Върнете се към Начално образование | Профил | Публикации
всички ключови думи
Преди десетина дни имах възможност да се позабавлявам малко с интерактивна бяла дъска Interwrite Dualboard. Ето едно от нещата, които сътворих:
IzrecheniyataPriObshtuvane.gwb
Това са три упражнения по учебника за трети клас на Просвета. Файлът може да се отвори само с програмата, която върви с дъската. За тези, които не разполагат с програмата, съм приготвил една презентация:
IzrecheniyataPriObshtuvane.pps
От нея може да се добие представа за част от възможностите на дъската. Дано по-скоро се появят такива хубавинки и в други училища.
P.S. Добавих и един урок по математика за 3. клас по учебника на Просвета:
Math_3_Prosweta-Manova_103_SekundaVek.GWB
Мечта! Може и да се сбъдне! Благодаря, Vlad, за споделения опит!
Виждам, че моето писание е породило въпроси.
Преди да се опитам да отговоря, ще си позволя да се представя малко по-подробно. Длъжен съм да ви информирам, че аз не съм педагог, а инженер. Специалността ми е „Изчислителна техника” – така някога казваха на компютЪрите.
Появата ми тук се дължи на това, че от 20+ години работя като преподавател по информатика и ИТ в ДИУУ. Основните ми интереси са в приложението на ИТ в обучението, не само по информатика, а и по всички останали предмети.
Практическият ми опит с деца се свежда само до извънкласни форми на обучение, предимно в областта на моето хоби – авио- и корабомоделизъм. Всичко останало знам само на теория – от учебниците и от дългогодишните ми контакти с учители.
От доста време следя публикациите за интерактивни дъски, предимно в руски и английски сайтове. Изобщо не предполагах, че те скоро ще се появят и у нас.
Преди малко повече от месец в департамента се получи писмо от училище, което се беше снабдило с такава дъска. Колегите искаха да им организираме обучение за работа с нея. Това ме накара да направя по-сериозно проучване. Запознах се подробно с параметрите и софтуера на три модела дъски – eBeam, Interwrite и Smart. Свързах се и с две от фирмите, предлагащи такива дъски у нас. Резултатите бяха неочаквани за мен. Оказа се, че в момента в български училища има най-малко 300 интерактивни дъски от различни видове.
Миналата седмица направихме двудневно обучение с колегите от въпросното училище. Доколко то е било полезно за тях не се наемам да съдя. За мен обаче беше изключително интересно и полезно.
Урокът, който ви показах, е част от нещата, които разработих предварително и предложих на колегите. Друга подобна разработка показах преди няколко дни тук: Културни забележителности на България.
Софтуерът, който върви към Interwrite Dualboard и с който можете да отворите файлове с разширение .gwb е доста капризен. Той може да влезе в конфликт с някои други програми, инсталирани на вашия компютър. От фирмата препоръчват преди да се инсталира, да се направи нова инсталация на Windows. Аз успях да се преборя и да го инсталирам на няколко компютъра, но на два от тях наистина се наложи преинсталация на всичко.
Демо версия на софтуера може да се свали от http://www.einstruction.com/support_downloads/downloads.html
В урока, който ви показах, работата със слоевете е изцяло в ръцете (така де, писалката) на учителя. Разбира се, възможно е да се направи и вариант при който децата да работят с тях. Убеден съм, че ще се справят не по-зле.
За това как ще се впишем във времето, засега нямам опит. Но точно това е едно от предимствата на дъската – тя е интерактивна. За разлика от някои презентации, при които редът на изложението е предварително фиксиран, тук учителят във всеки момент може да импровизира и да покаже повече или по-малко. Това е и идеята, която съм заложил в слоевете – във всеки момент може да се промени първоначалният замисъл за провеждане на урока.
По въпроса за обучение за работа с дъската. След курса, който проведох миналата седмица, се чувствам уверен да ви предложа такъв. Подробно за условията на курсовете, организирани от ДИУУ, можете да прочетете на адрес www.diuu.bg . Цените са съобразени със средствата за квалификация, които имат училищата.
stefanov wrote : Влад, може би знаеш за http://edusim3d.com/ - многопотребителска платформа за виртуален триизмерен свят за интерактимвна бяла дъска (която гледаме само на картинка).
Това съм го виждал, но честно казано не ми остана време да го разгледам и разуча подробно. Някой ден, по-нататък...
stefanov wrote :Възможно ли внедряването на Wiimote Whiteboard - като че ли излиза доста евтино, но трябва именно инженер да ни го обясни.
Имам известни съмнения относно прецизността на позициониране, но "поживем, увидим".
Мисля, че линкът е полезен за поставената тема:
http://rmtc.fsdb.k12.fl.us/tutorials/whiteboards.html
Станете част от общност "Начално образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!