Публикувам стенограма от заседанието на Комисията, но ако това изнервя блогерите, мога да го изтрия :)ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕКОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТАП Р О Т О К О Л№ На 13.02.2008 г. от 15.10 ч. се проведе редовно заседание на Комисията по образованието и науката. То бе открито и ръководено от председателя господин Лютви Местан. *** ПРЕДС. ЛЮТВИ МЕСТАН: Уважаеми колеги, за пореден път имаме кворум. Откривам заседанието на Комисията по образованието и науката при следния дневен ред:1. ГОДИШНА ПРОГРАМА ЗА УЧАСТИЕТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ В ПРОЦЕСА НА ВЗЕМАНЕ НА РЕШЕНИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ (2008 г.), № 802-00-2, внесена от Министерския съвет на 31.01.2008 г.2. ПРОЕКТ ЗА РЕШНИЕ ЗА ЗАКРИВАНЕ НА ЮРИДИЧИЕСКИЯ ФАКУЛТЕТ В СТРУКТУРАТА НА ТЕХНИЧЕСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ – ВАРНА № 702-03-39, внесен от Министерския съвет на 28.12.2007 г.3. ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА НАРОДНАТА ПРОСВЕТА, № 802-01-6, внесен от Министерския съвет на 25.01.2008 г.Има ли други предложения във връзка с дневния ред? Не виждам.Моля да гласуваме този дневен ред.Дневният ред се приема с единодушие.Позволете да представя гостите на нашето заседание: вицепремиерът и министър на образованието и науката доц. Даниел Вълчев, заместник-министърът на образованието господин Атанасов, съветникът на министъра на образованието и науката госпожа Добрева, има други служители и експерти на Министерството на образованието и науката, госпожа Янка Такева.Бих искал да ви представя и госпожа Шукран Идрис – кмет на община Кирково, но която присъства на това заседание в качеството на делегиран представител на Асоциацията на родопските общини. Присъства и госпожа Тачева, която представлява Националното сдружение на общините в Република България.
……………………………………………………..
Аз имам за сега само една идея за много скромна първа стъпка: Министерство на финансите да публикува съставните части на единните стандарти. Да вземем да напишем една петиция и една процедура да достъп до обществена информация да отворим? Друго средство не се сещам какво имаме на разположение. Нищо лошо не искам да кажа за това свърх-важно министерство. Само казвам, че ако не знаем за какво точно плаща държавата (във вид на бюджетна субсидия) от подготовката на един ученик, не можем да направим нито читаво набиране на недостигащите средства, нито да сме сигурни, че добре харчим субсидията, впрочем.
Само един пример за илюстрация, на какви главоблъсканици е източник този мрак около съставките на стандарта:
В Решение 20 на МС няма стандарти за издръжка на децата в Центрове за работа с деца, Ученически спортни школи и пр. звена, нито стандарти за видове извънкласни дейности. В същото време въпросните звена и техните дейности са част от делегираната държавна дейност образование, а именно "Извънучилищни дейности - средства за извънучилищни педагогически обслужващи звена, получени след съгласуване с директорите на училищата, за изпълнение на учебния план;"
Оставяме на страна „съгласуването с директорите” и гледаме само от фискална гледна точка, какво трябва да направят сега общините? Алтернативите са две:
От практическа гледна точка (според това което са намсилили да предприемат) общините се разделят на два вида:
Тук думата е за това, че общините, които включат в преразпределението и звената за ИИД, ще знаят дали решението им е основателно и легитимно пост -фактум. Някъде при първите проверки, в края на година или чак догодина, когато Министерство на финансите се погрижи да пръкне тълкувание по въпроса. А можеше за знаят още сега, ако "героите от седенката" бяха обединили ум и сили и бяха публикували информация каква част от стандартите дето са ги определили са за разходите за извънучилищните дейности. Но едно е сигурно - негативите за "лошото управление" според това кое от общинските решения ще се окаже погрешното пост-фактум, ще са винаги извън министерство на финансите и това на образованието.
А нищо не пречи да се сложи едно просто приложение към Решение 20 на МС наречено например "Елементи на единния стандарт за издръжка на ученик". Даже и без остойностяване в проценти или друго, щеше да свърши чудна работа и на общините и на директорите на училища.
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи