открита педагогическа визита по "природен свят"- Екология

Открита педагогическа визите по природен свят

втора група „Мечо Пух“

 

Марина Гунчева, ОДЗ „Славейче“ гр. Криводол

 

На 04.06.13 год. в гр. „Мечо Пух“ при ОДЗ „Славейче“ гр. Криводол се проведе открита педагогическа визита на тема: “Ролята на интерактивните методи за възпитаване на ценностно отношение към животинския свят и формиране на съвременно екологично възпитание в детската градина“.

Цел на визитата бе привличане на родителите и обществеността към дейността на детската градина за формиране на екологично възпитание на децата. Г- жа Марина Гунчева бе изправена пред предизвикателството да присъедини гостите  към заниманията на децата чрез активното им  участие в тях.

Откритата ситуация започна с презентация, която систематизира представите на децата за животните и техните обиталища.

Със съдействието на целия екип на ОДЗ“ Славейче“ бяха организирани кътове за наблюдение на различни животински видове. Така непринудено у децата се формираха умения за разпознаването на видовете животни от една група- насекоми, горски животни, птици и водни обитатели.

По интересен и непринуден начин деца и родители бяха разпределени по групи за индивидуална работа. Тук за първи път родителите се включиха и съдействаха на децата за изпълнение на поставените задачи, с което се пречупи традиционният модел на наблюдение от тяхна страна.

Най- интересна се оказа подвижната игра „Всеки знак в своята къщичка“ , чрез която децата се запознаха с правилата за поведение сред природата.

Във визитата се включиха колеги от община Криводол, които проявяват интерес към екологията. Тя бе обект на квалификация на учителите през учебната година. Деца, учители и родители показаха отново, че работейки заедно постигат невероятни успехи, а тяхното взаимодействие е съпроводено с много емоции и усмивки.

 

Тема: „Къде живеят животните?“

ОН:   Природен свят

Форма: ЗРС- обучаваща ситуация ;

Ядро: „Животински свят“

Цели:

  1. Систематизиране на представите за животните и техните обиталища.
  2. Формиране на умения за разпознаване видовете животни от една група.
  3. Възпитаване ценностно отношение към животинския свят.

Очаквани резултати:

  1. Разпознаване на изучените видове животни.
  2. Съотнасяне на дадено животно към определена група.
  3. Осъзнаване на значимостта на животинските видове за природата и разбира нуждата от опазването им.

Ход на ситуацията:

 

Презентация“ Къщите на животните“

1-ви слайд:

Деца, познавате ли този герой?

Как се нарича?- Дора

Защо ли е дошла при нас?/ за да ни запознае с нейните  приятели/ .

2-ри слайд:

Кои са те?- пчеличката, лястовичката, жабката и мечката.

Деца, Дора иска да помогнем на нейните приятели да се приберат в своите къщички.!

3-ри слайд:

Къде живее лястовичката?- в гнездото.

4-ти слайд:

Кой живее във водата?- рибката

5-ти слайд:

Къде живее мечката? Как се нарича нейната къщичка?- хралупа

6- слайд:

Как се нарича къщичката на пчелата?- кошер

7- слайд:

Браво, деца вие успяхте да приберете приятелите на Дора в техните къщички.

Хайде да повторим, къде живее пчеличката?- в кошера

Мечката, жабата, лястовичката……….

8-ми слайд:

Дора, на къде си тръгнала?- на разходка сред природата.

Хайде с мен! Ще се запознаем с още интересни животни.

2.Наблюдение на обособени кътове-  кът на насекомите, кът на птиците, кът на водните обитатели, кът на горските животни.

Кът на насекомите /Чува се звук на пчели/

Какво е това?- пчела

Къде живее?

Какво събира?

Защо е са полезни пчелите?

Какво виждаме тук?- мравка, пеперуда, калинка.

Как ще ги наречем с една думичка? От коя група са те?- от групата на насекомите

Какъв е този знак?- забранено изхвърлянето на отпадъци, не ходете сами при кошерите, не разрушавайте къщичките на животните.

Какво трябва да правим с тези знаци?-да ги спазваме.Така ще запазим природата чиста, а животните щастливи.

Аналогично се разглеждат и останалите кътове. По този начин децата се запознават с животните от групата на насекомите….. и правилата за поведение сред природата, с птиците, водните обитатели и горските животни.

9-ти слайд:

Хайде да повторим с кой се запознахме- пчеличката, пеперуда, мравка, калинка.  Как се наричат с една дума- насекоми.

10- слайд:

Кои са тези приятели на Дора- щъркел, лястовичка. Как се нарича тяхната група?- птици

11-слайд:

Кой е при Дора- жабата и рибката. От коя група са те?- на водните обитатели

12-слайд:

Кой се е скрил при мечката?- зайчето и катеричката. Как се наричат те?- горски животни.

Тъй като се справихте много добре и научихте кое животно към коя група принадлежи, Дора Ви подарява тези емблеми. Децата с жълта емблема ще минат по жълтата пътечка, тези със синя по синята, кафява- кафявата и зелена по зелената.

3.Индивидуална работа

Жълт РЛ1- Помогни на пчеличката да отиде при другите насекоми.

Син РЛ2- Помогни на жабата да отиде при водните обитатели.

Кафяв РЛ3- Помогни на лястовичката да отиде при птиците.

Зелен РЛ4- Помогни на мечката да отиде при горските животни.

 

4.ПИ “Всеки знак в своята къщичка“

Дора благодари и ви подарява по едно балонче, на което е нарисуван знак за поведение сред природата. Нека изиграем играта, за да е спокойна  Дора, че знаем как да пазим природата и всяко живо същество.

Материали: Балон за всяко дете с изображение на знак- забранено изхвърлянето на отпадъци, забранено ходенето в гората без възрастен, забранено разрушаването на къщичките на животните. Изображения на къщички , на които са нарисувани същите знаци.

Описание: При пускане на звуци от природата децата танцуват свободно, при сигнал“Всеки знак в своята къщичка“ детето трябва да застане пред къщичката на неговия знак.