Здравейте колеги,
Казвам се Румен Петров. Работя в НБУ, София. От известно време работя по създаването на програма за специализация по училищен мениджмънт. Имам предварителен текст и искам да го обсъдя с общността на професионалистите от образовавнието. Можете ли да ми помогнете с идеи за това какви са основните предизвикателства пред училищното директорство днес. Чета доста за делегираните бюджети, за кариерното развитие. Това ли са предизвикателствата? Какво, според вас, трябва да може един добър директор на училище днес?
Поздрави,
Р.Петров
Ако точно вие (НБУ) сте се хванали - добрата новина е че можете да помогнете за попълването на три сериозни дефицита, от които директорите страдат:
1. формиране и управление на педагогичеки екип
2. работа с родители (страхотно нееднородна група, директорите и екипите им имат нужда от широк спектър стратегии за приобщаването им)
3. управление на промяна (даже да тръгне някога в ритъм национланта политика, образователният процес е достатъчно дълъг цикъл, че каквото е свъременното общество да се налага непрестанно да се управляват промени, които имат отношение към училището).
Успех с програмата! Да видим какво ще даде конкуренцията между вас, НИОД и 6-те университета, които предлагат холандската магистратура по управление на образованието от 5-6 години.
Мария, благодаря за отговора!
Давате ми насоки, които съм много склонен да следвам - и аз и моите колеги. Ако имате време и интерес съм готов да обсъдя нашия проект с Вас в по-големи детайли.
Сърдечно,
Във вашия текст пишете, че проявавате интерес към разработване на програма за специализация по училищен мениджмънт, но не става ясно към кой от аспектите му сте се насочили. Ако сте по-конкретен бих Ви помогнала с по-конкретни препоръки.
Към queen_blunder:
Просто се интересувах дали директорите участват в подобни дискусии като тази тук.
Към г-жа Тоцева:
Благодаря за отговора Ви! Насочил съм се към уменията на директора да насърчава ученето на всички нива - индивидуално, групово и организационно ("учеща организация" и т.н.)
Много ме интересува мнението на директори, които завършват или се канят да запишат подобна програма - как оценяват представянето си преди и след обучението? Плащат ли си? Инвестират ли в развитието си? Какво биха искали да учат, ако можеха да си "образователно меню"? Какво смятат, че им липсва в подготовката?
Позволявам си да изразя становище по въпроса и да споделя скромният си опит поради две причини.Първо, близо 11 години участвах в управлението на училище, като помощник директор и второ специалността, която съм завършила е Педагогика.Всички колеги, които също са учили тази специалност знаят, че курсът на обучение е насочен основно към изграждане на умения за работа и общуване с възрастни и деца.
Изцяло подкрепям идеите на Мария и мисля, че те са напълно достатъчни за изграждане на добри управленски умения у един ръководител.
По повод на очакваното от всички вас включване от страна на директорите, не мисля ,че ще се получи, защото голяма част от настоящите управленци са получили висшето си педагогическо образование по ред други дисциплини , но не и по Психология и Педагогика.Считам, че това ужасно затруднява работата в образованието в момента и поради тази причина мисля, че освен за бъдещите ръководни кадри е добре да се обмисли и един курс на обучение за вече дейсващите директори.Учителите на всеки колектив ще бъдат много по удовлетворени и мотивирани за работа, ако пред тях стой един добре подготвен мениджър и управленец.От всичко това както се сещате ще спечелят децата ни, а те имат нужда от това.
Към г-н Петров който пита за мнението на директори, които завършват или се канят да запишат подобна програма - как оценяват представянето си преди и след обучението? Плащат ли си? Инвестират ли в развитието си? Какво биха искали да учат, ако можеха да си "образователно меню"? Какво смятат, че им липсва в подготовката?
Моят опит от работата ми в магистърската програма показва че практикуващите директори имат ясното съзнание, че училищния мениджмънт е нещо, за което не са подготвяни в хода на стандартната им подготовка за учители и че се нуждаят от допълнителна и специализирана такава. Факт е че в ШУ повече от 60 практикуващи директори на училища и детски градини от Шумен, Силистра и Варна вече се дипломираха успешно. Това означава, че са склонни да инвестират в образованието си. От провежданите анкети за мотивация на входа и за удовлетвореност на изхода на програмата резултатите са повече от добри. Мотивацията за включване в програмата е осъзнатата потребност от получаване на актуална и научнообосновата теоретична и практическа подготовка за изпълнението на мениджърски функции в бързо променящите се условия на работа в българското училище.
От друга страна НИОД - Банкя също предлага различни краткосрочни форми за обучение на директори, но онова което се получава в рамките на магистърската програма е качествено различно и затова тя е предпочитана.
Не зная дали директорите ще се включат в обсъждането тук, но бих искала да споделя как изглежда успешният директор през погледа на учителя. Позволявам си да го направя, защото имам прекрасен директор и това, което ще споделя, е видяно наяве.
Успешният директор:
Надявам се това да Ви е полезно.
Един добър директор трябва да бъде истински лидер и добър мениджър.
Зад тези 2 понятия обаче стои цяла една вселена: за добрия мениджър се учи цял живот, а за добрия лидер ... вероятно повече.
Основно е умението да управлява подобаващо човешкия ресурс - училищния колектив - в условията на ограничени ресурси. Разбирай:
При интерес мога да ти изпратя една великолепна книга на английски, със заглавие "50 неща, които големите лидери правят". Авторът е Франк Руденски - директор на водещо американско средно училище. Ето тук един откъс от нея. (Имай предвид, че текстът на откъса е адаптиран за темата "Лидерство в използването на технологиите в ученето"). Първите 11 от 50-те са:
1. Повдигнни летвата2. Определи целите3. Никога не карай някого да върши неща, които ти не би вършил4. Ръководи чрез примера, който даваш5. Създай тим6. Мисли нестандартно7. Възлагай и имай доверие в сътрудниците си8. Бъди последователен9. Отнасяй се с хората, както ти би искал да се отнасят с теб10. Изпитвай удоволствие11. Създай обща визия
Друг истински лидер и директор е Михаил Шчетинин, чиито идеи трябва да достигнат и да бъдат разбрани от всеки желаещ да работи за формирането на новите поколения. Книгата му "Да обхванеш необятното. Записки на педагога" можеш да смъкнеш от тук. Ето и съдържанието й:
1. Мелодията на детството2. Сурков3. Хипотеза4. Да не измениш на мечтата5. По пътя на пробите и грешките6. Уроците на "Смели"7. Степени на израстване8. Обща грижа9. Експериментът продължава10. Колективно търсене11. Кой сте вие, четвърти "б"?12. Очите на моята съвест13. Единодушие14. От къде започва учителят15. Изпитание16. Образът на бъдещето17. В общуване без да бързаш18. Уроците на общуването без да бързаш19. Две полярности20. Завръщане към хипотезата21. Мартенско извисяване22. Интернет Ресурси
И още нещо, за което четох това лято - Системното мислене.
Какво е системното мислене?
"Това е изкуството и науката да предскажеш поведението на всяка една система, посредством разбирането на на нейните най-дълбоки структури."
Какво е система?
"Една съвкупност, която съществува и функционира благодарение на специфичното взаимодействие между частите й. ... Цялото е по-голямо от сбора на отделните части. Разчленяването на една система на нейните компоненти не помага да се разбере функционирането й."
Питър Сенги в "Петата дисциплина" (Peter Senge - The Fifth Discipline: The Art and Practice of the Learning Organization)
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи