Колкото и да се правя, че разбирам, има неща, които така и не мога да разбера за тази пуста запетайка.Та ето и въпросът ми към вас: долното отколкото пред огражда ли се или не се огражда със запетайки? С други думи, след "пред" трябва ли да сложа запетайка? "Мястото на запетайките е много повече около и между, отколкото пред, разни думи или изрази." Защо?
Някой би ли ми казал, как е правилно да се изпише следното изречение:
"Това, което не виждаш е че под това има много повече бедни хора"
или
(Цялото изречение е: "Това, което не виждаш е, че под всичко това има много повече бедни хора", но съм го съкратил за да може да се чете субтитъра.)
Малко преди това има едно подобно изречение за което също не съм сигурен. Ето го и него:
"Измамата тук е че ако отидеш в някой от големите градове в тези държави"....
Надявам се на бърз отговор.
"Това, което не виждаш, е, че под това има много повече бедни хора."
"Измамата тук е, че, ако отидеш в някой от големите градове в тези държави,..."
Второто изречение трябваше за всеки случай да го дадеш цялото.
Потвърждавам казаното от Куйни.
Пояснявам с надеждата да изясня причините за това разполагане на запетайките.
И така изреченията са:
___________________
Това, което не виждаш, е, че под това има много повече бедни хора.
Измамата тук е, че, ако отидеш в някой от големите градове в тези държави, ще се чувстваш по-свободен. (думите в курсив - мои, бел П.).
_____________________
I. Подчертаното така е починено определително изречение към едно съществително (подлога Това) в главното изречение. Огражда се от двете страни със скобни запетайки.
II. Подчертаното така е подчинено допълнително изречение към сказуемото (глагола) - и в двата случая е. Огражда се от двете страни със скобни запетайки.
III. Подчертаното така е подчинено обстоятелствено изречение към ще се чувстваш [по-свободен] - сказуемо в допълнителното изречение. Огражда се от двете страни със скобни запетайки.
Според мен в изречението "Измамата тук е, че, ако отидеш в някой от големите градове в тези държави,..." запетая между че и ако няма, тъй като се получава комбинация от съюзи, които се произнасят с общо ударение и единият от тях е едносричен.
Ако имаме комбинация от два многосрични съюза, тогава задължително се поставя запетая, например:
Обадих ти се, защото, когато пристигнах, не се ориентирах.
Информацията е от "Пътеводител на пунктуационния стопаджия" на М. Васева от 2005 г. и от още едно по-старо помагало.
Може би трябва да се направи справка и в най-новите правописни речници - напоследък се натъквам на доста промени, възможно е и това правило да е изменено.
Не ми е трудно да се съглася с теб, Диана.
Зависи колко е натоварено смислово това , ако отидеш в някой от големите градове в тези държави, .
С това искам да кажа, че е много важно каква е ситуацията, емоцията, интонацията. Ако не е много натоварено емоционално, може да липсва запетайката между че-то и ако-то. Правилото е, че между два неударени смислово съюза запетайка не се поставя. Обаче ако са ударени смислово - да. (За съжаление не мога да дам сега източник. Но по-късно ще го сторя.)
Запетаята пред "ако" смятам, че е необходима. Виж как ще изглежда изречението, ако променим конструкцията:
Измамата тук е, че ще се чувстваш свободен, ако отидеш в някой от големите градове в тези държави.
Що се отнася до втория пример – Измамата тук е че ако отидеш в някой от големите градове в тези държави, Diana_St има право според мен. Но за да съм коректна, ще отбележа, че това правило се съдържа в предговора към предишния правописен речник, издаден от БАН (Правописен речник на съвременния български книжовен език. С., 1995, има и по-старо издание). Там е формулирано като забележка: “Не се пише запетая между два съюза, следващи непосредствено един след друг, когато първият от тях е едносричен и няма собствено ударение” (дадени са примери с “но като”, “че ако” и “но тъй като” – стр. 68). В предговора към последния правописен речник (2002 г.) това уточнение липсва по незнайни за мен причини. Мисля, че няма основание да е отпаднало, и лично аз го спазвам в практиката си. Казано накратко, между че и ако не бива да се поставя запетая.
Благодаря на всички.
И все пак тези запетаи пред и след 'е'-то не ми харесват, сякаш прекъсват изречението някакси, но щом казвате :)
Ето как изглежда цялото изречение:
"Измамата тук е, че ако отидеш в някой от големите градове в тези държави, ще видиш невероятни небостъргачи, красиви сгради. Изглежда процъфтяващо. Това, което не виждаш е, че под (всичко) това има много повече бедни хора и те са много по-бедни отколкото са били преди."
novus ordo написа : Всъщност вече се обърках още повече, май ще го карам през просото...
Понякога си мисля, че това идеята на стотиците правила - знайни и незнайни - в българския език, като не са малко и съпътстващите ги изключения.
Ще се опитам и аз да ти обясня новото (и за мен) правило, свързано с броя на сричките при съюзите, доколкото успях да го схвана:
Ако първият от двата съюза, написани един след друг, е едносричен, между тях не се поставя запетая.
В твоя пример запетаята е излишна, защото съюзът "че" е първият и е едносричен.("Ако" е вторият и е двусричен.)
Измамата тук е, че ако отидеш в някой от големите градове в тези държави...
Ако вземем вариант с два съюза и първият от тях има повече от една сричка, тогава пишем запетая между двата. Примерът е със "защото" и "ако".
Трябва да отидеш да живееш в големия град, защото, ако не го направиш, може да останеш без работа през зимата.
В моите очи ти си човекът, на когото мога да се доверя напълно, защото си го доказала.
FEarBG, мисля, че отговорът на въпроса ти е свързан с предходното подчинено изречение. Просто запетаята затваря изречението, започващо с "пред които". Фактът, че след него стои съюзът "и", е чиста случайност. :)
Здравейте на всички!
Много приятна за четене тема! А виждам, че и Павел, с когото влязох във връзка не много отдавна заради запетайките, е писал тук.
Попаднах на сайта, търсейки потвърждение, че пред "че" не се пише запетая в случая: "Добре че пак сте го качили, за да..."
Въпреки че не е по темата, ще е удобно ли да попитам дали в ситуации като тази: "Ако ще идваш,(?) си зареди батерията.", се пише запетайка. Винаги съм бил несигурен в този случай. Или пък: "Като излизаш навън,(?) се облечи добре."
А ако след "т.н." или пък "г." трябва да има запетайка, пишем ли я, "изяждаме" ли я или заменяме точката с нея. Да речем: "През 2012 г.,(?) когато са Олимпийските игри в Лондон, ще съм на 26 г." или "За излета ще ти трябват кошница, храна, напитки и т.н.,(?) за да не съжаляваш после."
Поздрави!
Когато се натрупват две затварящи кавички или пък две отварящи, се пишат само едните. В случая с “Тя му каза: “Заповядайте, господине!” не е нужно да се поставя и точка след кавичките, защото удивителният знак е достатъчен, за да сигнализира края на изречението.
И една малка тънкост накрая. В българската пунктуация от 2002 г. е прието точката, когато означава край на изречението, а не съкращение например, винаги да се поставя след кавичките, а не преди тях. Това правило се разминава с английското.
Проблемът с първите 2 запетайки беше в изказа. Мястото на подчиненото изчеречние не ми е проблем къде е. :P Дразни ме, че "Ако ще идваш, си зареди батерията." става "Зареди си батерията, ако ще идваш.", ако сменим местата. Както и да е - запомням, че трябва да има запетайка, и толкова. :-)
Ще съм благодарен за пример за гореспоменатата тънкост, тъй като не виждам как ще сложа точките след кавичките в изречението в предния абзац...
П.С. На английски почти винаги слагам запетайки и тирета,(?) когато и на български би трябвало да има.* :D Изключая поздравите от вида "Hi John!", но в "Hi there, John!" с удоволствие я поставям. :-)))
*В този случай пред "когато" трябва ли да има запетайка??? Ако бях написал "тогава, когато", със сигурност ще има, но в този случай трябва ли, т.е. има ли нужда от "тогава", за да ни е чиста съветта? Сещам се и за друг пример в същия дух - "Да влезе първо който най-много бърза." или "Ще ям каквото има в хладилника."
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи