Върнете се към Бебе | Профил | Публикации
всички ключови думи
Бащинството влияе благоприятно на мозъчната дейност. Това е изводът на учените от университета Принстън в доклад за тяхно изследване, изнесен на V Форум на европейското общество на невролозите (Forum of European Neurosciences) във Виена.
Според американските изследователи, бащите по правило са склонни да споделят наравно с майките грижата за малките деца, въпреки че това е рядко срещан факт в животинския свят.
Учените са установили структурни изменения в предфронталната кора - област в мозъка, отговаряща за планирането и паметта, при мъжете, станали наскоро бащи.
В тези участъци е била наблюдавана повишена активност на невроните и по-голяма количество съединения. Броят на тези рецептори обаче намалява с израстването на децата и се връща към първоначалните си показатели, когато те стават независими.
Бащинството предизвиква изменения в области от мозъка, отговорни за когнитивните функции, обясняват учените. Тези изменения могат да бъдат неврологична основа на родителските задължения, допълват те.
Анонимните коментари изискват одобрение от страна на системния администратор. След като веднъж е одобрен, коментарът става видим за всички потребители.
Не сте влезли в системата. Искате ли да публикувате коментара си като анонимен потребител? Вход
Още...