Върнете се към BgLOG | Профил | Публикации
всички ключови думи
Август трябва да е позитивен и кротък месец, в който учителите са поотпочинали малко и на спокойствие си мислят какви интересни неща могат да направят заедно с учениците си през новата учебна година след 6 седмици. Медии и всякакви правителствени и неправителствени организми и бизнеса, който прави неща свързани с образованието, тъкмо през август трабва да популяризират свежи идеи, данни, продукти и пр. за хубави неща, които могат да се случват и на българските ученици, когато ходят на училище и ако може още от 15/09 тази година - най-добре.
Вместо това - с капкомер откъм правителството и най-вече ресорното министерство, ежедневно чрез медиите учителите научават някакви несвързани една с друго предложения- ту за заплати, ту за програми по структурни фондове (за училищни проекти), ту за "социални придобивки", а днес и за поредното (неясно как обосновано) намерение на МОН отново да промени системата за оценка и разпространение на учебници.
Разбира се, в оскъдната информация, която са дали на пресата МОН не отговаря на най-спорните въпроси около учебниците. Но все пак я слагам тук защото:
- съм сигурна, че тепърва ще има бурен дебат между взаимно-неслушащи се страни за добрите страни на единствения и на множеството алтернативни учебници;
- ресорната журналистка на Сега е сериозен професионалнист и може да се вярва, че публикуваното е в пълнота, каквото е ясно към момента;
- от материала научаваме междудругото, че е готов новият образователен закон и той няма да се казва "Закон за народната просвета", а "Закон за училищното образование".
...и изпадаме за пореден път в недоумение кога точно ще се случи тъй упорито обещавания обществен дебат за "новия ЗНП", след като проверихме, че в законодателната програма на Министерски съвет - гласуването му е предвидено за 09/2007 След МС, законопроектът отива в НС и определено, не е работа на НС да консултира предлаганите в закона нововъведения с учителската гилдия. Не знам вие какво мислите, но според моите идиличи представи за демокрация - един основен закон в определен обществен сектор, като минимум следва да бъде обсъден поне с професионалистите в сектора.
А в идеалния случай с образованието - следва дори да се даде възможност на ученици и родители, да кажат мнение, ако имат такова. Но нека не бъдем максималисти. Нека поне обещанията законопроектът да бъде подобаващо представен пред учителската гилдия (щедро раздавани от самия министър при многобройните му "срещи с учители по..." през последните 2 години), да бъдат спазени. Поне по този признак българските учители ако могат да усетят разликата между преди и след ЕС членството, пак ще е голямо постижение, като за българсите дадености и вредни навици в законотворчеството.
**********************
МОН допуска повече от три учебника по предмет
Издателствата отново ще играят на свободния пазар
Ванина Стоянова
Ограничението по един учебен предмет да има до триучебника да отпадне, предлага МОН. Промяната трябва да стане спроектозакона за училищното образование, който ще замени сегадействащия закон за народната просвета. В пазарна икономикаиздателствата също трябва да се конкурират, мотивираха идеята просветниексперти. Новият закон се подготвя в момента и според законодателнатапрограма на правителството трябва да бъде одобрен през септември. Следтова ще влезе за обсъждане в парламента. Подобна промяна ще сеотрази положително на образованието, ще засили конкуренцията,включително и ценовата, и ще облекчи административната процедура,коментира пред "Сега" директорът на издателство "Просвета" ЙонкоЙончев. Всички издателства биха подкрепили подобна промяна. Тя бидовела и до намаляване на цените на книгите, защото издателствата вусловията на по-силна конкуренция ще предпочетат да постигнат минималнапечалба, посочи още Йончев. Според него няма да има забавяне напроцедурата по избор и разпространение на учебниците, ако те са готовив началото на годината. Негови колеги обаче имат резерви, че депутатитеще одобрят връщането на старото положение.Въпреки протестите наиздателите ограничението до три учебника по предмет влезе в сила през2003 г., когато министър бе Владимир Атанасов. Първоначално от МОНпредлагаха само по един одобрен учебник по предмет, но в парламентарешиха те да са три. Мотивите бяха, че ще се намали количеството нанекачествените учебници и ще се предотврати объркването на учителите инай-вече на учениците. До 2002 г. учебниците бяха одобрявани следконкурс и носеха гриф "Одобрено от МОН". Същата година одобрените книгибяха над 690. Най-много - по 6 одобрени варианта на учебник, имаше поматематика за IХ и по биология за X клас. Тогава част от издателствата,чийто проекти на учебници бяха отхвърлени, заведоха дело срещу МОН, тъйкато според тях изборът бил опорочен. Още от въвеждането наограничението досега издателствата периодично настояват пред всичкипросветни министри в последните 5 години да се освободи пазарът. Споредиздателите европейската и световната практика показва, че самосвободното предлагане и избиране на учебниците е гаранция за тяхнотовисоко качество.
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!