Върнете се към Образование | Профил | Публикации
всички ключови думи
Новият календар, по който сега определяме дните е григорианския, въведен е на 24 февруари 1582 година чрез папската була на папа Григорий ХІІІ, на когото е и наречен.средната тропическа година, тоест периодът на завъртане на Земята около Слънцето, отнема 365,2422 дни. Добавяйки един ден на всеки четири години, Юлианският календар имал малко по-голяма средна дължина от 365,25 дни. Това е довело до разликата с 10 дни спрямо истинското време и като резултат датата на Великден, определяна според пролетното равноденствие, се отмествала назад към февруари.
За да приведе календара в ред, през 1582 г. папа Григорий XIII решава да премахне високосните дни за годините, отговарящи на следните две условия:
Както в Юлианския календар, годините 1600 и 2000 са високосни, но за разлика от него, 1700, 1800, 1900, 2100 не са.
Папата решава също така, че четвъртък, 4 октомври 1582 г. ще бъде непосредствено следван от петък, 15 октомври, за да се компенсира отместването, натрупано през вековете.Григорианският календар не се приема едновременно в цяла Европа. Той е наложен от Григорий XIII в страните под негова власт. Испания, Португалия и Полша го приемат веднага. Други (Франция,... ), съвсем скоро след тях. Протестантска Англия приема Григорианския календар чак през 18 век, а Русия трябва да дочака Октомврийската революция за да приеме през 1917 г.,Руската православна църква не одобрява революцията и не приема новия григориански календар.
Юлианският календар изостава с едно денонощие за 128 години, докато грегорианският избързва с едно денонощие за 3280 г.
Грегорианският календар не е съобразен с нито един естествен цикъл от живота на тази планета. Той е продукт на император Юлий Цезар, който, в стремежа си към все по-голяма власт, налага в своята новосъздадена Римска Империя календар, изработен от неговите астрономи и математици преди повече от 2000 години. През 1582 година, по същите съображения за разширяване на властта, този път на католическата църква, Папа Грегорий ХIII налага реформа на Юлианския календар и го превръща в Грегориански. Новият календар влиза в ролята на мощно средство за контрол и религиозна манипулация върху населенията на новозавоюаните територии на Ватикана, започвайки от Южна Америка.
За една Слънчева година Луната се завърта около Земата 13 пъти. Всяко завъртане - месец (луна) - трае 28 дни (4 седмици по 7 дни) и всички 13 луни имат равен брой дни – общо 364. 365-ят ден, според Лунния календар, използван от Маите, е Ден Извън Времето. Този ден – 25 юли - е отреден за празненства по цялата планета по случай преминаването в следващата година, и има за цел свързването на един слънчев цикъл с друг.
Законът за Времето е цялостна познавателна система, което означава, че е едновременно интуитивна и логическа и произлиза от предпоставката, че всичко е Едно и дори най-малките частици и Вселената съществуват според единни принципи. 13-Лунният календар е практическото приложение на Закона за Времето. Неговата цел е да помогне на всеки човек да осъзнае какво представлява Времето на едно по-високо ниво и в съответствие с еволюиращото човешко съзнание.
В България Грегорианският вариант е въведен през 1916 г. поради необходимостта от синхрон във времето с немските и австро-унгарските ни съюзници през Първата световна война. Тогава след 31 март веднага следва 14 април, защото междувременно са се събрали още два дни разлика. Българската, румънската и гръцката православна църква възприемат Грегорианския календар през 1968 г. (изключение e само великденският празничен цикъл). За това “предателство” и до днес се отправят упреци към Българската православна църква от по-консервативните вярващи и духовници. Тогавашният Свети синод, начело с патриарх Кирил обаче е взел далновидно решение - да празнуваме Рождество с по-голямата част от християнския свят. А и наистина не е християнско да се измъчват вярващите, като посрещат Нова година на постна трапеза. Останалите православни църкви продължават да следват Юлианския календар.
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
Още...