Върнете се към Образование | Профил | Публикации
Вчера, 29.06.2010 г. е подписан новият отраслов колективен трудов договор за системата на народната просвета. Влиза в сила от датата на подписването и е със срок на действие 2 години.
Текстът може да изтеглите през:
http://podkrepa-varna.org/index.php?m=news_stat&stat=news&news=690
Прекратих членството си в синдиката, защото при нас те защитават повече правата на директорите, отколкото на нас - учителите. Поради тази причина не ми се полагат допълнителните 7-8 дни отпуск. Сега чета, че на присъединилите се нечленове също се полагат...Кой ще ми го разясни простичко?
А такива "отказали се" като мен от синдиката, при нас са над 50%.
Ще се опитам да го разясня "простичко". Не зная защо са писали сума и текстове с права на присъединилите се, но... има достатъчно практика по въпроса и изрични писма на МТСП, според които присъединяване е възможно само към КТД на ниво предприятие (разбирай училище), а не и към такива на отраслово и общинско ниво.
И още нещо в тази посока, навсякъде са посочвали, че присъединяването става по реда на чл.57, ал.2, но пък там се казва, че реда и условията се определят от страните в КТД, а такива в този КТД не са уредени.
А в заключение да попитам? едните да ползват членувайки и респективно ощетявайки се с плащане на членски внос, а вие 50-те процента, които не сте се ангажирали по някакъв начин, защо искате да се "ангажирате" с договореното???
отделен е въпроса, че синдиката си го правите вие и вие си избирате лидерите, изберете си такива, които да не защитават директорите ви...
Аз РАБОТЯ и много по-добре от другите. Идеята на създаване на СИНДИКАТИ е била да създаде защита, сигурност на РАБОТЕЩИТЕ. А нашите синдикати първи ни предадоха на УЧИТЕЛСКАТА СТАЧКА. Да не говорим за многото случаи, в които допуснаха висшисти да бъдат съкратени, а полувисшисти останаха учители. Сигурно ще ме опонирате, че и те са много добри учители, но преди всичко си има ЗАКОНИ, които трябва да се спазват от всички.
А и аз не съм казала, че искам да се възползвам от тези дни. Коментирах нещо, което буди размисъл. Или вие не обичате да ви коментират постовете?
1. някъде да съм коментирал кой работи по-добре или по-зле? и какво общо има това с поставения от Вас въпрос и дадения от мен отговор?
2. даването на отговор на поставен въпрос като нежелание за коментиране на постовете ли се тълкува?
3. нямам намерение и не желая да влизам в безсмислени спорове. Направих първоначалния пост с идеята да дам възможност на желаещите да се запознаят с текста на новия КТД, което за някои може да представлява интерес. Направих втория пост в отговор на Вашето питане и считам темата в този й аспект за изчерпана.
Здравей, Мария! Въпросите, които си задала, представляват за мен същия интерес, какъвто и за теб, а предполагам и за други. Проблемът е, че не съм точния им адресат. Аз действително харесвам работата си, но, първо работя на регионално, а не на национално ниво, и второ, се занимавам със синдикализъм въобще, а не само в сферата на образованието, което естествено не ми позволява пълно концентриране само в тази сфера, дори и при желание от моя страна. Надявам се да получа информация по повдигнатите от теб въпроси, но кога и колко.... да видим ;)
П.П. Пропуснах, .. написаното по-горе не ми пречи да дам оценка на договора. Не виждам нищо съществено ново в него, което надявам се да има своето обяснение........ ноооооо... тия размисли засега ще запазя само за себе си..... но пък в днешното време на непрекъснато оправдаване с кризата, хубавото е, че няма и крачки назад...
Мерси за оценката. На мен лично, само с нея ми спести 40 минути. Пак ще прочета КТД-то но няма да го чета ред по-ред и паралелно с предишния, за да търся промени, а ще си опресня регулациите и ще го гледам като цял документ. Възприятието е съвсем друго при тази гледна точка.
Учителските синдикати се сдобиха със скандална привилегия-в.Сега
Профсъюзните шефове ще получават добавки от държавния бюджет при отпуск
Скандална привилегия е записана в новия колективен трудов договор за ръководствата на синдикатите и работодателските организации в образованието. Според новата редакция на договора, подписан тази седмица в МОМН, шефовете в синдикални и работодателски структури ще получават двойно възнаграждение при ползване на отпуск по синдикални причини. Парите за допълнителното възнаграждение ще идват от държавния бюджет, а за година добавката за шефовете на национално ниво може да достигне 729 лв.
И според стария, и според новия колективен трудов договор в образованието (КТД) допълнителният отпуск на ръководните членове на синдикални структури варира от 64 до 128 часа на година при минимум 25 часа, постановени от Кодекса на труда. В дъното с 64 часа са председателите и секретарите на синдикални структури на ниво училище, на върха са членовете на национални ръководства на синдикати и работодателски организации - със 128 часа на година. За тези часове по Кодекса на труда синдикалистите имат право на обичайното възнаграждение. Според новата редакция на КТД обаче към тези пари ще се добави и допълнително възнаграждение - по националната програма "Без свободен час".
По тази програма училищата получават по 5.70 лв. за всеки час, в който се е наложило заместване на учители. От начина, по който е гласуван текстът в новия КТД, излиза, че от тези суми ще се изплащат и добавки на синдикалистите. При 64 часа допълнителен синдикален отпуск на ниските нива това е равносилно на 364 лв. на година, при членовете на национални ръководства - 729 лв. Парите ще се полагат и на членовете на ръководни структури на работодателските организации в образованието като Съюза на работодателите в системата на народната просвета, в който членуват директори на училища.
До редакционното приключване на броя "Сега" сега не успя да се свърже с Янка Такева, председател на Синдиката на учителите към КНСБ, и със Самуил Шейнин, председател на работодателския съюз.
Вчера не стана ясно как точно се е появил този текст в Колективния трудов договор. От просветното министерство твърдят, че целта на мярката не е на синдикалистите да се плаща допълнително възнаграждение, а да се осигури възможност за заместването им от други учители, каквато е целта на програмата "Без свободен час". Не е ясно дали текстът ще бъде променен. В сегашния си вид изискването за плащане на "възнаграждение" е императивно и не е ясно дали даден директор няма да е в нарушение на КТД, ако не изплати "възнаграждението".
НАДЕЖДИ
Въпреки кризата синдикати, работодатели и министерство ще настояват за минимум 15% увеличение на издръжката на един ученик през 2011 г. За пръв път в КТД увеличението на издръжката е обвързано и с минималните работни заплати в сектора, които ще растат пропорционално със същия процент. При повечето учители това не означава увеличение на заплатите, защото те са над минимума, но при новопостъпващите е равнозначно на по-висока стартова заплата, обясниха от просветното министерство.
ИЗ НОВИЯ КТД
Чл. 51. (1) За осъществяване на синдикална дейност в една календарна година се ползва платен отпуск по чл. 159 от КТ в размер, както следва:
ухххххх.......
ще напиша този пост с пълното съзнание за лавината от умности, които ще се наложи да изчета след него...
Абстрахирайки се от емоционалността на някои от горните разсъждения, ще се опитам да дам коментар, който да е обективен и съобразен с действителното нормативно съдържание на текстовете на КТД, което правя не защото съм наясно с желанието и намерението на подписалите го, а защото се опитвам да разсъждавам логично, а не воден за носа от нечии интерпретации. И тук е мястото да направя предварителната бележка, че отдавна съм престанал да приемам журналистическите творения за чиста монета (да не казвам нещо повече), и че също толкова отдавна се опитвам да загърбя любимия на нас българите принцип "всички са маскари".
Та......
Вярно, в КТД фигурира текста дискутиран във вестник "Сега" и .... сега..... нека разсъждаваме....
След като сте си направили труда да видите какво е записано в КТД и сте си направили труда да видите, че според Кодекса на труда минималния отпуск по чл.159 е 25 часа, "да видим" какво не сте си направили труда да видите или просто сте пропуснали...
Ще започнем със "скандалното" и естествено първото оплювано - "допълнителното възнаграждение". И тъй като не съм журналист, нито ще търся наградената с орден Такева, нито когото и да било другиго, просто ще прочета необходимото, а в сллучая ще го споделя с вас с четящите тук. В същия чл. 159 от КТ пише, цитирам, "(2) Отпускът по предходната алинея се заплаща съгласно чл. 177 и не може да се компенсира с парично обезщетение". Айде сега "да видим" какво пише във въпросния чл.177, цитирам, "Чл. 177. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишен текст на чл. 177, изм., бр. 108 от 2008 г.) За времето на платения годишен отпуск работодателят заплаща на работника или служителя възнаграждение, което се изчислява от начисленото при същия работодател среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползуването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни".
Следователно, единственото, което явно се е целяло с този текст (не твърдя, че формулировката му е безупречна) е, да се осигурят средства, чрез които да не се ощетява делегирания бюджет при ползването на тези отпуски и да има средства, с които да се обезпечи заместването при тяхното ползване. Законът в случая не позволява плащане на нещо различно от плащането по чл.177 и следователно няма как да се случи твърдяното в публикацията нарушение от страна на директорите, когато видите ли не плащали двойно парички на оялите се синдикални лидери.
Още нещо... този отпуск не може да се компенсира парично, следователно той или се ползва за целите за които е предоставен или не се ползва. Да, законът казва, че този отпуск е не по-малко от 25 часа, но пък именно затова има колективно договаряне - за да се договорят по-благоприятни условия, включително и за синдикална дейност. Щото оня, баламата, дето е решил да става "лидер" в много от случаите (естествено не винаги) си е сложил главата в торбата за полза обща... Освен това не давайте примери с максималния размер от 128 часа, защото нещатните членове на национални ръководни органи се броят на пръстите на ръката.. Масовата хипотеза е лидери на ниво училище, а те според статистика, която явно не се разказва по вестниците, щото не е интересна, ползват в най-добрия случай до 1/3 от предвидения по КТД синдикален отпуск (разпитайте колко са ползвали лидерите във вашите училища)... да не говорим, че цифрата 64 часа, трансформирана в дни е 8 дни...., което ако въпросният лидер е поканен на едно синдикално обучение или едно обсъждане на общинско, регионално или национално ниво.................... и толкова за този невероятен "скандал", който чел чел.....
За работното облекло: уважаеми пишещ горните редове, в цитирания от Вас текст се цитира Наредба за безплатното работно и униформено облекло. Като сте прочели усърдно текста на КТД, да бяхте прочели и цитираната Наредба (която се опитваме да променим вече втора година). Според тази наредба, работодателят е ДЛЪЖЕН да осигури работното облекло и КТД не може да отмени това му задължение за ВСИЧКИ работници и служители. НО!, наредбата не фиксира размера на средствата за облекло, а това, че в КТД е договорен размер за членуващи и присъединили се....... ами за това се нарича колективно трудово договаряне......
всички останали коментари за касички, втори и трети ръце, оставям за размисъл...
съжалявам, ч в крайна сметка отново реагирах по-емоционално от желаното, но и аз мога да напиша "АЙДЕ, БЕ!"
П.П. Понеже отдавна е ясно, че и аз съм един алчен синдикалист, че даже имам и ключ от касичката, пустата касичка не може да ми излезе от ума.. та се върнах за два реда... У нас синдикалното членство е все още доброволно и не зная защо тези които доброволно са упражнили правото си на избор и са решили да са синдикално необвързани, толкова усърдно следят как се развиват "синдикалните дела". Ами, дами и господа, що не питате една медицинска сестра, защо и с кеф ли плаща ежемесечно по 2 лева на съсловната (не синдикалната) си организация, която дори и КТД не й подписва. И тия два лева ги плаща ПО ЗАКОН, а не доброволно, а и още малко суми други (да не изреждам)... и на всичкото отгоре, пак по закон, ако не плаща не може да упражнява тази професия.... АЙДЕ, БЕ!
persey, съгласен съм с това, че не е необходимо да се "караме", в хронологичен ред обаче, ако въобще става дума за "нахвърляне", то не тръгва от мен.. както и да е.. връщам се на повдигнатата от теб тема, ти в новия си пост цитираш дословно разпоредбата от КТД, НО, забележи, не цялата, а точно до думите "в размер"... следователно, както вече съм пояснил по-горе, тази разпоредба идва за да определи размера на средствата за ползващите се от КТД... вероятно случайно стигаш до тези думи.. и отново ще кажа... както и да е.... опитах се да разясня какво стои зад цитираните от теб и Нинаричи текстове, защото не мога безучастно да чета интерпретации, които не отговарят на истината...
Така.. за "данък синдикат".... ама защо непрекъснато пишеш за това, кой и как те принуждава да го плащаш... щели да те карат да платиш присъединителна вноска, ами.. "човече" ... не се присъединявай... кой те кара и как.... принципът на колективното трудово договаряне не е измислен в България и навсякъде има сходно приложение... сдружилите се доброволно и синдикално имат правото КОЛЕКТИВНО да договарят по-благоприятни условия.... за всички които не желаят да се обременяват има ИНДИВИДУАЛНО договаряне... защо казвате, ама вие не договаряте за нас, а ние не сме втора ръка и не работим по-зле.. ... НИКОЙ НИКОГА не го е твърдял, просто си има принципи... и ако ти също размислиш, ще ме разбереш....
в учителската стачка, без да съм учител.. също активно участвах, потроших много нерви, време и труд.... но това е тема, която съм решил с никого и никога да не коментирам вече.... затова отново ще премълча... макар сигурно да сме на сходна позиция...
за медицинската сестра.. МНОГО общо има..... аз повтарям, че в синдикатите се членува доброволно.. и всички тия спорове се обезсмислят от това, когато се водят от хора, които са решили да не членуват... а аз смятам за крайно несправедливо, че цели професионални гилдии са задължени ПО ЗАКОН действително да пълнят касички на организации, които дори не можеш да откриеш... и да ги напсуваш, така както правят с нас.... е, те там хората трябва да роптаят, щото синдикалните членове никой не ги кара да плащат силом.. но съсловните... и не знам защо си убедена, че би плащала на съсловна организация.... вземи първо разпитай как стоят нещата при съсловните... и то при всички, без изключение....
Благодаря за пожеланията, тъпкано да ти се връща! ;)
ами не е необходимо да пише ВСИЧКИ, казах маааалко по-горе.. има наредба и тя е за ВСИЧКИ. КТД не може да я дерогира. КТД в случая фиксира размера, или ти се иска размера да е за всички, както беше преди, ама стига с това де... нали се разбрахме... всички нечленуващи работят по-зле, втора ръка са и не заслужават ;)... просто КТД СЛЕДВА да е договор по отношение на договарящите се!
и в тоя смисъл никой не те ЦАКА.. но пък наистина да не се опитваме и да бъдем тарикати, а?! :)))
Ето, в Хонконг си имат професионален учителски съюз и е с много добре дефинирани функции-защита на професионалните права ! :)
теоретично може и да бъде много полезна една съсловна организация, и сигурно може да има прекрасно дефинирани функции и цели... само дето нещата не свършват с дефинирането... попитай сестрите, фелдшерите, лекарите, ветеринарите и всички, които вече по силата на закона имат такива.... и то с добре дефинирани функции.... иначе си права - ТРЯБВА да върши работа, но аз лично се съмнявам че ще се получи, ако се конституира по познатия начин...
инак, не мога да сравнявам съсловната със синдикалната, за което вероятно съм просто пристрастен, а и не зная каква би била разликата, на теория браншовите синдикати вършат същата работа, а факта, че сдружаването е доброволно донякъде гарантира ангажираност от тяхна страна, в другия случай, за който пиша в по-горните постове, лично за мен е пълна порнография, да ме извиняват всички за силния израз........
ами... как ли точно да дам светкащ отговор...... както споменах всички действащи съсловни в България са на един хал... да се върнем за пример пак на медицинските сестри...
Тяхната съсловна обхваща сестри, акушерки и фелдшери... и въобще говорим за десетки хиляди лица.... Ако се разгледа Устава им, всичко е прекрасно, но.... как точно им защитават правата на практика ми е изключително трудно обяснимо, доколкото има структурирани регионални структури, те съществуват повече за да осъществяват контрол върху членството и издирването на тия дето са "минали между капките"... Няма офиси по места или някакво място, което да посетиш и да си стовариш проблема, няма специалисти, юристи и каквото там следва да бъде осигурено... има една централа в София, която акумулира огромни средства, щото видите ли, освен членски внос от примерно 70 000 човека по 2 лева месечно, те събират и средства за издаване на сертификати за обучение, което членовете им са ДЛЪЖНИ да преминат.. и то със срок на валидност и после пак. Аз съм с две ръце ЗА продължаващата квалификация, стига наистина да се прави нещо в тази посока, а не да се събират такси и да се издават документи. При тях излиза, че медицински специалист, завършил преди време полувисше образование, работил 30 години и знаещ повече от доктора, при когото практикува, не може да докаже квалификацията, ако не притежава техния документ. "Порно"-то, както го нарекох по-горе стига кулминация с това, че ако им писне от системата и решат да идат да практикуват в чужбина, трябва да получат документ (срещу такса) от същата тази съсловна организация, иначе не става. Тази конкретна организация бе създадена през 2005-та. Към днешна дата все още откриват "необхванати" и противно на всички принципи и норми, членството на "новите" не възниква от момента на подаване на заявление и встъпване в членствено правоотношение, а (според официална позиция на софийското ръководство) от момента на учредяване на организацията, с други думи трябва ПО ЗАКОН да си платят от 2005 досега. АКО НЕ ПЛАЩАТ, пак ПО ЗАКОН, НЯМАТ ПРАВО ДА РАБОТЯТ ПО ПРОФЕСИЯТА СИ!!! Освен професионалните, защитавали и трудовите им права, и питам как, преговорите с министерство и работодатели се водят от синдикатите, на които, хората, които имат желание плащат членски внос, нищо че си плащат на съсловната.... Не могат да участват в колективното трудово договаряне, защото по закон, това е правомощие само на синдикатите, в което няма нищо странно...
Всъщност, ако трябва да намеря нещо, което се прави от съсловните организации в България (след дълго ровене), мога да открия само участието на лекарския съюз и на ветеринарния съюз в сключването на рамкови договори, с които се определят обема и възнагражденията за съответните услуги (най-грубо казано). Та, в резюме, при такава схема, аз не откривам разлика във функциите с една браншова синдикална организация, но откривам ОГРОМНА разлика в правото на избор и доброволност, във финансовите средства, които се акумулират, и още повече в ефективността, и тук, без въобще да съм пристрастен, смея да твърдя напълно убедено, че синдикатите правят в пъти повече..... колкото и да се твърди обратното, подкрепено с ежедневни благословии по повод на наши роднини от женски пол...
а и в крайна сметка, всички, които не са удовлетворени, правят като теб и казват.. що да ви плащам!? АЙДЕ, БЕ!!!
та така....
и за да загърбим спора за кого какво е договорено....
да попитам, като четохте внимателно текста на новото КТД, защо не реагирахте във връзка с един друг, много наболял напоследък проблем..... ;)
ще си позволя пак една препратка:
http://www.podkrepa-varna.org/index.php?m=news_stat&stat=news&news=691
Да видим, аз й обърнах внимание и пак ми мина през ум, че учителите трябва да си имат съсловна организация. Синдикатите откокто имаме тристранка са компромисни тела и са обречени да мислят на малки парчета, за да регистриат всяка година определен брой кмпромиси.
Чий проблем решавате с тази добавка? На учителите, работещи в зле управлявани училища (особено в тези дето контаткът/комуникацията ръководство-учители е отишъл по дяволите от много години) , им позволявате да не "стоят" повече от норматива, дежурството и ПС+РС, в рамките на училището. От което същите училища продължават да бъдат зле управлявани. А директорите им придобиват още едно алиби за лошото си управление- "...ми те синдикатите такова....ни пречат". Особено несполучливите директори, така ще "пипнат" длъжностините характеристики през август, че да ви направят нищожна поправката. И накрая - нищо на квадрат от много усилия и вероятно с най-добри намерения вложени.
Вместо това (да не кажеш че е лесно само да се критикува) - отдавна беше време за синдикално изследване за натовареността на учителите - преподаване, ПС+РС+МО+админстартивна работа+индивидуална работа(нямаш идея коко свестни учители, колко извънреден труд полагат за ограмотяване и/или развиване на таланти в индивидуална работа) +самоподгтовка+празници-олимпиади и пр.+кампании за прием/записване и пр.+проекти+национално външно оценяване. Трите подчертани не са "броени" никога в длъжностната характеристикя и са дежурно "врамките на работното време". Резултататите дават някаква картина на действителността, за която да договаряте неща. Освен за преговорите и за още 3-4 важни синдикално значими неща вършат работа същите резултати: длъжностните характеристики; кариерното развитие (и специално баланса от видове задачи при различните длъжности); настояването да се освободят учителите от пнеприсъща административна работа и различията в преподавателските нормативи (от 30 години плачат за преразглеждане). Все са важни неща, свързани с условията на труд в училище.
Мария, имаш цялото ми уважение и пълното ми съгласие по всичко написано от теб в този пост.
не твърдя, че нещо велико е направено, дори пак в отговор до теб признах, че не виждам съществени промени при "новото" договаряне... въпросната резпоредба на КТД е пример за това, че когато стотици наши членове са "изпищели" по повод на този проблем има нещо по въпроса, а никой не отбелязва това... и т.н, разбираш ме предполагам. А що се отнася до ефекта от тази разпоредба, тук много може да се коментира и вероятно твоя коментар е верен, но .... да ти кажа, когато при мен са дошли от десет училища едновременно, за да се жалват, че им измислят всякакви "ангажименти" за уплътняване на работното време до осем часа, включително да пазят в тоалетните или на оградите на школото, какво според теб да им отговоря и то давайки си сметка за натовареността, за която ти пишеш... та такива ми ти работи.. да не се разпростирам... изразявайки отново съгласие с написаното от теб.... просто съм дал един пример, нищо повече ;)
П.П. за съсловната организация - не искам да пиша нищо повече от онова, което вече писах...
Ами можете другият път като обобщавате информацията за преговори да върчите на главите си (тези дето ходят в тристранката) един списък с абсурдни неща, които да изяснят с "работодателското представителство". "Пазене на тоалетни" например, го няма в педагогическата квалификация. И вашите членове няма как да го "изпълнят професионално". Затова, колегите работодатели да бъдат така любезни да напишат "стандарт" за дейността и да го обсъдите. Пък ако трябва и "обучение" да спретнат.
Другото е окопна война и няма смисъл. Защото от 5000 учители сигурно 15 ще използват създадената с КТД възможност за да си гледат "частен бизнес", а не самоподгтовка. Но техните занимания ще имат 100 пъти повече публичност и ще станат основа да се коментира, че "по принцип учителите работят на половин ден, благодарение на синдикатите". Съсловните организации се грижат повече за имиджа на професията от синдикалните. Но не го казвам, за да те вкарам насила в разговор за съсловните организации. И аз като теб - не съм много голям оптимист, за това как на практика ще се получи. И като знам Такева, как риеше преди 4-5 години да трансформира СУБ в такава - все си казвам, че докато тя не спре активна дейност - всеки опит да се прави учителска съсловна организация е потенциален Чернобил за съсловието.
da vidim, преди месец провеждах обучение на медицински сестри (кредитирано от БАПЗГ) и имах удоволствието да видя силно мотивирани хора да участват в нов за тях интерактивен подход на обучение - систематизираха и обменяха опит и добри практики помежду си чрез групови дискусии, работа в малки групи, презентации и др. Обучението им беше финансирано по проект и се проведе в почивните им дни (събота и неделя), бяха много активни в обучението и никой не си позволи да си поиска сертификата без да е направил теста за самооценка. Провеждала съм обучения на учители и на хора с други професии. Мога да ти кажа, че само учителите са си искали "документа" без да участват в целия обучителен курс, а съм имала случаи, когато учители са настоявали "да ги пусна", че имали частни уроци. Само няколко месеца по-рано разработих обучителна програма за учители в столично училище, която беше одобрена от директора в изпълнение на квалификационния план. Обучението трябваше да се проведе в училището и рамките на работното време(14.00-16.00). И знаеш ли какво се получи?
Учителите, членове на синдикат, отказаха да бъдат обучавани, защото:
- една учителка си водела в 13.30 внучката на английки
- две учителки "имали ангажименти"- гледат деца на замойни родители
- една учителка след обяд "помагала на сина' в офиса му
-един учител трябвало да спи, защото бил охрана -нощна смяна (от нощна смяна идвал направо в училище да преподава!)
-една учителка "държала щанд" и трябвало да го зарежда
-един учител "имал сергия" и не можел да остава след часовете в училище
-една учителка имала малко дете и трябвало да си го гледа...
Директорът издаде заповед за провеждане на обучението, а учителите-синдикалисти писаха жалба до синдиката. Последва "посещение" от синдикалната централа и констатация, че директора "тормози' учителите с обучения! Последва "поръчка" до началника на РИО да наложи наказание за "самозабравилия" се директор!
Същите тези учители през миналата учебна година са оставили 82 ученици на поправителен изпит и над 40 от тях са се преместили в други училища.
Смятам, че един професионален съюз (с подобна на медицинскаите съсловни организации) е много по-добро "зло" за защита правото на образование на учениците ( правата на родителите да търсят отговорности), отколкото синдикалната организация, превърнала се корабче за комфортно плуване до пенсионния бряг :)
виж, сигурно всичко, което посочи е така, но ако започнем да даваме примери от практиката си, не зная докъде ще я докараме. В последните две години съм участвал в организацията и провеждането на над 50 обучения на хора от всякакви браншове (повечето смесени) и смея да твърдя, че имам доста преки впечатления и не малко информация, както и да твърдя, че учителската гилдия е еднакво активна и прилежна в участието си. Възможно е да сте провели перфектно обучение с БАПЗГ, но това не променя отношението ми предвид информацията, с която разполагам. Нито да ме накара да повярам, че всички учители (не е задължително да са синдикалисти) биха реагирали и участвали по описания от теб начин. По същия начин стоят нещата и при останалите. Сигурно някакви участници в симпозиум на стоматолозите (примерно) може да останат невероятно доволни. И участието им да е финансирано от съсловната организация на лекарите по дентална медицина, или по проект, или пък (най-често) от лобираща фармацефтична компания, налагаща на пазара определен лекарствен препарат и получила право да го продава у нас на определена цена, както и срещу забраната да се продава друг препарат (който не е финансирал симпозиума) ;))), та... това тяхно доволство, както и на поканените за целта лектори да е повече от удовлетворително, и това няма да отмени убеждението на останалите 99 % от стоматолозите, че плащат по 100 лева на месец ПО ЗАКОН за да членуват в организацията, която нехае за 98 % от проблемите им... и така нататък.. ще започна да се повтарям. Всичко, което многократно вече изразих е, разбира се, лично мнение. В заключение, ще кажа отново, че не мога да приема за нормално членуването, където и да било ПО ЗАКОН, защото това обезсмисля активността и ефективността, която вие желаете и търсите.
П.П. ..... и винаги ми изниква един въпрос, на който никой не ми дава отговор. Ами, като искате определено поведение от организацията, което на практика се постига чрез активното поведение на членовете й, защо все си мислите, че създавайки нова организация (пък било то и съсловна) ще промените нещата. Ако имате, волята, амбицията, желанието и т.н.... защо просто не "реформирате" синдиката, в който членувате?! уверявам ви, че е възможно, но пък е много по-лесно комфортно да се наблюдава и коментира отстрани.. та така до пенсионния бряг.. ;)
той, той...
и не съм "горе" май съм по-близо до "долу", отколкото до "средата".. ;)
иначе не става дума за кой от синдикатите говорим... вашите "местни" лидери избират тези над тях... те по-горните и така.. въпроса е в активността на редовите членове.... но наистина не искам да коментирам повече... изместихме достатъчно темата
наистина много се избяга от темата, но се чувствам длъжен да направя кратък коментар. Няма да се разпростирам :
1. На национално и общинско ниво право да договарят имат НАЦИОНАЛНО ПРЕДСТАВЕНИТЕ СИНДИКАТИ. За да бъде един синдикат такъв има нормативно предвидени критерии, които между другото управляващите сравнително често променят. Това, че такива са предвидени, няма за цел да определи конкретен синдикат като правоимащ, а да отдели обективно действителните синдикални организации от стотиците НПО-та претендиращи да са такива. При регистрирани над 300 сдружения, кръстени синдикати, как практически би се водило колективно трудово договаряне на браншово и/или общинско ниво и то без някой, който е платил такса за съдебна регистрация на НПО да се почувства дискриминиран? В същото време и по същата логика, законодателят позволява на ниво предприятие в договарянето да се включат ВСИЧКИ синдикални организации, които имат своя структура там, т.е. ако регистрирате едно сдружение от примерно 10 учители в едно училище и го кръстите синдикат, няма законова пречка това сдружение да не участва в договарянето в това училище, но не виждам как министерството следва и може да издири всяка организацийка и да я покани за преговори....
2. Няма да коментирам правото на присъединяване - по-горе съм написал два-три реда по този въпрос, но за да не бъда обвиняван в пристрастност ще си послужа с текста на писмо на МТСП по въпроса:
"МИНИСТРЕСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА № 94-СС-356 на МТСП от 14.06.2002 г. ОТНОСНО ИНДИВИДУАЛНОТО ИЛИ КОЛЕКТИВНО ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ КЪМ КОЛЕКТИВЕН ТРУДОВ ДОГОВОР НА НИВО ОТРАСЪЛ Съгласно чл. 57, ал. 2 от Кодекса на труда работниците и служителите, които не членуват в синдикална организация - страна по договора, могат да се присъединяват към сключения колективен трудов договор от техния работодател с писмено заявление до него или до ръководството на синдикалната организация, която е сключила договора, при условия и по ред, определени от страните по договора, така че да не противоречат на закона или да го заобикалят или да накърняват добрите нрави. Присъединяването по силата на цитираната разпоредба става към сключения колективен трудов договор от техния работодател. Отделният работодател може да бъде страна по колективен трудов договор, сключен само на ниво предприятие, учреждение или организация. Работниците и служителите могат да се присъединят към колективен трудов договор по реда на чл. 57, ал. 2 от КТ, само ако има колективен трудов договор, сключен на ниво предприятие. Индивидуално или колективно присъединяване към колективен трудов договор на ниво отрасъл не може да има. Няма пречка по силата на чл. 66, ал. 2 от КТ работодателят с индивидуалното споразумение по чл. 119 от КТ да договори с работниците и служителите по-благоприятни условия на труд от установените в закона или в отрасловия колективен трудов договор".
3. Много лесно е да се припишат дискриминационни характеристики на едно или друго действие, но дали това е така преценяват органите, натоварени със съответните правомощия и притежаващи съответната компетенция. И на мен често не ми харесват решенията на такива органи, но сме законова, а не журналистическа държава. Та,... по въпроса за дискриминацията се сещам за десетина поне дела по повод жалби за дискриминация по повод действието на КТД и т.н. и решенията и натрупаната практика са трайни в своята последователност и достатъчно изчерпателно мотивирани, за да се налага да ги преписвам. Проявяващите интерес могат да поразровят и да почетат.
Пропуснах....
За г-жа Милена Атанасова да поясня, че никъде в никой нормативен акт не се споменават Подкрепа или КНСБ, споменават се национално представените организации, в този смисъл, всяка организация, била тя Защита, Победа, Пробуда, Промяна, Премяна и т.н. ще има правото да договаря на национално и общинско ниво, когато покрие нормативно предвидените за това критерии за представителност. Не ми се коментира, кой, кога и с каква цел въведе определени критерии, за да не засегна представителите на определени синдикати, които след като издействаха въвеждането, не могат да покрият критериите....
И още нещо.... извинявам се на всички, че тази дискусия се превърна в "синдикална", не тази беше целта на първоначалния ми пост......
По отношение на това дали имаме учителска секция - да. И водим неимоверна война - Съд и Комисия за защита от дискриминация - за да докажем, че един ДАСКАЛ /в най-стойностния смисъл на тази дума, така както са го приемали напр.през Възраждането/ е такъв независимо от членството си в една или друга синдикална организация!Против съм, хората на които поверявам детето си и от които в голяма степен зависи бъдещето на нацията ни, да бъдат разделяни на членуващи в един или друг синдикат, при формирането на възнаграждението за техния труд. Против съм, при осъществяването на която и да било държавна политика /финансирана от всеки български данъкоплатец/ синдикалното членство в национално представителна или не организация да се оказва фактор при възмездяването на труда на заетите. По отношение на национално представителните синдикати /забележете не споменавам конкретни имена!/ - тези от последните няколко години направиха всичко възможно да "монополират" и "манипулират" съсловието, за да осигурят съществуването си като "национално представителни". На този фон, явно сме и единствените, които повдигаме въпроса и за учителите, които не са членове на която и да синдикална организация. Da vidim дискусията не е станала "синдикална". Дискусията е от национално значение - наистина ли смяташ, че от държавния бюджет, за държавна политика, каквато е образованието, за работа при равностойни условия на труд, трябва да се заделят повече средства за този, който е член на една или друга синдикална организация?! /Не коментирам национално представителна или не, каквото и да означава това! Не коментирам и пропуските в законодателството ни!/
ДаВидим, няма страшно. Тя си е образователна по същество. Я колко неща има описани вече, дето човек не си задава въпрос как стоят, даже и да е синдикален член. Аз например идея си нямах, че имаме 300 регистирани синдиката. Макар, че можеше да се предполага - при над 20 000 регистрирани НПО.
ПП. Много ти се радвам как пазиш етичната граница на професоналния си ангажимент като казваш мнение. На повечето хора им е трудно да приемат нет-а като публично пространство.
1. Наистина смятам, че в световен мащаб и в исторически план е постижение на хората на наемния труд, да имат правото да водят КОЛЕКТИВНИ ПРЕГОВОРИ и да сключват КОЛЕКТИВНИ ДОГОВОРИ, с които да договорят условия по-благоприятни за работниците и служителите, от тези предвидени в законодателството като минимален стандарт. И тези по-благоприятни условия не следва да се поставят в зависимост от източника на финансиране, след като са придобити като последица от законосъобразно сключен колективен трудов договор. Или може би да няма синдикати и респективно да няма колективно договаряне, за да не се "ощетява" бюджета?!
2. Считам за напълно логично, че един ДОГОВОР действа между страните, които са го подписали и това не е дискриминация спрямо онези, които не са участвали в преговорите... но вече наистина не искам да се потретвам, почетвъртвам и т.н.
3. Конкретни имена на синдикати са споменати многократно в документа, към който препраща публикуваният тук линк, госпожо Атанасова.
4. Що се отнася до "манипулирането", за мен манипулиране са 90 % от твърденията във въпросния документ, още повече, че някои от тях дословно преповтарят едно съвсем популистко твърдение на лидер на политическа партия, който в последствие "забрави" за какво иде реч. В този смисъл намирам за напълно некоректно (меко търся заместител на думата "лъжа") и популистко твърдението, че някой получавал държавни субсидии и недвижими имоти. Работя в самостоятелна и независима организация, която не притежава нито един недвижим имот, а лично се ангажирам да Ви преведа всеки лев, с който тя е субсидирана от държавния бюджет, защото няма такива субсидии. Ето това наричам аз манипулиране.....
П.П. Бързам да направя едно уточнение... за да не изпадна в същата некоректност.... работя в регионална организация със статут на самостоятелно юридическо лице и заставам зад всяка дума от написаното по-горе. Тъй като, обаче, се присетих, че тази организация няма как да не бъде свързвана с централната такава, то правя уточнението, че ,ДА, централната организация притежава ЕДИН недвижим имот.
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!