Върнете се към BgLOG | Профил | Публикации
всички ключови думи
Изобщо възможно ли е той да стана лебед, по подобие на грозното патенце, или винаги ще носи белегът на аутсайдерът в училището?
А дали се променят. Първо - могат да се порменят още в училище с течение на годините. Стига да попаднат на подходящи учители. Иначе самата образователна система тук, ама и по света не ги обича. Някои могат за съжаление и да забатачат и да стигнат не дай си боже до самоубийство или убийство /свидетели сме на много такива инциденти и филми , главно в САЩ, но вече и в Европа/. Тези деца, излезли да учат висше образование извън Бг, често стават много добри студенти и хора с престижни професии.
В смисъл проблемът според мен не е в това дали човек е различен, а в това дали може да се адаптира въпреки различността си? И най-вече дали иска да се впише?
Затова е много важно в едно дете да се възпитава поведение на контактност.Защото ако едно дете има проблем с общуването в детските си години, едва ли ще го преодолее като порастне, защото растейки всеки човек развива стереотипи на поведение, а всички знаем, че стереотипите не се чупят лесно, особено, когато възрастта напредва.
Та един човек може да е различен и готин стига да знае формулите на общуването и най-важното за едно дете е да знае, че то не трябва да сервилничи пред другите деца, за да му бъдат приятели, защото така те ще му определят посоката на поведение. Трябва да се научи да се държи, така че другите да искат да са като него, не обратното. Лошите не са интересни нито са готини - те обикновено стават пияници, побойници или нещо още по-лошо, просто детето от малко трябва да си изясни кои са лошите.
Що се отнася до т.н. "сива маса" това са хората, които работят най-упорито и те обикновено постигат целите си. Те заемат различни позиции в производството и в обслужването и един ден на всеки готин или аутсайдер му се налага да почука на вратата им, за да му свършат някаква работа. Тези хора обикновено успяват. Докато готините от училищните години почти винаги се провялят, а аутсайдерите могат да станат големи звезди в изкуството, защото са интрувертни и преживяват по-дълбоко и емоционално всяко събитие от живота си или просто могат да потънат, което се случва много по-често от израстването.
Мисля, че тук започвате да говорите за две различни неща. Първо трябва да дефинираме аутсайдер и различен.
Може да си аутсайдер, защото си нихилист или защото не си могъл да се впишеш в конкретната училищна среда и ти се е наложило да пасуваш, а това те е превърнало в аутсайдер.
Различните, тези които са с изявени творчески качества, може и да успеят да се впишат или пък са попаднали на човек, който им е помогнал да се впишат, като са извадили на показ положителните му различни качества - стихове, песни, картини, игри.
Но тези, които не са имали шанса да изпъкнат и техният потенциал не е бил разкрит в ученическите им години, с положителност, когато пораснат и намерят своята благоприятна почва за развитие, могат да се превърнат в много ценни членове на обществото и да бъдат търсени и ухажвани от бившите си "подтисници". Много американски колежански филми са посветени именно на тази метаморфоза.
А кои са "страшните" и вървежните в училище?
Това са хлапетата, които не признават табута и не се страхуват от наказания. Обичат да провокират обществото, системата, институцията, учителите и съуениците си. Те изглеждат готини, защото на всички останали им се иска да нарушат правилата, но по някаква причина не го правят - страх от родители, респект от учители и т. н. С поведението си, тези ученици пораждат страхопочитание у другите ученици и малко завист, но и раздразнение. Всичко забраено е сладко, но като прекалиш със сладкото ти става лошо. Така, че провокативното поведение е интересно в началото, но след това става просто досадно. Такива индивиди изкарват училище, но след това обществото ги пречупва, защото вече няма кой да им търпи простотиите.
Именно това съм се опитвала да обясня на моите ученици, които недоволстват, че все трябва да учат и да са подготвени, а на някои хаймани все им се разминава.
Всичко е въпрос на приоритети - какъв искаш да станеш и какво трябва да направиш, за да го постигнеш. Твоите цели в един период от живота ти мога да те направят аутсайдер, а в друг- велик човек.
"За да нарушаваш правилата, трябва много добре да ги познаваш" Далай Лама
mirka wrote : Всичко е въпрос на приоритети - какъв искаш да станеш и какво трябва да направиш, за да го постигнеш. Твоите цели в един период от живота ти могат да те направят аутсайдер, а в друг- велик човек.
Това е много интересно. Ако човекът е съвсем наясно какъв иска да стане и какво трябва да направи за да го постигне, това какъв го прави - аутсайдер, или "готин"? Целите във всеки отделен период от живота на човек са различни - на 18 искаш едно, на 25 - съвсем друго, на 35 изобщо не се сещаш за нито едно от тези неща и т.н. Целите са едно, а реалността - съвсем друго. Целта не може да направи аутсайдера лидер. "Обичат да провокират обществото, системата, институцията, учителите и съучениците си." - ами това не означава ли, че са достатъчно наясно със себе си, със съучениците и с обществото, за да го правят? Да, знам, че "провокаторите" обикновено не са любимци на учителите. Лепенето на етикети е вредно, грозно и (меко казано) невъзпитано. Обикновено води до извинения от страна на учителя, когато след време срещне т.нар. "провокатор".
Дари, готини или не, всички си станахме маса с годинките :))). Макар, че масата е с доста пукнатини и издатини, все пак си е маса :))).
Когато в малките класове не ме включваха в училищните пиеси и въпреки,че можех да наизустявам,и въпреки че рецитирах добре,и въпреки че докато репетираха аз научавах цялата пиеса наизуст и суфлирах на участващите винаги оставах встрани от "избраните".Сама съм си търсила отговори на незададени въпроси и така си създадох комлекси,че съм дебела,че съм грозна,че краката ми са криви,но нито за миг не съм си мислила че съм глупава или проста,макар че не ми е идвало наум да стъпя върху това и да градя самочуствие.Когато пораснах и се случиха промените в държавата,отговорите на все същите въпроси"Защо все съм отстрани,а не вътре в нещата" дойдоха сами.Истината беше,че нито аз нито семейството ми са били част от партията,а още по-малко от създалата се в тези години червена аристокрация.Още по-голяма роля играеше и факта,че и на двамата ми родители семействата им са преселници от шопско в един "болярски" град(когато са се преселвали е било нищо и никакво село).Така например,когато бях в пети клас се обяви,че на тези,които предходната година са завършили с отличен 5,50 и нагоре,ще се предостави възможността да се хранят безплатно в стловата.Така и не намерих смелост,а и не знаех кого да попитам,защо с моя успех от 5,80 за мен няма купони,но и до ден днешен помня как една посредствена съученичка,дъщеря на тогавашен директор,ползваше привилегиите на безплатните купони.Така и се създаваха лидери,защото такива деца растяха с убеждението,че всички привилегии за тях са даденост и това ще ги съпровожда в целия им живот.Те и израстнаха като готини,а аз се смачквах и се криех зад книгите.Когато след години кандидатствах за една работа и бъдещия ми работодател попитал един съученик що за човек съм - отговора бил"Не е лош човек,обаче бута масло - много чете книги..."........................................................................................................................... Доста години ми трябваха да се харесам такава каквато съм със странностите си и сега вече отстоявам правото си да съм различна и дори ми харесва да парадирам с това.Всичкото пренебрежение на готините ми служи за подклаждане на амбициите ми и ако е рекъл...,някой ден може и да стигна там накъдето съм тръгнала.Имах приятелка,която вместо определение за мен казваше,че съм единствената,която познава дето шие гоблени,чете Дюма и слуша класическа музика - явно считаше,че за село като нашето тези качества са равни на проклятие.
Сега имам син на когото се опитвам да внуша,че не е страшно да си различен,но го правя със страха да не насадя у него аутсайдерските си идеи.В градчето в което живеем най слушаната музика е чалгата,а аз се старая в моя дом такава да не прозвучава.Опитах се да обясня на сина си,че той трябва сам да избере какво да слуша,а да не се оставя тълпата да му внуши предпочитанията си.Оставих го сам да прецени как вижда бъдещето си - с дънки маратонки ракия и салатка или със смокинг коприна шампанско и ягоди.Той прекрасно ме разбра,но все още се страхува да заяви на всеослушание,че иска да е различен и индивидуален.Разбирам го.Знам какви са последиците за различните.
julija asenova wrote : Интересно ми е пишещия дали е бил аутсайдер или е бил от готините,защото аз имам позицията на аутсайдерите и знам как се чувстват. Сега имам син на когото се опитвам да внуша,че не е страшно да си различен,но го правя със страха да не насадя у него аутсайдерските си идеи.В градчето в което живеем най слушаната музика е чалгата,а аз се старая в моя дом такава да не прозвучава.Опитах се да обясня на сина си,че той трябва сам да избере какво да слуша,а да не се оставя тълпата да му внуши предпочитанията си.Оставих го сам да прецени как вижда бъдещето си - с дънки маратонки ракия и салатка или със смокинг коприна шампанско и ягоди.Той прекрасно ме разбра,но все още се страхува да заяви на всеослушание,че иска да е различен и индивидуален.Разбирам го.Знам какви са последиците за различните.
Споделям мнението ти julija asenova. И аз през всичките си ученически години съм била аутсайдер. Сега съм на 30 г. и все още страдам от подтисничеството на част от съученици или случайни ученици. Винаги съм търсила причината в себе си. Вглеждала съм се и съм търсила недостатъци във външния си вид или характера, който в детските години варира. Сега от разстоянието на годините и ролята ми на учител, виждам че голяма част от "гаврата", са били просто пуберски истории, а неразбирането и етикирането ми като "странна", се е дължало на липсата на опит или различни интереси. Именно за това в предишния си коментар отбелязях, че целите и размишленията ти в един етап от живота ти те правят странен, а в друг търсен.
Лично аз бях аутсайдер заради възгледите и разбиранията си за живота. Липсата на разбиране ме накара да се свия в черупката си и да чакам да дойде моето време. Но в ролята ми на тийнейджър, това беше съпроводено с много лична драма и мълчаливи въпроси.
Сега вече като възрастен мога да си обясня част от нещата. А и наблюдавам моите ученици и взаимоотношенията между тях и стигнах до един извод. Че не е важно дали си аутсайдер/различен в обществото, а как се чустваш в дома си сред близките си хора. Те са тези, които могат да те подкрепят и да ти дадат криле да литнеш над проблема.
Аз не съм имала тази подкрепа и я чуствам като липса. За това се справях сама. Изградих си маска на лисецо и стени на сърцето и дори и сега трудно допускам хора до себе си. Може би ще минат много години, преди да повярвам достатъчно в себе си , да превъзмогна и да забравя детското неразбиране и отчуждаване.
Но цялата тази работа си има и положителни страни. Моята чуствителност ми пречи да общувам свободно с хората, но ми помага да разбирам и усещам проблемите на учениците си и на моите деца. Понякога една прегръдка в подходящия момент е най-ценното лекарство за наранената душа.
Гушкайте се! Поздрави!
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!