Върнете се към BgLOG | Профил | Публикации
всички ключови думи
Така наричам предложението на просветния министър частните училища да получат онези 1175 лв, които получават общинските за всяко дете. Открита демагогия, необмислено изказване. Кого сравняваме - ние сме второ качество учители и децата ни са второ качество? Заплатите на учителите в частните училища са в пъти по-големи. Броят на децата в класовете е два пъти по-малък. Условията там - материална база, зелени училища, ски училища, допълнителни дейности - всичко е в пъти по-качествено. Да, родителите им плащат за това. Бедните - те не могат да си го позволят. Разликата е огромна. Сега ето това изказване на г-н министъра я прави още по-голяма. Всички били равни - да, но едни са повече, други по-малко равни. И защо това "равенство" върви с обратен знак, вместо да се подпомагат по-големия брай деца, тези "някакви си" 10-12 милиона лева да отидат в и без това пълните каси на частните училища? Да допълнят средствата до 4000 евро такса? Нима няма за какво друго да бъдат изразходвани? И тези родители били данъкоплатци :) А другите, които са много повече - те не са ли?
Г-н министър, не подкрепям Вашето предложение! Вашата политика е недалновидна и не носи нищо положително!
Но ще чакам с огромно нетърпение кога таксите в частните училища ще паднат заради налетите държавни средства. Ето това ще чакам. Защото в противен случай ще отидат в гушите на управителите на частните училища, половината, от които не стават за нищо. Видях шефката на Асоциацията на частните училища в България и нито за миг не се усъмних къде живея.
denijane wrote : Ми то май най-оптимално би било, тия пари да се дават на родителите, пък те да си изберат на кое училище да ги дадат. А не да се наливат директно от държавата в училищата.
Дени точно това е идеята на министъра и делегираните бюджети - парите следват ученика.
И все пак, не му е съвсем чиста работата на министъра. Някак...програмата му е леко странна. Странно е, когато някой идва с готова програма за драстична реформа (поне за висшето образование) и после се оказва, че не може да си я защити или довърши. Не прекарвам достатъчно време в наблюдения какво прави това сбъркано министерство (а вероятно би трябвало), но има нещо гнило там. И то гнило по различен начин от стандартното гнило.
Тепърва ще се дискутира по тоя въпрос. Не говори добре за самия министър обаче, че лично той обявява конкретното предложение. Можем да поспорим за конфликта на интереси, а и за личното облагодетелстване. Относно заплатите в частните училища - поне два пъти са по-големи, това за София е факт. А родителите, избирайки училището за детето си, на практика дават тези пари в конкретното училище, само че парите в часното училище ще имат надстройка, която отново дава неравен старт, така че цитирането на конституцията не е точно. А делегираните бюджети биха били прекрасни, ако средствата идваха поне не с такова голямо закъснение.
Една елементарна сметка - за всяко дете се получават 1175 лв, а за тези в частните училища плюс таксата в самото училище. Е как да не им завидиш на частния бюджет?
Така или иначе - въпросът остава отворен, а предложението на министъра не трябва да се приема.
Проблемът с "на кого да поверим парите" полагащи се на ВСЯКО българско дете за ЗАДЪЛЖИТЕЛНО образование ще си намери доброто решение, само ако се намери работещ начин да се гарантира, че:
- поверени на родителите тези пари ще бъдат похарчени единствено и само за образование (уви, дългогодишната практика със социалните помощи от всякакъв вид и най-вече тези за деца, сочат че точно най-бедните и най-нуждаещи се от добро образование семейства намират невъобразими начини да използват финансовата помощ за децата си - за най-разнообразни други нужди)
ИЛИ
- поверени на училището, те покриват ВСИЧКИ разходи за обучението на детето до резултат - базисни нива на 8 ключови компетености (в момента уви, държавата финансира държавните и общинските училища, с колкото си реши, а не - с колкото трябва и изобщо не събира информация за останалите средства, които училищата използват - вкл. безвъзмезден труд в немалки размери, нито сравнява какви резултати постигат децата в разлчините училища с различните бюджети)
Противоречията между публичните и частните училища ЩЕ се премахнат в мига когато на публичните се разреши стопанска дейност и им се даде собствеността върху материалната им база (сега тя е на общината или държавата, а не на училището), ИЛИ частните се превърнат - от търговски дружества в нестопански юридически лица в обществена полза. Докато не се изчисти това противоречие - не е редно да се субсидира частното образование с издръжката на публичното. И двата вида училища трябва да си публикуват годишните отчети и сега и когато се изчисти противоречието помежду им.
Въпросът изобщо не е в 12 млн. лв, които са нужни за тази и 16 млн. за другата година. Въпросът е един от основните въпроси на образователната политика на демократичната държава и е крайно време политиците в образованието или да влязат в час, или за се възползват от възможността да замълчат в ъгъла, щом нямат капацитет да направят поне 1 нещо свястно.
Направо ми спира дъха като чуя за "конкуренция" между училища с 1800 и с 68 ученика (среден брой ученици в 1 сега ществуващо частно училище по данни на Асоциацията им). Като в първите и учебният процес е 1/2 по-къс от във вторите. Какво точно е значението на понятието "конкуренция" в случая, че нещо ми се губи?
Откъде се пръкват такива "мислители", просто не знам. Май само по разклоните на родните пътища ги има, ама пусто като нямам кола и не пътувам достатъчно, така ще си умра изненадана.
http://www.novinar.net/news/kak-ni-kradat-malkite-shebetci_MzI1NjsxMw==.html
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още...