Върнете се към Предучилищна педагогика | Профил | Публикации
В момента има две списания за теорията и методиката на предучилищното възпитание - ветеранът "Предучилищно възпитание" и по-новото "Дом, дете, детска градина". Ако човек проследи в годините теченията им ще добие представа за развитието на предучилищното възпитание в България: за събитията в него, за търсенията и постиженията на колегията. В нашата градина, когато предстои нещо - празник, подготовка за конференция, - всички се втурват да търсят материали в тях или да поне да си сверяват часовниците с публикуваното. Двете списания, според моето скромно мнение са доста близки по концепция.
Дали има нужда от ново списание? Това само излизането на списанието може да покаже. Ако редакционната колегия измисли различна концепция от горните две списания; ако го направи по-пъстро в буквалния и в преносния смисъл на думата - сигурна съм, че ще намери своя кръг от читатели.Ако го направи така, че да стане желано от колегията. Защото напоследък не съм чула колежка да се е абонирала, да си е купила спонтанно или да купува редовно горните две списания. Като истински официози за тях се абонират детските градини и колегите ги четат там. А се купуват списания от рода на "Жената", "Градината", "Кулинарни тайни". Не съм съвсем сигурна в имената на списанията, защото самата аз ги чета инцидентно, ако намеря някое от тях в групата.:-)
Тези мои свободни разсъждения ме карат да мисля, че ако някой се заеме да издаде списание, което да бъде нещо по-леко, по-разнообразно и по-цветно - със сигурност ще намери читатели.
Ако Вие, Анна, се решите на такава стъпка, обещавам, че ще пиша във Вашето списание.......:-)
Стане ли дума за списание и се сещам как дойде ли есента и започваме да събираме с децата от групата "материал" за нашето си списание...Винаги в началото родителите го приемат малко...недоверчиво, но в един момент започват да питат за следващите страници....
И още нещо...От миналата година ме навестява мисълта какво може да се направи с "имиджа" на професията ни, споделяне на опит, идеи, практика. Правим го тук, в блога, но достатъчно ли е? Идва момент в който се усеща необходимостта от "излизане" извън рамката. Прави се, но и да се знае че се прави - каквото и да било - за работата която работим, отделяме време, емоции, понякога се ядосваме и все чакаме чудото да се случи...Добро име, добра дума, добро отношение на обществото към нас...Сентенцията: Да правим каквото трябва, пък да става каквото ще - не ми се нрави много много. По-скоро приказката за Мохамед и планината...
Има някои неща, които сами трябва да направим...Да отворим обществото към професията ни, към постиженията и проблемите, към миговете на щастие и тъга в работата ни....И още толкова много неща...
Мое би, имате предвид страницата на общността да е електронното издание, а в същото време да бъде публикувано всичко тук и на хартиен носител. Ако е нещо подобно не е лошо като идея.
Май списанието започна да се ражда, Анна:-))))
Сега е ред да се "заформи" редакционната колегия и най-важното: да се намерят финансовите средства.
За редакционната колегия предлагам едно ограничение: да е само от майки и детски учителки. Ако в нея попаднат и университетски преподаватели ще заприлича на официозите и децата едва ли ще се смеят на списанието...:-)
А за парите......Виж тук нямам никакви идеи. :.(
А че списанието ще бъде различно, нямам никакво съмнение: гаранция за това е Вашият малък майчински стаж, Анна, огромен ентусиазъм и прекрасна философия за детската градина и бъдещето на децата. :-)
Мила Анна,
Ако някой ще ме рецензира в това списание - губиш ме като автор.:-) Самата аз си мисля, че имам нужда от редактиране, не от рецензиране. Ако ще има рецензиране - по-добре да кандидатствам за І клас-квалификация, а не да се "хабя" да пиша в списание. :-)
Ние, детските учителки, толкова много сме наблюдавани, проверявани, рецензирани, че май нищо не е останало от нашето самочувствие. И това е една от причините, макар и не най-важната, младите и кадърните да изчезват от детските градини. Все някой ти седи на главата и те "рецензира": директор, родители, преподаватели от нароилите се ВУЗ-ове, експерти.....Чудно ли е, че и тук главно се чете и по-малко се пише, главно се гласува, по-малко се пишат коментари.
Нека да се спрем на това: ".....медия, която да изразява нашите - на родители и учители - гледища....." Ти го казваш.:-)
А то иначе рискуваш списанието ти да стане като колата, теглена от орела, рака и щуката....
... :) никога не съм предполагала, че с "академиците" имаме толкова различия...
Но - ДА, това е формулировката. И сега - да действаме! Мисля, че ще трябва да приобщим още родители и ваши колеги. Приемам всякакви предложения!
:-)
http://www.bglog.net/preduchilishtnapedagogika/20434
Дааааааааа, сложни са отношенията ни с тях....
Продължение....
http://www.bglog.net/preduchilishtnapedagogika/21248
И края на епопеята от миналата година по това време.....
http://www.bglog.net/preduchilishtnapedagogika/22112
"Учените глави", не всички, но повечето от тях толкова са се отдалечили от реалността, че сякаш крачат по друга планета....
И аз като Галя си мисля, че ако имам необходимост от рецензент, по-добре да "подгоня" І-ви клас квалификация...Останах с впечатление, че става дума за съвсем различно списание, което да бъде в помощ на колеги, родители, деца...
Момичета, ето какво мисля - според мен трябва да има рубрика за вашата наука - ето откъде дойде - четох скоро за системата Монтесори и ми хареса. Не знам дали е застъпена в обучението, но защо да не се спомене?! Не казвам, че някой ще има изобщо шанса да ни рецензира, цензурира, или каквото и да е. Да - това ще си е наше, да - правилата ще определяме ние, да - ако някой иска да да се "озкаже" при нас - моля, но ние четем последни. Да - за реалността трябва да е, а не за нещо хипотетично.
И, моля ви, не се хващайте за една дума. Все пак в момента дискутираме.
Добро утро!
Да, и мен това ме притеснява. Макар, че знам, че хората тук не са много "разговорливи". Както ти казах повече четат, по-малко пишат. :-)Струва ми се, че изчакват да видят какво ще се случи. Трудно е да ни ентусиазираш и да ни накараш да последваме някоя идея.:-) Май ще трябва сама да решиш хамлетовия въпрос"Да има ли списание или да няма?". При това хладното отношение тук съвсем не е показател ще се купува ли списанието или не. Само съдържанието ще определи търсенето.
И извинявай за горещенето ни.
Учителката, която създаде градината "Монтесори"(не помня дали така се казва или по друг начин) в София е завършила такъв институт и е работила в такава градина в Йоханесбург. Изобщо всички, които работят в чуждестранни програми за детски градини преминават няколко годишен курс на обучение с чуждестранни преподаватели тук или някъде по света, където има организиран курс за детски учителки по съответната програма.
За пазенето на постиженията.....Поне тук, в сайта, не е така. Ето виждаш сама: някой създаде нещо - и бърза да го публикува тук. При това със съзнанието, че в сайта авторското право не е защитено: в смисъл, който иска може да си свали каквото иска от тук. Вече преживях да бъда цитирана на една конференция, без да е изброена публикацията ми в сайта в библиографията. Не боли, но е неприятно. :-)
Анна, детските учителки в България сме десетки хиляди. Сред нас има всякакви, както сред всички съсловия. Може би това ще те ориентира и за какъв тираж да мислиш, и на колко "автори" да се надяваш.
Момичета, спрете! Първо - аз ПРАВЯ списание и сега за деца. Знам какво ви говоря за списание за нас - това е липсващо звено между мен и вас - аз съм родител и искам да имам връзка с хората, които се опитват да бъдат полезни на детето ми. Второ - това нещо с искане на авторство - изобщо не стои - материалите ще са уникални - ОТ ВАС, написани СПЕЦИАЛНО и естествено не безплатни! После може да излизат и тук. Комерс - ест - за да има хонорари за вас, за да има кой да го илюстрира, кой да го подреди и напечата. Само толкова! Още повече - има фирми, които дават мило и драго да влязат в детските градини. Та така - това ми е идеята - мост между вас си и между вас и нас - родителите. Наблюдавам нещо странно - не си обменяте инфо, а има нужда да си комуникирате. Засега идеята ми е да е само в детските градини... после - кой знае. Вие ще кажете. Ако родителите на вашите хлапета го харесат. Та не казвам нищо засега, защото нямам пукнат лев, но имам идеи, пиша и децата харесват моите истории. А и продължавам да си мисля - всичко, което правите заслужава да бъде показано.
Благодаря, Шели!!! Точно това имах предвид! Започвам работа по концепта и веднага ще го постна. Надявам се да има мнения на колегите!
Май,май... ще си организираме скоро среща общостта?!
Защо пък да не опитаме да имаме и печатно списание?! Аз съм ЗА!Ще следя коментарите тук, и очаквам и концепцията:))))
Аз, естествено! Къде ги правите срещите?
А, да използвам поста, искам да помоля всяка от вас да каже - коя да е най-важната рубрика. Никак, ама никак не ми се иска да превръщаме такова списание в учебник по предучилищно възпитание (май с това изказване си печеля не особено голяма симпатия сред академичните среди...).
За мен - "Детски парламент". Детското слово, освен атрактивно / всички журналисти вече осъзнаха това/, е съдържателно, би могло да бъде художествено, афористично, мъдро, вълнуващо, трогващо, разкриващо черти на характера и особености на детските личности и още, и още, ако учителят е достатъчно обичащ и разбиращ.
На всички автори, опитващи се да отразяват в сензационно-негативен план в разни медии случващото се в "забавачниците", трябва да противопоставим сериозното и професионално слово на учителите, работещи с малки деца.
Да се включа и аз. Списанието, от което аз имам нужда, бих искала да изглежда така:
1.Една уводна кратка статийка, която да зададе темата на броя.
2. Практики по темата в различни системи - Монтесори, Валдорф, Френе....
3.От практиката....
4. Идеи за практиката....(коментари по т.3 от предходния брой)
Т. е. всеки брой да е тематичен, но и да има връзка с предходния.
Anna_HP, нашата сфета е Предучилищното възпитание. Вярвам, че грешката ти е техническа.
Ето какво ми хрумна и на мен, освен споменатите - да има рубрика - Родителска среща. Толкова е важно това, че не мога да ви опиша. Не винаги е ясно на родителите една или друга порядка в градината. Никак не е лошо да има, освен похвалите, и случаи, когато родителите не са доволни от учителите и обратното. Никак не е лошо да си знаем взаимно правата.
Аз съм наясно със следното - писала съм за какви ли не таргети - за пенсионери, за банкери, за артисти - сиреч за възрастни и още по-възрастни, но видях, че само когато съм го правила за деца, виждам пряко влиянието си и как думите чертаят бъдещия силует на положителна, градивна личност. Затова ви казвам - от вас и вашето отношение и внимание към децата, зависи бъдещето. Малките прекарват по цял ден с вас. Ние си ги взимаме и сме с тях от 18 до 21. Важни сте! Това е. Трябва да си съдействаме и да се съветваме, и консултираме, и взаимодействаме... Та това в подкрепа на рубрика "Родителска среща".
А защо да няма и нещо за децата ? Нещо средно между детско и педагогическо списание например.
Дафи! Точно за това говоря! Предлагам да има поне по една приказка за любимите ни дечица!
Надали всичко ще е интересно за всички, особено за малчуганите, но баланс: мама (родител), учителката (и музикалната, лелята...) и детето (приказка, смешни суми, случки, разговори от ежедневието, коментари..) - е, това вече би било отлична "микстура"
За списанието...Понеже си правим детско списание вече с поредна група рубриките, които най предизвикват родителския интерес са детско творчество - гатанки, разказчета, споделени детски мисли, детски психологически игри, интервюта, детски рисунки и всичко изработено от детските ръце...
Друга тема, която вълнува е как родителите и учителите съвместно да осъществяват общата цел - възпитанието на децата или иначе казано - родителите не само по време на откритите моменти и празници да виждат какво правят децата им в детската градина...
Спирам за сега до тук.
Концепция
1. Цели и задачи
- Основната цел е да изградим информационен мост между деца, родители и учители (предучилищно възпитание). Това може да стане чрез основаване на организация, която да отстоява правата на педагозите в детската градина, както и защита на интересите на родителите.
- Задачите – да се популяризират усилията на учителите, да се подобрят условията в детските градини, като се обменят „добри практики” между учителите, родителите и учителите и да се проследяват новите тенденции в съвременното възпитание, отговарящи на днешните деца.
2. Таргет – всички, които са свързани с отглеждането и грижата за децата в детските градини, техните родителите и самите деца.
3. Формат, обем, периодичност – (WxH) 210х285; обем - 36 страници + 4 корици; периодичност - всеки месец (или 1 на 2 месеца)
4. Име
- Варианти за име: „На градина”, „Хайде на детска”, „Нашата детска”, „Нашите деца”, „Нашата Госпожа”, „Обичам детската градина”, „Предучилищен”, „Нани”, „Мери Попинз”, „Детската градина”, „Забавачки”....
5 .Рубрики
„Това сме ние” – рубрика, в която се разказва за постиженията на определена детска градина, група, учителка, или „Това е моята госпожа!”
„Такива ми ти работи...” – рубрика с бисери, случки, всякакви смехории, които казват и правят децата
„От дебелите книги” – тенденции в развитието на педагогическите науки
„От практиката” – как в практиката се открива решение на някакъв проблем
„Празничен календар” – идеи за това как да се отбелязват предстоящи празници
„Имам идея” – интересни хрумки, нетрадиционни решения на проблеми от „градинското ” ежедневие,
„Имам проблем” – по сигнали на учители и родители
„Минутката на родителя” – мнения, писма на родители за конкретни детски градини и конкретни госпожи
„Нови приказки” - ... нови наши приказки
„Нашите любими приказки” – разказани от нас класически приказки (илюстрирани от наш художник или от нашите деца – в градината) Може предварително да обявяваме приказката, за да се зададе в групите. Избрани детски картини ще илюстрират приказката.
„Изложба” – невероятните творения на децата – рисунки, апликации, всякакви неща, направени от детските ръчички, украси, всичко АРТ в градината
„Нови-новенички” – представяне на нови колеги, млади родители, новини от всички сфери на „градинския” живот
ЧДГ - ??? или те да не бъдат отделени
....
6 Редакционен екип – имам следната идея – във всеки брой да дадем шанс на “плаващи автори” – от съответните, представяни детски градини (регионални), освен основните, които предлагам да изберем всички тук, от форума (все пак тук има много добре пишещи дами!)
7 ФИНАНСИРАНЕ – идеята ми е да е чрез абонаменти, от общините
8 Презентиране, ПР стратегия, тенденции за развитие
Дано се получи, дано да има списание ,,ПРЕДУЧИЛИЩНИЦИ", дано:)))
Отдавна не бях надниквала тук....
Анна, идеята ти вече заприлича на бърз влак, понесъл се към крайната гара.:-))
Прекрасно! Харесва ми всичко, написано до тук!
До срещата за рождения ден - тогава на "живо" ще дообсъдим нещата. Направо темата "Обсъждане на списанието" ще го включим като важна част от дневния ред на сбирката....
Нямате права да коментирате тази публикация.