Върнете се към Начално образование | Профил | Публикации
всички ключови думи
1. Подгответе текста за диктовка, като го разделите на три части по равен брой изречения.
2. Залепете всяка част на различно място в класната стая, така че и трите части да са равноотдалечени от дъската.
3.Разделете класа на три отбора, а всеки отбор - по двойки. Разделете дъската на три равни полета - по едно за всеки отбор.
4. Обяснете правилата: Всеки отбор работи едновременно по двойки. Ученик А отива, чете изречение от текста, прибягва и го диктува на ученик Б, който го записва на дъската. Маркерът се предава като щафета на следващата двойка. Ако изреченията са повече от броя на двойките деца, те се редуват отново като си разменят функциите. Този, който е диктувал вече пише и обратно.Дайте много ясна инструкция, че ще точкувате не само бързина, но и култура на поведение. (Децата приемат състезателната диктовка доста емоционално...)
5. Направете проверка и точкуване. Децата избират по един председател от всеки отбор, който проверява грешките на противников отбор. Помогнете, там където е нужно при точкуването, като давате (-) точки за неправилно изписана дума и (+) точки за правилно изписано изречение, точки за бързина и култура на поведение.
6. Дайте задача на групите да обсъдят как да подредят частите на диктовката, така че да се получи смислен текст. Всяка група излиза със собствено предложение, което носи допълнителен брой точки, ако е вярно. Накарайте да прочетат текста по начина, по който са подредили частите му, за да се убедят в правотата си или обратно. Може и да се постави творческа задача да се измисли заглавие.
7. Отчетете резултатите, наградете и оценете като се мотивирате.
Поне така направих аз :...
Запазвам си и тази полезна лекция!!! Роси, благодаря!!!
Благодаря ти, РОСИ! И аз като Ели пазя всички твои публикации – писмата ти и тези интерактивни методи на работа, които така хубаво ни описваш. Смятам лятото да си ги оформя на книжка и да си ги принтирам, за да са ми винаги под ръка!
А това е великденски поздрав за твоите сладурчета!
Роси, приложих първия вариант, за който ни обясни! Първото, за което бях доволна е, че успях да "размърдам" изморените вече четвъртокласници, на които класните им ръководителки постоянно дават преговорни задачи и тестове, заради външното оценяване. Второ, те самите казаха, че им е инетресен този начин, а не, както миналогодишната им учителка, обикновени диктовки - много двойки. Трето, отнесоха се много отговорно към поставената задача и направиха изводи за знанията си. Виждам , че при втория вариант, който предлагаш, се изпълняват комплексни задачи. Хубавото е, че всяка група пише различна част от текста (няма да поглеждат скришно встрани за помощ :)) и още, и още много хубави страни ,....!!!
Станете част от общност "Начално образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
Още...