Върнете се към BgLOG | Профил | Публикации
всички ключови думи
Започвам с едно което ми се мярна тук някъде. Перефразирам по памет, помня само смисъла: "Българите не вървят на добре, защото вярата в Бог намалявала".
Първата част на въпроса е субективна, според едни преди 20 години сме били най-добре, според други последните няколко години. Въпрос на гледна точка. Лично аз мисля, че откъм 2000 година леко-полеко се подобряваме. Прекалено бавно и с връщания на заден ход, но горе-долу в правилната посока.
Втората, част на твърдението намалява вярата в бога. Кой точно Бог не е ясно, но да приемем в какъвто и да е. Това определено не е вярно. От година на година Българите стават все по-вярващи, като започнем от преобладаващ атеизъм 1990-та та стигнем до една от най-вярващите страни в последните години. В евробарометър се вижда, че само 13 процента от българите са атеисти http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_atheism#Europe
Тук има една интересна карта на галъп с оцветени страни по вяра, колкото по-светло е зеленото толко по-голям процент от населението е вярващо.
Тази карта прилича много на една друга, по процент гладуващи.
Извода ми се струва ясен. Българите по-вярващи вървят към централна Африка, българите по-атеисти към по-цивилизовани типове култура.
Линкове: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Percentage_population_undernourished_world_map.PNG
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Gallup_Religiosity_Index_2009.png
Ами добре дошъл първо.
Аз съм от хората, които твърдят, че вярата в една висша сила, независимо как ще я наречем - Бог, Природа, Съдба... - помага на човека да не бъде толкова егоцентричен. Егоцентризмът внушава измамно чувство за всесилност и непогрешимост, за безнаказаност - все неща, които водят до апатия и колективна депресия в едно общество.
Съзнаваш ли, че вяра в Бога и религиозност (особено показна) нямат нищо общо?
Не знам откъде черпиш информация, но аз от личен опит мога да кажа, че в България надали има и 5 процента искрено вярващи и практикуващи християни. Които знаят "Отче наш", знаят как да се държат в църква и какво символизира числото 3 в християнството.
За мюсюлманите в България не мога да дам сведения.
Иначе за пръв път виждам някой да направи опит да свърже религиозността на едно общество с бедността на същото... До утре мога да пиша, но нито аз ще те убедя в моята теза, нито ти - ще ми докажеш, че тази карта в светло- и тъмнозелено е актуална...
Ная умозаключения не вярвам, те са най-подлъгващи, по-голяма част от знанието не е интуитивна. Ако видя достоверни данни за корелация между благосъстояние и вяра (не показна религиозност, картите показват вяра във висша сила, бог) съм готов да променя тази си гледна точка.
Как мислиш, ходят ли на църква корумпираните митничари/политици/лекари?
Вероятно ходят. И свещи палят. И кръщенета на децата си правят. И какво от това?
Уточни първо за какво говориш - за вяра или за религиозност. За мен са много различни. (А ако искаш доказателство - хората във Финландия са много вярващи. И, доколкото знам, децата изучават от малки Библията. А Финландия никак не е бедна страна...).
Не знам някой да е мерил корумпираността на митничарите и връзката с вярата им. Но като цяло има много противоречиви изследвания за връзката между моралност и религиозност. Изглежда, че няма такава. Хитлер е вярващ например, Сталин не. По-скоро връзката е между невежество и вяра.
За примера с Финландия, много е вярваща по стандартите на европейския съюз, но да се мери с диви старни, като арабския свят, африка и централна америка не може и дума да става.
Ми за мен вяра и религия нямат много общо. Религията е политика. И жреците в древен Египет, които не са позволявали на простосмъртните да знаят да пишат; и католическите свещеници-педофили, прикривани от Католическата църква; и нашите свещеници, които си скубят брадите заради ключа от свещоливницата - всички те са служители на една Институция. Не на Бога. Точно затова те питам за вяра ли говориш, или за религиозност...
Според Галъп и линка, който си дал, "религиозният индекс" е "мярка за важността на религията за отговорилите, както и колко често (според тях самите) посещават религиозни събития".
А защо на тази карта Балканският полуостров и Китай са дадени в сиво?
Според теб самия има ли връзка между морал и религиозност? Не винаги религиозните хора спазват Божиите заповеди. Много атеисти пък живеят така, че действията им са безупречни от морална гледна точка. Но ми е някак странно да приема, че от това може да се извади някакъв толкова силно обобщаващ извод - че бедните са бедни, защото са религиозни.
Е, сега повечето хора от Блога спят, а аз очаквам гости (една католичка, женена за ирански мюсюлманин :), та ще проверя утре какво е мнението на останалите. Благодаря, че ми раздвижи мозъка :).
Не вярват в дух, бог или жизнена сила по страна (Евробарометър 2005)
Забележи финландия има повече атеисти от България, около 16 процента.
Нямало е данни за България и Китай, затова цитирах евробарометър, той ни поставя, малко по-невярващи от полша, румъния и турция и по-вярващи от повечето европейски държави.
Имам един въпрос. В кой точно бог е важно да се вярва? Важно ли е да е само един? Ако ще си избирам не е ли по-добре някой по-миролюбив азиатски, а не християнския психопат. Някак не ми изглежда морално да следвам заповеди на някой решил просто да изтреби цялото население на човечеството с потоп. сатаната изглежда доста по-положителен персонаж.
Кой точно азиатски Бог?
Питаш в кой Бог е нужно да се вярва? Отговорът ми: може и да не вярваш в никой Бог, важното е да не убиваш, крадеш, лъжесвидетелстваш и т.н. :)...
PS И не е изтребил всички. Оставил е Ной и още куп създания :). Който каквото търси, си го намира...
Само един въпрос, надявам се да ми отговориш - на колко години си?
(в горното изречение си противоречиш сам - хем науката често си сменя официалните становища, хем "вероятността да те излъже е малка".)
Песимистът е просто добре осведомен оптимист...
Науката не арогантна в такава степен, че да твърди, че знае всичко, нито е предвидена да дава готови отговори. Тя е процеса на търсене на отговори. Ако не греша думата наука се дефинира като придобиване на знания чрез използването на научен метод. Представи си, че всичко което можеш да научиш от учебника сега след 100 години ще е или грешно или частен случай на по-голяма теория, след още сто новите теории ще са в същото положение.
За радост светът е пълен с тайни и чудеса, които дори е трудно да си представим, няма смисъл да се ограничавам с елементарни обяснения от сорта бог е решил така.
Сега мога ли и аз да попитам на колко години си?
Може би. "Религиозността е придобита в течение на еволюцията като приспособителен механизъм" Мисля, че имаше статия по въпроса някъде ще потърся. Изглеждаше доста сериозно подковано с доказателства. Сериозна теория. А може би е страничен ефект, май е рано да се каже.
Аз не крада и не убивам по собствено убеждение, ако срещна човек на който за да не краде и да не убива му трябват заповеди и страх от наказание, не мисля, че искам да имам нещо общо с него, крайно неморален тип, който само от страх е честен. По-хубаво да не крадеш и убиваш по убеждение.
Не се сдържах, но няма да споря повече.
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!