Чопар, г-жата ако е за съд заедно с нея за съд са: в ДПС - г-н Местан и г-жа Местан (ДАЗД как мислите че си събира данинте за етническа принадлежност?), г-жа Муккадес Налбант заедно с всички служители на ЦОИДУЕМ вкл. злощастният счетоводител дето "изнесе темата за матурата", в НДСВ - г-н Саскобурготски, г-н Даниел Вълчев, г-н Игор Дамянов, г-н Юлиан Наков, в БСП г-н Кирчо Атанасов, г-н Сергей Станишев, 36 души в една цяла вече несъществуащата дирекция по етнически въпроси към МС в последните 2 правителства и т.н.
А самоопределянето е цяла отделна тема. Замисляли ли сте се как се самоопределяме етнически (сложен многосъставен елемент на нашата идентичност, за който в Конституцията няма избрано някакво общо за България определение). А сега замислете се моля, защо по време на преброяването трябва да си самоопределяме етноса, след като държавата няма към нас ангажименти с държавни мерки мерки да ни грижи етническото самоопределяне (в Конституцията пише, че то си е наша лична работа), а има ангажимент да ни осигури равен достъп до националното образование и свободно практуване на рел. култ?. Всички смислени отговори на въпроса са добре дошли. Аз не се сещам за нито един. За сметка на това мисля, че вместо да ни питат какви сме, може просто да ни питат:
а) какъв ни е майчиният език и
б) какво ни е вероизповеданието.
И на двата въпроса отговорите са еднозначи и са лесни дори за необразованите граждани. Не е така с въпроса "ти етнически какъв се чувстваш?". И което е по-важно: от отговорите на въпросите за езика и религията като вземе данните държавата може да си свърши някаква държавна работа - напр. да знае къде трябва да прати повече учители по български, в кои училища месните яденета не могат да са само със свинско, в кои училища очаквано ще расте броя на отстсъвията по Рамадан или по Банго Васил, колко субсидии да дава на вероизповеданията (ако ги дава според членовете им) и мн. др.
Какви полезни действия ще свърши държавата с информацията, колко нейни граждани какви етнически се чувстват? Моля, дайте примери.
ПП А за времето, парите и енергията пропилени в безсмислени спорове за глупости като "българо-мохамеданска" етническа принадлежност има или няма и като графа да има или да я няма във формуляра за преброяването (и двете вече са се случвали) или пък - може ли и в графа етническа принадлежност да се пише "мюмюлманин", защото човекът така си определя и верската и етническа принадлежност, на съд пък би трябвало да идат: г-н Ж.Желев, г-н Михил Иванов, г-жа Илона Томова, г-жа Антонина Желязкова и много други.
Все си мисля, че с парите за съденето е по добре да направим някой готин празник за деца, а самоопределянето съвсем безплатно да го сложим на място т.е. да го извадим веднъж завинаги от скъпото и важно за много неща национално преброяване, където да си сложим простите и полезни за държавните дела въпроси за точно определени елементи от етническите ни особености.
Изобщо не си мечтая за друго просто действие, което може да се направи с преброяването - да се актуализира ГРАО и след това 1-2 години да се прилагат с цялата строгост санкциите за ненаправена в срок адресна регистрация. Докато свикнат хората, че държавата има нужда да знае къде са, за да си изпълни задълженията да им достави държавно гарантираните услуги за деца, семества и възрастни хора. Колко главоболия в образовантеланата политика ще изчезнат с тази проста мярка, просто нямате идея (обхванати/необхванати подлежащи, места в ДГ, оптимизация, изоставени деца/получавани детски надбавки, помощи на членове на 1 семейство в две различни общини и т.н. и т.н.).
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи