Колеги, публикувам тук писмо-предложение за включване на ДГ в Националните програми за развитие на средното образование на наши колеги от Хасково, което получих по имейл. Нека то стане достояние до повече детски градини.
"Здравейте колеги,
Обръщаме се към Вас желаейки да ни подкрепите в начинанието - Предложение към министъра на МОМН да бъдем включени и детските градини от страната, в предстоящото утвърждаване на Националните програми за средното образование през 2012 година. Министъра трябва да представи до 15 април проекта за програмите за утвърждаване.
Препратете го на още директори, с които имате връзка. Подкрепено с подписите ви да изпратите до МОМН. Нека нашата инициатива достигне до него от повече градове и села преди 1 март 2012, дори и по-рано.
С уважение и пожелание за спорна 2012 година.
Илияна Лесингерова
Хасково"
ДО Г-Н ИГНАТОВ
МИНИСТЪР НА МОМН
Гр. София
П Р Е Д Л О Ж Е Н И Е
Относно: Включване на детските заведения в страната в
Националните програми за развитие на средното образование 2012 г.
От Директорите на Обединените детски заведения и Детските градини
в гр. Хасково
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР,
Във връзка с ПМС 367 от 29.12.2011 за изпълнение на Държавния бюджет на Република България за 2012 година в контекста на чл.40 от документа, правим предложение предучилищните детски заведения в страната прилагащи делегирани бюджети да бъдат включени в Националните програми за развитие на средното образование през 2012 г. Имаме доброто желание да бъдем част от този нов работещ модел на финансиране и управление на финансовите ресурси в системата на образованието.
Детските заведения в град Хасково са на делигиран бюджет от 2010г.
Включването ни в някои от модулите на програмите ще облекчат общите ни бюджетните разходи, ще имаме възможност да планираме и извършваме текущи разходи за належащи ремонтни и други приоритетни дейности през годината. От друга страна ще бъдат подпомогнати усилията на общините за подобряване на материално-техническата база не само на училищата, а и на детските градини. Предучилищните заведения като първо стъпало от образователните институции имат своята роля и традиции за възпитанието и личностното развитие, за социализацията и интеграцията на децата, за приемственост с училищата. Нека имаме сходни възможности и ресурси за модернизация на материалната база и създаването на конкурентна безопасна, привлекателна и съвременна среда, за достигане на съвременните европейски стандарти по отношение на сградния фонд.
С уважение
Директори на детските заведения
Гр. Хасково
(2) Първостепенните разпоредители с бюджетни кредити разпределят средствата, получени по единни разходни стандарти, между училищата, детските градини и обслужващите звена въз основа на формули за всяка отделна дейност.
(3) Първостепенният разпоредител с бюджетни кредити утвърждава формулите по ал. 2 в срок до 28 февруари 2012 г. след обсъждане с директорите на детските градини, училищата и обслужващите звена от съответната дейност. Утвърдените формули се прилагат от началото на бюджетната година и не могат да бъдат променяни до края й.
(4) Основни компоненти на всяка формула по ал. 2 са единният разходен стандарт и броят на децата и учениците в детските градини, училищата и обслужващите звена за съответната дейност. Допълнителни компоненти на формулата могат да бъдат обективни географски, демографски и инфраструктурни показатели, определящи различия в разходите за едно дете или един ученик, или показатели, отразяващи националната и общинската образователна политика. Не могат да бъдат компоненти на формулите по ал. 2 числеността на персонала и броят на групите и паралелките.
(5) Средствата по ал. 2 за всяка дейност се разпределят:
1. не по-малко от 80 на сто - на база на основните компоненти на формулата;
2. останалите до 20 на сто - въз основа на допълнителни компоненти на формулата.
(6) Първостепенните разпоредители с бюджетни кредити, финансиращи училища, детски градини и обслужващи звена, като част от допълнителните компоненти на формулата за съответната дейност могат да предвидят резерв за нерегулярни разходи в размер до 5 на сто от средствата по съответната дейност. Неразпределените към 15 ноември 2012 г. средства от резерва се предоставят на училищата, детските градини и обслужващите звена по съответната дейност, като се разпределят пропорционално на броя на децата и учениците.
(7) Първостепенните разпоредители с бюджетни кредити като част от допълнителните компоненти на формулите могат да предвидят средства в размер до 0,5 на сто за финансиране на логопедични кабинети.
(8) Като част от формулите за разпределение на средствата първостепенните разпоредители с бюджетни кредити утвърждават и:
1. условията и реда за разпределение на средствата по отделните допълнителни компоненти, включени в съответната формула, в т. ч. и резерва;
2. правила за промени в разпределението на средствата между училища, детски градини и обслужващи звена при изменение на броя на децата и учениците или на стойностите по някой от другите компоненти на формулата, въз основа на които се разпределят средствата.
(9) Освен средствата по ал. 2 първостепенните разпоредители с бюджетни кредити включват в бюджетите на училищата за 2012 г. и разходи за сметка на:
1. установеното към края на 2011 г. превишение на постъпленията над плащанията по бюджета на съответното училище;
2. собствените приходи на училището;
3. допълнително финансиране за маломерни и слети паралелки, определено като размер с акт на министъра на образованието, младежта и науката;
4. дължимите към бюджета на училището средства, непреведени от първостепенния разпоредител с бюджетни кредити към 31 декември 2011 г.
(10) Средствата по ал. 9, т. 1 за държавните училища, финансирани по единните разходни стандарти, се предоставят по реда на чл. 34, ал. 2 от Закона за устройството на държавния бюджет от бюджета на Министерството на образованието, младежта и науката в срок до 31 март 2012 г.
(11) Първостепенният разпоредител с бюджетни кредити не утвърждава формули за дейности, по които получател на средства е само едно училище, детска градина или обслужващо звено.
(12) Освен средствата по ал. 1 допълнително финансиране за дейностите по обучението на ученици в задължителна училищна възраст получават защитени училища, определени съгласно § 6е от допълнителните разпоредби на Закона за народната просвета.
(13) До 31 януари 2012 г. Министерството на образованието, младежта и науката публикува на интернет страницата си информация по видове единни разходни стандарти и целеви средства по първостепенни разпоредители с бюджетни кредити за:
1. броя на децата и учениците към 1 януари 2012 г. съгласно информационната система на министерството "АдминМ";
2. броя на децата и учениците, по които са разчетени средствата за образование, получени от първостепенните разпоредители с бюджетни кредити, съгласно този закон.
§ 48. (1) Училищата в системата на народната просвета прилагат система на делегиран бюджет, която дава право на директора на училището:
1. на второстепенен разпоредител с бюджетни кредити, а в общините с районно деление - второстепенен или третостепенен разпоредител с бюджетни кредити по решение на кмета на общината, при условие че второстепенен разпоредител с бюджетни кредити е кметът на район;
2. да извършва компенсирани промени по плана на приходите и разходите, в т. ч. и между дейности, като уведомява първостепенния разпоредител с бюджетни кредити за това;
3. да се разпорежда със средствата на училището;
4. да определя индивидуалните възнаграждения, преподавателската натовареност и броя на учениците в групи и паралелки съобразно нормите, определени в подзаконовите нормативни актове;
5. самостоятелно да определя числеността на персонала, обезпечавайки прилагането на учебния план и съобразно утвърдения бюджет на училището.
(2) Първостепенните разпоредители с бюджетни кредити делегират права на директорите на училищата да реализират собствени приходи, включително приходи от собственост. По изключение първостепенният разпоредител с бюджетни кредити може да не делегира приходи от собственост, когато имотът е относително териториално обособена единица, която има самостоятелно отчитане на разходите и не представлява част от присъщата за училището дейност.
(3) По предложение на министъра на образованието, младежта и науката и министъра на финансите, съгласувано с Националното сдружение на общините в Република България, Министерският съвет може да одобри допълнителни изисквания, на които трябва да отговарят системите на делегираните бюджети.
(4) Първостепенните разпоредители с бюджетни кредити не могат да финансират разходи на звена извън системата на народната просвета за сметка на средствата, които са получили по единни разходни стандарти.
(5) Министърът на финансите по предложение на министъра на образованието, младежта и науката може да намали със съответната сума на неизпълнението размера на трансфера от централния бюджет към бюджета на първостепенния разпоредител с бюджетни кредити при:
1. констатирани случаи на невъзстановяване на превишение на постъпленията над плащанията по бюджетите на държавни и общински училища, детски градини и обслужващи звена;
2. неизпълнение на целеви средства и/или на делегирани средства с източник единни разходни стандарти;
3. невъзстановяване на собствени приходи на училищата, детските градини и обслужващите звена.
(6) Министърът на финансите по предложение на министъра на образованието, младежта и науката може да предостави по бюджета на училището, детската градина или обслужващото звено, което не е получило дължимия трансфер от първостепенния разпоредител с бюджетни кредити, освободените в резултат на прилагане на ал. 5 средства. Средствата се предоставят като трансфер чрез бюджета на Министерството на образованието, младежта и науката.
(7) По решение на първостепенните разпоредители с бюджетни кредити детските градини и обслужващите звена могат да прилагат системата на делегирани бюджети при спазване на условията на ал. 1 и 2."
откъсът е оттук - http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2135764986 и касае бюджет 2012
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 367 ОТ 29 ДЕКЕМВРИ 2011 Г. ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ЗА 2012 Г.
http://mon.bg/left_menu/projects/ - тук са действащите за 2011 г. Национални програми.
Добре е в програмата "Без свободен час" да участват и ДГ, защото когато детските учителки са болни не могат да ползват болнични,тъй като натоварват колежката си да й поеме смяната- няма заместници, няма заплащане за допълнителния труд /още една смяна,поета от колежката/ .И на практика се влачим болни на работа ,което на никого не е приятно, но е факт.
Нямате права да коментирате тази публикация.
всички ключови думи