Начало
Начало
Регистрация
Вход
BgLOG.net
Създай свой блог
Пиши
Категории
Всички
Образование
Образование
Начално Образование
Предучилищна педагогика
БЕЛ
Математика и ИТ
Чужди езици
Нещата от живота
Бебелог
Здраве и Красота
Литература
Поезия
Любов
Музика
Туризъм
≡
Върнете се към BgLOG
|
Профил
|
Публикации
За мен
Andrei Alexandrov
Етикети
коментари
всички ключови думи
Моите RSS
Моите публикации
Моите коментари
0
0 гласа
Медийно грамотен е този , който...
08 ноември 2008, 15:14
2 коментара
,
474 прочита
Предизвикателствата на ежедневието в днешно време са толкова много и най-различни, че, за да не се изгуби ритъма на забързания живот, човек трябва да изгради умения да намира, извлича, обработва и използва огромна по обем информация. Животът е вечен кръговрат от състезания, в който водещи позиции заемат именно хората, способни да разбират и осмислят света, в който живеят, да си поставят цели и да полагат усилия за осъществяването им, да се развиват. А как е възможно развитието? Разбира се, чрез придобиване на грамотност. В миналото значението на тази дума се е изчерпвало с това хората да имеят да четат, пишат и да боравят с прости числа. Постепенно с навлизането на индустриализацията в нашия живот, която постави началото на една нова ера в развитието на човечеството и цивилизацията, думата грамотност придобива все по-обхватен характер, а именно възможността тази грамотност да ни направи пълноценни и полезни членове на обществото, в което живеем.
Индустриализацията донесе със себе си най-различни източници на информация като радио, телевизия, вестници, списания, реклами, Интернет и т. н. , характеризиращи се с простата дума „медии”. Дали обаче да съберем думичките „медия” и „грамотност” в едно словосъчетание става толкова просто? Отговорът е категорично „не”. Ако ние не сме медийно компетентни, то тогава бихме потънали в океана от информация, с която медиите ни заливат.
Медийната грамотност е необходимо умение в бързо развиващото се информационно общество, позволяващо на индивида да не изостава от развитието на технологиите, икономиката и културата. Има за цел да даде на потребителите на медиите по-голяма свобода и избор като ги учи как да получат достъп до медиите, да анализират, оценяват и създават медийни продукти. Медиите формират нашата култура - т. е. начина ни на живот, затова е много важно да разбираме структурата, механизмите и съдържанието им, да можем да различаваме фактите от измислиците. За да стане това, е необходимо човек да развива способността си за независимо критическо възприемане и оценка на съдържанието на медийните послания, т.е. да осъзнава защо определен жанр или програма му допадат или не, както и да анализира предпочитанията си от морална и интелектуална гледна точка.
Както е казал
Хенри Форд
: „Мисленето е най-тежката работа и това вероятно е причината толкова малко хора да я вършат”. Именно смисълът на това да сме медийно грамотни се изразява в умението не само да приемаме информацията, с която ни заливат медиите, но и да можем и да я осмислим, да разберем каква е целта й, да можем да й направим правилна оценка и от своя страна да можем сами да разпространяваме информация - разбира се, като се съобразяваме със съдържанието й, така че да не обидим или засегнем някого (по отношение на раса, пол, религия и т. н.), т.е. да запазваме личното достойнство и свобода на останалите. Медийната грамотност има огромна стойност в наши дни, защото тя дава на човек различни по своето естество умения и знания, с други думи да си медийно грамотен означава да си “в постоянен процес на развитие и удъвършенстване”.
Ще дам един пример: Появата на Интернет се отразява на човечеството както положително, така и отрицателно. Интернет улеснява изключително много възможността за комуникация между хората (възможностите на чат програмите, интернет телефония, e-mail и т. н.), човек лесно може да се свърже с която и да е точка от света за отрицателно време; той даде възможност за развитието на онлайн-търговията - да поръчаш каквото си поискаш от цял свят само с няколко кликвания на мишката. Чрез Интернет човек има достъп до необозрими масиви от информация, които покриват познанията на цялото човечество и с които и най-голямата световна библиотека би била горда. При Интернет в пълна сила е тезата на Аристотел за вътрешния кръг на познанието, който се опира във всичките си външни части до непознатото – колкото повече се разширява вътрешният кръг, толкова допирните точки с непознатото стават повече. Колкото повече навлизаме в информацията, предоставена от Интернет, се убеждаваме колко много информация остава недокосната. От друга страна Интернет представлява благодатна почва за хакери и други недобросъвестни интернет-ползователи (Интернет-измами, вируси, порно-сайтове с деца и непълнолетни, сайтове с насилие, незаконен обмен на информация, злоупотреба с авторското право и чуждите данни, банкови престъпления и редица други). Чрез този пример с Интернет искам да покажа, че човек трябва да притежава достатъчна грамотност, за да може да борави оптимално добре с медията Интернет – да се възползва най-пълноценно от положителните й качества и да се опита да избегне негативните страни, които са й присъщи.
Тъй като медиите са в непрекъснат процес на развитие, човек също трябва да развива своята медийна грамотност, за да може да ги следва. Всяка медия изпраща различни послания към своята аудитория, които обслужват определени цели и интереси. Така например един вестник с културна информация се различава коренно от вестник, даващ приоритет на злободневните теми. Медийно-грамотния човек трябва да умее да „сърфира” сред предлаганите в медийното пространство теми и послания. Основна цел на разпространителите на информация е да влияят върху публиката, да я „зомбират”. Медийно грамотния човек трябва да умее да разпознава и отблъсква всякакви посегателства върху начина му на мислене и поведение, но да извлича всяка полезна за него информация. Та нали информацията е власт? Наистина никой не е защитен от влиянието на медиите, тъй като ние живеем, обгърнати от “медийна атмосфера/мъгла” – информацията е навсякъде около нас – понякога особено агресивна, понякога пасивна и ненатрапваща се. Искаме или не – ние сме податливи на нея. Но когато знае, че основната цел на рекламата е да продаде даден продукт – независимо от неговите качества, човек по-лесно устоява на изкушенията в магазина и реагира разумно и скептично на тях. Ето това наричам аз “медийно грамотен” – да знаеш точно на какво от заобикалящата ни информация да се довериш. За това пак е нужна информация, което ни води до “омъгьосания кръг на информацията”. (Не му е лесно на съвременния човек!)
И така:
В нашето общество неоспорим факт е, че медиите са четвъртата власт. Затова от огромна важност е да сме медийно грамотни: да бъдем осведомени, да поемаме отговорност за действията си, защото днес ние създаваме своето утре.
Потърси още в сайта
Коментари
#
| от 0o на 08 ноември 2008, 15:27
Андрю, ти си психопат, брато :)))
#
| от Браво! на 08 ноември 2008, 15:47
Много ми хареса...браво на който го е писал ! Дълбоко вникване в темата - показващо задълбочена мисъл и подсилено с разглеждане на множество аспекти на проблема . Демонстрирана е грамотност и владеене на изразните средства на езика. Хареса ми и защото въвлича читателя в темата плавно, като същевременно показва и гледната точка на автора без това да става по натрапчив начин. Завършва с хубаво обръщение-призив, умело съчетаващо виждането на автора за дадения въпрос с темата и как това се отнася до всички останали, включително и мен. Благодаря!
Връзки
National Geographic
Софийски университет "Св. Климент Охридски"
Приятели
Mortisha
Lidiq Becheva
a7x
Poli
Cvetanka Georgieva
Още...