Случва се обикновено в следобедите, поне веднъж седмично.
Децата имат възможност да говорят, да се изразяват, да се почувстват значими че предлагат, дискутират....
Досега сме имали много "заседания", протоколирани са няколко от тях. Ще ви запозная най-напред с два "протокола" по две важни точки от дневния ред: Как да опазим София чиста? Как да опазим планетата Земя чиста?
Как да опазим София чиста?
Предложения от децата от трета група.
~Аз мисля, че боклуците трябва да ги изхвърляме в коша в къщи и след това боклука да отиде в големите контейнери отвън, после да го вземе боклукчийската кола и мама да сложи нов чувал вкъщи и всичко отначало.
~Да не се хвърлят боклуци по детските площадки, защото така става много мръсно.
~В София не трябва от блоковете да се хвърлят боклуци от апартаментите, а в коша.
~Боклуците не трябва да се изхвърлят от прозорците, защото така може да отидат в една детска градина, а децата играят там и може да се разболеят, защото те са хвърчали къде ли не и после са се омирисали и така...
~Боклуците трябва да се събират от земята с метла и лопата и след това да се изхвърлят в коша.
~Моите идеи са хората да не пускат боклуци от балкона, или терасата. Всички хора трябва да пазят чисто и всички да изхвърлят боклука в коша, а не извън него.
~Ако се напълнят контейнерите и боклукчийските коли не минат да го приберат /боклука/, хората ще бъдат принудени да изхвърлят боклука извън кофата.
~Не трябва да се изхвърлят пликове с боклук през прозорците, защото, ако някой на по-долен етаж си е отворил прозореца, пликът може да влезе вътре.
~Подкрепям предното предложение, защото ако по тротоара върви човек, пликът с боклук може да го удари по главата.
~Боклукът не е за игра, а за изхвърляне.
~Не трябва да ги изхвърляме от етажите, защото ще падне на някой на главата един плик и може да се разболее.
~Предлагам същото, защото, ако някой хвърли боклук от прозореца, от движението на въздуха може да се отклони и да падне на нечия глава.
~Ако вятърът издуха плик с боклук към лицето на някого може да му счупи зъбите.
~Може да удари някоя кола и да я счупи, да я одраска, да включи алармата и колата да започне да бибитка и да дразни съседите.
~Боклука не трябва да се изхвърля на земята, защото така замърсява природата.
~Ако хвърлят боклуци от балконите, ще ударят колите, прозорците им, моторите, ще счупят фаровете и шофьорите няма да виждат къде карат през нощта.
~Ако някой хвърли камък може да счупи нещо с него.
~Ако някой изхвърли от високо остри предмети, брадви, ножове, вилици, мечове, саби, пистолети и всякакви други оръжия може да пререже гърлото на някой човек, който минава отдолу.
~Не се изхвърлят тежки предмети и боклуци от високо.
~Да не ритат топки срещу прозорците, защото ще се счупят.
Изводи:
~София ще е чиста, когато боклука се изхвърля само на точно определените за това места.
~Така нашият град ще бъде чист и много хубав.
~Аз реших, на мен ми харесва този град и искам да остана в него.
~Аз искам да остана в този град, защото много го харесвам и много го обичам.
~Това е нашият град и настояваме да е наш и чист.
За вас с удоволствие протоколирах аз...
Огромен плюс, Дале за детския парламент. Децата трябва да се приучават на демокрация и на умение да изразяват мнението си още от най-ранна възраст. Ние правим подобни неща, но под формата на отборно решаване на проблем или проект. На деня на земята и ние имахме дискусия на тема: "Децата и опазването на околната среда", следобед в НРС . Разделих групата на два отбора на случаен принцип, избрахме капитани /говорители/ на отборите и след предварително определено време, в което отборите трябваше да се "съвещават", техните капитани представиха обобщеното становище на своя отбор по въпроса как децата могат да помогнат за опазването на природата. Първият отбор излезе с мнения: 1.Да не си изхвърляме боклуците на улицата, а само в определените затова места;2.Ако възрастни си изхвърлят боклука на земята, да ги подсещаме, че така замърсяват природата;3 Ако друго дете хвърля боклуци, да му се скараме и да му кажем да си ги събере;4. Да кажем на заводите да не изхвърлят мръсен пушек. Вторият отбор беше за: 1. Да не изсичаме дърветата, защото земята ще стане пустиня;2. Да не късаме цветята; 3. Да разделяме буклуците,преди да ги изхвърлим в кофите; 4. Да не хвърляме самитение блоклуци навън;5. Да кажем на родителите да си възпитат децата да не замърсяват природата.
Уникалното беше, че първият отбор ме попита:" А може ли да направим представление?" и точно след 2 минути децата се бяха самоорганизирали, саморежисирали и само с музика за фон от моя страна показаха на децата и родителите,които в този момент ги чакаха на вратата, как децата могат да пазят природата. Общо взето "представлението" се изчерпваше в това една група "замърсители" да хвърлят насам-натам празни опаковки, които децата светкавично си събрахаот магазина в групата, а втора група - "природозащитници", събраха буклуците в кофата. Всичко това беше изпълнено с широки усмивки, а сред "природозащитниците" имаше едно с раничка на гърба- т.е. разбирайте - учениците са от "добрите". Много се гордея с тях, защото знам, че като пораснат, със сигурност няма да забравят как като малки са искали да пазят природата.
Нямате права да коментирате тази публикация.
всички ключови думи