Върнете се към Образование | Профил | Публикации
всички ключови думи
Ето ме отново, Александър.
Радвам се, че очаквате с нетърпение "книжката". (Всъщност тя ще бъде не по-малко от 320-350 стр. Така че не ще бъде никак малка.)
Като говорех за срещи, аз нямах предвид задължително такива с някакви формални организации. По-скоро мислех, че имате нещо като клуб по интереси или че сте група студенти по педагогика, или социология, или друго, свързано с образованието (какво учите в Англия?). Но това не променя нещата. Диалогът, както виждате, съществува и в него могат да участват всички, групирани или не.
Масовото популяризиране на нашите идеи тепърва предстои. Досега главно изяснявахме желанията си и оеднаквявахме речника си, построихме идейната си (концептуална, казваме) рамка на онова, което наричаме "образование", на онова, което ще реформираме - дали сме му дефиниция и (внимание, внимание!) сме очертали границите му с обявяването на Целите му. Нещо, което никой друг до този момент не се е погрижил да направи! Да се опитате да разпространявате нашия сайт сред онези будни студенти, които познавате, е чудесна идея и реална помощ.
Ето, писмото ви вкарва в дневния ни ред важен въпрос: Как да организираме/канализираме силите на енергичните доброволци, които, като вас, търсят контакти с нас? Неща за вършене има. Въпросът е как да ви ги изложим, какво да искаме или предложим от/на един новодошъл? (Тези въпроси отправям към всички, които ни четат тук. Моля споделете.) Видяли сте в сайта ни точките по-които работим. Имаме да превеждаме много от английски - неща около организацията на финансирането и субсидирането на училищното образование. Ако желаете, тук можете да бъдете много полезен. Кажете.
Здравейте,
Съжалявам, че се забавих с отговора си. Прегледах целите ви и ви поздравявам за точното улавяне на фундаменталните проблеми, които трябва да се засегнат в училищното образование днес. Лично аз съм ЗА политизиране на образованието, но не в пропаганден стил. Идеята ми е да се говори за идеология и политически убеждения, погледнато през призмата на историческата обективност(доколкото тя съществува :)). Или по-точно, да не се въздържаме от политически анализ щом нещо е, например, неморално. Мисля, че сте съгласни по този въпрос с мен.
В Англия уча математика с икономика, но се интересувам от проблемите на българското образование, защото смятам да се върна и да отглеждам децата си в България. Според мен бих могъл да съм полезен като човек, току що излязал от средното образование и мога да дам преценка за нуждите на учениците. Мога да помагам също така за преводи, но нека сега изложа някои от идеите си.
За преразглеждането на учебния материал и по-специално за математиката. Съжалявам, че звуча малко пристрастно към тази специална наука, но ми е слабост :) Та, в целите си сте споменали за математиката като средство за управление на семейното стопанство, планиране, оценяване и контролиране. Бих бил малко по-радикален - в математиката се съдържа фундамента на логическото мислене. Логика се изучава и в 9ти клас и там отново се загатва за необходимите и достатъчни условия, но математиката е тази, която трябва да ни ги онагледи даже преди това. Мисълта ми е, в учебната програма да залегне повече материал изискващ фундаментално познание точно на тези две понятия - достатъчно и необходимо условие. Неразграничаването им води до абсолютна некомптенетност и впоследствие до неуспех в друга от целите, които сте поставили, а именно - развиване на уменията за анализиране, размисъл, аргументиране и водене на продуктивен диалог. Естествено, откакто съм тук не мога да не забележа, че колегите ми, завършили колеж в Англия имат и познания по интегрално смятане, матрици, детерминанти и т.н., които ние наричаме с гръмкото име Висша Математика. По-задълбочено изучаване на комплексните числа и да се въведе интегриране в учебния материал. Всичко това може да се направи за сметка на триъгълника, който е особено интересна фигура според мен, но не заслужава цялото това внимание и всички тези учебни часове :). Друго нещо, което може да се въведе в учебния материал по математика е реалното приложение на нещата, които се изучават. Да разберат учениците с какво ще им бъде полезно едно или друго нещо с напредването им в образователната система. Да се събужда интересът им, чрез показване на математиката в природата, в изкуството и т.н.
В часовете по история, според мен, трябва да се въведат повече часове за изучаване на новата история и по-специално след 1944г. Да се въведе осъждане на комунистическия режим в образованието, както във всички страни от европейското семейство и естествено да се обоснове защо се осъжда, чрез изучаване на престъпленията му.
Обособяване на икономиката като отделен предмет от географията и изучаване на принципите и. В момента се учи сух материал и се дават само сиви статистики без да се посяга към тяхното анализиране. Елементарни познания за динамиката на свободния пазар няма да са излишни на никого. Особено на изправящи се срещу живота индивиди.
И още една идея, която ми дойде точно днес. Сетих за природните богатства, които притежава България и един много интересен подход, който са измислили от националнотуристическото движение "100те обекта". Те предлагат на хората книжки, в които те си отбелязват с печат на кой от обектите са ходили. Всеки печат е уникален и се намира на самия обект, така че не може да не си ходил и да имаш такъв в книжката(освен ако някои приятел не го е откраднал за теб или хижарят под в.Мусала няма дубликат). Предполагам сте запознати с това. Та, мисълта ми е, да се предлагат такива безплатни книжки на всички деца и да се организират свободноизбираеми екскурзии, например, всеки месец до един от обектите от списъка. Така и на учениците ще им е интересно да преследват целта да съберат колкото се може повече печати, а от друга страна ще опознават изключително красивата българска природа и ще я ценят и уважават повече. Естествено, за постигането на тази цел трябва и да се премахне цялата тази бюрокрация около екскурзиите. Съжалявам ако ви звуча цинично с това, но никой инцидент не може да се предотврати с някакъв си документ.
Поздрави!
... но се интересувам от проблемите на българското образование, защото смятам да се върна и да отглеждам децата си в България.
Кога предстои вписването на конкретните идеи във Всичкото?
Според мен веднага щом изясним визията си за бъдещето на образованието - това от книгата. Тази наша визия ще предопредели всичко останало(!), значи и конкретните идеи за реализирането й.
Всъщност по темата дискутирахме преди време тук. Валери Гиздашки беше подел инициативата за "окончателно решаване" на нещата/предметите за учене, но..., както можеш да видиш сам там, за неща "окончателни" на мен ми е изключително трудно да говоря - просто за мен свободата е най-високата и непреходна ценност, та не бих си позволил да наложа категорично мнението си... по болшевишки. Следователно
Да се обособят функциите на ученическото самоуправление
... е задължително! Тук имаме много какво да учим от чуждия опит (виж предишната препратка съдържаща и препратка към това).
И нещо много интересно по методите (и смисъла от) ученето на математика от TED (щрак тук).
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
Още...