Върнете се към Образование | Профил | Публикации
Уважаеми колеги, предлагаме на вашето внимание Проект на Закон за училищното образование. Предлагаме ви да се запознаете с проектотекстовете и да ни представите вашите коментари, предложения и забележки. Предвид на кратките срокове, в които могат да бъдат отправяни предложения, очакваме вашите мнения в срок до 23.04.2010 г.
тексът на проекто-закона от :
http://podkrepa-varna.org/index.php?m=news_stat&stat=news&news=658
Защо се надявате да получите мнения до 23-04? Защо приемате кратки срокове за обсъждене? Какво спешно има в този законопроект, което да е по спешно за решаване от въпроса трябва ли ни такъв закон?
Ето моето изключително сериозно предложение: в законопроекта има 2 неща, които може би трябват на управляващите да се приемат през тази година: задължително предучилищно обр. от 5 г. и преструктурирането на етапите. И двете могат да се направят със ЗИД* на действащия ЗНП и още към 10 свързани акта, част от които се променят само от министъра на образованието. Та ако бързането се дължи на тази "спешност" - да минават направо към ЗИД. Хич да не се надяват, че този законопроект ще стане закон до края на годината.
----
зид - закон за изменение и допълнение.
малко пояснения..
и в трите коментара има много истина, но има нужда от едно съществено уточнение - срокът, който министерството предлага за дискусия, доколкото разбирам е до края на месец май, а доколко дискусията ще е "широка и обществена" и дали ще има полза от нея е друг въпрос.
Срокът посочен в това съобщение на страницата на синдиката е насочен към членовете на синдиката и има за цел своевременното получаване на първоначална информация и уточняване на позицията на местната варненска организация.
„Проектът” на Закон за образованието е поредния инструмент за имитация на реформи в образователната система и нормативен коктейл от ЗСООМУП, ППЗНП и наредби.
В този си вид законът е опасен за психичното здраве на всеки ученик и джоба на всеки родител, защото:
1. Според чл. 53. (3) В яслените групи на обединените детски заведения може да постъпват деца от 3-месечна до 3-годишна възраст.
Тримесечни бебета, откъснати от майките и сложени в ръцете на лелки и възпитателки-по мнение на един специален педагог „през първата половин година, детето е отдадено на майката с всички сили на душата си и се намира под нейна закрила. Затова и в бебешката възраст е недопустима каквато и да било раздяла между детето и майката. Преживяното от детето в ранно детство се запазва в подсъзнанието му за цял живот. От такива стресове, между другото, водят началото си и много силни, упорити психопатии, които се развиват в детето в зависимост от различните Его-доминанти. Като резултат, детето, преживяло такъв стрес, получава психопатологичен синдром, който може да се прояви по-късно като необщителност с околните, невъзможност да установи контакт с тях, трудности в общуването с връстниците, с възрастните, саможивост в крайна форма, озлобление, принципно и упорито самотничество….”
2. Според текстовете в този "проект" обучението във втория етап на гимназията (11 и 12 клас) няма да бъде безплатно, т.е. ще се заплаща! Защото според чл. 9. (1) Образованието и обучението до 16-годишна възраст в държавните и в общинските училища е безплатно. (3) Образованието и обучението до 16-годишна възраст може да бъде безплатно за български граждани и в частните училища при условията и по реда на този закон. А един друг текст гласи, че „Училището може да организира и провежда срещу заплащане обучение за придобиване на степен на професионална квалификация на лица, навършили 16-годишна възраст, при условията и по реда на Закона за професионалното образование и обучение- Чл. 25. (3)
И още нещо:
От чл.65 на „проекта” разбрах какво е „среден 3”- образователен минимум от общообразователния минимум по общообразователната подготовка, но не разбрах кой и как ще го дефинира. Учебни планове, учебни програми и стандарти ще бъдат пак рожби на незнайни министерски експерти, а учителската общност-покорни изпълнителни по силата на трудови договори. Преименуваните инспекторати в управления няма да повиши експертността и административния капацитет, а общинската власт ще си остане в позицията на пасивен наблюдател на държавно финансирана неграмотност...
С дефиницията за учебник чл.72 (2)Учебник е произведение, създадено в резултат на творческа дейност, очаквам новосъздаващия се Център за учебници (чл.74 ал.4) да бъде професионално обединение на творците- учебникари, които освен традиционните рушвети, ще си получават и месечни заплати.
Проектът е „пълен с техники” за подмяна на законови норми с подзаконови нормативни актове, което не дава стабилност и единност на системата.
Чл.65 (1) Общообразователният минимум включва основни знания, умения и
отношения по учебните предмети, изучавани в съответния етап, които осигуряват възможност за успешно преминаване на учениците в следващ етап или степен на образование. Общообразователният минимум е част от държавния образователен стандарт за общообразователната подготовка.
(4) Общообразователният минимум и образователният минимум са еднакви и
задължителни за всички видове училища и форми на обучение освен в предвидените в подзаконовите актове по прилагане на този закон случаи.
Друг пример:
Чл.78 (6) Училищното обучение в І клас се осъществява само в дневна форма с изключение на случаите, предвидени в наредбата по чл. 83.
Чл.79 (2) Продължителността на обучението в един клас е една учебна година с изключение на случаите, предвидени в наредбата по чл. 83.
Чл. 83. Организацията на обучението в различните форми на обучение, редът за преминаване от една форма на обучение в друга и учебното време се уреждат с наредба на министъра на образованието, младежта и науката.
И още един пример:
Чл. 101. (1) Учениците, завършили основно образование, се приемат в VIII клас въз основа на резултатите от националното външно оценяване след завършено основно образование. Допълнителни условия и ред за приемане в определени профили, специалности от професии и училища, включително изпит за проверка на способностите може да се предвидят в наредбата по чл. 104, ал. 1
(3) В спортните училища може да се организира прием и в V, в VI и в VII клас след
изпит за проверка на способностите. Учениците, приети в V, в VI и в VII клас, след
завършване на основно образование, може да продължат обучението си в VIII клас на същото училище при условия и по ред, определени с наредбата по чл. 104, ал.1.
(4) В училищата по изкуствата може да се организира прием и в I и в V клас след
изпит за проверка на способностите. Учениците, приети в I и в V клас, след завършване на основно образование, може да продължат обучението си в VIII клас на същото училище при условия и по ред, определени с наредбата по чл. 104,
ал. 1.
Чл. 104. (1) Условията и редът за приемане и преместване на ученици и за
утвърждаване на държавния план-прием се определят с наредба на министъра на
образованието, младежта и науката.
Това противоречи на текста от чл.16 (1) Децата и учениците имат право свободно да избират детската градина и училището, профила или професията, специалността от професията, както и учебните предмети, предвидени в училищния учебен план като избираеми съобразно личните си предпочитания и възможности, доколкото в този закон не е предвидено друго
Еднолично министърът да определя условията и реда за прием и преместване на ученици не кореспондира и с Чл. 7. (1) Основна ценност в системата на училищното образование са децата и учениците. Системата на училищното образование е ориентирана в най-голяма степен към интересите на децата и учениците при зачитане и на интересите на останалите участници в образователно-възпитателния процес.
Достъпът до образование спрямо интересите на учениците е окован в условия за прием, които често са в конфликт със самите училища –няма пълни паралелки, няма ученици, отговарящи на условията на МОМН, но има ученици, подлежащи на задължително образование. Ето как е решен този куриоз в проекта на закон:
Чл.101 (2) Ученик, завършил основно образование, който не се е явил или не е положил
успешно националното външно оценяване, може да продължи обучението си в VIII клас в училищата по чл. 36, ал. 1, т. 3 и 4, ако след приема по ал. 1 има свободни места, както и в училища, които организират професионално обучение по част от професия или по професия за придобиване на първа степен на професионална квалификация.
Училищата по чл. 36, ал. 1, т. 3 и 4 са гимназии и средни училища, в които се осъществява държавен план прием.
Е, кому е нужен този държавен план-прием? И какво по-различно предлага този проект на закон?
А този държавен стандарт „възпитателното въздействие и подкрепа” ми звучи някак бойкоборисово...:))
.
Шели, не мога да разбера кое точно не стана ясно? написаното от мен бе, цитирам, "Срокът посочен в това съобщение на страницата на синдиката е насочен към членовете на синдиката", като имам предвид страницата към която е линка, а тя си е синдикална. Следователно аз трябва да определя като "глупост" това, че ме цитираш избирателно. И какво постигаме с подобен спор. Освен това, мисля, че смисъла на подобни публикации е именно да се дава информация и да се инициира комуникация, а не да говорим за това що е то синдикализъм и има ли той почва у нас? Синдикалното членство е доброволно и всеки носи глава на раменете си. Не зная за коя печалба говориш, но е много лесно да пишеш СРЕЩУ някой, когато този някой не се крие, а се опитва да влезе в диалог, по какъвто и да е начин, включително и не винаги правилния.
Ако ще е по-лесно да се мълчи и никой нищо да не коментира, да вземем да се върнем към едни времена, когато те викат в стаята на партийния и ти разпореждат?
айде стига, че наистина започнах с глупостите...
просто, който иска да го чете проекта, който не иска да не го чете..
П.П. Благодаря на НинаРичи за коментарите!
Браво, Шели! Точно в десятката!
Новичкият проект на закон в светлината, дето ти я предлагаш, е... не просто неадекватен, ами е... ненормален, престъпен, бих казал. Творците му са зкотвени в миналото и от творението им лъха тежка носталгия по "ония времена". Никаква свежа идея, нищо по-различно от сегашната тягост.
Ства ми се, че искат да възвърнат на всяка цена дисциплината в училище. На всяка цена! Дисциплината на учениците и на учителите. За знаниеята и уменията (за фундаменталните знания и умения да не говорим) на децата само се споменава и после ни препращат ни към държавните образователни стандарти. Това може и да е приемливо, но за мен не е приемлива централизацията и концентрацята на власт в ръцете на министъра. Това е чисто заплюване на демокрацията, според мен. Колектвини изборни органи за управлението на това чудо, образованието, няма: колят и бесят министърът и директорите, които той назначава! Това е безумие! Така не ще стигнат до никъде.
-----
Мария,
Не вярвам, че се скандализаш, че законотворците ни не са в състояние да научат, че има и друг, алтернативен ъгъл за гледане към образованието. Ние сме онези, които трябва да излезнат с предложение на закон, който да отразява релността от този ъгъл. Ние и никой друг! За това работим, знаеш. Върви бавно, но когато стане, стане.
Утре отивам на национална среща на борците за алтернативното тук, в Италия. И тука е много затлачено, та хората вече се организират.
Частните публични училища:
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2010/04/23/891933_chastnite_publichni_uchilishta/
А това с телевизора просто ме разби. Просто си се представих аз в тази роля и текнаха едни реки от смешни сълзи.
Павка, изобщо не се скандализирам. Мисля, че в балгарското публично пространство се настани вреден навик (не без любезното и влиятелно съдействие на медиите) да се "скандализираме" от неща, които са естествен краен резултат на очевидни процеси без да намираме нищо "скандално" в самите процеси. Така стигнахме до настоящия момент, в който със 70% мнозинство, сме поверили властта на политическа партия, твърдяща, че "образованието е приоритет" и в същото време използваща за образование толкова от общите ни пари - колкото за полиция. С 2 черешки на тортата от последните седмици - само полицията от всички публични системи няма да прави 10 % икономии и само в полицията - натрупванетона невзенти отпуски е "естествено" и няма да се реже от тях.
Законопроектът напълно съответства на очакванията ми, какъв продукт може да се произведе при сегашния начин на мислене и правене. Дори случайно изпълнителната власт да има куража да го прекара през законодателната процедура - неговото влизане в сила ще се пръсне така из следващите 4-5-6 години, че изобщо няма да се усети никаква промяна и проблемите на училищното оразование, които се задълбочават ще пръкнат нови спешни временни решения на парче междувременно. Най-вероятно без никаква връзка и/или в противоречие с този сегашен закоопроект. Кой си спомня още за безпредентната в правния мир "Програма за развитие на УО и ПВП 2006-2015" от 2006г., гласувана от парламента?
От гледна точка на научния експеримент - целият порцес е само любопитен. Включително в новия уникален български принос в правната мисъл - "рамков закон" и волната упротреба на "може" в правни норми , която се надявам да е все пак техническа грешка.
От гледна точка на образованието на българските деца през 21 в. - е сканадално, че единственото което възрастните на власт мислят да променят тук сега и веднага е - "дисциплината" им. Всички останали "намерения" изразени в законопроекта - по време на публичинте изявления на представители на изпълнителната власт стана ясно, че ще се случат "когато има готовност". Излишно е да споменнавам, че тепърва (ако изобщо и ако има кой) ще се правят изчисления за цената на нововъведенията.
С две думи, не съм скандализирана, че в България се държим сякаш сме извън глобалната трансформация на училищното образование. Само се чудех, дали в рамките на биологичния ми живот ще успеем да участваме поне в един процес на развитие на обществените отношения в подкрепа и създаване на реални възможности за децата ни, като страните които смятаме за успешни или няма. Не знам отг овора.
MariaD написа : ... Само се чудех, дали в рамките на биологичния ми живот ще успеем да участваме поне в един процес на развитие на обществените отношения в подкрепа и създаване на реални възможности за децата ни, като страните които смятаме за успешни или няма...
... Само се чудех, дали в рамките на биологичния ми живот ще успеем да участваме поне в един процес на развитие на обществените отношения в подкрепа и създаване на реални възможности за децата ни, като страните които смятаме за успешни или няма...
Ще успеем, Мария. Гаранция!
Дали това ще стане скоро зависи от мен и теб, знаеш.
Провери си пощата, за зърнеш един от аргументите ми, ОК?
Коментари:
http://bnt.bg/bg/news/view/27668/sergej_ignatov_za_reformata_v_obrazovanieto
Аз не мисля, че идеята е толкова страшна, а дори напротив! Ще се даде възможност на хората със средни финансови възможности, ако имат интерес и желание ,да запишат детето си в частно училище, защото таксите неминуемо ще паднат!
Да не говорим , че институция, в която има и пряк финансов интерес, осъществява в пъти по-добре дадената услуга.Подборът на човешките ресурси е доста по-разкрепостен, факт, който в близките 10 години поне, няма да се случи в масовото школо.
Разбира се, че ще има такива частници, които ще работят единствено и в полза на хората с възможности, но аз мисля, че това ще е само временно явление и една такава институция няма да просъществува дълго.
В крайна сметка, управлението на училищата в страната е предоставено, в повечето случай, на хора без инициаторски и креативни възможности. Системата се оказва, че няма начин да се освободи от тях!Защо да не се осигури шанс на деца и родители, желаещи да получават качествена и адекватна на времето услуга?Засега множеството са лишени от това?!?!?!
Без никакво съмнение и учениците в частните училища ще трябва да получат средствата, които държавата отделя за училищно образование на всяко дете. В случая въпросът изобщо не е трябва ли, а как? Има две възможности: средствата да се поверят на родителите или средствата да се поверят на частните училища.
Първата възможност няма как да се ограничи само до родителите на тези 7200 деца, които са в частни училища в момента. Ще трябва да се направи за всичките около 1 милион родители и - в този мащаб – е доста трудна и скъпа за изпълнение. Като добавим и липсата на опит с ваучери, лесно ще разберем, защо от 2004 г. не сме чували никой действащ политик за говори за тях в образованието.
Втората възможност - директният трансфер на бюджетни средства към частните училища, изглежда никак не притеснява МОМН. Очевидно идеята е „прясна” и екипите в МОМН още не са работили по процедурата. Като им мине разбираемата радост, че ще премахнат една несправедливост към 7200 деца, ще трябва да намерят и решения на няколко по-сложни въпроса:
Как да напишем оценка на учителя:
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2010/05/05/897080_kak_da_napishem_ocenka_na_uchitelia/
Ами характеристиките дето ги пишем за какво служат???
А тестовете външно оценяване след 5 и6 клас за какво са??
Кой ще ги премахне тези ненужни глупости от образователната система?
Аз съм действащ учител и гледах,че в сайта на министерството има даден електронен адрес,на който да си изпращаме мненията...но този адрес е неактивен! Е, как да има връзка между властта и учителите.Явно в министерството не им искат мнението . Всичко е само формално.Затова държавата ще е на този хал.
Най-после едно умно нещо в това министерство от 20 години насам!Има обаче още много неща за изчистване!!!На Авгиевите обори на българското образователно министерство!
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!