Скъпи приятели,
Екипът на "Новото образование" е щастлив да прокламира
Целите на училищното образование в България
Те са точно 14 на брой и са групирани в 3 направления.
Заповядайте в официалната им страница на сайта на "Новото образование"http://www.novoobrazovanie.org/celite/celite.htm
---
Следват Въпроси и отовори по документа.
ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ
Аз бих обърнал по-сериозно внимание на спорта във всичките му насоки - здраве, колективни спортове, социални умения чрез спорт, развитие на състезателна нагласа и отборна нагласа. Второто - също така бих обърнал специално внимание на музиката - по подобни причини.
Подчертали сме, че училищата трябва да насърчават възпитаниците си да практикуват спорт във и извън училище в цел N°4.
Цел N°5 пък е изцяло посветена на "развиването на фино естетическо чувство" чрез изобразителното изкуството, музиката, танца и театъра, представляващи "силен стимул за утвърждаването на толерантността и човещината".
____
Как тези цели могат да се впишат в българското образование?
Тези цели започват да формират образованието в България от този прецизен момент. Те не се вписват, ами налагат едно ново отношение и разбиране за образованието. Вниманието от сега нататък ще е върху резултатите, а не върху изконсумираните ресурси - пари, човекодни, разходите за образование в % от БВП* - и други количествени индикатори като, брой ученици на 1 учител, среден брой ученици в паралелка и тем подобните.
_____
Всяка образователна система е много консервативна и радикална промяна обикновено не е възможна. Затова може би най-доброто е да се изучи онова, което е налично в момента, и да се види какво е най-лесно да се промени, какво ще отнеме повече усилия и кое не е реалистично да се промени сега.
Фактът, че образователна система обикновено е много консервативна, не е достатъчно основание да не обявим сега и на висок глас какво точно желам от нея като резултати. Ние желаем именно тези 14 неща и вече ги преследваме.
Радикалната промяна ще се случи, когато значителен брой хора прегърне, т.е. започне да изисква и сам преследва с ежедневното си поведение формулираните тук цели.
Подходът на "Новото образование" за радикална промяна е, първо, да формулира и обяви как го вижда бъдещето българското образование, второ, да разбере как е то в момента и, трето, да трасира пътя и изнамери средствата, които ще ни предвижат от едното положение до другото. С две думи, анализът на "онова, което е налично в момента и да се види какво е най-лесно да се промени" тепърва предстои да бъде направен. Днес просто заявяваме къде желаем да стигнем.
Повече внимание може би трябва да се отдели на достъпа до качествено образование. Само наличието на места не е достатъчно. Много училища са се превърнали в гета, в които български родители изтеглят децата си, за да не са заедно с ромски деца. Ако не се намери решение на този въпрос към 15% от децата автоматично остават полуизолирани.
С "Прокламацията на целите" ние дефинираме за първи път какво разбираме под понятието "качествено образование". Тепърва ще работим по достъпа до такова едно образование.
При всички положения надеждата ни е с дефиницията на качественото заинтересованите страни да могат да изискват сами качествено образование от онези, които се определят като образователи, учители, администратори на училищното образование или доставчици на (задължителни!) образователни материали и услуги.
Несъвместимостта и изолирането на ромските деца е сериозен проблем, който "Прокламацията на Целите" засяга до толкова, доколкото се отнася за всички деца в България. Непоносимостта и липсата на ред в училище са в следствие от тоталното разминаване на движението на досегашното образование спрямо прокламираните днес направления:
_______
Правото на децата да учат майчиния си език е също особен наш проблем.
Цел N°3 подчертава "нуждата на детето да познава майчиния си език".
Друг проблем е как ще се дефинира математическата и езиковатаграмотност.
Признавам, тези дефиниции са сложни. Ще работим по тях.
Задължението на училищната институция да осигурява сигурна и защитена среда за децата е много важна цел - не само в България, но и навсякъде. Насилието нараства, дисциплината спада, училищата по света се изправят пред една нова реалност на интернет, мобилни телефони, компютърни игри, с която не знаят как да се справят.
Неслучайно в цел N°13 сме уточнили, че "Всички участници в училищния живот, включително обслужваните от училището общности, постоянно търсят равновесието на интересите помежду им, с което да гарантират висока мотивация, хигиена и ведрина в училище."
Какви са ви намеренията от тук нататък? Според мен не би било зле да се развие национално/международно обсъждане на това, което предлагате. Такова обсъждане обезателно трябва да въвлече няколко обособени категории - родители, ученици, учители, директори, бизнес.
Намеренията ни са именно такива.
С прокламирането на Целите ние обявяваме старт на една широка и перманентна дискусия по темата с участието на всички. Ще се радваме да видим как тя се води на всички нива - централно (национални и интернационални форуми), локално (диалог в заинтересованата местна общност) и особено много в училище. Даваме си ясно сметка, че ако има нещо, което липсва тотално в българското училище, това е именно искрения продуктивен диалог. Очевидно "Развиване(то) на умения за анализиране, размисъл, аргументиране и водене на продуктивен диалог" (цел N°2) трябва да започне първо при нас, възрастните.
______
Много е важно в момента това обсъждане да се обвърже и с проектозакона за училищното образование.
Според екипа на "Новото образование" проектозаконът за училищното образование на предишното правителство не стъпва на достатъчно здрава философска основа.
Авторите му са пропуснали нещо фундаментално: да обявят "Целите на училищното образование в България" от които да се водят, и като следствие продължават да се лутат и да нормират правила без особено голям смисъл. Макар че някои положения в този закон изглеждат положителни, те не могат да осмислят един грешно скроен план.
Ще сме щастливи, ако новото правителство поеме друга линия, съвместима с нашата, с което да ни позволи да работим заедно по един сериозен и издържан отвсякъде закон. Междувременно работим по свой проект на Закон за училището, който се нарежда сред другите Правила и методи на Системата образование (заедно с още един закон, административни процедури и минималните образователни изисквания) и се фокусира само върху формалното образование от детската градина до 12 клас, оставяйки навън висшето образование.
Хубава таблица, но какво ще я правим?
Всеки образователен проект попълва този картон във всичките му части (подчертавам всеки проект! Не само онези, стартирани или наблюдавани от "Новото образование"). Това ще гарантира, че въпросният проект :
1. Има ясна синтетична формулировка и име; 2. Работи в едно от желаните направления/ цели, т.е. че не се разминава с линията, която сме начертали; 3. Идентифицира мерките и теглилките - "показателите", с които да бъде оценявана ползата от него, като дава началните и финалните им стойности (които могат да бъдат количествени или качествени). Разликата представлява приносът на проекта за ефективното постигане на Целите. Имаме 199 английски примера за такива показатели/ индикатори! 4. Има отговорник с име, фамилия и имейл, с когото всеки друг заинтересован може да се свърже с въпрос или молба за съдействие по друг подобен въпрос (представете си го като част от една голяма база данни, в която всеки може да се информира за настоящи и приключили проекти/ дейности).
1. Има ясна синтетична формулировка и име;
2. Работи в едно от желаните направления/ цели, т.е. че не се разминава с линията, която сме начертали;
3. Идентифицира мерките и теглилките - "показателите", с които да бъде оценявана ползата от него, като дава началните и финалните им стойности (които могат да бъдат количествени или качествени). Разликата представлява приносът на проекта за ефективното постигане на Целите. Имаме 199 английски примера за такива показатели/ индикатори!
4. Има отговорник с име, фамилия и имейл, с когото всеки друг заинтересован може да се свърже с въпрос или молба за съдействие по друг подобен въпрос (представете си го като част от една голяма база данни, в която всеки може да се информира за настоящи и приключили проекти/ дейности).
Много се радвам, че започва някаква наистина смислена дискусия по въпросите, свързани с това какво образование ни е нужно.
До сега всички разговори , може би с изключение на тези внастоящата общност се въртят в омагьосан кръг. Коментира се до безкрайност какви са проблемите на училищата / а те са безброй!/, кой е виновен / и следва безкрайно прехвърляне на вината - родители, учители, ръководни кадри, политическа обстановка в страната....... прозвуча ли ви познато :) /.
НА НИКОГО НЕ МУ БЕШЕ ХРУМВАЛО ДА ТРЪГНЕ ПО ОБРАТНИЯ ПЪТ - ДА ПОМИСЛИМ КАКВО ВСЕ ПАК ИСКАМЕ ДА БЪДЕ.
Радвам се, че това най- после се случва. Виждам само един малък проблем.
От една страна - целите трябва да се формулират от сравнително неголямча група хора, в противен случай дискусията би се проточила с години. Но от друга - все още не сме готови да приемем, че 5-10, 20 човека могат да "задават " цели на цял народ :)))))) А може би така и трябва.
Да се формулира примерен въриант, и да се предложи за по- широко обсъждане. И най- добрия екип не е застрахован от това да пропусне нещо важно, да преувеличи значението на друго.... Повече очи гледат по- добре :)
За тва според мен е от изключително значение да се чуе мнението на учителите. Това е първия ми призив - колеги, моля ви погледнете и си кажете мнението.
Втрорият ми въпрос е: Кои други обществени групи биха проявили интерес към обсъждане на целите? И къде могат да бъдат потърсени за съдействие?
На доста блогери сигурно това им идва като гръм от ясно небе. Пък и не е рядка практиката в България всеки да се пъне да пише и прокарва някакви проекти, като не спира да твърди, че те са по-доброто от най-доброто.
Защо група хора се опитвате да предлагате една генерална визия и кое Ви дава основание да смятате, че тя е витална?
I. Какво ни събира в това начинание? - Желанието след учителската стачка да видим българското образование на крака и личната ни готовност да работим за това;
II. До къде сме в момента? - Работим върху изцяло нова концепция за образованието, извеждането и в общественото битие, качественото и битуване и осигуряване на ефективност след получаване на образование - на изхода на системата и това е нашият пръв публикуван резултат;
III. Защо го правим? - Защото сме единодушни в убеждението си, че днешното българско образование не работи, не дава качествен продукт и няма да осигури добро бъдеще на страната ни;
IV. Kак го правим? - Kато се започна с превод на образователни закони и документи, които сме приели за еталон в световно отношение; като се обобщиха изводите от учителската стачка; като търсим баланса между това, което е на върха на световния образователен пазар, и бисерите в националната ни образователна традиция : правим всичко това като честно и открито обсъждаме темите;
V. С каква цел го правим? - За да изкристализира цялостна концепция за Ново образование и тази концепция да бъде приложена на практика.
Едвам дишам от ангажименти в момента, - освен текущи задачки, тече си РЕМОНТ! - затова грабвам от Шели точките и пиша моето си -
:-)
I. Какво ни събира в това начинание? Лудостта да сме още учители в България, 2009 година.
II. До къде сме в момента? - Опознаваме се, разбираме кой какво цели, какви са силните и слабите му страни, взаимодействаме, търсим най-доброто за бъдещето образование на българските деца. Ние сме хоризантална структура с демократични взаимоотношения и всеки допринася когато и с каквото може. Засега и това не е никак малко - да се познаваш със съмишленици!
III. Защо го правим? - Защото няма кой, ако не ние, действащите и искащите учители, загрижените родители и граждани, и - непременно - самите ученици - да го направи!
IV. Kак го правим? - Като обсъждаме, коментираме, превеждаме най-доброто от световните образователни практики и го имплицираме в наши, български схеми, очертаващи Цели, Задачи и Структура на новото образование. Всички умуваме - Павел обобщава Опитваме се да хванем контурите на бъдещето.
V. С каква цел го правим? - За да има отлично българско образование в най-близко бъдеще.
По отношение на попълването на картона. Не е ли по-добре да уточните кои видове проекти биха могли да минат и без него? Примерно на по-малките и "незначителни" проекти за какво им е? Те не използват обществени ресурси.
Основанията да изискваме попълването на картона от ВСИЧКИ проекти и инициативи в училищното образование са две: I. Превантивен контрол на целесъобразността и II. Обществен контрол върху разходването на обществени средства. Естествено индивидуалните/ доброволните инициативи не подлежат на контрол по смисъла на второто основание, но по първото - да. И още как!
Никой вече не може да прави каквото си иска в образованието, в смисъл да действа в посока несъобразена или направо обратна на обнародваните направления и цели. Трябва да се съобразява! Ако случайно държи да не се съобразява, трябва да го обяви така, че да го чуят всички - особено много финансиращата общност и родителите на заинтересованите деца. Това става с явен отказ да попълва картона. Ако е един по-голям проект*, един достоен журналист или общественик би могъл да попълни картата сам за сметка и въз основа на информация, получена от неприлежния инициатор.
И още, проектите консумиращи само доброволчески ресурси, просто ще окрият колко много ще им е полезен този картон. Въпросът е, че равняването по Целите става именно с попълването на този картон. Една декларация вече не стига!
Повтарям се, но работата по попълването на картона ще е още една критична преоценка, допълнителен диалог и още повече светлина върху инициативата. Тя ще предизвика и още по-ясно осъзнаване на ситуацията, на желанието на заинтересованиете страни и на съвместимостта между двете.
Да посочим къде точно желаем да стигнем е първото от задължителните условия за да стигнем там някога!
________
* Не е тук мястото, където ще дефинираме точно какво означава "по-голям проект". Нека засега е въпрос на лична преценка.
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи