кръг-"мелничка"/
тя не спира едно,две,три /всички се хващат за ръце и започват да се въртят в кръг /
колелото се върти /темпото на въртене се усилва /
тя не спира едно,две,три /темпото намалява /
колелото сее въъртиии/ колелото спира да се върти /
Децата не бива да пускат рр/да не "скъсат" кръга/ и да не засилват много тъй като има и по-страхливи деца/.С по-големите деца може да се направят два концентрични кръга-например момичета и момчета,руси и тъмнокоси и пр. и да се въртят в различни посоки.Мелодията измисляме според текста и настроението,всички го умеем.
Различните народни хорца за деца като например" Шопско хоро", "Ръченица"са много подходящи за раздвижване между различните дейности.
Колеги, и аз благодаря! Затова обичам нашата общност в BGLOG.
Някои игри бях позабравила, а са толкова хубави и децата много ги обичат! БЛАГОДАРЯ ВИ, че ми ги припомнихте!
,, Да събудим пръстите"
Палчо, събуди се,
Показалчо, разсъни се,
хайде, среден, стига спа,
ти, Безимен, не разбра.
Кутре, кутре, кутренце,
мое малко момченце,
хайде да си поиграем,
както ний си знаем.
Описание: Лявата ръка е във вертикално положение, като пръстите са леко разтворени. Показалецът на дясната ръка докосва последователно върха на всеки един от пръстите на лявата ръка, като го свива и след това пак го изправя. Следва смяна на ръцете, т.с събуждаме пръстите на дясната ръка.
Играта е мн.забавна и децата я обичат.
Мила Biz,
Преди малко изпратих мартенички за САЩ и се сетих, че ако пулбикуваш адрес, може колеги да изпратят на децата мартенички....
Първата игра се нарича: ГЪБКИ и се играе по следния начин: 1.)Дечицата са клекнали и са разпръснати наоколо, като са склонили главици на събраните си длани, имитирайки спане, а някоя от мамите пее(казва) – (може да импровизирате и да си съчините мелодия!) : Да покажем как растат гъбките в гората, как те сладко, сладко спят, спят си по тревата.(може да се добави мелодия) 2.)Щом ги ситен дъжд полей – тук децата започват лекичко да се изправят с ръце напред и сгънати в китките надолу, като същевременно си размърдват пръстчетата, за да имитират дъжд.Така докато се изправят напълно. 3.)После слънце ги огрей – ръцете се вдигат над главата, след което се спускат настрани, докато се приберат към тялото (така показват слънцето). 4.)Вижте колко много гъбки има по тревата!(2) – тук децата с ръце на кръста започват да подскачат.(Това са порасналите гъбки!Взимай кошницата...)
Друга игра ,която се играе с повече деца е: “Бели пеперудки”.Може би се сещаш за нея? Децата се подреждат в кръг, а от тях се избират две “пеперудки” и се пее: Бели пеперудки, къде отлетяхте? Дойде ли ви края, изберете дружка(и)! Аз избирам първата! Ти избираш втората! – тук всяко от децата избира нова пеперудка и...играта се повтаря до безкрай!
Друга подобна на ПЕПЕРУДКИТЕ е играта “СИВО ЗАЙЧЕ”.Тя пък се играе така: Децата пак са в кръг, в средата му е клекнало едно детенце – зайче, което “спи”,а някоя мама пее(казва): Спи сиво зайче във ямата.(2) Болно ли си, я кажи! Мило зайче, не лъжи!(2) Подскочи, подскочи и другарче избери!
Козленца палави, игриви где ли сте се скри ли? Козленца палави, игриви где ли сте се скри ли? Тука рогче се подава, там козичка се е свряла. Мееееее, Меееееее, Мееееее,Меееееее. Тез козлета много знаят да подскачат да играят. Тез козлета много знаят да подскачат да играят. На 1 куплет си криете лицата с ръце. На 2 си слагате пръстчета за рогчета на главичките, а на 3 се хващате за ръчички и започвате да подскачате.
Ето нещо за сутрешна гимнастика: Стоите прави един срещу друг с детето и пеете: Аз лявото краче, напред ще го подам (вдига се крачето напред), ще го раздвижа тъй-тъй-тъй (върти се само ходилото, след което детето стъпва на него), ще се завъртя (завърташ с цялото тяло). Аз дясното краче, напред ще го подам (същата процедура с дясното краче), ще го раздвижа тъй-тъй-тъй, ще се завъртя. Аз лявата ръка, напред ще я подам (вдига ръката и завърта китката), ще я раздвижа тъй-тъй-тъй, ще се завъртя (отново въртене). Аз дясната ръка, напред ще я подам, ще я раздвижа тъй-тъй-тъй, ще се завъртя. Аз двете си ръце, напред ще ги подам, ще ги раздвижа тъй-тъй-тъй, ще се завъртя. Аз своята глава, напред ще наведа (навежда се главата от врата леко надолу), ще я раздвижа тъй-тъй-тъй (върти се във всички посоки), ще се завъртя.
Да отворим прозорчето - с ръце пред гърди имитираме отваряне Да го затворим - ...имитираме затваляне Да отворим прозорчето - с ръце пред гърди имитираме отваряне Да погледнем през него - с ръце на кръста се навеждаме напред, като последователно въртим глава наляво и надясно А коминче? - свивате рамене въпросително Още тухлички вземете - навеждане надолу, а с ръце да се допре земята и коминче построете! - ръцете се вдигат високо над главата, като върха на пръстите се допират и имитират покривче.
Децата в градната много харесваха тази игра. А и с моето момченце много я играем. На него много му харесва, а е на 2 год. и 5 месеца.
Ето я и неея:
Мечо лапите встрани разтваря - ръце встарни после пред гърдите ги събира. - ръцете се поставятпред гърди В тъмната хралупа той наднича, - ръцете се слагат над очи и ах медеца сладък как обича. - се навеждаме да ¨гледаме¨ в хралупата После скача в тревата - подкосци жилнала го е пчелата.
Ето още една. Пее се този текст
Ходи, ходи баба Меца круши да събира. Децата ходят приведени с ръце зад гърба (както казвам аз на моето детенце, да ходим както ходят дядовците). За дечицата си малки сладки ги подбира. Едната ръка остава отзад, а с другата имитираме , че събиираме круши от земята. А след нея тичат, малките мечета, тичат,тичат, тичат с босите крачета. /2 Децата започват да бягат.
Нямате права да коментирате тази публикация.