Върнете се към Начално образование | Профил | Публикации
За коледното състезание по математика ми е болката!!!
Пише, че е за откриване на талантливи деца, а в същото време те трябва да си плащат.
Само тук в България това е възможно.
Лично аз познавам едно такова дете, което е талантливо, но поради финансово затруднение родителите не могат да го изпратят на състезанието.
Детето е ученик в 1 клас , не живее в града, където ще се проведе състезанието, има отлични математически способности, но няма да участва заради по -горе посочената причина.
Да живее българското образование!!!
Математическите състезания в този период са през две седмици. Скоро имаше състезание в гр. Кърджали, на 05.12. беше "Иван Салабашев", а на 12.12. е Коледното... Всяко от тях е с такса 6 лв. и наистина идва в повече. На децата - натоварването. След тежка седмица в училище, те се лишават от почивния ден, за да са на състезание. На родителите - финансово.
От друга страна... Явно математиците в страната са най-активни и непрестанно се "надскачат", защото бълват едно след друго различни състезания. Какво ли би станало, ако всяка събота състезанията се редуваха (първата седмица - математическо, втората - литературно, третата - историческо, а четвъртата - .....).
Може би пък това е добър начин за самофинансиране?
Не съм съгласна, че Коледното математическо състезание е абсурд. Започнало е като състезание преди 16 години като училищно в София. После става градско и след това - национално. За да се развие до такава степен, значи интерес има и той нараства с всяка година. Учебниците по математика обслужват както училищата в големите градове, така и училищата в най-малките селца. Зная, че с това, което пиша, ще си навлека негативи, но това е факт. С моите ученици решаваме в час задачите от учебника за около 15 мин. и след това ги занимавам със задачи от сборника, който има всяко дете или с други работни листи. И това не ги стресира, напротив, като се справят с някоя сложна задача, се радват и амбицират още повече. Вероятно и Европейското кенгуру, което е през март и е с традиции ще предизвика недоволство, после Великденското математическо и т.н... А в клас винаги има възможност за диференцирана работа, ако учителят открие ученик с математически заложби. Пък и участието не е задължително....
А за първокласника, за когото споделя колежката... ако е мой ученик и съм открила, че има заложби, ще намеря начин да го финансирам и да се яви на състезанието.
Съгласна съм с едно - малките населени места са изолирани и затруднени при участието.
Минусът е мой.
Станете част от общност "Начално образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!