Върнете се към Начално образование | Профил | Публикации
ІІ клас
РЕЗУЛТАТИ ОТ ПРОВЕРКАТА НА ЗНАНИЯТА И УМЕНИЯТА ПО Български език
НА УЧЕНИЦИТЕ ПРЕЗ 2010 /2011 УЧЕБНА ГОДИНА НА РАВНИЩЕ:
Входно ниво
КОЛИЧЕСТВЕНИ ПОКАЗАТЕЛИ:
ОБЩО
ОТ ТЯХ:
СРЕДЕН
КЛАС
ИЗПИТАНИ
6
%
5
4
3
2
УСПЕХ
УЧЕНИЦИ
брой
ІІ а
25
13
52%
9
36%
12%
-
5.40
ІІ б
27
12
44%
8
30%
19%
6%
5.11
ІІ в
29
21%
7
24%
7%
4.62
ІІ г
10
40%
20%
16%
4.88
ОБЩО:
106
41
39%
35
35%
20
2%
4.99
АНАЛИЗ НА РЕЗУЛТАТИТЕ:
С цел установяване действителното състояние на знанията и уменията на учениците и тяхното практическо приложение, както и набелязване на необходими мерки за преодоляване на типични грешки и слабости, бе направена проверка на входното ниво на учениците от ІІ клас по Български език, която показа, че очакваните резултати са постигнати: 39% от изпитаните ученици са показали безгрешни резултати.
При диктовката първокласниците са показали много добри резултати с малки изключения: 9 ученика пишет бавно и това води до изоставане и изпускане при колективна диктовка.
При упр.2 е застъпено правилното писане на съгласните звукове в краесловие. Учениците знаят възможните места на грешка при съгласните и с лекота търсят дума за проверка.
При следващата задача за буквосъчетанията ьо и йо – 7 % от учениците са допуснали грешки
В упражнение 4 децата масово подреждат думи в изречение, като намират мястото на всяка дума. 9% от тях не са се справили с това упражнение.
При последното упражнение за звуко-буквен анализ на думата 20 % от учениците са сгрешили. Останалите безгрешно прилагат усвоените знания за буквите: щ ю я и като безпроблемно определят броя на звуковете и буквите в думи с тези букви.
ДОПУСНАТИ СЛАБОСТИ
При диктовката се наблюдават типичните грешки срещани в началото на ІІ клас – изпускане, замяна и разместване на букви. Сливане на т. н. „малки” думи.
Неумение да се разграничава броя на думите в изречението.
Грешки на думи с правописни особености.
Допуснатите грешки при определяне броя на буквите и звуковете в думата не е от особено голямо значение за речевата практика и езиковата култура на личността. По добре вниманието да се насочи към правилното писане на такива думи.
МЕРКИ ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА ДОПУСНАТИТЕ СЛАБОСТИ
1. Индивидуална работа с учениците получили слаби оценки на самостоятелната работа.
2. Необходима е обща ориентация в звуковата система на езика у някой ученици.
3.Целенасочено вслушване в звуковата действителност и активизиране на речево-слуховото възприятие в единство с артикулацията.
4. Да се осмислят единиците на речта – текст, изречение, дума, звук и техните съотношения: текстът се състои от изречения, изреченията от думи, думите от звукове. Учениците да осъзнаят звуковете в техните съотношения като фонемна система.
5. Да продължи работата върху успешното анализиране словесния състав на изречения със и без „кратки” думи / предлози, съюзи и пр./
6. Системно да се насочва вниманието на учениците към връзката между правоговор и правопис.
7. Търсене на похвати за преодоляване на диалектни навици.
8. Повече упражнения за приложение на усвоените знания и правописни умения в писмената реч на учениците.
Благодаря!
Станете част от общност "Начално образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!