Начало
Регистрация
Вход
Предучилищна педагогика
Създай блог
Пиши
Категории
Образование
Образование
Начално Образование
Предучилищна педагогика
БЕЛ
Математика и ИТ
Чужди езици
Нещата от живота
Бебелог
Здраве и Красота
Литература
Поезия
Любов
Музика
Туризъм
≡
BgLOG
Образование
Предучилищна педагогика
Трудно проговаряне
от
Teri
на 22.03.2018 12:41
2 коментара
,
738 прочита
Категории:
Психология и логика
,
Подготовка за училище
,
Нещата от живота
,
Възпитание
,
Правопис и правоговор
Ключови думи:
деца
,
учители
,
соп
,
логопед
,
аутизъм
,
трудно проговаряне
Моята дъщеря е на 6 годинки и проговори трудно. Още на 2 години започна да "плямпа" неразбираеми неща и да не иска да разбере, че думите имат смисъл. Водихме я на множество доктори, прегледи, логопеди, педагози, ресурсни учители в ясла и детска градина, не се спряхме да се мъчим да помогнем на детето. Един доктор дори използва термина "олигофрения", което после научих е недопустимо изказване.
Сега детето говори, обръщаме му много внимание. Има още проблеми, но трудът ни се отплати и сме щастливи, че сме взели навременни мерки. Със сигурност ще я задържим още поне година преди училище, тъй като все още се вижда, че изостава спрямо другите деца.
Имам обаче един роднина, който има дете на 4 години, момченце. Това момченце не говори, не казва нищо. Може да се каже, че просто мучи и повтаря една дума постоянно. Държи се още като бебе.
Още преди 2 години обърнахме внимание на родителите. В резултат те ни се разсърдиха и няколко месеца нямахме никакви контакти. Приеха думите ни като обида за честолюбието си.
Един ден роднината ми се обади и ми каза, че е много важно да се взимат мерки на време и бил радостен, че не е чакал, ами завел детето на врачка. Тя установила причината и сега детето се лекувало с куршум и вода от куршума. Щял да го води още няколко пъти... Щях да припадна.
Междувременно детето почна да ходи на детска градина. Надявахме се, че там учителките ще обърнат внимание на родителите и ще им кажат, че има проблем, но уви, единственото, което се е случило е само да се назначи ресурсен учител за 2 часа седмично.
Родителите още вярват, че детето няма никакъв проблем. Постоянно казват, че хората им казвали, че и Айнщайн бил проговорил късно, пък какъв гений бил станал.
Детето ще стане на 5 години ноември месец. Смятате ли, че учителите в детската градина биха могли да насочат родителите към по-адекватна помощ? Знам, че всяко закъснение може да се окаже непоправимо. Според жена ми детето проявява качества на аутизъм, като тя специално е чела много поради нашия проблем и може да разпознае симптоми, въпреки, че за тази болест те са множество и понякога трудно се разпознават.
Случвало ли се е на вас да видите такова дете и да обърнете внимание на родителите му? Имате ли инструменти с които да наложите прилагане на медицинска помощ или всичко си зависи от отговорността на родителите?
Ще се радвам ако споделите повече информация, иска ми се да не стоя безучастен свидетел, става въпрос за развитието на дете, времето тече безмислостно, а с всеки изминал ден би станало още по-трудно да му се помогне.
Не съм сигурен и дали имам право да се меся в решението на други родители. Затова се надявах, че възпитателите в градината ще обърнат внимание на родителите, а те ще имат допълнителни основания престанат да игнорират проблема и да потърсят помощ.
Потърси още в сайта
RSS за коментари
Коментари
#
| от
arebe magare
на 25 май 2018, 13:58
Преди два дни бях в една хубава книжарница и ми препоръчаха следната книга относно подобни "детски" проблеми (или бих казал по скоро семейни/родствени проблеми, защото детети изразява/носи обикновено симптомите на рода и даже не само тези на родителите, но и техните като част от рода и като способни да се погрижат за тяхното разрешаване, работейки върху родовата история и в това число и върху себе си - по-долу ще дам няколко идеи и писти за изследване и работа в това отношение).
Откъснати деца
https://kibea.net/book/2487
Революционна програма за балансиране на мозъка при деца с аутизъм, СДВХ, дислексия и други неврологични разстройства
Не познавам лично въпросния метод, но е твърде вероятно да е ефикасен.
Както и много други методи.
Например подходът към храненето, разрабитен от д-р Наташа Кембъл-Макбрайд.
https://kibea.net/author/2196
Така или иначе цялосният подход към нещата изисква множественост, да подхождаме многостранно, а не да се осланяме на едностранчиво решение или спасение, особено що се отнася до дълбока терапия, към която ни е отвел един или друг болезнен проблем, трудна ситуация или страдание.
От тази гледна точка е важно да се обърне внимание в детската психика, освен друго и на два важни аспекта, които са: евентуални ранни детски травми (но не е задължително да ги е имало), както и родовата история (в това число и тази на родителите) и родовите травми.
От гледна точка на детската психология и развитие, един от главните исторически световни специалисти е психоаналитичката и педагожка Франсоаз Долто и тук в блоговете вече са нeeднократно са публикувани статии за дните на Долто в България, книгите от нея преведени на български и връзка с организаторите, практикуващи нейния подход в работата с деца.
Що се отнася до трансгенерационното измерение, то за момента почти отсъства от психоаналитичната практика и работата с деца и семейства у нас, но до голяма степен и по света, защото отсъства от психоаналитичната теория, още от самото начало и това никога не е било корегирано от никоя от школите, а родствените травми понякога могат да бъдат по-важни от личните, без двете да се изключват, но човек може да проявява симптоми, които да нямат никакъв пряк зародиш в неговата лична история
и даже едната може да бъде повторение на другата.
Това явление е определено като семейни фантоми от унгарските психоаналитици Мария Торок и Николас Абра(х)ам в последната глава от техния труд Кора и ядро (издаван през 2000г. от ик Лик, но за момента е изчерпан, освен по библиотеки).
(Фантоми има и в самата психоанализа, въпреки нейния гений и този на основателя й, и тя за това не е трансгенерационна до момента в своята същност, а тава до голяма степен са фантомите на самия Фройд и неговото семейство, но също и на цялото психоаналитично семейство, което още не е осъзнало и положило грижа за своите фантоми. За това и психоанализата продължава да бъде обект на отчаси оправдани атаки, защото парадоксално все още не е постигнала така исканата от нейния оснивател научност. Но това е странична бележка.)
За работа с родовото измерение на български все пак вече има две-три интересни книги:
Синдромът на предците
http://www.colibri.bg/knigi/896/an-anslen-shyutcenberger-sindromyt-na-predcite
Книгата съдържа няои много интересни наблюдения и предлага един интересен начин за рисуване на геносоциограмата, макар и да не е съвсем пълен, нито пък единствен - става дума завтова да се пишат максимум точен брой информации, дати, имена за всеки от членивете нагоре в дървито и съответно братя и сестри, за да могат да изпъкнат аналогиите и да видим откъде идват първоначакно проблемите, които ни се предават.
По въпроса за генософиограмата може да се намерят интересни материали и в енциклопедията за ридословието и психогенеалогията на френски: https://www.geneasens.com
(Тази не я знам съвсем, но изглежда добре...
Отровните родители
https://www.bard.bg/book/?id=348
Имайки предвид, че може също да става дума за родителите на родителите и/или техните родители и т.н., а понякога нещата се повтарят от поколение на поколение, защото никой не е съумял да излезе от шемата и да оздрави отношенията, да се погрижи за травмите, които понякога могат и да прескочат някое поколение и да се проявят при друго. От стана на родителите не става дума за да се вменява чувство за вина, а да се осъзнаят от нуждата за работа върху себе си и родословието.)
Следващата е:
Силата на предците
https://asenevtsi.com/index.php/приложна-психология/силата-на-предците
Как законите на рода помагат да се освободим от обидите и вината и да реализираме целите си
Ето един входен цитат от главата за абортите:
" Да сте правдиви и чeстни с децата си, без да скривате от тях онова, което става в душата ви - това е единственото възпитание. "
Л. Н. Толстой
По-добре едва ли би могло да се каже.
Вероятно може да се добави и нуждата от собствена аналитична работа.
Както и една скорошна и интересна книга от един аналитичен психолог (път отворен от Юнг):
Призраци от миналото
http://www.legeartis-bg.net/id/prizraci-ot-minaloto/
Подобна работа може да бъде съпътствана също и от хора като
http://pisep.org
или
http://semeina-ekologia.org
н
о също и юнгиански терапевти или други, които са отвирени към отвъд личностното измерение.
Важното в случя е да може да се работи с рисунките, сънищата и жестовия език на детето, както и със семейната изтория онагледена от геносоциограмата и връзката между всучките елементи, защито в тях се съдържа всичко и това да става съвместно с родителите, тяхното присъствие и активно ангажиране в сеансите и в работата, която понякога е необходимъ и в техен личен план, с друг терапевт.
Детето има т.нар. функция на детето терапевт на своите родители, така че те носят често симптоми, които не им принадлежат. За детето най-важното е здравето на ридителите, от които зависи неговито оцеляване и то е готово да презкочи етапи в развитието си, ако родутелите му не са дистатъчно стабилни, за да го понесат, като напр. изразяването на агресията, киято му лкзволява да се отделя и автономизира. Освен това детето е свързано с психиката на родителите и изразява техните и родовите проблеми и заседнали, неизказани, неитработени, травматични ситуации чрез своите проблеми.
Не малко деца са завели родителите си по тизи начин в терапевтична/аналитична рабита.
Самият симптом говори сам по себе си с каво може да е свързан и когато става дума за части на тялото, може да става дума за т.нар. несъзнаван образ на тялото, за който има книга от Долто. Тя също помага за разбиране езика на детето и неговите рисунки, сънища, поведение и развитие.
На страницата на https://www.geneasens.com има интересна статия за Аутизма и трансгенерационната психоанализа, която онагледява как може да протича работата дори и при подобни трудни ситуации, с помощта на рисунките и тяхното разбиране, геносоциограмата и активното участие на усведомените родители.
В момента се подготвя издаването на една първа книжка по трансгенерационна психоанализа и вероятно до няколко месеца да е налице.
Но така или иначе ситуациите винаги са комплексни и подходът следва да бъде множествен, с различни методи, на различни нива и както съвместен, семэн, така и на родителите от тяхна страна и зпредлочитане не сами в лична, но и в отвъдпоколенческа перспектива.
#
| от
tomusa
на 31 юли 2023, 06:38
Мисля, че трябва да оставите бебетата да се развиват естествено и да се намесвате само ако има странни изражения.
directions mapquest
Нямате права да коментирате тази публикация.
Разглеждане
Заглавна страница
Всички публикации
За BgLOG.net
Новини
Педагогика на ранното детство /0-3 години/
Първа възрастова група /3-4 години/
Втора възрастова група /4-5 години/
Трета възрастова група /5-6 години/
Подготовка за училище /6-7 години/
Възпитание и обучение в детската градина /3-7
Имам проблем
Семейство
Да играем заедно
Изкуство за деца
Сладуранчета
Н Невчесани мисли
Предлагам...
Приятели
Проекти
Интересни линкове
Интернет
Събития
Коментари
Трудово-правна взаимопомощ
Сценарии
Новото образование
Добри и вежливи
Детски парламент
Образованието по света
Конкурс
3-ти клас
4-ти клас
Английски език
Български език
Български език и литература
География и икономика
Гражданско образование
Загадки, логически задачи, илюзии, феномени
Игри
Извънкласна работа
Изобразително изкуство
Литература
Математика
Музика
Наука
Сценарии за празници и тържества
Уроци, съвети, препоръки
Забавление
ПИГ
1-ви клас
2-ри клас
Училище
42
А За BgLOG.net
За всекиго по нещо
Купон
Правопис и правоговор
Правопис, правоговор и пунктуация
Смях до дупка! :)
Час на класа
Взаимоотношения
Възпитание
София
Филми
Нещата от живота
Подготовка за училище
Психология и логика
Ключови думи
възпитание
детска градина
детски парламент
деца
игра
игри
колеги
коледа
математика
подготвителна група
поздрав
празник
празници
презентация
приказка
приказки
приятели
родители
семейство
учители
всички ключови думи