Върнете се към BgLOG | Профил | Публикации
всички ключови думи
Аз също съм се изказвала срещу БАН, но не мога да приема такова отношение от един министър. БАН може да имат много проблеми, например остарелите им разбирания и разбира се, борбата за власт, но просто подобно изказване е напълно непростимо от представител на властта.
Не е вярно, че науката по света се развива само в университетите, повечето страни имат подобни институти. Поне за Германия и САЩ знам със сигурност, защото шефът ми беше в Германия тази година в един такъв институт, а за САЩ е ясно, те обичат разните там агенции.
И какво значи " науката по време на криза не е нещо основно". А кога е основно? Когато има достатъчно пари за крадене и може да ни се подхвърли някой кокал? И както и да е, ако оставим възмущението настрана, един от основните приоритети на ЕС е развиването на науката точно по време на криза, защото когато старият модел се скапе, точно науката може да създаде предпоставките за нов модел. Да не говорим за Лисабонската стратегия, под която сме се подписали и която изисква инвестициите в науката да не падат под някакъв процент от БВП (нашият е на абсолютното дъно!)
Много ми е интересно министър Дянков дали ходи пеша на посещения по света и у нас, дали ползва услугите на лекар, дали ползва услугите на мобилни телефони и компютри. Ясно ви е, защо толкова ме е яд - защото това само допринася за лошото отношение на обществото към науката, когато това отношение е напълно неоснователно! Аз лично, когато готвя публикация или работата ми потръгне работя по 14-16 часа на ден. Колко ми плащат дори няма да казвам, защото е обидно за самата мен. И това е по проект, който сме спечелили в МОН. Не пари, които просто получавам от някъде на добра воля, явили сме се на конкурс и сме го спечелили!
А министър Дянков ще си позволява да ни обижда от позицията си на министър?! И да ми говори за поощряване на даряването в науката. Подобно изказване според мен плаче за оставка. Не за друго, а защото показва некомпетентност. Науката просто не може да оцелее на дарения и да се развива в нейната пълнота. Да, в САЩ има много патенти, но повечето от тях не се държат от университетски изследователи (още повече от малки университети като нашите), а от корпорации, които наемат въпросните изследователи, когато надушат нещо продаваемо. В унивеситетите и институтите обикновено правителството спонсорира фундаменталната наука, която не произвежда продукти, а теории. Но при всички случаи, има известна разлика между един световно известен университет, в който разните корпорации се трепят да "даряват", защото за тях това е добра инвестиция - намаляват им се данъците, получават реклама, а и имат интерес от работната ръка, която университета обучава, и нашият малък Софийски университет (и БАН) плюс минус още няколко, който първо, че е световно неизвестен и второ, че в България просто няма дарители от такава величина, които да инвестират. Да не говорим, че тези които имат толкова пари обикновено са престъпници. Ми как ще стане тая работа, господин Министър? Кой ще дарява. Как виждате вие този модел. Или да закрием СУ и БАН и да ставаме селско-стопанска страна. Защото поне аз не мога да разбера какво е това, което България произвежда освен проститутки (и незаконна дървесина, естествено). Да, услугите са си услуги, държавната работа си е държавна, но нали някой нещо трябва да произвежда. Аз просто не мога да видя здравословен цикъл на икономиката, не виждам благата които създаваме. Защото такива блага имат нужда от наука, имат нужда от хора, които да създават нещо ново. Кой ще го прави това ново нещо? Ако това отношение към науката продължава, наистина няма да има никой, който да може да създаде нещо ново. Може би имам идеализирана идея за икономиката, според която производството създава богатство, не знам. Но според мен е непростимо един министър да си позволява да обижда науката и никой да не го наказва за изказванията му.
По време на криза науката не е нещо основно. В БАН не правят наука, а работят „феодални старци".
Това заяви финансовият министър Симеон Дянков в отговор на коментара на държавния глава Георги Първанов.
Според него с упреците си, че в Бюджет 2010 се съкращават средствата за наука, президентът всъщност защитава своите приятели в БАН.По думите на Дянков наука по света се развива в университетите, а не в центрове като БАН.„Самата идея за БАН е от сталинистко време", отбеляза той.
Фактът че се намаляват парите за наука като цяло, финансовият министър обясни с това, че по време на криза трябва да се защитава реалната икономика и да се взимат мерки срещу безработицата.По-рано президентът заяви, че кризата не може да бъде използвана като алиби за съкращаване на разходите в сферата на науката и на научните изследвания.
Ако не искат да чуят президента на България, да чуят президента на Съединените американски щати, посочи той в словото си по повод 65-та годишнина на Съюза на учените в България.Ако средствата за наука продължават да се орязват, ограничават или в най-добрия случай се задържат на орязаното в рамките на тази година ниво от 0,3 %, забележете, от БВП, не можем, нямаме право да говорим убедително за Лисабонска стратегия, за икономика и общество на знанието, отбеляза държавният глава. Чудесно е, че имаме намерение да поощрим дарителството в спорта, а защо само в спорта, попита той. Защо не и в науката и образованието, защо не в здравеопазването, заяви още Георги Първанов.Според него са необходими същностни промени в структурата, в модела на развитие и финансиране на българската наука и развитие на кадрите и научното поприще. линк
И да добавя, че въпросния Дянков ежедневно обижда някого, най-малкото здравия разум. Ама кой ти гледа, нали не става дума за БАН.
Дянков има предвид, че структурата на БАН е феодална. Та не намесвайте синода. Въпреки близоста на звученето, това едва ли е лапсус.
Също така...
Нека не забравяме, че в БАН има: Централна лаборатория по оптичен запис и обработка на информация (ЦЛОЗОИ), Централна лаборатория по приложна физика – Пловдив (ЦЛПФ), Институт по електроника (ИЕ), Институт за правни науки (ИПН), Център по наукознание и история на науката (ЦНИН). Хм, особено центъра за изследване на... науката :))) е страшно полезен, надявам се :))) И нека не забравяме, че това става с държавни средства. Тоест и с моите данъци.
А че по света има институти - има. Ама че академии на науките (като нашата и руската) има само в бивши соц. страни - има. Та да имаме и това предвид, ок?
@ Палавница "структурата на БАН е феодална"?! дефинирай феодална , моля. първата известна академия извън Антчиността е от Ренесанса.
и.... не се нуждаем от твоето одобрение, за да си говорим с Ела за силогизми и значението им.
Феодална в този случай означава - израстване не по заслуги, а по кръв. Шуробаджанащина по нашему. Връзкарство също така. Пожизнени длъжности въпреки резултатите.
И ме извини, че отново коментирам без твое разрешение :))) Или не, ти ми даде заповед и аз изпълнявам. Значи всичко е наред.
Това за феодалната структура на БАН съм го чувала и друг път, но не помня точния контекст. Май беше при избирането на председател на БАН?
Все пак, не съм съгласна с изказването, но какво ли пък да се очаква от научния гений Дянков?
Второ, палавница, не си права. Нито в заядливито си отношение към останалите блогери (което няма да коментирам, защото сте големи хора), нито в обвиняването за всичко на социализма. Ти да не си някво алтер-его на шопар? Институти от типа на БАН има в повечето страни, да, в България е малко по-централизирано, но това не е качествена разлика. И е вярно, че в БАН има много проблеми, но те могат да бъдат решени с трезва политика по финансирането на науката. А не с обиди към хора, които имат статии в най-реномирани списания и които са общували с учени на световно ниво. Има и плява, но то къде ли няма.
Много ме зарадва, че в статията имаше стотици коментари в защита на БАН. Което не е толкова защита на БАН, а на науката в България като цяло. Защото не може да въвеждаш пазарен принцип (конкурсите с проекти към МОН), а да не въвеждаш и съответното заплащане и организация на труда.
Мдам, благодаря на всички за коментарите. Палавнице - нямаше нужда от минуса, моите публикации обикновено имат доста минуси, отдавна не се връзвам нито на тях, нито на плюсовете.
В предишния кабинет имаше министър "поразяваща уста" - Петър Димитров. Понеже не говореше много, ми остави впечатление, че вески път като проговори - отронва някой бисер
Очевидно и в този кабинет ще има - Дянков. Само дето изглежда, че неговият дебит е много по-голям.
Дени, извинявай - последен оф-топ за Палавница:
Цитат: Дянков има предвид, че структурата на БАН е феодална.Та не намесвайте синода. Въпреки близоста на звученето, това едва ли е лапсус. - Тази категоричност на изискването ти имах предвид, че е неприемлива. А не мнението ти. То си твое и аз съм последният човек, който има желание да ти го променя.
Не познавам целия БАН, но хората, които познавам са стойностни и не заслужават такова отношение. И ми е безкрайно интересно как пък нормалните хора в тази страна са толкова информирани за дейността на БАН и ползите и вредите от нея. Но вие си знаете.
@Мария - нали знаеш, че аз обичам оффтопика. И точно този и на мен ми беше интересен, защото не си давах сметка колко смисъл се крие зад "феодални старци". Благодаря ви.
ika wrote :denijane Всички около мен са за Дянков." Каруцарският език "доведе и "каруцарско мислене."
Сериозно ли? Ужас! Аз се надявах, че и останалите хора му се възмущават на глупостите, но всъщност...хората са го избрали един вид, предполагам, че не е точно изненада. Жалко.
"Учените имат право, че парите за наука в България са крайно недостатъчни - те са под 0.5% от брутния вътрешен продукт, при положение че заложеният в Лисабонската стратегия стандарт е минимум 3% от БВП. Прав е и министър Дянков, който в случая говори от името на данъкоплатците. Да се наливат пари в нереформираната и управлявана по социалистически модел БАН е форма на самоубийство, особено по време на криза."
Парите за наука са брутално малко. С парите по моя докторантски договор например, мога да си позволя САМО заплата + 2та лаптопа, които си купихме в началото. Нямам стотинка за ходене по конференции, въпреки че ВАК изисква изнасяне на доклади за защитата. И това е проект, който МОН е подготвил с идеята, че аз накрая трябва да защитя някак. Да виждаш противоречие?
Та искам да кажа, парите които дават за наука са толкова малко, че е смешно да се твърди, че сме тежали на данъкоплатците. Парите, които се разсипват по бюрократични причини са с порядъци повече. Трябва да се реформира не само БАН, а и всички институции в държавата. Не с цел "управление на държавата като корпорация, какво лошо?", а просто оптимизация.
Другият момент е, че "науката" не е БАН! БАН е част от научната общност в България, но не е всичко. По университетите също работят много качествени учени. А парите за всички ни са много много малко. Освен това част от парите се разпределята и за проекти. Така че на практика, БАН каквито и проблеми да има, пак не разсипва чак толкова много. Това е по-скоро някакъв прах в очите, колкото да оправдаят, че няма да увеличат парите за наука, отколкото искрена грижа за науката в България.
Както и да е, аз съм напълно съгласна, че БАН трябва да се реформира. Но има разлика между добронамерени реформи и чисти обиди. А Дянков точно това направи. Обиди хора, които не заслужават това. Нещо повече, обиди институцията, която те представляват и за пореден път навреди на името на науката в България. И средно-статистическият човек ще се запита - ми защо изобщо да давам пари за наука, като тя нищо не ми носи. А това просто не е вярно. Само в катедрата ни са привлечени стотици хиляди левове европейски пари по европейски проекти, пари, които се инвестират ВЪВ България. Т.е. не е вярно, че данъкоплатеца не получава нищо! Просто това нещо не е толкова очевидно.
Да не говорим, че приказките за науката и бизнесът са ми втръснали ама до козирката. Не знам колко трудно може да е да разбереш, че не всяко изследване може да има директно приложение в бизнеса.
А за импакт фактора? Там пък каква е мафия, направо ми се повръща. Ама наистина. И всеки човек, който се занимава с наука, знае какъв е зорът да публикуваш в списание с висок импакт фактор без да продадеш нещо от възгледите си (е, може би освен за нанно-нещата, защото те са сравнително млади специалности и мафията все още не е сформирана). За съжаление, за разлика от обикновената преса, която търси сензации, в нашия бизнес е точно обратното. Така че това не може да бъде единствен критерий за продуктивност, въпреки че идеята да се стимулират финансово добри статии е супер.
Така че, аз съм изцяло "За" реформите в БАН. "За" съм и за реформи в "СУ". Но тези реформи трябва да се носят добро на всички, а не просто да служат да се свали старото ръководство и да дойде ново, също толкова скапано.
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още...