Върнете се към Фотография | Профил | Публикации
всички ключови думи
EXIF информацията към JPEG файловете е допълнително резюме на подробностите за дадения файл и си мисля, че е създадена точно за цифровата фотография.
На Фиг. 1 виждаме резюме на нормална снимка, направена с цифрова камера. Трите важни параметъра, които оформят качеството на снимката, това са Скорост на експонация (Shutter Speed), която се измерва в секунди (по-често в части от секундата), Бленда (Aperture Value) - безразмерна величина, пресметната като съотношението на фокусното разстояние, отнесено към диаметъра на лещата и Светочувствителност на фоточувствителния материал (фотографска лента или CCD сензор), която се определя по ISO (не съм много сигурен). Реципрочната стойност на последното - разделителна (разрешаваща) способност на фоточувствителния материал (Resolution) се измерва, както знаем, в точки за разстояние (в случая точки за инч).
Фигура 1. Примерна извадка от EXIF информация на JPEG файл
Shutter Speed - Времето, през което, затворът на фотоапарата остава отворен. През това време върху сензора(филма) навлиза светлина и дава съответната реакция (фотофизична или фотохимична). Най-общо - колкото повече време светлината се експонира върху сензора(филма) толкова снимката е по-светла (за стандартните негативни филми, резлтатът е по-тъмен негатив, което пък при копирането на снимката предизвиква по-светла снимка). Като добавка - по-висока скорост на снимане води до по-висока рязкост при снимане на движещи се обекти. Минимумът за снимане без статив на неособено подвижни обекти е 1/60 s.
Aperture - ако се базираме на определението за бленда (фоточувствителност на оптиката) виждаме, че колкото е по-отворен обектива, толкова стойността на блендата е по-ниска. Или с други думи - по ниско число на "апертурата" води до по-отворен обектив и е предпоставка за проникване на повече светлина до сензора (филма), а следователно и по-светли снимки. За по-голямо удобство (по-нататък ще спомена защо е направено) стойностите на блендата са стандартизирани - 1.8, 2.8, 4, 5.6, 8, 11, 16, 22, 33. Блендата е параметърът, който влияе и върху дълбочината на фокуса. При по-затворена бленда имаме по-дълбок фокус, което се обосновава с по-голямото качество на лещите в центъра им.
Като бърз пример, може да погледнете нормален обектив за фотоапарат (Фиг. 2). Там има една огледална скала, която не се мърда, а показва нещо. В момента си гледам апарата и виждам следното - фокусиран е на безкрайност. Ако използвам бленда 4, ще имам фокус на снимката си от 10m до безкрайност. Ако обаче използвам бленда 22, ще имам фокус от 2.7m до безкрайност.
Resolution - определя се от чувствителността на сензора(филма) и е обратнопропорционална на него. На Фиг. 3 съм снимал залез, а както знаем слънцето дава адски много светлина. Използвал съм чувствителност на сензора (50 ISO) или разделителна способност 180 точки/инч и както виждате, въпреки цифровия зуум на макс, снимката изглежда сравнително прилично.
Фигура 3. Снимка на залез - 1/2004 s. / f/8 / ISO 50
Сега, когато сме се запознали с основните параметри на една снимка, можем да се научим и как да ги използваме. Предполагам всеки от вас си е купувал филмче за фотоапарат Коника. Не знам дали сте обръщали внимание, върху вътрешната страна на кутийката има едни картинки с цифри. За 100 "асов" филм и скорост 1/250 s оптималните стойности на блендата са следните - за плаж/сняг - 16, за слънчево - 11, при наличие на облаци - 8, за облачно без слънце - 5.6 и за обекти в сянка - 4. Разбира се, това са доста гранични положения и за по-странни ситуации се препоръчва практика, светломер или автоматични настройки :)) Да не забравяме, че тези настройки са за снимане БЕЗ светкавица. При използването й, трябва да се отчете главно няйната сила, но за това - друг път.
Когато имаме нужда да променим някой от параметрите, най общо можем да действаме пропорционално, като блендата гледаме по стандартизираните стойности, представени по-горе. Примерно, ако трябва да снимаме със скорост 1/250 s и бленда 5.6, а искаме да затворим блендата на 8 (една стойност) тогава намаляваме скоростта с една стойност - 1/125 s. Същото важи до голяма степен и за чувствителността на сензора(филма). Ако трябва да снимаме с горните настройки на 100 "асов" филм, а разполагаме с 200 "асов", увеличаваме скоростта на 1/250>>1/500 s ИЛИ затваряме блендата с една стъпка - 5.6>>8.
Всичко това може да звучи малко сложно и объркващо, но повярвайте - не е чак толкоз :)) За тези от вас, които не обичат да четат много-много (като мен), а обичат да експериментират, на помощ идва EXIF информацията и цифровите камери. За онагледяване - снимката на Фиг. 3 е избрана от мен като "най-добра" от серия от 15-20 снимки. На всяка съм променял някой от параметрите с една стъпка, с цел да се науча как се снимат залези, а EXIF данните ми показват кои параметри са най-подходящи.
Желая ви успех, а ако има нещо - питайте :))
Браво Тони! Много добра и полезна статия!!! :)
Ще драсна и аз малко съвети, за избор на камера, за правилно снимане и някои трикове :)
За да коментирате тази публикация трябва да се регистрирате. натисни тук
Още...