Поред. Темата наистина непрестанно се предъвква. Лично на мен не ми стана приятно, че не са поканили в студиото нито студент, нито учител. ,,Дискусията" придоби предвидим характер, а аз придобих усещането за загуба на телевизионно време. Освен това, не ми е приятно, че винаги, когато говорят за студентите и (не)желанието им да ряботят като учители, засягат само педагогическите факултети. Педагогически профил има във всяка самоуважаваща се фундаментална, традиционна специалност - а вече и в по-новите, тъй като има доста училища с мениджмънтски профили например. Но това да преподаваш например литература в ХІ клас със завършена педагогика - смятам, че дори журналистите знаят, че няма такова нещо. Така обаче се получава изкуствено принизяване на престижа. Това е целенасочено. Оттам нататък всичко казано от този съветник на министъра е лицимерство.
Идеите, които сте посочили, са чудесни, ,,креативни". Много ми хареса това с практиката. Но откакто в България идеите започнаха да стават ,,креативни", а не ,,творчески", нещата няма как да вървят напред. Нещо повече, те трудно ще се върнат и на старото си равнище. Кариерното развитие в момента наистина е, както се казва ,,за очи" направено. Хвърляне на прах в очите. Но не, няма желание да се оправят кусурите, защото съсипването на образованието и съзнателното отдръпване от него на младите хора е част от стратегията по склоняване на хората към затъпяване. Накрая трябва да стигнем нивото на американците. В настоящето положение на нещата един млад човек трябва да има външни стимули, които да го мотивират да работи като учител, коренно различни от заплащането. Но те трябва да са рационални, а не емоционални. Емоционалните неща имат стойност за човека по-кратко време, на рационалните стойността остава, много пъти съм се убеждавал в това.
Има и друго, трябва от училищата да идват в университетите хора, които да запознават завършващите студенти с възможностите за работа. Да бъдат по-отворени към младите хора. Това, цитирано в документа, е наистина непробиваема крепост. На ентусиазъм и еуфория на бива да се разчита. В края на предишния семестър видях в коридора на нашата катедра листче-обявление, в което се приканваха на среща с представители на ДАНС студенти, за да се обсъди с тях възможността за работа в агенцията. Така, защо досега в целия университет не съм видял такова обявление, дори в коридора на западните филологии, при положение, че едни от най-липсващите учители са тези по чужди езици?
Извинявам се за допуснати грешки във фактологическите ми знания за средата - имам още много да уча. Също така благодаря на ималите търпение да прочетат дългия ми пост
Мария, за 75 милиона лева от еврофондовете по ОП РЧР, МОМН „изби рибата” с този ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА НАЦИОНАЛНИЯ ИНСТИТУТ ЗА ОБУЧЕНИЕ И КВАЛИФИКАЦИЯ В СИСТЕМАТА НА ОБРАЗОВАНИЕТО По изпитания метод (когато учители и директори са луднали по приключване на учебната година или са в отпуск) образователните чиновници спертнаха поредното безумие и го плеснаха в Държавен вестник - с т.10 от чл.7 ал.1 на този правилник те отнеха правата на директорите-работодатели по цялата глава 11 от КТ „ПРОФЕСИОНАЛНА КВАЛИФИКАЦИЯ. Съгласно чл. 33 ал.1 т.1. от ЗНП (основанието за съществуването на института) е държавно научно-информационно обслужващо звено, а цитираната по-горе т.10 „Провеждане на квалификационна дейност за кариерно развитие на педагогическите кадри” го прави обучителна организацияJ Право да провеждат квалификационни дейности се делегират с два закона-за висшето образование и закона за професионалното образование и обучение:
Закон за висшето образование:
Чл. 6.(Изм. - ДВ, бр. 41 от 2007 г.) (1) Висшето училище е юридическо лице с предмет на дейност:
1. подготовка на специалисти, способни да развиват и прилагат научни знания в различните области на човешката дейност;
2. повишаване квалификацията на специалисти;
3. (изм. - ДВ, бр. 48 от 2004 г.) развитие на науката, културата и иновационната дейност.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2002 г., бр. 48 от 2004 г.) Висшето училище може да
развива научно-производствена, художествено-творческа, спортна и здравна дейност в съответствие със спецификата си.
(3) (Нова - ДВ, бр. 60 от 1999 г.) Учебната, научната, художествено- творческата и друга дейност, съответстваща на спецификата на висшето училище, се осигурява от висококвалифициран преподавателски, научно-преподавателски, изследователски или художествено-творчески състав, наричан по-нататък "академичен състав".
Закона за професионалното образование:
Чл. 1. (1) Този закон регулира обществените отношения, свързани със:
1. осигуряване на правото на професионално образование и обучение на гражданите, съобразно личните им интереси и възможности;
2. задоволяване на потребностите от квалифицирана работна сила,
конкурентоспособна на пазара на труда;
3. осигуряване на условия за функциониране и развитие на системата на
професионалното образование и обучение, основаващи се на сътрудничество между нейните институции и органите на изпълнителната власт и на местното самоуправление и социалните партньори.
(2) Законът регламентира организацията, институциите, управлението и финансирането на системата на професионалното образование и обучение.
Чл. 2. Системата на професионалното образование и обучение подготвя гражданите за реализация в икономиката и в другите сфери на обществения живот, като създава условия за придобиване на професионална квалификация и за нейното непрекъснато усъвършенстване.
На практика изпълнителната власт (министерството) издава акт (правилник), с който елиминира два закона и един кодекс :)
Предлагам МОМН-чиновниците да изготвят учебна програма и да въведат предмета ”Корупционна креативност за усвояване на средства от ЕС” вместо да баламосват учителската гилдия с концепции и проектозакони :)
Да е честита новата учебна година на училищните мениджъри -директори-работодатели с преподавателска заетост :)
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи