За края на първия учебен срок и началото на втория. Само на пръв поглед формално!

Обсъждането на Новия Закон за средното образование (Проект) още не е започнало. Питам се, дали съставителите ще преодолеят досегашното разбиране за разграничаване на учебната година обслужващо единствено формализма и чиновничеството?!

Накратко - става дума за годишната (срочна) времева организация на учебния процес в средното образование.  При сегашното положение както знаем след "Голямата ваканция" на учениците (Коледа и Нова година) следва едно безвремие до края на януари, в което ученици и учители формално довършват срока (малко преподаване, "оформяне" на оценки и т.н) ... следва ваканция от два дни (?!) между сроковете.  

Та въпросът е -

Нормално ли е от психологическа и всяка каквато си намислите гледна точка учебният процес да бъде организиран във времето така - или това е угодно само за бюрократите по министерските структури, въдедено някога заради отчетността и сухите числа и си продължава по инерция. 

За мене нормалното е първият срок да приключи на 24-ти декември. При раздялата за ваканцията учителите ще пожелаят на успелите приятен отдих, а на неуспелите - отдих и размисъл как да продължат да работтят през втория срок и... на 15-ти януари ново начало.   

С уважение 

Димитър Иванов, д-р фил. 

Стара Загора (sd-cogito@yahoo.com)