Колеги, минаха ли при вас конкурсите за главни учители? Бихте ли споделили как са протекли? Имате ли яснота по въпроса дали ще получим обещаните - 50 или 100 лева до края на годината?
Или отново някой си направи пиар на гърба на бедния български учител.
ani vacheva написа : Считам,че това е ужасно несправедливо.
Несправедливо би било, да, но чак пък "ужасно". Не бих страдала, ако колега, заслужил с труда си и уменията си през годините, бъде признат за главен учител и вземе тези пари.
Не винаги директорът е шеф на проекта. Много често точно учители са координатори. А има и проекти, при които учителят не получава нищо на час - като при проекти "Коменски" например. И те не само работят по проекта, ами са го и направили.
А колкото до главните учители, които ще получат несправедливо пари - досега много от тях са си вършели тази работа без заплащане. Може би не навсякъде е така. Мисля, че все пак е добре да не гледаме само от собствената си камбанария. За какво неизпълнено задължение старши учителите ще вземат пари със задна дата? mimaor, какви според вас са задълженията на старши учителите, които досега те не са изпълнявали?
Като стана реч за изпълнение на задължения на старши учители, да ги спомена:)
Разработих длъжностни характеристики за младши учител, учител и старши учител
за едно столично училище:
Длъжност: СТАРШИ УЧИТЕЛ
Ръководител: ДИРЕКТОР
Педагогически екип:.................................................
Клас по НКПД.............................
Код по
НКПД......................................
I.ОСНОВНИ ДЛЪЖНОСТНИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ:
F Организира и провежда образователно- възпитателния процес по учебния предмет, формира знания, умения и нагласи у децата и учениците и съдейства за пълноценното им интегриране в училищната и социалната среда.
F Диагностицира, насърчава и оценява постиженията на децата и учениците, на които преподава, анализира резултатите им при оценяването на входното и на изходното равнище
F Подкрепя и насърчава пълноценното разгръщане на индивидуалния потенциал на всеки отделен ученик, съобразно неговите собствени възможности, като при това гарантира равнище на овладяване на знания, умения и компетенции, което ще позволи пълноценна личностна и социална реализация в едно динамично променящо се общество.
F Участва в провеждането на квалификационно-методическа дейност по съответния учебен предмет или модул в училището;
F Участва в дейности, свързани с подготовката, организирането и провеждането на оценяването на входното и изходното равнище и/или външно оценяване на знанията и уменията на учениците от съответния клас;
F Подпомага дейностите по разработване на тестове, задачи, задания, материали и критерии за оценяване знанията и уменията на учениците по съответния учебен предмет или модул;
F Анализира и обобщава резултатите, получени от оценяването на входните и изходните равнища и/или от външно оценяване по съответния учебен предмет или модул на равнище клас;
F Използва и показва ефективни методи при организацията и провеждането на образователно-възпитателния процес;
F Подпомага и ръководи дейността на лицата, заемащи длъжността „младши учител”;
F Участва в дейности по разработване на проекти по програми и/или в дейности по реализирането им;
F Изпълнява и други задължения, произтичащи от спецификата на длъжността и вида на училището
II.ОСНОВНИ ФУНКЦИИ:
1. Планиране и подготовка на учебния процес:
F Планира образователните дейности и прогнозира очакваните резултати;
F Подбира и планира подходящите методи, средства, материали и образователен инструментариум за реализация на образователните дейности по съответните предмети от задължителната подготовка (ЗП), ЗИП и СИП.
F Подпомага младши учители и учители при изготвяне на годишни тематични планове за обучение по предмети от училищния учебен план от ЗП, ЗИП и СИП по образец, утвърден от директора;
F Изготвя програми за допълнително обучение и консултира ученици с трудности в ученето и застрашени от отпадане от образователната система по програма, съвместно с ресурсния учител и с психолога изготвя индивидуални обучителни програми за деца със специфични образователни потребности;
F Изготвя системата за оценяване за установяване на постигнатите резултати от учениците по учебен предмет през учебната година и поставяне на текущи, срочни и годишни оценки по задължителна, задължително избираема и свободноизбираема подготовка и подпомага младши учители и учители за прилагането й;
F В началото на учебната година разработва тестове, задачи, задания, материали и критерии за оценяване за установяване и оценяване на входното равнище и дава указанията на младши учители и учители за изготвяне статистика на резултатите и изготвя доклад-анализи;
F Подпомага младши учители и учители в изготвянето на задачи, материали и критерии за оценяване за поправителни изпити по образец, утвърден от директора;
F Контролира ежедневно попълването на задължителната училищна документация (материална книга, дневници и бележници)
F Подпомага младши учителите и учителите при преструктуриране на годишните тематични планове за обучение по предмети поради отсъствие от работа или принудителна ваканция (неучебни дни)
2. Провеждане на обучението по предмет:
F За всяка учебна единица определя конкретните урочни цели, методи и средства за оценяване с оглед на тяхното постигане;
F Структурира и провежда учебния процес съобразно стандартите и ядрата на учебната програма;
F Създава и поддържа в процеса на обучение среда, атмосфера и дисциплина, които благоприятстват и стимулират добър психологически климат, коректни взаимоотношения, конструктивно общуване и сътрудничество по повод на учебния процес както между учител и ученици, така и между самите ученици;
F Използва подходящи образователни стратегии, методи и техники, които:
§ Дават оптимален резултат в конкретна учебна ситуация;
§ Отговарят на различните образователни потребности на учениците;
§ Мотивират учениците и стимулират личностното им развитие;
§ Окуражават учениците да задават въпроси, да правят връзки и да участват активно в учебния процес;
§ Стимулират практическия подход в обучението и "ученето чрез правене";
§ Реализират вътрешно предметни и между предметни връзки;
§ Разкриват прагматичните аспекти на знанията, като обогатяват личния, житейски и познавателен опит и умения на учениците
F Използва учебно-технически средства (мултимедия) и материали, подходящи за постигане на оптимални резултати в конкретна учебна ситуация.
F Обогатява учебния процес с научни новости от дадената предметна област.
F Съдейства за максимално развитие и изява на личностния потенциал на всеки ученик, съобразно интересите и предпочитанията му.
F Съобразява изискванията си към учениците с възрастовите им особености и с поставените цели и стандарти на обучение по съответния предмет.
3. Изграждане на общи знания, умения, отношения и ценности:
F Изгражда чрез всеки учебен предмет у учениците:
§ Комуникативни и комуникационни умения;
§ Умения за самостоятелна работа;
§ Умения за самостоятелно учене през целия живот;
§ Умения за работа в екип и група;
§ Умения за решаване на проблеми;
§ Умения за ефективно търсене, извличане, подбор и преценка полезността на информация от разнообразни източници;
§ Умения за критично и конструктивно мислене;
§ Умения за работа с информационни технологии
F Съдейства за формирането на положителни нагласи към ученето като ценност и за изграждането на стратегии за активно и самостоятелно учене и за учене през целия живот.
F Съдейства за изграждането на ценностни ориентации за уважение и зачитане на индивидуалността и уникалността на отделната личност, съобразяване с личностните и ценностни различия между хората, които са основа за взаимно разбирателство и резултатно сътрудничество.
F Съдейства за формирането на позитивни социални и граждански умения и ценностни ориентации у учениците, чиято крайна цел е да бъдат основа при хармонизирането и балансирането по конструктивен начин на личностни, общностни, национални и глобални интереси и приоритети в социалната и жизнена реализация на личността.
F Съдейства за формирането на конструктивни нагласи на съпричастност, ангажираност и действие по екологични, граждански и социални проблеми в рамките на конкретната социална общност и нацията.
F Чрез цялостната си дейност формира у учениците разбирането за ученето като съзнателно усилие, изискващо организираност и самодисциплина и ги възпитава в самостоятелност и поемане на отговорност за собственото им учене, действия и поведение.
F Съдейства за пълноценното интегриране на учениците в училищната среда, съобразно специфичните им потребности.
4.Диагностика, оценяване и отчитане на постиженията на учениците и на учебния процес:
F Установява равнища на знания, умения и отношения в началото на даден цикъл или форма на обучение (начало на учебна година, начало на раздел, начало на урок) с цел ефективно организиране и провеждане на обучението.
F Използва различни форми за събиране на информация и оценяване на равнището на подготовка и постиженията на учениците, съобразно възрастовите и индивидуалните особености, спецификата на предметната област и конкретната учебна ситуация.
F Контролира и оценява ритмично и периодично прогреса, знанията и уменията на учениците. Съблюдава изискванията за водене на учебната документация по отношение на оценяването на учениците и неговото отразяване в документацията.
F Регулярно информира всеки ученик и неговите родители за индивидуалния му прогрес и резултати от обучението и обсъжда с ученика и родителите пътищата за по-нататъшното индивидуално развитие.
F Съобщава предварително пред класа и пред отделните ученици в подходяща и разбираема форма:
§ Целите на обучението;
§ Критериите, по които може да се идентифицира овладяването на дадено равнище на знания, умения и компетенции;
§ Изискванията, свързани с оценяването на резултатите от обучението
F Мотивира учениците и дава ясна и конкретна представа за целите и изискванията на обучението и им предоставя средства за контрол и оценка на собствения им прогрес в ученето.
F Използва методи и форми за измерване и оценяване на постиженията на учениците и на резултатите от учебния процес, които са адекватни на:
§ Характера на поставените цели;
§ Стандартите за усвояване знания, умения и компетенции;
§ Възрастовите и психологически особености на учениците
F Оценява резултатността на учебния процес с цел усъвършенстване и постигане на по-добра ефективност и ефикасност на преподаването, обучението и процесите на учене.
5. Диагностика, оценяване и отчитане на постиженията на учениците и на учебния процес на ниво класове:
F Анализира установените равнища на знания, умения и отношения в начало на учебна година и изготвя препоръки за ефективно организиране и провеждане на обучението.
F Използва различни форми за събиране на информация и оценяване на равнището на подготовка и постиженията на учениците за съответния клас.
F Контролира оценяването (графици, ритмичност и съответствие с тематичните планове за обучение по предмети), съблюдава изискванията за водене на учебната документация по отношение на оценяването на учениците и отразяване в документацията и информационната система „Електронен дневник”
F Регулярно информира директора за резултати от обучението и обсъжда с младшите учители и учителите предложенията за по-нататъшното подобряване на резултатите от учебно-възпитателния процес.
F Съобщава пред педагогическия съвет и родителите в подходяща визуална форма (диаграми, скали и др.):
§ Резултатите от обучението;
§ Критериите, по които се идентифицира овладяването на дадено равнище на знания, умения и компетенции по предмет;
§ Изискванията, свързани с училищното оценяване на резултатите от обучението
F Оценява резултатността на учебния процес на ниво клас с цел усъвършенстване и постигане на по-добра ефективност и ефикасност на преподаването, обучението и процесите на учене.
6. Организационни функции:
F Организира и провежда педагогическата си дейност в съответствие с изискванията, определени в Правилника за вътрешния ред, вътрешните правила и различните нормативни актове в средното образование.
F Въвежда данни (оценки, вид оценяване, бележки за дисциплината и постиженията на учениците) в училищна информационна система „Електронен дневник”
F Участва в работата на педагогическия съвет, както и в различни организационни и методически форми и мероприятия, свързани с дейността на училището.
F Отговаря за състоянието на поверената и използвана материално-технически средства и учебна база.
F Участва в работни срещи и спазва административния план за провеждането им
F Организира и провежда дейности по проекти и отчита изпълнението им;
F Съхранява в персонална папка (класьор) следната документация:
§ Учебни програми за ЗИП и СИП по преподаваните предмети за съответните класове
§ Годишни тематични планове за обучение по предмети и видове подготовка за съответните класове и групи
§ Оценки на образователните потребности на учениците със специални образователни потребности и разработени индивидуални образователни програми за тяхното обучение по Наредба No1 за обучение на деца със СОП –раздел II
§ Тестове (материали) за установено входно ниво и анализ на резултатите.
§ Анализи на резултатите от проведени контролни работи съобразно графика и рецензии към поставените оценки в съответствие с чл. 16 ал. 1 и 2 от Наредба No3 за системата на оценяване.
§ Доклади за осигурена допълнителна работа с учениците, застрашени от отпадане по чл. 114 ал. 1 от ППЗНП.
§ Доклади за проведени срещи с родителите (индивидуални или групови) и списък с актуални въпроси и запитвания
§ Въпросник (анкета) за извличане на информация за планиране на вътрешно квалификационна дейност.
§ Месечни доклади за изпълнени задължения по водене на документация (дневници, бележници) съгласно изискванията на Наредба No 4 за документите за системата на народната просвета,
§ Месечни доклади за проведени консултации и индивидуална работа с ученици с оглед компенсиране на дефицити в обучението.
§ Компакт дискове (CD) с изработено електронно съдържание и тестове.
§ Tестове, контролни и др. материали.
§ Други документи (анализи, анкети, доклади, справки) в изпълнение на длъжността Старши учител
7. Опазване живота и здравето на учениците:
F Носи отговорност за опазване на живота и здравето на учениците по време на учебни занятия и при други учебни форми и дейности, организирани от училището.
F Следи за здравното състояние на учениците и контролира спазването на здравно-хигиенните норми и изисквания по време на учебния процес.
F Инструктира учениците, контролира спазването на правилата за експлоатация и охрана на труда при работа с материали и съоръжения в среди, които могат да бъдат потенциална заплаха за здравето и живота на учениците.
III. ПРОФЕСИОНАЛНА И КОЛЕГИАЛНА ЕТИКА:
F Зачита и защитава личното достойнство, правата и индивидуалността на всеки ученик.
F Не нарушава правата и не накърнява личното достойнство на ученика.
F Подпомага работата на ресурсния учител и училищния психолог
F Съблюдава професионалната и колегиална етика и спазва Етичния кодекс за работа с деца и Вътрешните правила, регламентиращи етичното поведение на работещите в училището;
F Не разпространява информация за учениците от персонален характер, която би могла да наруши правата на детето и човешките права.
IV. ОСНОВНИ НОРМАТИВНИ АКТОВЕ И ДОКУМЕНТИ, КОИТО ТРЯБВА ДА ПОЗНАВА:
§ Закон за народната просвета (ЗНП);
§ Правилник за прилагане на ЗНП;
§ Закон за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план
§ Закон за закрила на детето
§ Кодекс на труда в частите му, регламентиращи трудовите права и задължения като страна по трудовото правоотношение;
§ Конвенция за правата на човека;
§ Конвенция за правата на детето;
§ Нормативни актове и документи (учебни програми и учебната документация), свързани с организацията и съдържанието на учебно-възпитателния процес.
§ Училищната документация (образци, формуляри и др.) и правилата, по които се работи с тях
§ Правилник за осигуряване на безопасни условия на възпитание, обучение и труд както и всички нормативни актове, регламентиращи безопасните и здравословни условия на обучение по съответните предмети
§ Длъжностна характеристика
V.ОРГАНИЗАЦИОННИ ВРЪЗКИ, ВЗАИМООТНОШЕНИЯ СЪС СОЦИАЛНАТА СРЕДА И С ПРОФЕСИОНАЛНОТО ОБКРЪЖЕНИЕ:
Осъществява организационни връзки, взаимоотношения и взаимодействия със:
§ Учениците;
§ Техните родители;
§ Учители и възпитатели от същото и други училища;
§ Училищния психолог
§ Ресурсния учител
§ Управленския и административния персонал на училището;
§ Членове на училищното настоятелство;
§ Експерти в РИО на МОМН и в МОМН;
§ Специалисти в областта на образованието от общината, с други представители на местната власт;
§ Представители на обществени и неправителствени организации;
VI. ДРУГИ ФУНКЦИИ И ИЗИСКВАНИЯ СЪОБРАЗНО ЗАЕМАНАТА ДЛЪЖНОСТ И ИЗПЪЛНЯВАНАТА РАБОТА:
F Да изпълнява нормата за задължителна преподавателска работа и другите задължения, възложени от директора;
F Да преподава учебния предмет на книжовния български език, с изключение на учебните предмети "чужд език", да общува с децата или учениците на книжовен български език и да ги подпомага да усвояват книжовноезиковите норми;
F Да уведомява своевременно директора, когато се налага да отсъства от учебни часове, за осигуряване на заместник с оглед недопускане на свободни часове;
F Да участва в работата на педагогическия съвет и да изпълнява неговите решения;
F Да изпълнява предписанията и препоръките на органите, осъществяващи методическа дейност и контрол в системата на народната просвета;
F Да поддържа и повишава професионалната си квалификация и да поддържа актуалните познания си относно иновации и тенденции в образованието
F Да не ползва мобилен телефон по време на час;
F Да не пуши, да не внася и да не употребява алкохол в училището, както и извън тях-при провеждане на мероприятия и дейности, в които участват деца или ученици;
F Да се явява на работа с облекло и във вид, които съответстват на положението му на учител и на добрите нрави;
F Да не внася в училището оръжие, както и други предмети, които са източник на повишена опасност.
F Да провежда индивидуалните срещи с родителите съгласно график (приемното време на учителя) или в друго удобно за двете страни време.
F Да не нарушава правата на детето и ученика, да унижава личното им достойнство, да прилага форми на физическо и психическо насилие върху тях.
F Да не предоставя образователни услуги срещу заплащане и да не допуска конфликт на интереси
F Да изготвя и предоставя изискуеми отчети и справки, в рамките на определените крайни срокове
F Да извършва гъвкаво всякакви други служебни задължения, които е възможно да бъдат делегирани от старши, главни учители и Директора на училището.
F Да работи зряло и отговорно, допринасяйки към добрия имидж на училището и установяване на контакти със значими ведомства, структури и физически лица.
VII. ИЗИСКВАНИЯ ЗА ЗАЕМАНЕ НА ДЛЪЖНОСТТА:
F Висше образование, образователно-квалификационна степен – бакалавър или магистър. Професионална квалификация – учител. За учителите по учебен предмет/предмети - професионална квалификация по специалности от направление, съответстващо на предметите, изучавани в училище.
F Минимум десет години педагогически стаж на длъжност Учител
F Компютърна грамотност и умения за работа с MS office и Интернет
F Аналитични умения и работа с бази данни
F Умения за управление и отчитане на проекти
VIII. УСЛОВИЯ НА ТРУД: Осем часов работен ден ( от 7.30 до 16.30ч. с един час почивка), в рамките на които се провеждат индивидуалната норма преподавателски часове в съответствие със Сведението за организиране на дейността в училището за учебната година (Списък - образец № 1)
IX. СИСТЕМА ЗА РАБОТНАТА ЗАПЛАТА: Съгласно договореното трудово възнаграждение в индивидуален трудов договор и вътрешната система за атестация на труда.
Изготвил.................................................................
/фамилия,подпис/
Запознат съм с длъжностната
характеристика:...................................................................
/име, фамилия,подпис/
Дата:.............................
Много е тъжно да чете човек,тези редове!
Това ли са учителите ,които обичах?
Това ли са хората ,които нямат никакви грехове в моите очи,които никога не лъжат и винаги постъпват мъдро и справедливо?
Днес съм много и ужасно огорчен от постъпките на моите богове -учителите!
Ще започна с обобщението!
Някой пожела българите никога повече да не се пъчат ,че са образовани повече от американците и англичаните,при това не с броя на дипломите , а със знанията си,че имат образование ,което им позволяваше да влязат в който си пожелаят техен университет!
И една импресия!
Как се пълнеха площадите по време на "нежната революция"?
Как красиво и хубаво беше -въздухът беше изпълнен с свобода и мечти, дръзновени фантазьори и мечтатели чертаеха планове за живота на свободните и щастливи хора на демокрацията!
И една реалност!
Днес се борим за тридесет и пет лева ,или още толкова за "главен".Това ли било? А желанието за всеотдайност в работата, за детските души и усмивки?Питам се дали щеше да има нещо подобно на коментар тук или в някой друг форум ,ако поставим някак си по друго този въпрос за парите. Нека има степенуване на кадрите в училище-младши,старши, главен ,но да не се говори за пари! Аз даже бих предложил така!Никакви пари назад във времето -със задна дата или незнам как по-правилно трябва да се нарече,никакви пари и напред във времето.За сега само морално,за заслуги,за почит,за действителна всеотдайност,за призванието..Защото има такива учители!Моите учители бяха такива-макар ,че не носеха титлата младши и старши ,и главен.
Задавате ли си въпроса какво ще стане? Всички дето сега се облажиха защото са най-практичните и най-приближени(има и по-обидни думи за тях ,но вие си ги наречете както искате) до директора ,изведнъж ще се окажат във вакуум.
Щом няма пари- не е за нас ! Нали....ме разбрахте!?
........................................................
Така ще се изчистим от тези недостойна на учителите компания!
Търся съмишленици!
Зная ,че веднага ще ми отговорят много компетентно,че не съм прав!Но Вие, които приличате на моите богове ,от училището на моята младост,ще знаете кои са тези ,които ще ми отговорят така!
И ако се съберем и извикаме заедно тази истина може и да ни чуят!
Сам ли съм?
Какво е да си учител?
Труден въпрос?
Много труден... Ако човек наистина се замисли... Безкрайно труден.
Какъв учител ?.... Младши, старши, главен... имаше ги още по мое време, преди 20-25 години. С титли различни. Е, ние тогава бяхме ученици и не знаехме, че ТЕ имат титли. Но ... сега знам, ИМАХА. Още като започнах работа като учител, ТЕ имаха титли и аз се учих от един "омразен" сега старши учител, когото уважавах. Уважавах го, защото аз исках той да ме научи / въпреки цялото ми университетско образование/ и той го направи. Много бързо разбрах, че "не всичко, което го пише в книгите, расте по нивите". Благодаря на старши учител Маги /не помня фамилията - така я наричахме/, защото ми показа практиката, показа ми, че отличните оценки в университа не означават, че вече си изграден учител. Научи ме! Благодаря й всеки път, когато постигна успех с моите ученици, когато се усетя, че благодарение на нея, аз все още съм в тази професия - въпреки всичко, а не заради нещо. И не мога да приема омерзяване на хората, които работят това. Не мога да приема, че някой смята, че днес няма "богове" в училище. Има и още как!!! Много ги има! Има и други, имало ги е винаги, но... в онова време /по което усещам носталгия тук/, имаше уважение към всеки учител /е, може не всеки да е заслужавал/. Сега - няма. Няма уважение към учителите въобще. Не се прави разлика дали е добър професионалист или не - той е учител, а хората обикновено разбират от футбол, политика и образование - дават мнение, обобщават - днешният учител не го бива.
Има много гняв сред учителите днес, има много несвършена работа от много от тях - разбирам, че е така. Но имам обяснение - един много добър учител преди много години /за мен/ каза: : " Ние, учителите, никога не сме работили за пари. Заплатите винаги са били малки. Работили сме "за слава" /разбирай "уважение"/ Сега и за слава не работим. " Пенсионира се разочарован, в края на своята практика, преди 15 години. Защото... всички взеха да разбират от образование.
И така, за мен нещата се нареждат. Не знам дали за вас е така. Мисля, че трябва да се спре това тотално обвиняване на учителите - има ги всякакви, като във всяка професия. Въпросът е защо ги има всякакви???
Никой не е казал ,persey, че учителите нямат право да искат пари.Те също са живи хора, с потребности и мечти, защо не.
Въпреки това обаче ,абсолютно подкрепям казаното от stenlik endru. Нека направим един бегъл поглед към публикациите в този блог за период от стачката до днес.Аз открих този блог долу горе по това време и се чувствах доста уютно, защото откривах съмишленици, защото мислещите хора и то не само за пари,бяха много.Към настоящият момент има постове основно и само за поредно плащане или за разпределение.Тук изключвам Предучилищна и Начална, където наистина научавам доста неща и откривам професионалисти.
Блясъкът в очите на дасакала не би трябвало да е отживелица, колкото и съвременни технологии да навлязат, срещу които не съм против. Учителят трябва да е вълшебник и да предизвиква интерес, с външен вид, мимика, чар и др.такива "отживелици",В чуждоезиковото обучение съществува термин за "езика на тялото", той според мен е актуален не само за овладяване на чужди езици, а изобщо на знания.
Давам ви само повод за размисъл, с един елементарен пример.От тази година работя в собствена школа.Така се наложи, защото проблем с учители има само в големите градове, а в т.нар. провинция шуробаджанащината се шири на спокойствие.Работният ми ден започва в 10.30 ч. и завършва около 19.00.Правя същото , каквото и досега в училище.Обучавам деца.Пропуснах да отчета, че имам обедна почивка.В резултат, като възнаграждение, след като покрия всички задължителни разходи, ми остават средства по-малко от една средна учителска заплата.Но въпреки това, аз съм длъжна да работя така ,щото децата да усвояват , да бъда обаятелна, пак по същата причина .Давам примера не за да се оплаквам, а просто като база за сравнение.
Затова , stenlik endru, ако занам къде да крещя, ще го направя, защото не ми е безразлично, какво се случва с децата ни!!!
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи