Върнете се към Образование | Профил | Публикации
всички ключови думи
Ето 12 неща, които истински образованият човек притежава, но едва ли научава в училище, според американския учител-новатор Джон Тейлър Гато, с когото аз естествено се съгласявам.
Предлагам ви да поразсъждаваме заедно кое от тях би могло да се развие, придобие или научи в училище.
И така, истински образованият човек:
1. разполага със свой уникален набор от ценности и същевременно познава и признава онези на общността си и на различните култури по Земята; 2. проявява жив интерес към рода, културата и земята си; 3. се чувства добре дори когато е самичък; той създава стабилни връзки, разбирайки динамиката на човешките отношения. 4. приема без драматизъм факта, че е смъртен, и си дава ясна сметка, че днешният му избор се отразява на идните поколения; 5. създава нови неща, търси и открива нови преживявания; 6. размишлява върху себе си, търси, наблюдава, анализира и стига до истината, без да се осланя прекалено много на мнението на другите; 7. предпочита любовта, любознателността, уважението и съпричастността пред материалното богатство; 8. избира професия, която да допринася за общото благо; 9. се радва на разнообразието на непознатите места и преживявания, но се идентифицира и грижи за място, което нарича свой дом. 10. изразява уверено собственото си мнение. 11. прибавя стойност към всяка среща и във всяка група, в която участва. 12. не спира да се пита: "Кой съм аз всъщност? Кои са моите граници? Какви са истинските ми възможности? "
1. разполага със свой уникален набор от ценности и същевременно познава и признава онези на общността си и на различните култури по Земята;
2. проявява жив интерес към рода, културата и земята си;
3. се чувства добре дори когато е самичък; той създава стабилни връзки, разбирайки динамиката на човешките отношения.
4. приема без драматизъм факта, че е смъртен, и си дава ясна сметка, че днешният му избор се отразява на идните поколения;
5. създава нови неща, търси и открива нови преживявания;
6. размишлява върху себе си, търси, наблюдава, анализира и стига до истината, без да се осланя прекалено много на мнението на другите;
7. предпочита любовта, любознателността, уважението и съпричастността пред материалното богатство;
8. избира професия, която да допринася за общото благо;
9. се радва на разнообразието на непознатите места и преживявания, но се идентифицира и грижи за място, което нарича свой дом.
10. изразява уверено собственото си мнение.
11. прибавя стойност към всяка среща и във всяка група, в която участва.
12. не спира да се пита: "Кой съм аз всъщност? Кои са моите граници? Какви са истинските ми възможности? "
----
Можем ли да кажем, че добрият ученик ги има тези качества? А добрият учител?
От тях половината не могат да се възпитат от днешното училище, защото то е антиобществено.
За разнообразие малко питания към споделения ви модел д Гато:
1. какво бихте направили с широкоразпространената ценност "личен успех" в съвременния й вид в т.нар. високоразвити общества? къде ще я вместите, как ще я промените, така че да я лишите от възможността да поражда безобразия заради "10% годишен ръст на печалбата" и консумативните ексцесии от всички видове.
2. как ли би изглеждала общосподелената представа за "прибавям стойност на всяка среща и група,в която участвам"? аз съм малко саката в способността за абстрактно мислене и си представих няколко мои собствени срещи и групи, за които съм сигурна, че горното е невъзможно за всяка от страните. какво да го прави добрият ученик този опит?
3. 6 и 12 ми изглеждат като разполовено 1 цяло. и 2 се съдържа в него. въсщност май изобщо не съм съгласна с разделението на 12 "равностойни" елемента. виждам 2 - човекът като индивид и човекът като част от общност
Ще се съглася с вас, колеги ако беше преди 20 години.За какви правила и ценности говорим? При 33 г. учителски стаж в момента на заместническо място,нямам право да бъда старши учител.Не за пари иде реч-нямам обяснение.Но да ви кажа чувствам се по-младша от младите! Бягат децата ни! Тъгуват майките! Питам колега когато няма държава, кому са нужни само 12 правила.От администратори - училище не става!
Велика,
Прости, но тук темата е за човеците и човешките им качества, а не за държавата, младшите или старшите учители, или парите за образование. И все пак ще ти отговоря. Питаш "Когато няма държава, кому са нужни само 12 правила?" Отговарям: това не са правила, ами са качества, които един човек или притежава (и ги проявява ежедневно), или не притежава. Тук държавата няма нищо общо.
Споделям ви колко ми допада разбора на Гато поради една проста причина: аз държа, когато комуникирам с някого, да използвам понятия, които означават едно и също за мен и за събеседника ми, та да можем да се разберем колкото и да е сложна темата (То е като да говориш на един и същ език, а не на два различни.) Горната дузина качества съвпада с личната ми статистика, където са и някои от вас, пишещите тук, и с мнението ми за самия себе си. Та аз като кажа образован човек, имам предвид човек, който:
3. се чувства добре дори когато е самичък; той създава стабилни връзки, разбирайки динамиката на човешките отношения, и т.н.
----- Мария :) Може би преведох малко нескопосано това с "добавянето на стойност към групата". На английски то звучи Add value to every encounter and every group of which they are a part (ето тук оригиналът). А за "личния успех" по днешните мерки може да отворим цяла нова тема. При всички положения истински образованят човек не съвпада с днешния "успял". ---- Както и да е, на мен тази дузина ми харесва много. Обобщения и групирания естествено са възможни, но те пoтулват някои много идейни характеристики като онази с достигането до истината "без да се осланя прекалено много на мнението на другите".
Мария :)
Може би преведох малко нескопосано това с "добавянето на стойност към групата". На английски то звучи Add value to every encounter and every group of which they are a part (ето тук оригиналът).
А за "личния успех" по днешните мерки може да отворим цяла нова тема. При всички положения истински образованят човек не съвпада с днешния "успял".
Както и да е, на мен тази дузина ми харесва много. Обобщения и групирания естествено са възможни, но те пoтулват някои много идейни характеристики като онази с достигането до истината "без да се осланя прекалено много на мнението на другите".
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
Още...