Върнете се към Начално образование | Профил | Публикации
всички ключови думи
http://dox.bg/files/dw?a=9e6604c7a3
Уважаеми колеги, обещах да кача презентацията. Дано да съм успяла. Ако има проблем ми пишете на лични.
Помниш ли, че остана недоизяснен проблемът с буквите? Много спорихме на срещата дали децата да учат буквите в детската градина, или да оставят тази задача на началното училище.
Ще се радвам, ако дискусията продължи и тук, за да изясним и уточним кое е правилно.
Моето мнение е, че децата трябва да се учат да разпознават буквите. Те могат да ги рисуват, конструират, моделират, апликират, но не и да ги пишат, защото подходящи за писане са ръкописните букви. Но, честно казано, имам известни вътрешни колебания дали съм права.
В момента ме е "подгонила" една курсова работа и я карам поредна седмица по ред на номерата /по важност/, а има няколко места в доклада, които трябва да ги "пипна" /за Държавните образователни изисквания в детската градина/ и след това ще пусна пост в Предучилищната и ще ти пиша, да пуснеш линк и в твоя, за да са на едно място.
Сега обаче ще ви поставя за домашно да прегледате предварително що е това ДОИ за детската градина, за да имате представа, ако някой не ги е чел.
За писането на печатни букви и аз съм против, когато е целенасочено, но и не бих спряла дете да пише, ако само е решило да го прави. Детското любопитство е безкрайно. Не бих ги ограмотявала целенасочено, защото не ми се иска да изземвам от функциите на хора, специално обучени за целта, а и защото съм на мнение, че една затвърдена грешка по-трудно се оправя в бъдеще време.
Децата би трябвало да знаят буквите, както и цифрите до 10 отивайки в училище. Получава се някъде по пътя едно разминаване. Детските учители са на мнение, че натоварваме в повече децата, а от вас разбирам, разбрах, че отиват в първи клас непознавайки буквите. За цифрите не чух такова изказване...
Така, както аз имам в момента база за сравнение /от учебниците на дъщеря ми - първокласничка/ и съм в подготвителна група в детската градина, и във всеки един момент мога да отворя и тетрадка на първокласник, и на дете което му предстои да бъде, ако имате възможност, поискайте от най-близката ви детска градина тетрадки по направленията, които ви интересуват и сравнете с вашите изисквания...Гарантирам ви, че по-ясна представа от друго място няма да получите. От тези тетрадки ще разберете изисква ли се печатно писане на букви например. Работя по програмна система "Моливко". В едната тетрадка по математика цифрите са изписани във всяко квадратче, на следващата - през квадратче и през ред, както и трябва...Е, след като все им повтарям, че в тетрадките по математика се пише през квадрат и през ред, как да им отговоря на въпроса: Защо тук може, а там не може???
Аз до тази година наистина нямах ясна представа какво правите вие в първи клас. Сега вече имам и много от въпросите, които си задавах вече имат своя отговор. Често се чува: В първи клас се повтаря до Нова година материала от детската градина и на децата им е много лесно. Сега обаче проумявам, че това впечатление е лъжовно, защото както беше лесно до края на ноември и изведнъж започнаха диктовки, четене...Някъде нещо не си е на мястото...Търси се...
Тези дни ще се включа отново...
Станете част от общност "Начално образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!