Разбирането на езика на бебето, детето (а и на юношата) е в основата на това после да се разбере възрастният, майката, бащата, да се разбере страданието-симптом.
Как е възможно да се разберат бебето и детето отвъд речта, но през езика? Трябва ли да се настоява да се (про)говори? Кога говоренето е про-Желание, а не анти-настояване? И какво означава всъщност “всичко е език”? Как бебето помага в аналитичния процес? Как да се мисли неговия трансфер?
Дали специалистът трябва да владее мамешки език? И как да направи прехода към майчиния? А към бащиния?
Вярвайки, че въпросите са нишките към (по-)знанието, ще бъдат представени различни акценти, върху които да (по-)мислим.
Независимо от професионалните полета (педагогика, логопедия, акушерство, медицина, психология, социална работа и т.н.), разбирането на бебето, детето провокира, а отговорите не са еднозначни.
Ще поговорим за няколко нови книги, които могат да станат отправна точка за анализи и вдъхновение.
Думите на Долто ще очертаят стила и разбирането, а доц. дпн М. Богданова ще представи практиката за посрещане на семейства в „Зеленият двор”.
Филмът за разбирането на аутизма ще насочи към размисли за ранната диагностика и превенция, което ще бъде обвързано с представяне на клиничен опит.
Продължаваме идеята, която започнахме миналата година – раз-лично и аналитично!
ПРОГРАМА
21 април 2018 г., 9:30 – 17:30
СУ „Св. Климент Охридски“
Факултет по химия и фармация, зала 501
9:30 – 10:00 Регистрация
10:00 Откриване
10:15- 11:15 „Да поговорим за… книги”
„Тъй като нищо няма да кажат. Насилието над бебетата” (Луиз Лабриш), „Думите на малките. Вслушване в децата от детската градина” (Грасиела Креспен) и „Бебето, детето и техният език” (Моника Богданова).
Какви книги ни (се) намират и как „четем с разбиране”? Какво пречи на разбирането? Какво „се вижда” между редовете?
Освен въпроси около книгите, всеки ще може да сподели заглавие, което провокира и (съз)дава въпроси. А и работата с текстове е познат метод за развитие на специалисти в различни полета.
11:15 – 12:00 Да (се) въведем с Долто. Кратък филм с нея. Дискусия
12:00 – 12:15 Почивка
12:15 – 13:15 Анализ на практики за посрещане на бебета, деца и семейства. Анализ на видео филми.
Какво означава да (по-)срещнеш и да съ-проводиш? Как се мисли психоаналитично? Какви са предизвикателствата пред екипите?
Всеки участник ще има възможност да представи своя практика и да зададе въпроси.
13:15 – 14:15 Обедна почивка
14:15 – 17:15 Ателие
В продължение на опита от миналата година, ще създадем пространство за думите и идеите, в което всеки ще може да зададе своите въпроси и да потърси отговори.
Ще изберем акцент за работа, но темата зависи от Желанията на участниците.
Филмът „Стената” (за въпросите и разбирането на аутизма, с бълг. субтитри) ще бъде част от провокацията.
17:15 Закриване
Дни на Франсоаз Долто в България 2018 https://zeleniatdvor.org/ Друго подобно събитие:
„ Несъзнаваният образ на тялото“ е една от фундаменталните книги на Франсоаз Долто. В нея тя излага свои теоретични понятия и клиничен опит, които са плод на дългогодишната й психоаналитична практика с деца и юноши, по-голямата част, от които са били психотични и аутистични.
Издаването на тази книга на български език е опит да се запълни празнината от такъв вид психоаналитична литература на българския пазар. Книгата е насочена към психиатри, психолози, педиатри, психотерапевти, възпитатели и други видове професионалисти, работещи с деца. Теоретичните схващания, които Ф. Долто излага в тази книга са илюстрирани с множество клинични случаи от практиката й, някои от които са се превърнали в емблематични. Те биха могли да изиграят ролята на ценна опора за практиката на българските терапевти. Отношението на признание и уважение към субекта у детето, което е фундаментално в работата на Ф. Долто е допринесло за промяната на статута на детето в съвременното общество. Това е етичната рамка, без която детската психоанализа не би могла да съществува.
Специален предговор за българското издание написа Клод Букобза – ученичка на Ф.Долто, с голям опит в психоаналитичната терапия на деца, директор на отделение за прием на майки и деца в Сент Дени, Париж. Клод Букобза многократно е посещавала България като лектор и супервизор на практикуващите у нас.
Превод от френски: д-р Анастасия Гамова. Център за психосоциална подкрепа
Колекцията от студии е разделена на два тома. Този първи том съдържа студиите:
1. За символичната функция на думите 2. Думи и фантазми 3. Кинестетичните усещания на удоволствие или неразположение като пораждащи чувството за вина 4. Персонология и образ на тялото 5. Динамика на така наречените пориви и реакции на ревност при раждането на „по-малкия” 6. Психоаналитично лечение с помощта на кукла-цвете.
Вторият том съдържа 5 студии и изданието му е предвидено за края на настоящата година.
Издателска къща КХ – Критика и Хуманизъм превод: Анастасия Гамова, Вяра Любенова, Павлина Рибарова
Консултант и послеслов: доц. Моника Богданова
май 2017, Издателска къща КХ - КРИТИКА И ХУМАНИЗЪМ
За разлика от някои от трудовете на Франсоаз Долто, написани на професионален жаргон, до голяма степен недостъпен за любознателния читател, „Всичко е език“ е четиво и за изкушените в областта на психоанализата, и за широката публика. Както показва заглавието, при цялото разнообразие от теми, засегнати в книгата, се откроява изключителното значение на езика за изграждането и развитието на детската личност. Ето какво казва по този въпрос Франсоаз Долто: Детето не знае, че е дете. Възрастният го учи, че това, което вижда, когато се гледа в огледалото, е неговият образ. Този образ обаче е различен от образа, който самото то си е изградило въз основа на отношението на другите. За да израсне психически, детето има нужда от нещо повече от ехо на думите си и от отражение на образа си. То има нужда от среща с друг човек, който го уважава, но и демонстрира различието си. Затова е толкова важно да казваме точно какво чувстваме, когато говорим и с бебето, и с по-голямото дете. Чутите дори при раждането думи, изречени от авторитетни за детето хора, могат да повлияят върху бъдещето му поведение.
„Женската сексуалност“ е може би най-теоретичното и най-приносното произведение на Франсоаз Долто. Именно в него тя обосновава изграждането на т. нар. неосъзнат образ на тялото и осмисля мястото му в езика.
Успоредно с аргументирането на тези идеи Долто проследява възникването и развитието на гениталното у жената от раждането до старостта, отделяйки голямо място на зрялата й сексуалност, на онова, което я спъва или я кара да разцъфти.
Предназначен предимно за специалисти, този труд би заинтересувал и всеки читател, добре запознат с терминологията и основните положения на фройдисткото учение, за развитието и осъвременяването на което Франсоаз Долто има безспорна заслуга.
Бързай бавно
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи