Върнете се към Образование | Профил | Публикации
Уважаеми колеги,
Статията "Реалните проблеми в средното образование",която публикувахме на 2.08.2009г. изпратихме и на пресцентъра на МОМН. Ето тяхния отговор. Моля за вашия коментар CCF01282009_00003.jpg
Налага се отново да следим проектонаредбите и проектодокументите и пак и пак да предлагаме.А какво ще се случи с настоящите ученици, които също имат право според моето скромно мнение на качествено образование?!?!?
НИЩО НОВО , ПОНЕ ЗАСЕГА!!!
А какво очаквахте да получите? Проект за наредба на МОНМ за отмяна на неписаното правило "писаното е вярно"? Или направо законопроекта, който решава половината от посочените проблеми, защото са устройствени?
Според мен, даже е неочаквано добра новина, че си завеждат ел. поща и се грижат да й отговарят.
Нищо конкретно...
Ето и моя коментар:
Отговорът на министерството ми припомни един случай от моята дългогодишна учителска работа. Преди години изпитвах един осмокласник за Фридрих ІІ Барбароса. Клед дълго и мъчително /за учител, който иска за пише 3/ мълчание, усещайки наближаващото отрицателно развитие, ученикът промърмори"Ами.. той е умрял, бе госпожо." Естествено класът избухна в смях. Аз не сдържах ядовитата си реплика: "Браво, ти сега ли разбра, че по история учим само за умрели."
Та за статията и отговора - пишем за реални проблеми в средното образование, а ни се отговаря, че ученика е основна ценност.
Нима може нещо друго да е основна ценност в образователната система?!
И нека да завърша с моя случай: Друго дете се обади и ме разведри като каза: "Госпожо, дайте му някой друг умрял!"
Като Катон пак ще питам: а какво очаквахте да получите" ?
Писмо, в което пише "МОН е съгласен с Вас"?
Писмо, в което пише, че от утре започва прилагането на предложенията ви в реда в който са направени независимо, че нямате и вие самите идея как да се направят някои от тях в национален мащаб и спира ведната подготовката бюджеет 2010, на ДЗИ и следващите изпити след 7 клас?
Писмена отмяна на неписано правило?
Въвеждане на мандатност на директорите от 1 септември 2009?
Което точно от тези неща вие самите бихте направили като министри на образованието и в каква форма (дали като отговор на електронно писмо на един от 89 000 учители?
Мария, старая се да гледам актуални източници. По ъвзможност свързани с планиране на средства, защото към тях инистутициите се отнасят по-внимателно, отколкото към анализи и отчети за дейността. Също се опитвам при всеки случай, когато имам достъп до институции да ги убеждавам, че тези агрегирани данни трябва да са публикувани текущо и актуализирани на тримисечие на сайтовете на МОН, РИО и Общини. Още не съм успяла. За 2009 се придържам към действащата национална програма "Диференцирано заплащане" според която учителите в България са 89000 (източник Нац Програма Диф. Заплащане 2009). Това число естествено включва и детските учители. Което е логично и не противоречи на многократно израазената в тази общност идея, че детските учители са част от професионалната общност на учителите.
Така че - информацията ми не е стара. Следващата по актуалност ще е налична към 1 ноември - когато и ако на сайта на Народното събрание видим натуралните показатели на бюджета за 2010 за Функция Образование. Един от тях е броят на учителите.
Но така и не разбрах, какво очаквахте да получите в отговор, че отговорът, който получихте се оказа толкова голямо разочарование?
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!