Върнете се към Образование | Профил | Публикации
всички ключови думи
Това е една провокация и покана за размисъл, към всички учители. Текстът е превод на официален канадски документ и препраща към други официални канадски документи/структури, които представляват един модел достоен за копиране.
Първият вариант на този постинг (прочетен 309 пъти) беше различен и много по-провокативен. За жалост не си давах сметка, че ситуацията в момента е "хипер нагнетена", както ми уточни МарияД, и съвсем неподходяща за силни провокации.
Разбирам, че играта с нервите на хората точно сега е глупаво. Така че ... просто кажете как ви се стува това нещо и има ли то почва у нас. ... И прощавайте нетактичността ми
------
Кодексът за професионално поведение определя минималните стандарти за професионално поведение на един учител, без да изчерпва тези стандарти.
Освен в случаите, в които законите не предвиждат друго, към всеки член на Асоциацията на учителите, за който има съмнения, че нарушава стандартите на професията, (включително и на този кодекс) може да бъде повдигнато обвинение в непрофесионално поведение съгласно устава на Асоциацията.
В отношенията му с учениците
1. Учителят преподава по начин, зачитащ достойнството и правата на всички личности, без дискриминация по отношение на раса, религия, цвят на кожата, пол, сексуална ориентация, полова идентичност, физически характеристики, семейно положение, възраст, потекло, мястото на раждане, място на пребиваване, социално-икономически контекст или майчин език. 2.(1) Учителят е отговорен за идентифицирането на образователните потребности, предписването и прилагането на програми за обучение и оценка на напредъка на учениците; (2) Учителят не може да делегира тези отговорности на лице, което не е учител. 3. Учителят може да делегира определени и ограничени аспекти от преподавателската си дейност на персонал, непритежаващ учителски сертификат, при условие че учителят контролира и ръководи тези дейности. 4. Учителят се отнася с достойнство и уважение към учениците си и взима под внимание техните особености. 5. Учителят не може да разпространява поверена нему или придобита в хода на служебните му задължения информация за учениците. Изключение правят случаите, когато това е изискано от закона, или когато, по преценка на учителя, това се прави, за да се защити интереса на ученика. 6. Учителят не може да получава заплащане за индивидуално обучение/ консултиране на ученик, на когото преподава по същия този предмет в клас. 7. Учителят не може да се възползва от професионалното си положение, за да продава стоки или услуги на или за учениците, които обучава.
1. Учителят преподава по начин, зачитащ достойнството и правата на всички личности, без дискриминация по отношение на раса, религия, цвят на кожата, пол, сексуална ориентация, полова идентичност, физически характеристики, семейно положение, възраст, потекло, мястото на раждане, място на пребиваване, социално-икономически контекст или майчин език.
2.(1) Учителят е отговорен за идентифицирането на образователните потребности, предписването и прилагането на програми за обучение и оценка на напредъка на учениците; (2) Учителят не може да делегира тези отговорности на лице, което не е учител.
3. Учителят може да делегира определени и ограничени аспекти от преподавателската си дейност на персонал, непритежаващ учителски сертификат, при условие че учителят контролира и ръководи тези дейности.
4. Учителят се отнася с достойнство и уважение към учениците си и взима под внимание техните особености.
5. Учителят не може да разпространява поверена нему или придобита в хода на служебните му задължения информация за учениците. Изключение правят случаите, когато това е изискано от закона, или когато, по преценка на учителя, това се прави, за да се защити интереса на ученика.
6. Учителят не може да получава заплащане за индивидуално обучение/ консултиране на ученик, на когото преподава по същия този предмет в клас.
7. Учителят не може да се възползва от професионалното си положение, за да продава стоки или услуги на или за учениците, които обучава.
В отношението му с училищните власти
8. Учителят протестира срещу възлагането му на задачи, за които не е квалифициран или които затрудняват професионалното изпълнение на работата му. 9. Учителят изпълнява задълженията по договора си със своя работодател*, докато те не бъдат прекъснати по взаимно съгласие или в съответствие със закона. 10. Учителят дава колкото е възможно повече информация относно мотивите си за напускане. 11. Учителят се придържа към споразуменията договорени от Асоциацията от негово име.
8. Учителят протестира срещу възлагането му на задачи, за които не е квалифициран или които затрудняват професионалното изпълнение на работата му.
9. Учителят изпълнява задълженията по договора си със своя работодател*, докато те не бъдат прекъснати по взаимно съгласие или в съответствие със закона.
10. Учителят дава колкото е възможно повече информация относно мотивите си за напускане.
11. Учителят се придържа към споразуменията договорени от Асоциацията от негово име.
В отношенията му с колегите
12. Учителят не накърнява доверието на учениците в други учители. 13. Учителят критикува професионалната компетентност или репутацията на свой колега, единствено пред началниците сии само след като е информирал критикувания за мнението си. Изключения правят само случаите по член 24 от Закон за учителската професия. 14. Когато учителят изготвя доклад за професионалната дейност на свой колега,той работи добронамерено и изпраща на въпросния си колегата копие от доклада още преди да са го е предал на поръчителите. Изключения правят само случаите по член 24 от Закон за учителската професия. 15. Учителят не предприема действия, с които да предизвика - поради някаква враждебност или лична изгода - напускането на друг учител. 16. Учителят разбира задължението си да оспорва, следвайкипредвидените процедури, всички административни политики и практики, които не може да приеме с чиста съвест; и е наясно, че, в случай на несъгласие/ конфликт с администрацията, последната е в правото си да налага позицията си. 17. Учителят като администратор дава възможност на членовете на училищния колективда изразяват мнението си и да правят предложения по отношение на управлението на училището.
12. Учителят не накърнява доверието на учениците в други учители.
13. Учителят критикува професионалната компетентност или репутацията на свой колега, единствено пред началниците сии само след като е информирал критикувания за мнението си. Изключения правят само случаите по член 24 от Закон за учителската професия.
14. Когато учителят изготвя доклад за професионалната дейност на свой колега,той работи добронамерено и изпраща на въпросния си колегата копие от доклада още преди да са го е предал на поръчителите. Изключения правят само случаите по член 24 от Закон за учителската професия.
15. Учителят не предприема действия, с които да предизвика - поради някаква враждебност или лична изгода - напускането на друг учител.
16. Учителят разбира задължението си да оспорва, следвайкипредвидените процедури, всички административни политики и практики, които не може да приеме с чиста съвест; и е наясно, че, в случай на несъгласие/ конфликт с администрацията, последната е в правото си да налага позицията си.
17. Учителят като администратор дава възможност на членовете на училищния колективда изразяват мнението си и да правят предложения по отношение на управлението на училището.
В отношението му към професията
18. Учителятсе държи и работи по начин, който допринася за укрепването на честта и достойнството на професията. 19. Учителят не бива да участва в дейности,които влошават качеството на професионалното изпълнение наработа му. 20. Учителят отнася до вниманието на Асоциация на учителите всички онези професионални спорове, които не могат да бъдат уредени в нормална дискусия между спорещите. 21. Учителят представлява Асоциацията на учителите или нейни членове само когато е оторизиран за това. 22. Учителят разбира, че работата му за Асоциацията на учителите е част от неговите професионални отговорности. ---- Кодексът е одобрен от Годишното събрание на представителите на Асоциацията на учителите през 2005 г. съгласно разпоредбите на Закона за учителската професия. --- Забележка: • Точки 13 и 14 от този Кодекс не пренебрегват задължението на всеки учител да докладва пред Асоциацията на учителите за възможно непрофесионално поведение на свой колега. • Член 24(3) на Закон за учителската професия изисква членовете да докладват незабавно на изпълнителния секретар на Асоциацията на учителите за непрофесионално поведение свои колеги. ----- * Местният училищен съвет - МУС
18. Учителятсе държи и работи по начин, който допринася за укрепването на честта и достойнството на професията.
19. Учителят не бива да участва в дейности,които влошават качеството на професионалното изпълнение наработа му.
20. Учителят отнася до вниманието на Асоциация на учителите всички онези професионални спорове, които не могат да бъдат уредени в нормална дискусия между спорещите.
21. Учителят представлява Асоциацията на учителите или нейни членове само когато е оторизиран за това.
22. Учителят разбира, че работата му за Асоциацията на учителите е част от неговите професионални отговорности.
----
Кодексът е одобрен от Годишното събрание на представителите на Асоциацията на учителите през 2005 г. съгласно разпоредбите на Закона за учителската професия.
---
Забележка: • Точки 13 и 14 от този Кодекс не пренебрегват задължението на всеки учител да докладва пред Асоциацията на учителите за възможно непрофесионално поведение на свой колега. • Член 24(3) на Закон за учителската професия изисква членовете да докладват незабавно на изпълнителния секретар на Асоциацията на учителите за непрофесионално поведение свои колеги.
-----
* Местният училищен съвет - МУС
___________
Източник "Новото образование"
16. Учителят разбира задължението си да оспорва, следвайки предвидените процедури, всички административни политики и практики, които не може да приеме с чиста съвест; и е наясно, че, в случай на несъгласие/ конфликт с администрацията, последната е в правото си да налага позицията си.
Нямам думи... Аз ли не разбирам за какво става дума, не знам. Но ми се струва, че тези, които са писали горното са много, много далеч от учителската професия.
Но отдалече си личи, че е превод на чуждестранен документ. Писан за други условия - друга организация на работата, за да се пилага от хора с доста различни от нашите разбирания. За образецстава, но за да бъде създаден подобен документ, който да "работи" в България има още много работа.
Всъщност - вече не е лисъздавано нещо подобно? Моален кодекс нямаше ли?
И мен тези точки ме смутиха, защото звучат меко казано еприемлива за нашите разбирания.
Освен това трябва да се изхвърлят или преработят:
Точка 3 - при нас учителят преподава сам в класната стая. Хора без педагогическо образование не е пието да се намесват в работата му. Неквалифицирани /нередовни/ учители се назначават само ако няма кандидати ни то с висше нито с полувисше образование. Ако изобщо са останали още такива.
Точка 5 - ако ще остава, трябва доста де се прецизира. У нас учителят не е психотерапевт, за да пази в тайна на това, което са споделили родите ли и учиеници. Дори в повечето случаи е обратното - очаквасе да педупреди колегите си ако примерно ученик от неговия клас има семейни, здравословни и ил други роблеми. Прекалено лична информация обикновено не му се поверява.
Точка 6 - и при нас я има и е изключително необходима. Проблема е, че е изключително трудно да се докаже такава простъпка.
Точка 7 ми е направо болна тема. От една страна - официално на учителите е забранено да събират пари под какъвто и де е редлог.
От друга обаче често пъти те са задължавани от ръководството на училището да събират пари - за театър, екскурзия, заплащане на нанесени на училищното имущество щети, ремонт, застраховки и..... безброй други поводи.
От трета - ако учителят организира учениците колективно да закупят учебници, сборници, граматики - той нарушител лие или не? По правилник парите трябва да се съберат от родител или ученик, но ако не се намери желаещ? Какво се случва - всеки си закупува индивидуално? Тогава не може да ползва отстъпка. А ако трябва да пътуват и до друг град за да се снабдят с необходимото помагало- мисията е съвсем невъзможна.
Явно нарушение е само ако учителят например дистрибутор на Орифлейм и търгува с учениците си :)
Точка 14 - у нас такава практика няма. Трябва да се уточи - и кои случаи изготвя доклад за работата на колегата си. И изобщо - как разбира по какъв начин си провежда часовете колегата му?
Българската практика е директор/помощник директор да влиза поне веднъж годишно в часа и тогава да прави оценката си.
Точка 17 - звучи неясно за нас. Тук пактиката е десе повежда педагогически съвет. Директорът/помощник-директорът дава възможност на колегите си да се изказват. Поне формално де, ако смеят да възразят :)
Накрая - няма ли да е о-лесно направо да обмислим свой вариант на "Професионален кодекс"? А това, което Павел е предложил да е само като ориентир?
Ако разбира се вече не съществува?
Ани (с която работим заедно по преводите на канадските, на провинцията Алберта, практики) е разбрала веднага за какво става въпрос - моето е провокация и покана до всички четящи тези редове да се замислят и предложат свой вариант на "Професионален кодекс" на учителската гилдия.
По темата "Асоциация на учителите" ще имате новини скоро. Засега ви казвам само, т.е. повтарям, че в проекта ни за Новото образование това е дисциплинарния орган на учителската гилдия, който е един вид съд, към който отправя оплакванията си всеки, който има някакво основание да го направи. От момента на създаването на асоциацията директорите спират да правят каквото си искат с подчинените си. Дали един учител е съгрешил или не ще решава временна/анкетна комисия или апелативната и другарка.
Ани,
Стажанти* - студенти по педагогика - не се ли допускат до класните стаи? (Във връзка с коментара ти по т.3)
*Бях написал стажисти, но го поправих след забележката на Ани Едрева от 04 Ноември 2009, 22:49
Но сега не знам как е. Студентите изобщо имат ли изпити по методика и педагогика, има ли ги още стажовете?
Разбирам и поправям лексикалната си грешка по-горе.
Благодаря ти, Ани!
Днес промених началната публикация, вкарвайки в главата й следното
_______________________________________
А от провокация, в позитивния смисъл на думата има нужда.
Аз от вчера си мисля: Как ли би изглеждал един наш "Професионален кодекс"?
Защото има куп писани правила/които се спазват или не - зависи от конкретната ситуация/ и още толкова неписани......
Мисля, че дискусията си заслужава.
Всички грешим (някои особено често ;-)), но специално ние, българите, хич, ама хич не умеем да поднесем едно простичко "извинете". Сякаш ще ни се скърши нещо! Това е голям проблем в умението ни общуваме!
Само посочете някой от всичките ни горещи дискусии от години насам да се е сетил за едно "моля, извинете"!
......
Само посочете някой от всичките ни горещи дискусии от години насам да се е сетил за едно "моля, извинете"! Това е въпрос на лична и обществена култура! А някога я е имало, поне аз помня, че са ме гледали в такава среда и в такъв квартал. И не само мен... Беше си правило да се държиш внимателно с околните. Къде изчезна всичко това като обществена норма?!
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
Още...