Здравейте, Танита! Презентацията ви е интересна и навярно ще е полезна за децата и учителите. Вие сте млад, амбициозен учител-новатор, който се опитва да внедри новите компютърни технологии в предучилищното образование. Но ... считате ли за коректно да използвате картинни модели от учебните помагала (в случая "Моливко-подготвителна група, автор доц.Д.Гълъбова"), без да цитирате автора на моделите? Поинтересувайте се от закона за авторското право (интелектуалната собственост) и ще ме разберете като автор! Ако ми отговорите, бихме могли да поработим съвместно в посоката за компютърната презентация в обучението по математика! Благодаря и помислете! Пишете ми на: darka_galabova@abv.bg
Здравейте, Танита,
Радостно е да забележим, че математиката за деца предизвиква интерес не само у децата (безспорен факт имащ своето логично обяснение), но и у техните учители. С огромно закъснение е коментарът ми на презентацията Ви, но има неточности, които ползващите презентацията трябва да отчетат. Изразявам съгласие с изразеното становище за спазване на авторски права. Очевидно „идеи” са заимствани не само от „Моливко”, но и от „ Здравей, училище!-Любопитна пътечка към математиката- с.55. Репликата ми е породена не толкова от нарушеното ми авторско право (безспорен факт), а от мисията, която всеки педагог изпълнява: Да развива гражданското съзнание у всеки, с който влиза в комуникативно взаимодействие. Просто беше необходимо едно уточнение в края на презентацията, че са използвани идеи от вече посочените програмни системи и техните автори. Това в науката се нарича авторова отговорност и коректност, а че сте търсили различна информация – да това е похвално.
Сега по същество забележки към слайдовете:
2-ри слайд- За да има развиващ ефект съдържанието на слайда е необходимо първо да се появи малката стрелка на часовника, а след нея голямата. При определяне на времето първо казваме часа и след това минути. И това би Ви дало възможност да провокирате децата, за възможното разположение на голямата стрелка.
11-ти слайд- Некоректно формулиран въпрос или неправилен отговор. Поставен въпрос: Колко яйца има на полянката? И даден отг.8. Коментар: на предложеното изображение яйцата са разположени на различни места, които очевидно не могат да се определят като „полянка”. Ако се имат предвид и яйцата от кошницата при по-добро наблюдение ще установим, че са повече от 8. Та към какво е ориентиран въпросът?
17-ти слайд- Отговорите за броя на различните видове геометрични фигури не съответства на изобразената реалност. Правоъгълниците са 10, а не 4- очевидно са забравени свързващите елементи между дъските на оградата. Кръговете са 7, а не 5 – не са отчетени очите на хвърчилото. Децата са наблюдателни (надявам се че не само те) и навярно ще забележат!
Нямате права да коментирате тази публикация.
всички ключови думи