Тази сутрин ми се случи нещо покъртително.
Ще започна с това, че щом влязохме в училище - дъщеря ми е първи клас – срещнахме разплаканата майка на нейна съученичка. Оказа се, че вчера дъщеря ми е нарекла нейната «идиотка». Детето цяла нощ не беше спало.
Попитах Калина (дъщеря ми) дали е така и какво се е случило. Тя ужасно се засрами, наведе глава, каза, че другото дете я е дърпало за жилетката.
Хващам си аз засраменото дете (което си сложи от срам якето на главата) и тръгвам с решителна крачка към класната стая да се разберем с другото дете какво се е случило да се извинят и да си стиснат ръцете (което така и стана). И какво да видя баш пред вратата? Ужас. Една майка на дете от съседния клас, която познавам, хванала едно момченце за пуловера и го тресе (явно е обидило дъщеря и по някакъв начин – не знам). Бабата на момчето афектирана до краен предел фаща да млати майката с чантата си по главата. Едвам не отнесохме някой удар. Калина нададе око да види какво става. Само и сложих пак якето на главата и я бутнах в стаята.
Боже мои. А аз си мисля, че детето ми е напреднало, като вече не раздава шамари (имахме такава фаза в детската), а изразява гнева си с думички. Какво да и обяснявам сега. Възрастни жени се бият в училище. Ами тези – другите деца в коридора, които гледаха този фарс. Не ми се мисли.
Да, Сестричке, насилието в училище има корени и те са в семейството. Там детето бива научавано кое е добро и кое е лошо, кое красиво и кое грозно, кое е прилично и кое – не и така нататък. В училище детето идва с вече изградени морални или пък псевдоморални ценности. На едно място се събират както деца с финес и отлично възпитание, така и деца, които се отглеждат от улицата – груби, агресивни, нахални. Децата са такива, каквито са и родителите им, по простата причина, че в тези ранни години на развитие те се стремят в голяма степен да подражават на възрастните.
Аз като педагог срещам повече затруднения в контактите си с някои родители, отколкото с децата, защото не е възможно да превъзпиташ възрастен човек, пък и нашата учителска работа няма такъв предмет на дейност. Едно нелошо решение е да се провеждат обучителни курсове на тема „Как да бъдеш добър родител”, в които да се правят тренинги и за родителство на деца в училищна възраст.
Както наскоро казах, в нашите нормативни документи родителите не представляват страна във взаимоотношенията учител-ученик. В един много интересен доклад, който преди две-три години беше публикуван (но явно по-късно изтрит, защото не го открих) на сайта на МОН на тема „Социална оценка на функционирането на ЗНП в частта му за отношенията между учители и ученици” се казва, че в българското училище „родителите не се търсят нито за интервенция, нито за подкрепа на училищните власти.
По схемата на властови отношения родителите биват уведомявани.” И по-нататък: „ не са включени всички заинтересовани страни от процеса на обучението и не се използва родителския ресурс.”
В същия документ се казва, че в развитите страни на местно равнище се работи с родителите и учителите за разкъсване на кръга от насилие в семействата и учебните заведения. Съществуват различни типове програми за такова партньорство като например:
- свързани с родителството изобщо, чрез които се подобряват на уменията на родителите да разбират децата си и да подпомагат развитието им; това са срещи, семинари, на които се предоставя подходяща литература и на които родителите дават по-пълна информация за развитието на тяхното дете;
- свързани с комуникацията и начините за засилване на връзките между училището и семейството, като се представя своевременна информация за успеваемостта в училище; за постигане на откритост в отношенията между родители и учители, стимулиране на доверието и навременни действия с цел коригиране на конфликтно или отклоняващо нормите поведение;
- свързани с доброволното участие на родители, като те се привличат в ролята им на сътрудници и за целта преминават през специално обучение; назначават се като доброволци и сътрудничат по време на състезания, фестивали, училищни тържества и др. форми;
- свързани с подпомагане на домашната подготовка, като се има предвид отношенията на семействата към учебните прояви на техните деца, за по-висока координация на учебния процес; чрез по-успешното справяне на децата с учебното съдържание се намаляват възможностите за кофликти по линия на подготовката на учениците;
- вземане на решения, свързани с политиката на училището, което се изразява в уточняване мисията на училищата, дизайна на политиките в обучението, в проектирането на нови дейности; родителите активно участват с гласа си при вземане на решения за съдържанието напрограмите и качеството на обучение на децата;
- сътрудничество с местната общност, чрез което се координира работата на местния бизнес: културните, религиозни и други публични организации и граждански сдружения по линия на подобряване на учебните програми, обучението и развитието на децата;
Ето колко много усилия се полагат в развитите страни, за да се привлече родителят като сътрудник на образователния процес! Ако у нас започнат да се изпълняват подобни програми – а нещата вече са твърде назрели, наблюдавайки ежедневно примерите за агресия около нас – съм убедена, че ще има много голям положителен обществен ефект. Защото всъщност една част от българските родители се нуждаят да бъдат обучавани за такива, да бъдат по-добре информирани по-много въпроси, свързани с обучението и възпитанието на децата си. Защото едно е вярно – че всеки родител иска най-доброто за своето дете, но не всеки знае как да му го осигури, как да му го поднесе.
Ето един ярък пример в това отношение ни е дала сестричката: как една майка полага усилия да научи детето си да се бори с думи, а друга майка му показва нагледно, че проблемите се решават чрез физическо насилие. На втората майка трябва да се обясни по най-добрия възможен начин, че в желанието си да защити своето дете, тя всъщност му помага да израсне като човек, който заради агресията, на която е научен, ще му бъде трудно да се вгражда в обществото.
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи