Сн.1 Общ изглед
1. Би трябвало да има маси за няколко деца, които да говорят и да работят заедно, а не чинове, на които децата да работят тихо сами.
Сн.2
2. Би трябвало да има няколко ясно различими къта в стаята - например ъгъл с кукли и предмети от домакинството; кът с блокчета, кът с книжки. Освен това - място, което да отговаря на менящите се интереси на групата в зависимост от това, което се изучава в момента -математика , история и т.н.
Сн.3
Сн.4
3. Би трябвало да има разнообразие от материали за различните видове изкуство - маркери, лепило, ножици, бои, пластелин, различни видове хартия...
Сн.5
Сн.6
4. Навсякъде би трябвало да има много думи, залепени на съответните предмети (напр. на прозореца - думата "прозорец"), за да могат децата визуално и без усилие да "попиват" изписването на различни думи.
Сн.7
5. Би трябвало да са изложени творби на децата на специално място - рисунки, проекти, върху които са работили...
Сн.8
Сн.9
6. Децата НЕ БИ ТРЯБВАЛО да прекарат по-голямата част от деня си, седнали на чинове, изпълняващи задачи, свързани само с писане или четене.Те би трябвало да имат възможност през повечето време да се движат из стаята, да правят избор в кой кът да играят (учат), да общуват с останалите деца в групата.
Сн.10
7. В стаята би трябвало да има много интересни, привлекателно изглеждащи книги, поставени на място, от което децата да могат да ги вземат сами.
Сн.11
Сн.12
Сн.13
8. Би трябвало да има разнообразни занимания, протичащи едновременно - например някои деца се занимават в къта за книги, други, седнали по масите, изпълняват задачи, свързани с фини моторни движения (работа с кубчета...) и т.н. Не би трябвало всички да правят едно и също нещо по едно и също време.
Сн.14
Сн.15
Сн.16
9. Учителката би трябвало да насърчава децата сами да достигат до нужните изводи - задавайки въпроси с отворен край, уважавайки детските идеи. Тя не би трябвало да стои повечето време отпред пред децата, говорейки на цялата група в лекторски стил.10. Децата би трябвало да могат да вземат участие в разрешаването на проблем, например да помогнат в съставянето на правилата за държане в класната стая.11. Децата, които се чувстват защитени и в безопасност в стаята на групата си, по-малко спорят помежду си, особено за това кой кога да ползва дадена играчка или флумастри.Учителят не бива да допуска твърде чести спорове за това кое дете да ползва даден предмет (напр."Госпожо, Иван ми взе молива!").12. Децата би трябвало да изглеждат щастливи, ангажирани в това, което вършат.13. Учителите би трябвало да изглеждат по-скоро щастливи от работата си (поне през повечето време :).
ДЕТАЙЛИ ОТ СНИМКИТЕ Сн.17
Сн.18 Сн.19
Сн.20Ето изглед от площадката за игра в двора на училището:
Сн.21
Местната библиотека има автобус, който спира на определени места в квартала, за да могат всички да се възползват от услугите на библиотеката.В понеделник след училище - жителите от околните къщи заедно с децата вземат нови книги.В дъното на автобуса може да се забележи един от малкото представители на сикхите в квартала ни (с характерен жълт тюрбан на главата).
Сн.22
Спрелият пред училището автобус: Сн.23
Няколко пояснения по снимките:
Сн.2 Децата седят заедно на една маса, но често се разместват, за да свикват да общуват с всички. Сн.8 Времето (часове и дни) се изучава много усилено. Децата отрано придобиват трайни знания за календара и свикват да се ориентират в дните на седмицата.Сн.10 Учителката чете на децата в този кът, а те сядат на земята пред нея (за да си починат и да сменят обстановката след седене на едно място на столчетата).
Сн.14 В общите занимания по математика се включва и работа по пространствени модели (минаване от дву- към триизмерното пространство в мисленето), която продължава в първи клас. Сн.15 На стотния ден от училище децата имат празник - получават грамоти; правят предмети от 100 елемента като шарената верига в горната част на снимката; всяко дете трябва да донесе кутия със сто броя дребни предмети или храна (100 зърна ориз, леща...) Сн.16,17,19 Много практични за ежедневна употреба са тези прозрачни джобове. Учителката може да използва сменящи се карти за различните дни, седмици, месеци; или за конкретните случаи.
Сн.19 Това е програмата за деня.Сн.17 Ученото дотук през месец май.Сн.16 Към края на годината петгодишните деца от предучилищна група вече могат да четат кратки изречения.
Снимките могат да бъдат видени в голям размер тук.
При кликване върху желаната снимка тя се отваря; над снимката се появява меню. Натиснете бутон All sizes. След кликване върху него кликнете на Original (или Large). Така ще можете да видите оригиналния файл и повече детайли.
В статията за удобство съм номерирала снимките, за да е по-лесно на тези, които имат въпроси за конкретна снимка.
Пренасям тук коментарите и снимките от поста на Ела за готовността на децата за училище - те касаят точно обстановката в групите:
От снимките е виден духа на американската образователна система - свобода, индивидуално отношение към децата, покрепа за детските инициативи и творчество, идеята за насочващата и партнираща роля на учителя, възможността за всяко дете да изрази своята индивидуалност, националност, да научи и възприеме най-доброто от това, което го интересува, да напредва със собствени темпове, като крайния резултат за всички е добра подготвеност за училище. В част от българските детски градини, също са заложени тези принципи и организация на средата /програма "Стъпка по стъпка"/, в други има много още какво да се желае; съществува и голямо разнообразие от прилагани програми и методи / педагогиката на Френе, идеите за субектно-субектния подход, педагогика на сътрудничеството с ориентир Амонашвили, хуманно-личностна педагогика.../. Много ми се иска тук да съберем опит и снимки от различни краища на света и различни образователни системи, за да можем да изберем най-доброто. Имам обещание да публикуваме снимки от испански детски градини, ще направя опит за връзка с холандски и канадски; призовавам и всички колеги, четящи тук да публикуват снимки от своите детски градини, както и да използват личните си контакти, за да получим снимки и от други страни. Надявам се всички да сме доволни от обменените идеи и заедно да вървим към едно по-добро бъдеще за децата. Надявам се също и да осъществим лични контакти с преподаватели от други образователни ситеми, да контактуваме активно и да си помагаме с идеи и опит.
Непременно ще поздравя учителката! Тя се пенсионира през следващата учебна година. Беше много отзивчива, можах да снимам на спокoйствие, защото през това време децата имаха музика и стаята им беше свободна.
За индивидуалността много добре сте го усетили - тук се цени не колективът, а отделната личност.
Затова децата са непрекъснато "разбърквани" - разместват ги не само през учебната година, а и всяка учебна година класовете се сформират наново (децата от един випуск се разместват, така че да не се сформират клики). Така че е невъзможно тук да съществува "един неразделен клас". Невъзможно е вcички деца от един клас да учат заедно от първата до последната година.
Този индивидуализъм има една хубава страна, която аз много харесвам - всеки е отговорен само и единствено за своите постъпки и ако някой от семейството има проблеми, това не се асоциира и прехвърля a priori върху останалите.
Доколкото знам, децата са между 15-20 за група. Учителките са две, едната се води "помощник-учител" (миналата година в групата на дъщеря ми имаше хиперактивно дете и към него беше прикрепена за деня трета госпожа - една от помощник-учителките, която помага специално при такива ситуации. Тя се грижи то да не пречи на останалите деца, помага му с ученето и му припомня да казва "благодаря" и "извинявай" :)).Работното време е от 8,30 до 3,30 с децата, но преди и след това поне половин час още учителите са на работните си места.
От снимките също се вижда, че в групата няма легла, т.е. децата не спят в училище. Обикновено по това време ги занимават с музика, четене или рисуване, за да не ги натоварват след цяла сутрин учене.
Благодаря, наистина се старах много!
Има една много забавна книга на Джером Джером - "Трима души в една лодка (без да става дума за кучето)".Там прочетох една сериозна мисъл, която запомних - човек трябва да изхвърли всичкия излишен баласт от лодката си, ако иска да се движи бързо и да не потъне. И нашето образование е време да изхвърли всичко ненужно, целия баласт, който затормозява и учители, и ученици; баласт във вид на тромаво поднесена и излишна информация, скучни методи за обучение...
Хареса ми това че информацията е подплатена със снимки.Сигурна съм че Ела много добре знае защо е важно това-за мен,а предполагам и за много други, написаното за това как трябва да изглежда една класна стая е доста абстрактно.И сега да не ме разберете погрешно.Всичко,което прочетох и видях,страшно ми допадна.Иска ми се (и дано да не е твърде смело),ако не аз да бях учила в такава класна стая,то поне децата ми да бъдат благословени с това!А ако можеше и да е в България...но млъкни сърце.
Та,струва ми се трудно не това да подредиме стаята по този начин,а това да промениме методите на обучение-това,да накараш един преподавател да го е грижа за децата,да иска да им помогне да се научат на нещо.Все по-малко са вече такива.Иска ми се също така статията да бъде интересна не само за специалисти,а и за родители,защото те все пак са първите учители.
А и какво пречи една детска стая да заприлича донякъде на една класна такава-от нас зависи колко.В името на детето-защо не?
Нямате права да коментирате тази публикация.
всички ключови думи