Върнете се към Образование | Профил | Публикации
всички ключови думи
Чули сте шумотевицата за тази учителка, която ходи на училище с мюсюлманска забрадка.
В тази връзка започнах спор с мъжа ми - аз мисля едно, той друго. Кажете, какво мислите вие!
Според мен, някоя Айше, и да носи забрадка, и да не носи - все си е мюсюлманка. Така, както не й правиш забележка, когато я питаш как се казва, и тя ти каже, че се казва Айше - нали не й казваш "Добре де, как Айше, трябва да е Ана!" Мисълта ми е, че човекът е какъвто е, такива външни неща като име, забрадка, кръстче на шията и други признаци не са важното. А важното е дали е добър човекът.
А вече ако някой говори пред събрало се множество ученици на арабски, и казва, че Аллах е дал евро парите -това вече ми се вижда прекалено, и не трябва да се допуска. (Това беше направил някакъв учител по религия).
Ето противоположното мнение - на мъжа ми. Той смята, че да се носи мюсюлманска забрадка е предизвикателно демонстриране на религия, и по тази причина трябва да бъде забранено. Според него, с такава забрадка от далеч демонстрираш - ето, аз съм от "добрите", а някой, който не носи такава забрадка, съответно минава към "лошите". Един вид, такава забрадка демонстративно разделя хората. Това е опасно, особено когато ислямският фундаментализъм със сигурност се опитва да се настани в България.
Много ще ми бъде интересно да видя още мнения. Това някак ще ми помогне да си доразвия (или променя) моето мнение. Трябва ли и в България, както във Франция, да е забранено да се ходи на училище със забрадки или кръстчета?
Нищо лошо и аз не виждам всеки да се носи така както иска ,но тази забрадка се появи отскоро и е някаква демонстрация към нещо ,което е много притеснително според мен.
Аз все си мисля, че що годе валидния отговор на въпроса защо мюсюлманското облекло "не е допустимо", а християнските кръстчета "са допустими" почива върху една слабо забелязвана по принцип разлика между двете религиозни общности - християнските общества са преминали през секуларизация (отделяне на верските дела от обществените и прокламирането им за изцяло личен избор), а мюсюлманските още не са - реформата на Ататюрк е най-близкия до секуларизация пример и единствен по рода си. И успехът му зависи доста от ролята, която Ататюрк дава на армията.
В този точно контекст погледнато носенето на роби и шамии от мюсюлманите, не изглежда на християните като "личен избор на облекло", а като плътно следване на религиозни правила за мястото и поведнието на жената, които меко казано са неприемливи за днешните хора, формирани в силно християнската европейска културна традиция със все секуларизацията барабар. Нали не сте залелязали, някой да се вълнува от малките шапчици, които носят по-възрастните български турци. Обаче, като започат българските туркини да си увиват телата и главите, това веднага буди въпроси: защо? сама ли е решила? какво иска да покаже? на кого го показва? и т.н. и т.н. Жалко е, че след "500 години турско робство", Възродителен процес, ДПС, 11 септемри, Ирак и Афгнистан, вече не можем да говорим честно и открито помежду си мюсюлмани и християни за тези неща. Не мога да се отърва от усещането, че учителката не е искрена като казва "това си е моят личен начин на обличане". Искам ми се да си поговоря с нея, за да ми разкаже, защо го е избрала в зряла възраст, защо преди е имала друг, какви са функциите на различните елементи от облекото й и ей такива работи, които ще ми помогнат да рзбера наистина защо виждаме повече забрадени и увити в роби български .мюсюлмански жени сего отколкото преди 10 ина години. Но не мога и да й се сърдя - какво друго да каже пред накацалите я медии и колко ли противен е кантактът с напористите и недообразовани журналисти, които търсят едиствено сканадал, защото някой им е казал, че само сканадалът вълнува хората.
Шогун,и у дома беше проведен подобен разговор.
Да видим сега за какво става дума...Ако аз отида на работа със забрадка,какво ще стане?Да,но аз не искам да си слагам забрадка,освен в случаите,когато се налага-когато съм на полето,да се предпазя от слънцето.
През което и българско село да минем,ще видим,че жените там носят забрадки,но ние знаем,че в случая не става дума точно за такива забрадки.
Да сложим на везната -кръстче от едната страна,от другата-забрадка!?!?Звучи ми богохулно!
В една демократична държава управлява мнозинството!?,дори на "книга"да е,но е така.В България мнозинство за сега са българското християнско население,следователно ...Всеки,различен от източноправославната религия да си изповядва религията у дома и своя храм...Училището обаче е обществена институция.Тогава!?Какво правим в този случай?
Защо говорим за официален език и официална религия?Обезсмисля се разговорът,ако не е така.Да не забравяме,че България съществува благодарение на източноправославната религия,която войни за налагане на своята вяра не е водила.Изповядващите я са отворени към другите,приемат и будиста,и друговерието,за разлика от този случай,за който става дума в момента-те не приемат друга вяра,тяхната религия е затворена религия.
И каквото и да си говорим тук,тази забрадка не е толкова безобидна,колкото се опитват да ни я представят.Тя говори за други сериозни мотиви.Какво всъщност значи една забрадка в случая?Прикриване на какво,или скриване на какво и демонстрация на какво?
От както тръгнахме към Европа-интересно,защо ли аз още не съм "стъпила"на европейска земя,може би защото вътрешно съм убедена,че отдавна вървя по нея-и в мен се насажда натрапливо мисълта,че се върви към настаняването на колективна амнезия.
Войни е имало от както свят светува,има ги и в момента.Аз пък се смятам за пацифист по рождение.
Изумена бях от една книжка за деца,в която войните в Европа бяха представени като войната за малиновия сладолед!? Да ни сложат по един "нов"чип и да станем "нови"хора.
Необходимо е да минат години,за да говорим наистина за войната на малиновия сладолед,като наистина съществувала такава!!!
Не можах да сложа линк, затова публикувам статията:
Как се раздържавява образованието и как се одържавява религията
Кутия кибрит "Рибново" с 20 клечки
1-ва клечка. С поправка в Закона за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план (ЗСООМУП) религията е дописана в културно-образователната област "Обществени науки и гражданско образование" през септември 2002 г., когато управляващи са НДСВ и ДПС, а министър на образованието е Владимир Атанасов. 2-ра клечка. Културно-образователната област "Обществени науки, гражданско образование и религия" е една от 8-те области, които групират предметите за общообразователната подготовка в българското училище, въпреки че в Закона за народната просвета е записано, че образованието е светско! Двата закона явно си противоречат, но кой ли чете законите в България?
3-та клечка. Към законопроекта от 2002 г. за изменение и допълнение на ЗСООМУП липсват мотиви за включването на РЕЛИГИЯ към културно-образователна област "Обществени науки, гражданско образование" и в структурата на учебния план - ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ИЗБИРАЕМА ПОДГОТОВКА".
Кому са нужни мотиви
когато има парламентарно мнозинство?4-та клечка. С поправката на ЗСООМУП задължително избираемата подготовка осигурява допълнително обучение по учебни предмети от културно-образователните области, в това число майчин език и религия. Така на практика се узакони изучаването на религия и турски език в българските общообразователни училища, финансирано от републиканския бюджет.5-та клечка. Според ЗСООМУП учебните часове за седмица за всеки клас са лимитирани и ако в дадено училище се изучава религия и майчин език, това става за сметка на другите общообразователни предмети - информационни технологии, математика, спорт, изкуства и др. 6-та клечка. Учебният план за училището в раздел ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ИЗБИРАЕМА ПОДГОТОВКА се изготвя (определят се предметите религия и майчин език) от директора на училището и е "съобразен с интересите на учениците и с възможностите на училището". А какъв ли е интересът на учениците, когато
директорът е с политическа протекция
и трябва да осигури работа на учителя Бошнак?7-ма клечка. "Интересът на учениците" се удостоверява с декларация свободен образец, подписана от родителите. Тази декларация не е включена като задължителен елемент на училищната документация, регламентирана в Наредба 4 за документите в системата на народната просвета и това я прави лесна за манипулация при евентуален контрол за предпочитанието на обучение по религия и майчин език пред другите предмети.8-ма клечка. Обучението по предметите се осъществява по учебни програми, разработени върху дефинирани държавни образователни изисквания, разписани в Наредба 2 за учебно съдържание -описание на постижимите знания, умения и отношения, които се измерват или наблюдават като резултати на учениците по учебните предмети и културно-образователната област "обществени науки и гражданско образование". Учебните предмети са: роден край, човекът и обществото, история и цивилизация, география и икономика, предметен цикъл "Философия" (психология и логика, етика и право, философия), свят и личност. НЯМА ПРЕДМЕТ РЕЛИГИЯ! В предметен цикъл Философия (ХI и ХII клас, второ равнище - профилирана подготовка) е заложено изучаването на спецификата на религиозния светоглед и ролята му в историята на културата (модул Световни религии). А какво преподава учителят Бошнак, дали МОН е проверило? Какво изучават 4000 ученици (според изнесените данни в медиите)?9-а клечка. Какво преподават на децата учителите по религия,
как я преподават и какво оценяват
в МОН не знаят! В България има наредба за обучение на кучета, но наредба за обучение на децата по религия няма! Няма изисквания за задълженията на извършващите обучение по религия, няма изисквания за обучението (цели, очаквани резултати, оценяване) няма и разписани правила за обучението по религия.10-а клечка. През 2003 г. Министерството на образованието публикува в "Държавен вестник" инструкция 2 за провеждане на обучението по учебен предмет "Религия", въпреки че такъв предмет няма в наредбата за учебно съдържание! А образованието е светско според Закона за народната просвета!11-а клечка. Според тази инструкция "организацията на обучението по учебния предмет "Религия" се осъществява с утвърдените от министъра на образованието и науката: концепция за обучение по предмета "Религия" в общообразователното училище на Р България и концепция за обучението на мюсюлманските деца по предмета "Религия - ислям" в общообразователните училища"! Тази концепция за обучение на мюсюлманските деца е изискана от фондация "Програма достъп до информация", но има мълчалив отказ на министъра да я предостави. С решение № 1795 от 26.02.2002 ВАС е отменил отказа на министъра на образованието и науката да предостави информация за програмите и други документи, свързани със свободно избираема подготовка "Религия - ислям" и "Религия - Християнство", изготвени и намиращи се в МОН. Министърът не е сметнал за необходимо да отговори на заявлението за достъп до обществена информация на ПДИ. 12-а клечка. Според инструкцията обучението по предмет "Религия" се провежда на български език, но в сайта на МОН
липсват одобрени учебници
и учебни помагала по предмет РЕЛИГИЯ! По какви учебници 4000 ученици изучават "Религия-ислям", министърът да каже! Съгласно Закона за народната просвета чл. 35.(1) министърът на образованието и науката упражнява контрол върху дейността на всички видове детски градини, училища, обслужващи звена и степени на образование. 13-а клечка. Седмичният брой на часовете за изучаване на учебния предмет "Религия" за отделните класове е по един час за двата вида подготовка - задължително избираема или свободно избираема. Това обучение по религия е 32-36 часа годишно и се финансира от републиканския бюджет!14-а клечка. Според инструкцията за учениците от II - ХII клас се оформят годишни оценки. Какво се оценява, след като няма учебна програма, а и концепциите на министъра са информационно недостъпни - не са публикувани, липсват в сайта на МОН.15-а клечка. Според инструкцията обучението се осъществява по учебни програми и с учебни помагала, разработени в съответствие с концепциите за обучение по учебния предмет "Религия" в общообразователното училище. А след като липсват такива, как обучават децата?16-а клечка. Според инструкцията учебните помагала се осигуряват от Министерството на образованието и науката по заявка от регионалните инспекторати по образованието - следователно от 2003 г. снабдяването на учебните помагала е грижа и разход на МОН!17-а клечка. Според инструкцията "учители по учебния предмет "Религия" могат да бъдат лица, завършили Висшия ислямски институт. В сайта на института (www.islamicinstitute-bg.org) е записано, че извърша обучение по Закона за висшето образование, но не е акредитиран и липсва в списъка на висшите училища в сайта на МОН. В сайта е написано, че "Висшият ислямски институт (ВИИ) е създаден с разрешение № Р-15 на Министерския съвет на Република България от 9 март 1998 г., въз основа на Закона за изповеданията. В "Държавен вестник" брой 32 от март 1998 е публикувано Решение № 96 от 11.03.1998 г. за даване на съгласие за регистриране на сдружение с религиозна и религиозно-просветна дейност. Защо висшият ислямски институт се афишира като висше училище?18-а клечка. Според инструкцията "Финансирането на обучението по учебния предмет "Религия" се осигурява в съответствие с чл. 41 от Закона за народната просвета "Средствата за издръжка и развитие на просветата се определят с държавния бюджет, приет от Народното събрание, и с бюджетите на общините". Защо МОН направи българския данъкоплатец спонсор на обучението по религия в училищата?19-а клечка. Според инструкцията "Контролът и организацията на обучението по учебния предмет "Религия" се осъществява от директорите на училищата, от експертите от регионалните инспекторати по образованието, от главния експерт по религия в Министерството на образованието и науката". Какво контролират и как го контролират, като не съществуват разписани изисквания за учебно съдържание, учебни програми, цели и оценяване, няма и публичност на концепциите на министъра?20-а клечка. Според § 1 инструкцията е за експериментално обучение:"Учениците от III и IV клас в училищата, в които се изучава експериментално учебния предмет "Религия" в часовете за задължително избираема подготовка, имат право да изучават предмета в часовете, предвидени за този вид подготовка, до завършване на обучението си в началния етап на основната образователна степен."А кои са експерименталните училища? Нека МОН да отговори дали училището в Рибново е такова? Внимание! Кибритът "Рибново" е опасен за българското училище. В сайта на висшия ислямски институт пише: Основната мисия на ВИИ е подготовка на мюсюлмански духовници за нуждите на мюсюлманската общност в страната ни, като мюфтии, проповедници (ваизи) и учители по ислямска религия за основните и средните държавни училища!Възпитаниците на ВИИ - София, могат да работят като свещенослужители, т.е. като имами, ваизи и мюфтии. Паралелно с това те придобиват учителска правоспособност?!С раздържавяването на образованието и одържавяването на религията гражданите стават електорат.
Стефка Гетова
Чета коментарите ви по темата и осъзнавам, че май забрадката на Радка не е толкова безобидна.
Спомням си, че преди време гледах покъртителния документален филм по телевизия Скат - Новото турско робство.
Слагам видео парчетата тук.
...................................................
Марена, наистина май проблемът е дали забрадката се използва като начин да се наложи някаква религия. В случая, модата със забрадките се налага сега не като начин на обличане, а като демонстрация на религия.
Ген - това, което е направил Ататюрк - да превърне Турция в светска държава, явно е изисквало да се премахнат забрадките, и сигурно ще е крачка назад, голяма цял век, те да получат гражданственост.
Ла вида лока, много са симпатични учениците ти и явно ти е много интересна работата, макар и зле платена. Дано можеш да си позволиш да я практикуваш, защото се вижда колко добър контакт имаш с децата, и това сигурно не е само, защото сте на близка възраст. А по темата за забрадките - очевидно няма как да стане това, което искат учениците: хем кръстчетата да останат, хем забрадките да се махнат. Или - или. Ех, ако можеше да се забранят само забрадките..... :)
Мария, щеше да е добре да си поговориш с тази забрадена учителка. Може би щеше да успееш да вникнеш в истинските й мотиви.Журналистите търсят само сензацията, а ти щеше да успееш да разбереш за какво всъщност става дума, и да ни разкажеш и на нас. Дали наистина решението е нейно? Ако е така, защо сега? Защо не преди десет години? Ето такъв факт: през миналия век по селата масово са се носели забрадки. Едната ми баба, която беше от село, носеше забрадка даже вкъщи. И сега по селата възрастните жени ходят забрадени. Но някак си тази мода отминава. Докато това другото, с мюсюлманските забрадки, сега се възражда, и затова явно има причина. И тя може да е само - агресията на една религия, и отдръпването й от светските норми.
Нинаричи, нали ти беше в предаването по телевизията миналата седмица (мисля, че беше предаването на Светла Петрова)? И ти каза, че няма одобрени учебници? Сигурна съм, че е както ти каза, макар някакъв експерт да го отрече - той изобщо не ми се видя убедителен. Май някой пак не си е свършил работата, а точно тази работа трябва да се свърши. А за тази секретарка - много е разстройващо, че такива неща вече са норма, а не изключение! На мен лично това ми е много подтискащо, защото съм безпомощна да попреча.
Поли, оставих за последно да отговоря на теб, понеже твоите коментари по темата, и с думи, и с клипчета, са толкова изчерпателни, та май няма какво да се добави. Едва ли някой може да ги прочете и прегледа, без да си формира мнение. Е, какво пък: убедих се. :)
Magyar - добро е, не си го слагай на сърце. :)
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
Още...