Върнете се към BgLOG | Профил | Публикации
всички ключови думи
Мария Петрова
Със своите особености домашните лични имена са привличали отдавна различни изслетователи. В книгата си „ Българските собствени имена. Произход и значение” немският етнограф-балканист Густав Вайганд пише: „ По-интересни, отколкото наследените имена, са ония, които въображението на народа е създало в миналото и създава постоянно и до ден днешен, сравнявайки своите или качества, или характерни черти на някой човек с тези на растения, животни, рядко на минерали. Обикновено личи ясно какво именно се сравнява, но има и случай, в които е мъчно да се намери същинското сравнение ( Вайганд 1926: 16)./Смил/
Стефан Илчев разделя българските народни имена по семантика на две големи групи, между които не винаги се долавя ясна граница – пожелателни и защитни. Личните имена от растения той поставя в групата на пожелателните. (Илчев 1969: 11).
Определяйки най- общо значението на личните имена, свързани с имена на цветя, билки и треви, дървета и плодове, Николай Ковачев пише: „ Те будят представа за красиви и плодни дървета, за лековити треви, за диви и градински цветя, много от които са свързани с народни поверия, с народната медицина и творчество и участват в различни празници и ритуали.” (Ковачев 1987:19)
Българите харесват тези имена , които дават на децата си от векове. Българската православна църква ги е приела, нещо повече – определила им е празничен ден- Цветница или Връбница. (В западните църкви християнският празник е наречен Палмова неделя, но не е имен ден).
Цветница е християнски и народен празник. В България имен ден празнуват всички, които носят имена на цветя, билки, храсти и дървета. На базата на статистическите данни за женските имена в Смолянска област и анализа на антропонимичния материал- лични имена, произлезли от названия на растения - се опитахме да добием сравнително обективна представа за предпочитанията при избора на лични имена на хората от този край в периода 1989 – 2009г.
Обект, предмет и цели на изследването
Обект: собствените личните имена на 18714 момичета, родени между 1989-2009г. в Смолянска област.
Предмет: личните женски имена, произлезли от названия на растения, на момичета, родени между 1989-2009г. в Смолянска област.
Цели:
Øда се установят женските лични имена, произлезли от названия на растения;
Øда се определи честотата им;
Øда се изясни начинът на образуването им.
Женските лични имена, носени от 18714 момичета, са общо 1577. От тях имена, произхождащи от названия на растения, са 100, които представляват 8,4% от всички женски имена. А 1247 момичета, т.е. 6,75% от всички, имат такива имена
Установените женски имена, произхождащи от названия на растения, са разпределени в три групи, според честотата си , и представени в три таблици.
В Таблица 1 са имената с най- висока фреквентност /F/. Това са 22 имена носени от 1087 момичета . Повечето от тези имена са домашни, традиционни в именната система на смолянския регион (Ралица, Виолета, Калина, Диляна, Лиляна, Здравка, Дафинка, Венета, Маргарита, Роза, Биляна, Невена, Цвета). Други са навлезли по-късно в именната система (Камелия, Жасмина, Лилия) или са модернизирани стари имена ( Цветалина, Ивет , Ивета и пр.)
ИМЕ
F
Ралица
172
Виолета
52
Калина
28
Диляна
109
Лиляна
Здравка
27
Цветелина
97
Ивелина
43
Лили
25
Ива
77
Ивета
40
Дафинка
18
Камелия
70
Венета
38
Жасмина
Маргарита
63
Лилия
34
Роза
15
Биляна
53
Невена
29
Ивет
14
Цвета
13
Таблица 1 : Често срещани женски имена, произхождащи от названия на растения (с фреквентност над 10)
Във втората група, събрани в Таблица 2, са 35 женските лични имена, произлезли от названия на растения, които се носят от 117 момичета. Тук също има традиционни имена, но с по- малка честота (Цветана, Зюмбюла, Теменужка, Ружа, Калинка, Гергина, Малинка, Незабравка, Дафина, Цветанка, Малина). По-голяма част от имената са модифицирани традиционни.
Таблица 2 : По-рядко срещани женски имена, произхождащи от названия на растения (с фреквентност /F/ от 2 до10 )
Невин
4
Виолет
2
Цветана
7
Венелина
3
Зюмбюл
Цветомира
Венеса
Зюмбюла
Теменужка
6
Венцислава
Имела
Ружа
5
Деляна
Калинка
Гергина
Иванина
Лилиана
Ивалена
Ивена
Лилияна
Невина
Лияна
Невелина
Розалия
Малинка
Невима
Ясмина
Розие
Незабравка
Дафина
Цветанка
Цвети
Малина
Венислава
Ясмин
Женски имена, произхождащи от названия на растения, които се срещат само по един път в изследваната база данни, са представени в Таблица 3. Тази група е най-голяма. В нея влизат 43 имена, които се носят от 43 момичета.
Таблица 3 : Много рядко срещани женски имена, произхождащи от названия на растения (с фреквентност /F/ равна на 1)
Босилка
1
Иванена
Розийна
Вениела
Иванеса
Розина
Веника
Калина-Мария
Ружана
Венка
Калия
Ружка
Върба
Канелия
Фидана
Върбинка
Карамфила
Филис
Гюла
Карамфилка
Флора
Делянка
Латинка
Цветалина
Джасмин
Маргарет
Цветинка
Джасмина
Неви
Цветка
Орхидея
Цветослава
Дилянка
Раличка
Ягода
Жасмин
Розалина
Ясена
Жесмина
Розет
Ясенин
Ивалина
Женските лични имена, произхождащи от названия на растения, могат да се разглеждат освен по честота и по начина на образуване:
Чрез ономизация на съществителни нарицателни. Това е старинен начин на образуване, по който са създадени 29 (29% ) от установените имена: Ралица, Ива, Камелия, Маргарита , Лилия, Калина, Роза, Теменужка, Гергина, Ружа, Малина, Деляна, Диляна, Малинка, Виолет, Зюмбюл, Калинка, Незабравка, Ясмин, Върба, Гюла, Делянка, Джасмин, Калия, Латинка, Орхидея, Раличка, Филис, Ягода.
ØМорфологично образуване на лични имена. Към изходните субстантивни основи се прибавят различни суфикси. Тези имена са 71 (71%)от общото количество.
Получените резултати от наблюденията върху антропонимичната система не само разкриват някои промени, свързани с имената, произлезли от названия на растения , но те предоставят възможност да направим оценка на промените в културно-езиковото съзнание на хората от град Смолян.
Разкриват се специфични за смолянския регион тенденции, но се забелязват и процеси, някои от които са характерни за цялата съвременна българска именна норма ( намаляване употребата на домашни имена за сметка на имена от чужди, предимно западни антропонимични системи).
Много традиционни имена се модифицират и модернизират с помощта на нови словообразувателни морфеми.
При имената на младото поколение се забелязва тенденция на повишаване фреквентността на имена, които са били с по-ниска честота при предходното поколение.
Съвременните заемки, модернизираните традиционни имена и стремежът към новости в именната система сближават българите християни и българите мюсюлмани в Смолянска област.
Всичко това потвърждава съществуването на взаимна зависимост между именната система и обществения живот.
ЛИТЕРАТУРА
Вайганд, 1926: Българските собствени имена. Произход и значение, София, 1926.
Илчев 1969: Илчев, Ст. Речник на личните и фамилни имена у българите. София,1969.
Ковачев 1987: Ковачев, Н. Честотно-тълковен речник на личните имена на българите. София, 1987.