Ето и нарочния блог, посветен на другия въпрос от темата "Мерки и теглилки за оценка на ЕДИН учител".
В блогa от 30.06.2008 се занимавахме само с въпроса "Какво ще мерим?". Сега е ред на втория по ред въпрос - "С какъв инструмент ще го мерим?"
С какъв инструмент ще мерим труда и качествата на учителя?
--------------
Вече ви споменах за анкетите с учениците на входа и на изхода от класа на дадения учител. Тук ще говорим за тях и за друго.
Докато спретвам обобщението на събраното в първия въпрос, ви давам думата и ви питам: С какви инструменти искате да бъдете оценявани? Имайте предвид какво си говорихме до този момент, моля ви!
1.Издържливост- проверка- психо-тест.
Това си мисля, че е първи инструмент за мерене, ако искаш да си на тази състезателна пътека.
1. Анкети с ученици
2. Проверки на компетенти и непредубедени екипи млади хора - по три проверки на учител - с предварително дадени критерии. По възможност прости и яснички - дали Н В Учителят е
- чист и спретнат
- с ясна дикция
- обяснява разбираемо
- поддържа ведра обстановка
- провокира творческа атмосфера
Това всичко в скала 1, 2, 3, 4 - напълно, почти, донякъде, никак -
и готово.
:-)))))
За една година го правя този проект - може за европейски пари да се кандидатства, ама ...
кой ти има интерес от всичко това?!?!?
Някой трябва да го е еня...
Този път мога да помогна по- скоро с отговор как НЕ искам да ме оценяват. Но май само повече ще попреча.
Ани, тези млади хора какви са - ученици, случайни граждани, специално обучени за проекта ?
Ананан,
Много интересно, но ми изглежда ... един вид инспекторат. Това ли е идеята? Тя твоя оригинална ли е или някъде вече работят така?
И тези предварително познати на всички критерии какви са? Онези, които бистрихме в блога Мерки и теглилки за оценка на ЕДИН учител или други?
Казваш, че можем да кандидатстваме за финансиране на такъв един проект?
Прощавай за разпита, обаче ми разпали страшно въображението.
Виж, Павка, например ТУК в Сткруктурните фондове - на МОН
- брой 8-мия материал на страницата -
точка 4 от него -
„Разработване на система за оценка качеството на средното образование и рейтингова система за висшите училища в Република България"
Това са европейски средства.
Доколкото ми разбира главата - по-точно насочени за нашата цел пари от това няма.
Това горе беше за средствата.
Сега за системата на оценяване - мислила съм го тоз проект още през лятото на миналата година, когато за пръв път се постави въпросът за оценката на учителите.
Според мои сметки е нужна само малко организация, стегнат екип - и за една година, за около 300 000 лева - с проект - в София например могат да се оценят всички действащи учители по три пъти. Нужни са 2 месеца подготовка и обучение на екипите, 6 месеца работа по проверки и 2 месеца за отчет на свършеното.
Възможно е, зависи кой го прави. Не става оценка без констативни проверки, Павка. След това тези оценки могат да се съпоставят и разделят с някакъв коефициент на тежест с оценката на учениците и родителите, както и с оценката на работодателя на този учител.
При нас в 138 например така се определя диференцираното заплащане - изработена е една карта с параметри на работата на учителя. Всеки учител се самооценява по тези критерии като си пише точки за всяка дейност, която счита, че е извършвал, после по същите критерии точки му поставя комисия от училището и накрая работодателят. Дели се на три.
Но без проверка не е сериозно да се говори за оценка. Все едно да пиша оценка на ученик, чието есе не съм чела, но той е ми е много симпатичен! ...
;-)
Ани, защо не се обади, че имаш "карта с параметри на работата на учителя"?
Я, я дай насам, да я погледнем. (Или е тайна?) Да видим как работи при вас. Може и да ни хареса и да я обявим за "добра практика" за радост на всички.
Еми таз карта я видях наскоро завършена, преди две седмици, когато ми се наложи да я попълвам за себе си. Тя ще служи за определяне на новото диференцирано заплащане за изтеклата 2007-08 учебна година, дето ще вземем "средно по около 330 лева", както някъде пишеше...
Е, резултатът от тези карти - доста подробни, между другото - шест странички - ще определи за нас в 138-мо кой 200, кой 500 лв. - за изминалата година. Не е кой знае що, ама си е важно, де. Човек изпитва някакво чувство на удовлетворение като види, че има някакви критерии все пак, по които ще се мери заплащането. Все е някакво начало... Те са доста обективни - например - дали попълваш картони на ученици, т. е. задачите на класния р-л; дали правиш разпределение за ЗИП, не само за ЗП - ЗИПът това са едни по-големи чаршафи, които трябва да бродираш есента преди началото на уч. година; дали си провеждал уроци извън училищната сграда с ученици, дали си участвал в международни или от национално значение дейности с ученици.... ей такива ми ти работи, съвсем измерими. За всяка дейност си пишеш по една точка. И сега комисията във вид на една моя инак добра колежка ходи по мене и досадничи - ти кога си имала навънка уроци? Ами с кои класове? ... Обяснявам й, че поне 5 пъти съм карала диктовка с 12 клас под бора на Гагарин в двора на даскало поради липса на нормална стая - ние преграждаме коридорите за да можем да учим езиците на групи...
Та така.
Анкетната карта е направена е от екип на училището, каза шефката, ще питам дали може да се публикува.
Еми то, Stormbringer, парижани няма да дойдат да ни прилагат оценките, ние ще сме.
Каквото си направим сами - това ще е.
И в училищен, и в национален аспект.
Stormbringer,
Позволи ми да ти отговоря и аз нетрадиционно: на мен не ми пука дали в момента има някой, който да задвижи схемите, и дали директорите ще се заинтересуват от тях или не. Ще ги задвижа аз ... и ти също.
Аз имам вас тук. И с вас ще продължавам да променям този свят! Другите - особено онези, които не са се замисляли никога през живота си за подобни неща, или онези, които се чувстват безсилни и безпомощни,- не ме интересуват. Не съществуват!
С вас ще пометем каквото има за помитане и ще създадем поколенията, които ще градят смело и ведро нова България, понеже не знаят какво означава "не мога" и "не зная".
Не си ли съгласен с моя план? Ще помагаш ли или предпочиташ да се вайкаш?
Xij - оценка по i-тия критерий на j - тия експерт;
a i - тежест на всеки критерий в общата оценка;
b ij - тежест на оценката на j - тия експерт по i - тия критерий;
Z1 - оценка на 1 - тия сътрудник на организацията (но обекта на оценяване);N - брой критерии, по които се оценява;
M - брой експерти (оценители);
M N
Z1 = Σ Σ b ij . a i . Xij
j =1 i=1
При този подход се преодолява еднопластовото мислене и създаването на предубеждения у оценителите. Прави се опит оценката да се аргументра по- добре.
-----------------------------------------
Ние имаме:
1. Графика на Тежестта на учителските качества - по събрани точки 2. Графика на Тежестта на учителските качества - в групите/ категориите От "система от критерии за оценяване" е нужно да градираме в "оценка в балове или рангове по тези критерии" Инструментът за оценяване по качество е шест степенна скала на Тейлър в континуум от:
1. Графика на Тежестта на учителските качества - по събрани точки
2. Графика на Тежестта на учителските качества - в групите/ категориите
От "система от критерии за оценяване" е нужно да градираме в "оценка в балове или рангове по тези критерии"
Инструментът за оценяване по качество е шест степенна скала на Тейлър в континуум от:
│──│──│──│──│──│
↓ ↓ ↓ ↓ ↓ ↓
1 2 3 4 5 6
Качествени и количествени равнища на оценяване:
Качествена оценка
│─ недопустимо (лошо)
│─ критично (слабо)
│─ средно
│─ добро
│─ много добро
│─ оптимално
Количествена оценка
След това да видим кой ще е възможен участник в екип в едно българско училище, съобразно кадровият ресурс да атестира и с какви коефициенти за тежест ще участва оценката на дадения експерт по този критерий?
--------------------------------------------------------
Надявам се този предложен модел да е полезна стъпка в изграждането на нашата метода за атестиране.
Прекрасно, ЛЕЛ, много навременна схема!
Лично аз бих изчистила скалата на качествената оценка от 1 до 6 на от
1 до 4.
Екипите трябва да бъдат от ВЪНШНИ за училището оценители. Поне за български условия на този етап мисля, че е най-добре така. Ние все още сме царе на завистта към другарчето - и това много ще попречи на обективната оценка.
Майчице, Лел!
На мен това ми се вижда по-сложно отколкото е действителността, но се надявам проблемът да е само мой (аз и формулите, особено континуумите, сме трудно съвместими от край време). Може би ще ми стане по-ясно, ако дадеш един конкретен пример с 2 критерия и 3-ма оценители ... В една табличка, а?
Да не се разбягате!
Ще съм пак онлайн в сряда (16 юли).
На вашето внимание синтеза на това, което си казахме тук и в другата тема относно качествата на учителя и измерването им.
Схема за оценяване на учител - верс. 1.0
Каня ви да коментирате и да ми помогнете да го допълня подобаващо.
Нужно ли е да нагнетяваме напрежение допълнително около себе си и своята работа? На малко ли проверки сме подложени постоянно, че сега пък да е необходимо и да мислим за "оценяването" ни и от ученици? Тук някой беше казал нещо от рода на: За ученика "готиния учител" е този, който не изисква от него,не му пише отсъствия и двойки, ходи "на кафе" и т.н. А за оценка от родители какво да кажем. Повечето от тях, за съжаление, така са погълнати от своите проблеми около насъщния, че нямат нито време, нито сили, нито дори възможност да се занимават с училищни дела. А и много ученици са оставени на грижите на баби и дядовци, които са още по-далеч от училищните проблеми.
Така че, поставяйки въпроса за оценяването на учителя, няма нищо да спечелим. Дори напротив, отново ще загубим. Призовавам да не си вкарваме поредния автогол. Както със стачката, впрочем.
Стачката беше една от най-достойните прояви на българите
в последните 100 години.
Беше проведена с много хъс, талант и артистизъм от Негово Величество Българският Учител.
И резултатите от нея скоро ще се видят.
:-)
Нели,
Мисля, че за всички ни тук е ясно, че без оценяването ви нищо ново и хубаво не можем да очакваме. Оценяването ви е нужно, за да се сбогуваме окончателно с хората, за които присъствието в училище е единствено начин да вземат ... някаква заплата. Те вредят ужасно на цялата ви гилдия! В този смисъл смятам, че напрежение се нагнетява не от оценяването ви изобщо, ами от липсата на оценяване (допускаща идиоти в училище) или от оценяването ви според глупави критерии, като сегашните министерски 10, които поощряват старите за сметка на младите и хитрите за сметка на честните.
Аз съм твърдо убеден, че в оценяването ви трябва да се включват и мненията на децата и на родителите им, но може би не като доминиращи, ами по-скоро като ... сигнални за аномалии и неточности при оценяването с ... другите методи. За това съм говорил неведнъж (за последен път тук).
А за стачката, я мисля като Ананан.
Не казваш нищо за другите начини, различни от анкетите с ученици, за оценяването ви!?
В момента съществуват критерии, изготвяни от самите учители, но за съжаление диференцираното заплащане създава повече проблеми, отколкото решава.
Стефанов,
И кои са тези "косвени показатели", които "добрият работодател познава и използва" и които така грижовно са покрити в най-скришното му чекмедже (предвид, че от 2 години насам говорим за тези работи, а те така и не се показват, ами излизат на бял свят нелепиците на МОН и Янка Такева)?
А критериите "изготвяни от самите учители" кои са?
(Нека не намесваме диференцираното плащане тука, моля те.)
И кои са тези "косвени показатели", които "добрият работодател познава и използва" и които са така грижовно са покрити в най-скришното му чекмедже (предвид, че от 2 години насам говорим за тези работи, а те така и не се показват, ами излизат на бял свят нелепиците на МОН и Янка Такева)?
Аз не настоявам за интернет анкети. За анкети (без "интернет"! На лист хартия там на място.), да.
Не можеш ли да ми изредиш тук няколко от "косвените критерии"? Моля те. За мен те са чиста мистика.
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи