Не за учителите, които са вечните заподозрени и срещу които е удоволствие да се приказва какво ли не.
А за родителите. Събирането на средства по училища, ясли и детски градини - законно ли било?! Дори така поставената тема с едно изключение, не успя да активизира негативна ответна реакция у родителите. Защото, посещавайки било то класната стая, било то групата на детето си в детската градина, родителят вижда какво е положението. А то е плачевно! Но не заради учителите, които - нахалници - искат пари, представете си! А заради тези отгоре, които не осигуряват необходимото. Но срещу тях трудно се пише, нали?
А ако не беше тая просия, защото това си е просия, всеки от нас се чувства малко или повече така, докато обяснява на поредната родителска среща реалната обстановка. А тя е - пари няма, действайте! Не че не можем да работим в мизерни условия, без необходимите материали дори, но трябва да се разбере, че това не е за нас, за да се чувстваме ние добре, а за негово величество детето! То няма да се чувства добре, неговата представа за света ще се формира на тоя фон. Защото нямаше да има дори бяла дъска, да не говорим за килими, печки, телевизор, DVD, компютър, миялна машина...дори нямаше да има книжки за работа и флумастери за децата! Или да се върнем в миналия век?! Това ли искаме? Ние - не. Категорично. Те това ли искат? Съмнявам се. Просто желанието за една блиц новина, без мисъл! Това беше новината на репортерката - поредния евтин популизъм.
Искам да допълня още нещо. Когато един подобен репортаж претендира за сериозност, би трябвало темата да бъде огледана отвсякъде, т.е. в триъгълника училище - родители - деца имайки предвид цитираната наредба на МОН, би трябвало фигурата да се разшири или да се изпълни със становище от съответната институция. Би било достатъчно да се даде отговор само на един единствен въпрос - Колко пари отпускате ежегодно за материално-техническата база в училищата и детските градини, господа?
След отговора няма да има нужда от самия репортаж. Ама трябва да се мисли.
Да, може да бъде и такъв. А детските градини и яслите все още не са на делегиран бюджет.
Ще видим какво ще се случи на родителските срещи. Сигурна съм, че родителите или поне повечето от тях ще откликнат, най-вече за това, децата им да са в една нормална, не казвам добра даже, обстановка. Или по някакви други причини ще се изкажат в полза на т.н. дарения, в крайна сметка важен е резултатът. Още повече, родителите са наясно с фактическото положение в страната, не падат от небето, така и в частност в образованието. Лошото е, че министерството с наредбата си върви против прогреса. Дали някой се замисля, че е време да се промени това отношение към мизерната база?! Миналата година замазаха очите с белите дъски в училищата и с някой и друг компютър в администрациите и - това си беше. Тая година хит са недовършените в срок ремонти, които още си текат и децата се местят насам натам. Купон.
Така е, остават. Въпросът е дали ще се дадат и как ще се дадат. Но, във връзка с темата на постинга, ставаше дума за обогатяване на материалната база с помощта на родителите. Не за икономии или допълнителни трудови възнаграждения.
За това, което говориш, vigiiv, най-важното е директорът да е в час. Иначе - пари остават дори за три ДТВ.
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи