Върнете се към Предучилищна педагогика | Профил | Публикации
всички ключови думи
Бързам да изкрещя - БЛАГОДАРЯ, antoineta!
Приказката е станала чудна!
И кажи на Приказко, че всички у дома го обожаваме!
Чудни картинки, браво, antoineta!
Колегите от началния курс вероятно задължително използват текстови материал заедно с картинния. Но моите колеги от предучилищната педагогика знаят, че понякога използваме само картинен материал, придружен с наш преразказ. Това се налага толкова по-често, колкото по-малки са децата, за да не се отвлича вниманието им с непознатите за тях букви, а да могат да се насладят докрай на герои, цветове и събития.
Въпросът ми е - дали не бихте се опитали да направите презентация на приказка, в която да не е включен текст. Би ли могло текстът да бъде написан отделно, за да се запознае с него учителя? И още - Възможно ли е движение на героите, но като смяна на поза, мимики, жестове? Извинете ме, ако въпросите ми са неуместни, но презентациите определено не са силната ми страна :)
galina_fr, благодаря за мнението и въпроса. Те са много полезни за мен, защото ще знам при следваща публикация с какво да се съобразявам. Възможно е текста да бъде премахнат и приказката да бъде озвучена. такива опити направихме в начално образование http://www.bglog.net/nachobrazovanie/21179; http://www.bglog.net/nachobrazovanie/21153. Аз също мислех да я озвуча, но не успях да намеря аудио запис на Косе Босе. Ако някой колега има такъв, веднага ще я редактирам и ще я озвуча.Презентацията може да озвучите и самите ВИЕ- опция "Вмъкване"; "Запис на звук". За съжаление качеството на звука не е много добро, а пък аз не се харесвам как звуча.:))))
Ако желаете приказката да бъде без текст - това също е възможно. Още днес ще кача презентация без текст, а текста ще кача отделно, така че да може да бъде разказван от учителя.
За съжаление жест и мимика не могат да се постигнат в РРТ или поне на мен не ми е известен начина ако има
такъв. В момента проучвам флаш технологията. http://www.bglog.net/blog/queen_blunder/site/posts/?bid=21335 Тя има огромни възможности, но за съжаление все още съм много, много начинаеща...
Ако това се нарича начинаещ, аз съм направо абориген :)
antoineta, не поправяй нещо завършено и толкова хубаво! Аз имах предвид за бъдещи разработки и по-скоро въпросът ми беше чисто теоретичен и за обогатяване на моите познания. Да си призная, че ми е много по-лесно да прочета тук готовия отговор на въпросите си - синтезиран и разбираем, отколкото да отида да препускам из нета. Благодаря за линковете, сигурна съм, че ще са полезни на много хора!
galina_fr, напоследък и аз търся отговори на въпроси само в нашия сайт, защото съм сигурна, че хората ТУК няма да ме подведат. Искам обече да бъда максимално полезна за вашата симпатична общност и затова преработих приказката и създадох текстов документ към нея. Дали може да се ползва в този вариант ще кажете ВИЕ. Всъщност така се получава по-богат избор...НАДЯВАМ СЕ ДА СЪМ ПОЛЕЗНА!Копие от Косе Босе.ppt Косе Босе.doc В текстовия документ има хипервръзки при номерата на слайдовете..
РР. Ако някой иска може да озвучи приказката със собственото си изпълнение. Ако среща трудност, мога да помогна с разяснения..
antoineta, това, което си направила сега лично за мен е по-ценно от позицията на чистата картина, която поднасяме на децата с наш разказ. На мен така ми харесва повече. Много бих искала да прочета и мнението на други колеги.
Освен това да кажа и още едно мое мнение, за което моля да споделите как мислите вие - когато става дума за презентации, се счита че те ще се представят пред цялата група или поне една част от презентациите. Ако е така, решаващо значение има големината на самите фигури, за да бъдат те разбираеми за децата и да не се създава напрежение или излишно отдалечаване от основната тема. Как мислите?
Галя, съгласна съм с теб, че картините в презентацията и фигурите трябва да бъдат достатъчно изчистени и ясни, така че публиката, независимо от нейната възрастова група, да може да ги възприема без да се напряга.
Незнам вие как представяте презентациите, но в училище използваме мултимедиен проектор и екран. На компютъра обектите изглеждат малки, но когато се разтегнат на екрана имат съвсем друга визия. Понякога една презентация може да изглежда чудесно на монитора, но на екрана не излиза добре. Поради тази причина често променям слайдовете. Това е хубаво на РРТ, че е "отворена" програма и можеш да променяш нещата, които не ти харесват.
Галя, много се радвам на тези коментари и на дискусията, която подхвана, защото тя ще бъде от полза на всички. Благодарна съм на всички, които се отнасят критично към моите "продукти", тъй като това ми помага да поправя грешките си.
Току що видях, че в общност "Начално образование", Куини е поместила пост с приказка, която я бях помолила да озвучи. Слагам линк тук и се надявам да ви хареса нашия съвместен продукт http://www.bglog.net/nachobrazovanie/21442.
antoineta, при нас в детската градина компютрите са привилегия на шефския отдел. Но се надявам да имам в групата си и да ползвам презентациите, които нетърпеливо събирам. Затова е и притеснението ми относно големината на фигурите и текста. Така или иначе, мисля, че няма да имам друг избор, освен представяне на монитора. Но пък, от друга страна, ти ми поставяш тема за размисъл къде би могло да се инсталира екран и всички да се забавляваме учейки...
А сега да се отдам на приказката :)
Тони, цена нямаш , мила!
Ако има титла МАЙСТОР НА ПРИКАЗКИТЕ - ПРЕЗЕНТАЦИИ то тя е твоя! Продължавай да твориш!
И аз ще прескоча до НУПа, знам , че ръкавичката ще е станала чудесна, но..нека и чуем!
Нямате права да коментирате тази публикация.
Още...