0 0 гласа

НУ, АЕЦ, НУ, ПОГОДИ...

 

НУ, АЕЦ, НУ, ПОГОДИ…….

 

”Я люблю тебя, Россия,

Дорогая наша Русь,

Нерастраченная сила,

Неразгаданная грусть.”

М. Ножкин

 

През месец януари 2009 г. Русия спря доставките на газ за Европейския съюз. Неужели? Разве!? Правда?! Это невероятно! Не может быть! Что вы говорите! Трудно поверить. ”Няма да платим!” – бе девизът на Украинското правителство. След този финансов шантаж могъщата и безкрайна приказка Русия отговори на неизпълнението по безпрецедентен начин. Договорите трябва да се спазват и авантюристичната държава Украйна се оказа със спрени доставки на синьо гориво.За осигуряване потреблението на газ България разчита на запасите в хранилището в Чирен и на незначителни количества от находището в Галата.

Страната-хулиган стана причина за тоталния колабс, в който изпаднаха енергетиките на България, Молдова и Словакия. ЕС се оказа неприятно изненадан и за първи път неподготвен за силния и коварен удар. Енергийната независимост не беше гарантирана, въпреки възможността за други алтернативни договори относно доставката на газ. Русия превърна България в клиент, игнорирайки всякакви християнски и славянски връзки. Кирилицата и християнството избавиха Руската държава от езическата заблуда и подариха на келтското и сърце безсмъртната източноправославна душа. Първата светица на Русия Св. Олга (Болга Дуло) е дъщеря на цар Симеон. Уви, никакви ултиматоми не са в състояние ”Ни сломить, ни запугать” тази велика страна поради глобалната и геополитическа роля на Планетата.

 

”Ты размахом необъятна,

Нет ни в чëм тебе конца,

Ты веками непонятна

чужеземным мудрецам”.

М. Ножкин

 

Магията на безкрайността се крие в особеното съчетание на паралели и меридиани, които пресичат територията и. Свещената ”Нерассказанная сказка” и ”Синеокая страна” ясно показа колко много е обвързан ЕС от природните и богатства. За бизнеса всякаква романтика е пълен фарс, която не подлежи на какъвто и да е коментар. ”Аз съм могъщата и вечната Русия, а Вие сте една изключително недалновидна общност, която зависи от мен посредством договорите с Газпром. Украйна ми дължи пари и продължава да отклонява синьото гориво”.

 

”Умом Россию не понять,

Аршином общим не измерить:

У ней особенная стать –

В Россию можно только верить”.

Ф. Тютчев

 

Не мога да си представя, че някой дори и за миг ще се опита да се сравни с Русия. На нея и омръзна русофобството в България и Украйна и най-сетне удари с чукчето на интереса по масата за преговори. Годината на България в Русия започна с изненада, от която славянският свят изтръпна. Българското правителство се оказа в положението на ”Незнайко в слънчевия град”, лутайки се в сложната дилема от въпроси:”Что делать?” В медиите открито се заговори, че запасите от газ са продадени и няма как да се обезпечат енергийните нужди. Така за разлика от белите държави в Европа, които притежаваха резервни запаси от газ за 3 месеца, България се оказа изтласкана от центробежните сили на разума в периферията на реалността. ”Като няма хляб, яжте пасти!” бе зловещата сатира на Френската кралица Мария Антоанета, т. е. ”Като няма газ, има мазут!”, отсече Българският кабинет на Тройната коалиция. Какво от това, че атмосферният въздух се насити с отрови. Важното е, че се намери ”решение”. Руският газ ту идваше, ту не идваше. Единственото сигурно идване бяха минусовите температури на зимата.

Украйна обяви, че е транспортирала за Европа 82,1 млн. куб. м газ, вместо подадените от Русия 73,8 млн. “По този начин Украйна за собствена сметка и от собствените си запаси доставя руски газ за Европа”, съобщава украинската “Нафтогаз”.

Украинските предатели се суетяха без вина виновни – неизправни длъжници с пълни паници. Голямото чакане продължаваше, за да се стигне до 500 милиона лв. загуби за икономиката на България. Цяла Европа видя как Украйна се прави на държава и колко престъпно бе поведението и за няколко януарски седмици. Погазени бяха принципите на Международното публично право, а Украинското правителство продължаваше евтините пазарлъци. След този газов ад, президентският съветник по енергийната политика Богдан Соколовски обяви, че договорите с Русия ще се сключат без посредници. Последва до болка познатия трик за корупция, използван перфектно от Ю. Тимошенко и В. Юшченко. Синьото гориво е тук, да, то пак е тук. Изчезна за известно време, претърколи се през лабиринти от международни скандали, ултиматоми, варианти за изход, но накрая отново тръгна по стария път.

НС на България прие Решение, с което Правителството трябва да започне преговори за рестартирането на ІІІ и ІV ядрени реактори на АЕЦ ”Козлодуй”, в нарушение на Предприсъединителния протокол към ЕС. Пускането в действие на тези блокове ще може да се осъществи едва след 4-5 месеца, а ядреното гориво ще стигне само за 5 месеца. Отявлен противник на ядрената енергия е Австрия. България подкрепя Меморандума на Жак Ширак за ядрената енергия, но дали това е бъдещето на абсолютната енергийна сигурност?

Българският ядрен физик Георги Котев продупреждава за използването на опасно гориво в АЕЦ ”Козлодуй”. Той работи от 17 години в АЕЦ ”Козлодуй” и се занимава с анализ на поведението на ядреното гориво. Според него в ”Козлодуй” се използва рециклирано или нискокачествено ядрено гориво, с което се създава непредвидимост в работата на реакторите и вероятно някой извлича печалба за милиони евро, поради разликата в цената от предишното гориво и сегашното.

Директива 2004/67/ЕО на Съвета относно мерките за гарантиране сигурността на снабдяването с природен газ не можа да изиграе своята спасителна роля.

За един миг благоверният княз Александър Невски се преобрази в Кашчей Безсмертни. Държавата е ”крайъгълен камък” на международната общност според Бутрос Гали (”Дневен ред за мира”) и Украйна трябва да понесе своята отговорност. Автомобилът на Украиночка влезе в ЕС, но кормилото и го няма.

250 милиона евро ще струва цялостната модернизация на газохранилището в Чирен и те ще бъдат отпуснати от Европейската банка за възстановяване и развитие. Несигурността в отношенията между Украйна и Русия се превърна в основното им амплоа. В България първо пострада водния транспорт, след това пристанищата, ЖП транспорта и автотранспорта. Фирмите бяха принудени да продават задълженията си. Булгаргаз започна преговори с Азербайджан за доставка на газ за 1 млрд лв. Може би трябва да мислим за трасето на газ по проекта Набуко, преминаващ през Турция, която е постоянно атакувана от Германия и Франция. Шушу-мушу ЕС разваля.

Расскажи, Украиночка где была?

Расскажи-ка милая как дела?

За огромно съжаление вече го няма руското снизхождение.

Пусть всегда будет Русь,

Пусть всегда будет вера,

Пусть всегда будет сила…

Русия и Европа винаги са говорили с Украйна по метода на счупения телефон. Отмина времето, когато вярвахме на безрезервната подкрепа на Русия. В един от учебниците по история преди десетилетия пишеше, че българо-руската дружба се заражда по време на битките на Киевския княз Светослав с българската войска през лятото на 968 г., когато 60-хилядната руска армия разбива 30-хилядната българска войска и завладява 80 Дунавски крепости. Още през 864 г. българи и руси се изправят един срещу друг като смъртни врагове при Долен Днепър, където загива синът на Киевския владетел Асколд. Според ”Повести временных лет” (ХІ в.) Светослав не желае да бъде в Киев, а да живее в Преславец на Дунав, където е средата на неговата земя и където ”се стичат всички блага”.

Лъв Дякон пише, как ”Като виждал, че мизите (българите) се отцепват от съюза с него и минават на страната на императора, Светослав събрал около триста душа мизи (българи). които се отличавали по род и влияние, и извършил над тях жестоко и безчовечно деяние, като погубил всички, а много други оковал във вериги и заключил в тъмница”. Внукът на цар Симеон, син на княгиня Олга, лично ръководи обезглавяването на българските боляри в Дръстър. След повторното превземане на Преславец, цар Петър (927-970) не могъл да надживее тази загуба и издъхнал от мозъчен удар през януари 970 г. Киевският княз Светослав покорява Велики Преслав и подлага на кървава сеч Пловдив…

Управляващият род в Русия до 1600 г. е с варяжки (шведски) произход, но въпреки този факт Русия се назовава славянска държава. Измама или реалност е вярата в ”Дядо Иван” по време на турското робство? Съществувала е някога Троя, но вече не съществува. Събитията от последните 20 години поставят под съмнение славянските и християнски корени на България и Русия. За разлика от нас, Русия знае как да бъде независима. Тя е държавата с най-голяма територия в света и колко ли ЕС се побират в нея? Русия не допуска само 3% от бюджета и да бъдат харизани за образование и наука, както и в трафопостове да се откриват читалища, да се закриват училища и т. н... До днес в България са закрити 50 училища. Какво биха казали за този факт Възрожденските деятели?

Години наред Украйна не само отклоняваше и присвояваше газ, но и получаваше последния на много по ниска цена от установената.

Вицепрезидентът на руския газов гигант ”Газпром” Александър Медведев обвини Украйна на пресконференция в Париж, че е откраднала за един ден общо 50 милиона куб. м. газ – половината от газопровода, преминаващ през нейна територия, и другата половина – от подземните резерви. Украйна е откраднала 25 милиона куб. м. руски газ, преминаващ през украинските газопроводи и предназначен за различни страни от ЕС. Освен това още 25 милиона куб. м. газ, собственост на Руско-Украинската компания “РосУкрЕнерго”, не могат са бъдат доставени на Полша, Унгария и Румъния, защото Украйна е запечатала запасите“, каза още Медведев.

”Имаме информация, че газът вече не е в подземните резерви, а е използван от украинците за вътрешно потребление“, посочи той. Същевременно агенция Интерфакс съобщи, че Русия е предложила на Украйна да приеме допълнителни доставки за европейските страни в размер на 15 милиона куб. м., но тя е отказала.

”Европа е станала заложник на безразсъдното поведение на Украинската страна”, заяви Александър Медведев на пресконференция в Берлин.
”Сблъскахме се с открита кражба на руски газ от Украйна“ и този факт е доказан от независимата международна компания SGS. ”Принудени сме да използваме такива термини като ”кражба на газ“, защото тези факти са регистрирани от независима международна компания. Въпреки, че Украйна е препятствала достъпа на специалисти до своите газоизмервателни станции, измерванията на газ на входа и изхода ни навеждат на този извод“. Украйна трябва да спазва договорите за транзит на руски газ в Европа, които ще действат още три години. ”Основания за преразглеждането на транзитния договор няма“, подчерта Медведев, напомняйки, че Украйна в течение на две години е получавала пари по този договор. ”Пътят е само един – трябва да бъдат подписани отсъстващите договори за доставките на газ и Украйна трябва да осигури транзита“, заяви Медведев, цитиран от агенция ”Новости“. Според него, Украинската страна трябва да се върне на масата на преговорите ”с нормална конструктивна позиция. Ние както и преди сме готови да продължим преговорите ден и нощ, но даже в тази кризисна ситуация не виждаме желание от украинската страна да се върне на масата за преговори. Не се нуждаем от посредници или помощници в търговските преговори, чувстваме се достатъчни професионалисти за разрешаването на търговски спорове, но бихме желали да видим на масата на преговорите рационално действаща страна“, отбеляза той. Най-високи са цените, по които Газпром продава природния газ на Западна и Централна Европа, в пъти по-ниски са цените за страните от бившия Съветски съюз, в това число и за Украйна, и още по-ниски са цените за вътрешния пазар в Русия. Наблюдателите посочват за 2004 г. средна доставна цена за Европа - 140 долара за 100 куб. м. За Украйна и Молдова цената е била около 54 долара. За 2005 г. има известно повишение във връзка с поскъпването на нефта на международните пазари, но още няма публикувани данни.

Когато дойде време за плащане реалната стойност на синьото гориво, Украйна изведнъж остана дълбоко учудена и засегната.

“Международни кредитори и Европейският съюз се съгласиха да ускорят разговорите с Украйна относно възможността за предоставяне на заем в помощ на Киев, за да си плаща сметките за руски газ. Тази помощ цели да предотврати евентуална нова криза с доставките на синьо гориво за Европа”, предаде Ройтерс.

В замяна Украйна обеща да вдигне цените на газа за домакинствата и да увеличи събираемостта на сметките, за да укрепи финансовото състояние на националната газова компания “Нафтогаз”. Така ще се помогне на дружеството да плаща задълженията си и да не се допусне повторение на януарската газова криза, когато заради спорове между Киев и Москва, Европа остана на студено за две седмици.

Трудностите на “Нафтогаз” с плащанията към “Газпром” увеличиха европейските страхове за нова газова криза, което провокира провеждането на множество срещи между Европейската комисия, международни финансови институции и представители на Украйна и Русия.

“Украйна пое множество ангажименти за реформи в газовия си сектор”, заяви говорителят на ЕК Марк Грей, добавяйки, че следващата среща по тези въпроси ще се състои в Киев.

Задълженията на “Нафтогаз” се отразяват върху способността на компанията да закупи и да складира в газохранилищата си необходимите запаси от руски газ преди началото на зимата. За това са и необходими 2 млрд. долара, които Украйна се опитва да си осигури като заем. Банките, обаче са предпазливи относно наливането на пари в “Нафтогаз” без гаранции за радикално преструктуриране на сектора, така че да може да се справи в условията на икономическа криза, която в Украйна се усеща сериозно.

Потенциалните кредитори, сред които и Международният валутен фонд, настояват за гаранции, че компанията и Украинското енергийно законодателство ще бъдат реформирани така, че да се осигурят достатъчно финансови ресурси и да се спре паричното изчерпване на компанията.

Домакинствата в страната плащат за консумирания газ по-ниски цени от тези, на които дружеството купува суровината от Русия. В бъдеще е възможно Украинските потребители да бъдат принудени да плащат не само по-високи сметки, но и да правят това авансово. На фирмите, които пък не успяват да си платят навреме, ще бъде преустановявано газоподаването.

Премиерът на Украйна Юлия Тимошенко обеща в писмо до председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу, че тарифите за бита ще се качват в поносими нива през следващите 18 месеца. Тя пое и ангажимент за реформа на енергийното законодателство, която да отвори за чуждестранни инвестиции местните газови находища.

Междувременно Русия призова за свикване на извънредно заседание на Европарламента, на което да се обсъди настоящата криза с доставката на газ.

Общо 1,2 млрд. евро (1,7 млрд. долара) ще отпуснат на Украйна Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и Световната банка. 300 хил. долара ще отидат за изплащане на газовите доставки от Русия през идващата зима. Останалите ще отидат за преструктуриране на украинската дистрибуторска мрежа през следващите 18 месеца. Заемът се отпуска при условие, че Украйна ще засили прозрачността по работата на ”Нафтогаз”.

Може ли в тази смутна реалност България да бъде независима и на кого да разчита? Може би на сарацините, които поставиха отрова в чашата на Св. Константин Кирил Философ по време на една от мисиите му. Още отсега треперят родословните дървета на арабските шейхове, защото след 40 години нефтът ще изчезне. Прочее, преди да унизят България като най-бедната държава в Европа, тя се радваше през Х в. на престижния ”Златен век”…

Българската държава е изключително енергийно зависима, защото внася близо 56 % от първичните си енергийни ресурси. Единственият важен национален енергиен ресурс са нискокачествените лигнитни въглища. Основно се разчита на вносни руски горива като петрол, природен газ, качествени въглища и ядрено гориво. Пътят на страната ни е иманентно свързан с намаляване на енергийната интензивност и използване на местните възобновяеми енергийни ресурси. България си позволява лукса да употребява два пъти повече енергия за разлика от далновидната Западна Европа. Вода газят, жадни ходят. Стига с тази енергийна зависимост, защото от всяка ситуация има 10 изхода. Необходимо е да се възприеме принципа на необходимото и достатъчно реално потребление. От години в Европа се говори за т. нар. светлинно замърсяване, свързано с небезопасното улично осветление на сгради, улици и т. н. Енергетиката е главният източник на емисии на въглероден диоксид и серни оксиди в Балканската ни Татковина. През 1995 г. Република България ратифицира Рамковата Конвенция на ООН по изменение на климата. В съответствие с Протокола от Киото, подписан към Конвенцията през декември 1997 г., България пое ангажименти да намали антропогенните емисии на парникови газове с 8 % за периода 2008 – 2012 г. в сравнение с емисиите през 1998 г.

Законът за енергийната ефективност регламентира създаването на фонд ”Енергийна ефективност” (ЮЛ със седалище в София), отговорен за управление на финансови средства, предоставени за инвестиционни проекти за развитие на енергийната ефективност, като фондът не е част от консолидирания държавен бюджет.

Европейската банка за възстановяване и развитие финансира и малки проекти, използващи възобновяема енергия: водна (малки ВЕЦ), слънчева, вятърна, геотермална и биоенергия (биомаса и биогаз). Основен донор на фонда е Глобалният  екологичен фонд, предоставящ безвъзмездно 10 милиона щатски долара. Възможности за съфинансиране на проекти по енергийна ефективност и проекти, използващи възобновяеми енергийни източници предлага и Националният доверителен екофонд. Други финансови източници са търговия на редуцирани единици емисии на парникови газове посредством ”Проекти за съвместно изпълнение”, както и извън тях чрез сключване на т. нар. ”офсет” сделки, (дефинирани от Протокола във Киото). Проектите за съвместно изпълнение свеждат до минимум финансовите разходи, свързани с намаляване емисиите на парникови газове. До 2008 г. продажбата на емисии се осъществява на базата на т. нар. ”Предписани количества единици”, а след това по ”Намалени количества единици”. Сделката е възможна, преди да е въведена в експлоатация технологията, водеща до намаляване на емисиите, като е необходимо предварително одобрение от МОСВ. Цената за един тон въглероден двуокис е от 3 до 8 евро. В сделката участват страни, които са сключили двустранни споразумения с България. До 2020 г. 20% от електроенергията трябва да бъде от възобновяеми източници. България е изключително зависима от вноса на конвенционални горива, което налага създаване на нова държавна политика в този отрасъл на икономиката. Изход от енергийната зависимост представлява и изграждането на ветрогенераторни паркове, които намаляват с 85 000 т излъчваните в атмосферата парникови ефекти и са изход от опасната озонова дупка и глобалното затопляне.

Докато се чака изграждането на Бургас-Александруполис, Набуко и Южен поток, България трябва да намери други алтернативи за енергийната си сигурност.

На 1 септември 2009 г., когато се навършват 70 г. от началото на Втората Световна война, в Гданск се събраха съюзници и врагове. В тази война вземат участие 61 държави. Министър-председателят на България Бойко Борисов се срещна с Руския премиер Владимир Путин, както и с канцлера на Германия Ангела Меркел и премиера на Италия Силвио Берлускони. Русия се интересува от позицията на България за АЕЦ Белене, Южен поток и Бургас-Алексндруполис. До месец ноември 2009 г. Българското Правителство ще потъне в дълбок исторически размисъл относно съдбата на АЕЦ Белене, след което ще рапортува обстойно пред Москва. Все пак става въпрос за 500 милиона лева. Относно Южен поток и Бургас –Александруполис България казва "ДА".

Честь имею, Ваше Благородие, госпожа Россия! Руските солдати са оплячкосали твърде ценни икони по време на Втората Световна война и до ден днешен няма адекватно разрешение на този въпрос. Матрьошке, мила матрьошке, България и Русия братя славяни и християни ли са или само бизнес партньори? Не падайте духом, господа Европейцы, защото Русия има велика милост и благочестие. Без Русия – зле, с Русия зле. Русия претърпя доста поражения на масата за преговори. Не е ли учудващ фактът, че Севастопол от години не е руски? Не е възможна каквато и да била световна политика без тази планетарна сила.

 

Теомира – Десислава Петкова

София – България

26 август 2009 г.