10 декември - Ден на Майката Земя

Уважаеми учители и  родители,

 

На 10 декември световната организация Slow Food отбелязва за пореден път Деня на Майката Земя. Ние, българските членове на Slow Food, ви каним да се присъедините към тази инициатива като използвате вашия творчески потенциал и изобретателност, за да обърнете внимание на вашите ученици и деца на разнообразието от местни продукти, като по този начин ще дадете своя принос за популяризирането на качествената храна и общностите, които я произвеждат и съхраняват.

 Предлагаме ви това да бъде първата обща кампания на мрежата от училища, организации и родители, чието изграждане започна на срещата на Слоу Фуд България „Чиста, честна и социално отговорна храна за българските деца”. След приключване на кампанията ще изготвим информационен бюлетин от името на мрежата, който ще бъде представен в Министерството на образованието и науката и Министерството на здравеопазването, за да представим ясно своята позиция и насоките, в които ще се развива мрежата.

Моля, ако имате възможност да направите снимки и да ни опишете с няколко изречения как е протекъл вашият Ден на Майката Земя, а ние поемаме ангажимента да публикуваме всичко в сайта www.slowfood.com/terramadreday/, където може да прочетете за събитията, организирани в целия свят. Информация за Вашите събития ще поместим и в http://metsababa.net/phpBB3/index.php .

Как да организираме празника: Денят на Майката Земя може да бъде отпразнуван по различни начини – както с малки срещи на местно ниво, така и с по-мащабни събития. Събитията, които ще организирате, могат да бъдат през целия месец декември. Каним ви да изпратите кратко описание на вашето събитие, за да можем да го представим на сайта на Слоу Фуд.

Ето няколко идеи:

Празнична трапеза: пикници, закуски или обеди в училище, детската градина, в ресторант или във ферма или на друго обществено място ще помогне да достигнат идеите за чиста, честна и вкусна храна до широката публика. Ако поканите производители, това ще е начин участниците да разширят своите знания и да оценят по достойнство местните продукти. Тези сбирки ни помагат да си спомним, че храната носи в себе си удоволствие, култура и весело настроение и да отдадем заслуженото на хората, които я произвеждат за нас.

Екскурзия до производители: такива посещения във ферми и срещи с производители от даден регион дават отличен шанс за създаване на връзки между производители и потребители. В резултат на това хората могат да открият за себе си нови продукти и да научат много за производството им.

Срещи с готвачи: Това са хората, които знаят най-много за храната и могат да ни покажат как да я разбираме и оценяваме, как да правим правилен избор на продукти. Те могат да ни покажат и най-здравословния начин за приготвянето и.

Конкурси за рисунка, плакат, скулптура на тема „Плодовете на Майката Земя”: На ниво клас или училище /група или детска градина/ на децата ще се обърне внимание върху плодовете на Майката Земя, какъв е произходът на нашите храни, кои продукти с кои региони са свързани. Така те ще разберат по-добре връзката на човека с природата и земята.

Дискусии на тема „Храната – вкусна и здравословна” в часовете по Домашен бит и техника или Час на класа.

Разговор „Какво произвеждат баба и дядо на село” децата могат да разкажат и да покажат продукти, които са произведени от техни роднини, които живеят на село. Да се организира дегустация на такива храни, да се дискутират предимствата им и как могат да бъдат открити. По този начин може да се обърне внимание на приемствеността между поколенията.

Можете да използвате тези наши предложения или да приложите свои идеи. При организирането на този ден няма ограничения, използвайте въображението си, вложете сърцето си и сме убедени, че ще се получи чудесен празник.

През 2009 година Slow Food организира за първи път Денят на Майката Земя. Организацията подпомогна провеждането на повече от 1000 мероприятия в 120 страни  и даде начало на едно от най-сериозните събития в глобален мащаб, посветено на разнообразието на продуктите на нашата трапеза и провъзгласяването на правото на чиста, вкусна и честна храна. Конвивиумите на Slow Food и общностите на Terra Madre спомогнаха за привличане на вниманието към селските стопани и дребните производители, готвачите и отговорните  потребители.

 

Terra Madre е международна мрежа, чиято цел е да подкрепя дребните фермери и прозводители и свързването им с готвачи, преподаватели и младежи за подобряване на системата на хранене със съвместни усилия. Срещите се провеждат на международно, регионално и местно ниво, а възникналите в резултат проекти способстват за увеличаване на обмяната на опит в целия свят. България има водещо място в Югоизточна Европа. През 2010 г. в София се състоя първата по рода се регионална среща Тера Мадре Балкани, на която се събраха представителите на Слоу Фуд от Балканите.

Надявам се да намерите своя най-добър начин да отдадете почит на храната и хората, които я произвеждат.

 

Цонка Димитрова

/Координатор училищни дейности

Асоциация на конвивиумите на Slow Food в България/

tsonkadim@abv.bg