Върнете се към BgLOG | Профил | Публикации
всички ключови думи
Астрономи са изчислили, че Исус е роден на 17 юни. Така че не бил козирог, ами близнак (в статията е написано, но се съмнявам астрономите да са го казали. по-скоро са им го изтръгнали). Направили са го като са изчислили кога Венера и Юпитер са били достатъчно близо на небето, че да се виждат като 1 обща Витлеемска звезда. Може да прочетете в статията подробности по въпроса.
Как ще ви се отрази това ново познание на Коледата? И на общата религиозност?
На мен разбира се никак няма да ми се отрази, защото така или иначе не мисля, че има човек, който да вярва в тази дата в смисъл различен от религиозния. Твърде удобно съвпадение е с Новата Година. Както и цялата символика твърде много прилича на разни други празници на други религии. Но това не е толкова важно, защото Коледа си има достатъчно добър смисъл независимо от всичко останало. И фактологията няма особено значение.
Освен това, ако трябва да бъдем честни, звездата не е задължително да е точно Юпитер+Венера, въпреки че символично, се получава доста добре. Но несимволично, една Свръхнова или Гама избухване може да свети също толкова качествено (макар, че нещо светещо толкова ярко е малко вероятно да се вижда повече от 1 ден). Така че, има вероятност Коледата да е и на 25 декември. Малка, но я има :)
Нито пък ми пречи на коледното настроение, защото според мен датата е символична.
Някога много отдавна аз пък съм учила , че думата Коледа идва от славянската дума "Колесо"- кръг. Т.е. годината се приключва, започва нов годишен цикъл, кръгът се затваря. Така че аз лично свързвам символиката на тоя празник повече с приключването на старата година и с очакването на новата. Не е важно как се нарича празника, или на коя дата точно се празнува. Символиката му е много красива според мен.
Ела-няма опит да се срещнат науката и религията тук. Хората просто изчисляват кога е можело да се види въпросната звезда. Ако приемем, че тя е реален факт, а не по-късна доукраса. Но ако е, забележи колко хубаво съвпада с историята в Библията. Само 2 години отклонение, което изобщо не е много! Даже може да се разглежда като някакъв вид доказателство.
Може би трябва да уточня, аз лично изобщо не се съмнявам в съществуването на реалния Учител Исус нито за момент. Твърде систематични учения има, за да са случайни. И са твърде необичайни за мястото, където са се появили. А пък празнуването на Коледа е един хубав празник свързан с началото на Новата година, така че за мен няма никакво противоречие.
"Може би трябва да уточня, аз лично изобщо не се съмнявам в съществуването на реалния Учител Исус нито за момент"
Дени,с това трябваше да започнеш!
Но в случая ми е по-интересно как другите хора биха приели това изследване ако приемем, че е вярно (което е лесно проверимо, на всеки компютърен планетариум).
П.С. Ген :Р Ми може би трябва от прес-службата на кмета да изпратят официално запитване до астрономите. Може пък и да са сбъркали :)
Аз свързвам Коледа с колачите на баба (това са едни такива питки, които се правят в нашия край), огъня в печката, сурвачките и подаръците, които много обичам и да подарявам и да получавам.
Доколкото съм чел някъде Коледа идва от римските календи - празници на слънцето.
А за рожденния ден на Христос, не знам. На мен ми стига, че идеята за него без да е институционализирана прави хората по-добри.
hoaxer: Денят 25 декември е символично избран за празнуване на Рождество Христово, в началото на зимата, след приключване на полската работа. Той няма нищо общо с Коледа, което е езически празник.
Това последното малко си противоречи. Езическите празници обикновено много строго следват полската работа, как може тогава двете да нямат нищо общо? Пък и 25 декември е силно казано началото на зимата-полската работа свършва към средата на ноември в умерения пояс.
Ако се огледате няма как да не забележите, че празниците по света календарно и идейно много си приличат, точно защото са подчинени на годишния стопански цикъл, а религиите са се съобразили с този цикъл, защото са измислени от хората и за нуждите на хората.
Според мен за първите християни изобщо не е било важно на коя дата е роден Исус, а е било важно какво се случва през годината. Чрез историята за Исус са възпитавали децата си и са обяснявали явленията в света чрез библейските притчи. Затова празниците, посветени на него в календара са напълно съобразени с различни природни явления, от които зависи реколтата и оцеляването на древните хора.
Старите християни със сигурност не са се вълнували кога е роден Исус, защото щяха да разберат и да напишат в Библията точната дата, това вълнува нас - съвремените хора, защото ние се нуждаем от доказателства, че се е родил, а те са го знаели и са вярвали достаъчно силно в неговото дело, знаели са, че е имало такъв човек, който проповядва мир и любов между хората и това им е стигало, а на нас защо ли не ни стига?
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още...