Върнете се към Начално образование | Профил | Публикации
Виждам, че се коментират само парите и договорите. Но моля, това е нова длъжност и би следвало да се коментира имено тя. Колеги, вече назначихме старшите учители, назначихме и полагащата се квота главни учители и системата се затапи. Званията се оказват пожизнени и досмътни (Не дай Боже!). Но така или иначе старшите ще чакат да умре някои главен, за да се кандидатират за мястото му. Моделът всъщност има характер на еднократно увеличение на заплатите с 33/66 лева и не допринесе с нищо за кариерното развитие на учителите, нещо повече, той го спря.
Що касае коментарите по-долу, ще кажа само това - наистина парите още ги няма в училищните банкови сметки. Как ще се разпределят е друг въпрос, но мисля, че директорите, които ще изплатят за ноември и декември ще постъпят правилно.
1. Договорите за тези плащания са от два месеца;
2. Сумата за месец е 50 лева, върху която се дължат съответните отчисления за осигуровки и др.;
3. Аз лично бих приветствал директор, който от оставащите пари повиши плащането на някои старши учители, но кой ли директор би посмял да го направи.
Що касае счетоводителя или главния счетоводител и неговата заплата, ако той е с висше образование и си върши работата, не виждам причина па получава по-малка заплата от учителите. Нещо повече, ще повторя, ако си върши работата, без значение колко разбира от бюджет директорът, то съм убеден, че ще има повече ДМС-та за учителите.
Предлагам следния анимиран МОДЕЛ за коментар.
Идеята за кариерно развитие не е лоша, но както повечето идеи в образователната ни система има лоша реализация и предполагам нулев резултат като полза за децата. Има дублиране на функции, на редовия учител се слагат все повече и повече "шапки" и за да оправдае нечии заплати, му се налага да пише, и пише... Време и енергия отиват за безмислен труд, вместо да правим най-важното - да работим с и за децата.
Може би не е тук мястото, но се обръщам с молба към г-н Рисков. Къде можем да намерим пълната версия на мултимедийния учебник по Човекът и обществото за ІV клас? Предполагам, че и други колеги проявяват интерес към него. Уникален е!
Здравей, Пенко! Радвам се, че в любимия ми блог откривам стари приятели. :))
Решаването на въпросите на парче не може да гарантира устойчовост в развитието на образованието. Проблемите на учителската професия не се изчерпват само с така поставените промени. В случая, не е ли по-важното да се предприеме инициатива за изработване на стандартни критерии за преминаване на учителите от една длъжност в друга? За съжаление липсва унифицирана и стандартизирана система за оценка на учителския труд, а това води до субективизъм при избор на главен учител.
Пенко, ще съм ти благодарна, ако споделиш в блога критериите за избор на главен учител във вашето училище. В нашето училище предстои процедура за избор на главен учител, а аз съм един от кандидатите. Но… Надявам се скоро да спре инерцията на остарелите стереотипи в българското училище и в близко бъдеще да свърши дълбота криза в българското образование.
Поздрави!
Защо смятате, че директорът непременно ще толерира некадърни протежета, казвам некадърни протежета, защото ако са му протежета, но са кадърни, разбирай, всеотдайни учители, не виждам нишо лошо в това. Директорьт трябва ясно и недвусмислено трябва да изразява отношението си кьм всеки един, базирано на стойността и количеството на вложения в организацията труд. Така мисля!
Приятна вечер!
Аз също разгледах играта с въпросите и достъпните части от учебника. Така трябва да се предават знания на децата - достъпно и нагледно. Това е огромен труд и наистина цената е нищожна в сравнение с него. Бих си го купила за да го ползвам.
По отношение на кариерното развитие - както всяко нововъведение, то не е дообмислено от всички страни. Тепърва ще изникват въпроси за разршаване и ще им се търсят отговори.
Субективизмът рядко може да се избегне. А в този случай е почти невъзможно. Не може да се измери точно кадърността. Тук няма сантиметри и секунди. Колкото и да е всеотдаен един учител, все ще се намерят хора да не го оценят. Винаги ще има засегнати и такива които се считат за недооценени. Резултатите от нашата работа се виждат не на тези, така наречени, външни оценявания. Те са също много субективни, но това е друг въпрос. Резултатите се виждат след години, когато децата пораснат и се реализират. И тяхната реализация също не може да е критерий, тъй като децата се учат от много и различни учители.
Трудна работа е да се оцени учителският труд. Сигурно ще мине време преди да се изгладят недообмислените неща в кариерното развитие. Дано само не е прекалено дълго.
Относно другата тема - в моето училище изобщо не се говори за конкурс за главен учител, няма критерии, няма предложения, явно се чака колежка, която е в 6 месечен отпуск по болест, протеже на директора... да си обяви конкурс за нея и да си я избере
Относно кариерното развитие, че и развитието на образованието ни като цяло, ще си замълча - има опасност да изпадна в неконтролируем негативизъм, а това не ми е присъщо.
Желая успех на вас и ръководените от вас - да направите правилния избор.
Станете част от общност "Начално образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!