Колеги, моля ви, ако някой може да ми даде отговор на следния въпрос, да помогне :
Има ли право директорът да посещава учителя изненадващо в час и да наблюдава урока му, без да го е предупредил поне от предния ден ?
И ако да, съответно пък има ли право учителят, въпреки всичко да му откаже да бъде посетен, защото колкото и да е подготвен, стресът в такава ситуация е и емоционален и психически. И ако някой знае нещо в нормативната уредба по въпроса, за да бъде мотивиран отказът.
Благодаря ви предварително !
На нас ни се обясни, че мобилните групи могат да влязат дори в последните пет минути от часа. Предупредиха ни, че трябва да прекъснем урока и да им окажем нужното внимание.
След подобно влизане знаем, че целостта на урока се разкъсва, учениците насочват вниманието си към новодошлите и се иска известно време, за да ги организираме и възвърнем спокойствието. Но това пък от своя страна са ценни минути, които, при точно разчетено време за провеждането на урока, пречат да се изпълнят всички планирани задачи.
Лично аз съм възмутена, че се разрешава такъв акт спрямо учителите и учениците.
Куини, благодаря ти за отговора, на едно и също мнение сме по въпроса. Едва ли това може да се нарече морален подход към и без това пресирания и изкарван виновен за всички беди в образованието учител, и който и без тези изненадващи посещения работи под изключително голям стрес, често пъти дори неосъзнат. По скоро имах предвид не внезапното нахълтване на мобилните групи, а изненадващо посещение на директора. Дори мисля, че сред изключително големите права на учениците, (за разлика от тези на учителя, като при него са по-скоро задължения ) за да не се стресират се въведе изискване да се предупреждават за устните изпитвания от учителя, но явно този подход към учителя не важи. Той трябва да бъде железен като психика и в кондиция винаги – за да посрещне всякакви атаки и по всяко време от ученици, директор, родители, инспекторат, МОН, и ако са му останали още силици, като се прибере в къщи да обърне внимание на собствените си деца и семейство.
Директорът има право да прави проверки на учебния процес, което произтича от отговорността му за организацията на качествен учебен процес.
Друг въпрос е че също трябва да има и план за контролната дейност, който да ви представи в началото на годината. Тогава е моментът да ви обясни колко и какви видове проверки мисли да прави и какво ще постигне с тях. Ако е директор на училище. В производствен цех за салам - внезапната проверка няма как да навреди на производството. В училище - е възможно.
Локман, директорът би трябвало да може да прецени подхода на учителя, контакта му с учениците, използваните методи за преподаване и оценяване и без да има същата специалност като учителя. Нали в това е смисълът за директори да се назначават педагози, а не икономисти например.
Освен това - ако ползва учебната програма по предназначение с всичките й компоненти - ДОИ най-вече - директорът може да прецени и повече. Но това вече наистан е рядкост в директорските проверки.
При нас директора от тази учебна година влиза на посещение без предупреждение,даже си позволяват да влязат след като часа е започнал.Но сега когато те са феодали в училище,в 21век на тях всичко им е позволено.Нашия директор има собствен шофьор,който разбира се идва в училището,когато желае и се води на длъжност,която е далеч от тази на шофьор,а в същото време си гледа собствения бизнес.
Интересува ме следния въпрос,има ли изискване да е задължително учителя да има работна тетрадка със подробен план конспект на урока,като в книгата за учителя това е направено.
Вяра,през подобна гавра преминах и аз.Бях посетена в два последователни часа без предупреждение от директор,помощник-директор и "експерт",един месец след посочения за проверки срок.На моята жалба до РИО-ДОБРИЧ отговорът беше още по-голяма гавра,подигравка или не знам как да го нарека.В констативния протокол се мъдреше "неволно сгрешена"дата:бяха посочени за липсващи 3 теми ,а те си бяха предадени и документирани по съответния ред-материална книга:тетрадки ит.н.`но г-жа експертката в бързината си да изпълни поръчката на директорката ни /по нейна покана беше дошла /не ги беше видяла,милата!ОТ РИО-ДОБРИЧ отговориха,че са верни забележките ми ,но не били умишлени грешките,дори в протокола при тях била посочена вярна дата-естествено...Така,че битият-бит,...
И изобщо как си позволявате да употребявате думата "право"-забравете я ако оставате в това съсловие-ние не сме я чували пък камо ли да я остояваме
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи