Мисля, че идеята не върши работа като програма за промяна. Но може да свърши работа като предизвикателство за дебат какво е нужно и какво не да се учи от деца и кога кое е полезно и възможно едновременно да се учи.
Иначе, любовта към хуманитарните науки и пренебрежението към точните - са мисля основен проблем в предложението Ви. С радост гледах големи деца - 16-17 тази година да правят енрегийни одити и спестяващи планове. Макар по научному тази дейност да попада в излишните според вас точни науки, децата научиха с нея купища неща за управление на бюджет, законодателство и етика, както и да работят в екип, да се разбират с деца с други култури и да спазват срокове и пр. крайно нужни на съвременните хора "меки" умения 0 които не са обект на нито една отделна наука , представена в училище. Та затова си мисля, че разговорът "кои науки ...в училище" е несъстоятелен, но ще трябва да го проведем, за да минем нататък.
ПП. Децата, за които става дума са в калсичеси хуманитарен профил - чужд език.
3. ИКОНОМИКА - вкл. финанси; бизнес; предприемачество; държавна хазна (бюджет); семеен бюджет; роля на държавата; географски фактори; контролиране на финансовите процеси в икономиката, връзка с образованието и технологиите; земеделие и животновъдство.
Kakvo obshto imat finansite, virtualnite spekulacii i biznesa koito si praviat s vsichkite aspekti na jivota bez ogled na nishto izvun samite sebe si s vsichkite ostanali aspekti na ikonomikata, koeto bi bilo naukata za mudroto upravlenie na materialnite predimno resursi, tiahnoto razpredelenie sushto.
Neoliberalnata ikonomika e IDEOLOGIA, koiato ni se nalaga ot instituciite i mediite, obslujvashti chastnite interesi, tezi na edno svruh ogranicheno malcinstvo (tochno kakto pri t.nar. "komunizum" imashe edno takova malcinstvo ot privilegirovani), celeiki samo ustanoviavaneto i zapazvaneto na svoiata vlast nad ogromnoto mnozinstvo i estestveno izpolzvaiki za tova kato osnoven instrument mejdu drugoto i uchilishteto.
Vajno e da si iziasnim purvo kakvo i shto i togava da pushkame peticii. A tazi peticia na adresa za podpisvane dori ne moje da ia komentirash. Izrabotvaneto na takuv dokument triabva da stava kolektivno, sled podrobni obsujdania. A v izgotvianeto nazi koi e uchastval? Ne che ne sum suglasen s povecheto tochki v neia. Obache mi e trudno da priema vsichko v blok, osobeno s takiva neiasnoti kato v tochka 3.
Next time purva ia pusni tuka za obsujdane, posle svikai edna diskusionna sreshta, seminar, s uchastieto na vidni analisti, puk togava dai da podpisvame. Ne si pravia i iliuzii che edna peticia moje da promeni neshto, s ogled na pogolovnata razruha i abdikiraneto na grajdanite (daskalite ne padat po-dolu) ot obshtestvenia jivot. No vse pak e iniciativa i e pohvalno, che ia ima.
Ако тази инициатива беше стартирала преди година, сега под нея вероятно щеше да го има и моят подпис, ала днес... От година насам търсенето ми на Пътя ме пресрещна с "Демократичното училище", в което децата сами решават какво да учат и кога да го учат*. Сега аз самият уча (или "изучвам", ако предпочитате) какво правят хората по света, та децата им да раснат ведри, знаещи и можещи. Изглежда, че наложените "задължителни" рамки, сред които естествено са и "задължителните" предмети, са сред нещата убиващи детския творчески порив.
Ето защо не мога да подкрепя петицията ви. Но мога да се включа в дебата по... целесъобразността й - той без съмнение е навременен и много полезен.
_______________________
* Преди година отправих покана този форум да се запознае с ценните идеи и опит на Яков Хект. Сега подновявам поканата си. От краткото филмче ще разберете защо съм на сегашния си акъл.
Уверявам ви, че аз и колегите в Новото образование сме съвсем наясно, че "сме болни", и търсим от 3-4 години възможното лечение. Нещо повече: имаме вече своето лечение и то не предвижда само промяна в списъка на изучаваните в училище предмети, ами е едно чисто ново образование, стъпило на чисто нова философия за смисъла и ползите от... "организираното" образование.
Моля ви, намерете 1 час да изгледате филма с представянето на Хект и коментирайте тезата му. Убеден съм, че търсещ човек като вас ще открие много интересни неща там.
Здравей,
може ли да ми помогнеш, трябва ми информация дали за военно служещите е задължително да продължат висшето си образоавние, само и единствено по военни специалности, във военни ВУЗ- ове!
Не мога да я подпиша, Валери.
Прощавай.
Вече си разбрал, че съм първият човек, който е за промени (радикални), но да подпиша петицията ти не мога. Спират ме ето тези нейни думи "Без суха неизползваема наука, която използват малцина. Да се въведат следните ...".
Няма никакво съмнение, че
са неща важни, но не съм сигурен, че са по-важни от всичко останало. Може би точно днес са по-важни и то в твоите и моите очи. Ами утре? А след 15 години? Ами ако талантът на едно дете е в танците, в изкуството?! А ако е изкусен градинар или... може да "говори с животните"?! Не мислиш ли, че заприличваме на същите тези "специалисти" и "експерти", докарали нещата до тук?
Подходът на Новото (демократично) образование е друг. Това, което предпочитам аз, е децата да са свободни да избират с помощта на личен наставник. Винаги! Опитът на училища работещи на този принцип е, че децата научават, т.е. схващат нещата от горните точки 3 и 4 най-пълноценно в живия училищен живот, а не в "час по". С хигиената, здравословния живот и хранене е почти същото - водеща е ролята на обкръжението, на това, което правят другите, големите, на здравите и ведри възрастни (учители-наставници).
И кои сме ние, та да квалифицираме коя наука е "суха и неизползваема" и коя "суперполезна и жива"?! Аз не мога да претендирам за ролята на такъв съдник. Съжалявам.
Казваш "Естествено, че децата трябва сами да избират какво да учат ЗАДЪЛБОЧЕНО, но трябва образованието да ги подготви и за обществото."
Работата е там, че тази "подготовка за обществото" унищожава детския творчески порив. Децата не развиват усещане за собствената си значимост и загубват способността си да избират и поемат инициатива. Резултатът е това, което виждаме пред очите си - масовата инертност и алкохолно/наркотично бягство.
При всички положения не мога да ти представя тук всичките си аргументи, макар че ми се иска много. Влизат в играта различни психологични феномени, които не са моята предпочитана територия и за които просто се доверявам на писаното от Хект (започнах да превеждам книгата му).
Питаш "Какво се случва, ако едно дете избере от първи клас "свирене на арфа" например? Само това ли ще учи?" - Да. След време, когато е усвоило свиренето или му е писнало да дърпа струните (понеже е абсолютно сигурно, че ще му писне!) детето придобива изключителна вяра в себе си и в собствените си възможности. Свиренето на арфа е станало неговото "комфортно пространство", убежището в което да се "прибере" на завет от всякакви атмосферни влияния винаги, когато го пожелае. Това е изключително важно! От тук нататък имаме изградена ЛИЧНОСТ! (Потвъждава го и моят собствен жизнен опит: аз съм шампион по хокей на лед. ) Бъди сигурен, че такъв уверен в способностите си свободен човек не ще "яде вафли" докато не му изпокапят зъбите. Освен това ти изключваш тотално влиянието на семейството, приятелската среда и телевизията в обазователните процеси (извънучилищните, искам да кажа).
И още: ако за момент приемеш, че детето е вече една пълноценна личност с естествената й любознателност, неосакатена от някакъв задължителен образователен стандарт или тиранични родители, и неумърсена от масмедийна помия, ще разбереш, че то никога не ще избере да е мръсно вместо чисто и да яде сладоледи вместо... ягоди. Пълноценната личност е в състояние да избира сама кое е добре и кое зле за нея. Тя е любознателна и търсеща! Тя сама ще пожелае да открие тайните на здравето, икономиката, правото, управлението и философията.
Повтарям, че не мога да ти сервирам тук всичките си аргументи. Невъзможно ми е!
Бъди здрав и ти!
В службата не разполагам със Skype.
По-късно днес? Към...18:00 ч. твое време?
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи