Върнете се към Образование | Профил | Публикации
всички ключови думи
Постановление № 254 от 26 октомври 2009 г. за изменение и допълнение на нормативни актове на Министерския съвет стр. 35
Извинявайте, но малко запалих.
Лека вечер
Кой ще ми помага да пишем:
... , превеждайки от английски?
Разбирате, че аз намирам всички неща "за изменение и допълнение" на сегашната боза също за боза.
Има една много хубава немска поговорка, която казва, че като забъркаш стафиди с лайна, получаваш пак лайна. Та по-добре да създадем нещо ново, вместо да обсъждаме неща, безнадеждно закотвени в миналото. Не мислите ли?
Аз вече почнах превода на Кодекса за професионално поведение.
Следвай препратката.
Получих файла, Мария.
Сега ще го вкарам тук. Благодаря ти!
Заемай се и с другото и поддържай все така жив беса си, моля те.
А казармата, доколкото разбирам е извън учителския стаж, тогава защо на фиша за заплати ми пише " професионален стаж 10г. и...месеца"....дане би по някакви наредби и заварени положения да влиза в професионалния стаж, а от там и за "старши учител"?......ако някой има представа ще съм му благодарен ако помогне.
gery26 wrote :http://www.sbubg.info/files/File0340.PDF[/blockquote Благодаря на geri26 за полезната информация!
Благодаря на geri26 за полезната информация!
u4itel wrote :А какво ще стане с тези, които след 2-3 месеца направят 10-те години учителски стаж.....автоматично ли стават "старши", след подаване на заявление или ще трябва да се явяват на конкурс, пред хора със съмнителна компетентност, но с по-няколко пъти по10 години стаж?! А казармата, доколкото разбирам е извън учителския стаж, тогава защо на фиша за заплати ми пише " професионален стаж 10г. и...месеца"....дане би по някакви наредби и заварени положения да влиза в професионалния стаж, а от там и за "старши учител"?......ако някой има представа ще съм му благодарен ако помогне.
Нужните 10 години за старши учител включват само педагогически стаж,но не и годините в родната армия.
Добре си го казала, luyra
Заявлението съдържа цялата информация от автобиографията с изключение на личните данни в първата част и "социални умения" + "други интереси".
Защо ли им трябва автобиографията при подобно подробно описващо целия опит и квалификации заявление - и те не знаят предполагам. Изобщо ще подмина факта, че заявлението се подава до директора, който вече би трябвало да има професионална автобигрофаия на кандидата.
Кога ще се появи администратор, който мисли как да минимализира бумащината и да направи административните процедури и документация оптимални - т.е. колкото е възможно по-лесни за изпълнение от желаещите да участват в тях - това и аз вече не вярвам да се случи преди да умра.
Но ако, както казвате тук четат администраторите на системата на образованието, им обръщам внимание, че на учителите ИМ Е ДОШЛО ДО ГУША ДА ПИШАТ ПО 100 ПЪТИ ЕДНА И СЪЩА ИНФОРМАЦИЯ И ДА Я ДАВАТ НА ЕДНИ И СЪЩИ АДМИНИСТРАТОРИ. Това е една от причините, учителите да смятат, че трудът и времето им не са уважавани. От което страдат учениците - абсолютно невинни за бюрократичните безумия. Както обикновено.
MariaD wrote :На учителите ИМ Е ДОШЛО ДО ГУША ДА ПИШАТ ПО 100 ПЪТИ ЕДНА И СЪЩА ИНФОРМАЦИЯ И ДА Я ДАВАТ НА ЕДНИ И СЪЩИ АДМИНИСТРАТОРИ.
На учителите ИМ Е ДОШЛО ДО ГУША ДА ПИШАТ ПО 100 ПЪТИ ЕДНА И СЪЩА ИНФОРМАЦИЯ И ДА Я ДАВАТ НА ЕДНИ И СЪЩИ АДМИНИСТРАТОРИ.
И представи си само , че има администратори, които дори не я четат!
Знам, че сега ви интересуват "тестове" и "преназначавания" други конкретни неща, но все пак искам да ви питам - според вас какво трябва да решава държавата и какво - училището за вашата професия? Т.е. -
1. искате ли да може в едно училище главен учител да стане най-добрият от вас - без значение колко му е стажа и сами да определите по какви критерии ще се различи кой колко е добър или искате държавата да каже по какви критерии, с каква процедура, с какви тестове и с какви заявления да става кариерното ви развитие (както сега казва - критерий - стаж, заявление - образец ии т.н.) ?
2. държавата ли трябва да решава колко старши и главни учители трябва да има в едно училище или училището трябва да реши това само?
3. на вас харесва ли ви идеята, училището да дава "на заем" на инспектиращата система учителите-методици или я смятате за глупава и неефективна?
Това са три важни неща, за които така ви попитаха какво ви е мнението, че изобщо не разбрахте, че ви питат. Което не попречи на синдикатите да дадат отговор, де.
ПП. Безсрочният трудов договор също може да бъде прекратен. Питайте си останалите без работа напоследък познати и приятели от другите сектори. Не знам откъде върви заблудата, че безсрочният договор е "постоянен" - т.е. нещо като пожзинена гаранция на работното място. Но е заблуда.
MariaD, съгласна съм, че постоянният трудов договор не е гаранция за нищо. Ако няма ученица, няма как да има учители. Но не съм съгласна,че директорите, които също са на постоянен договор могат да използват този факт в свой интерес.
Сега се сещам и за друго, ако никой от колектива не желае да кандидатства за длъжността "главен учител" /училището има право на определена бройка/ какво става?
Мария, безсрочният трудов договор, също може да бъде прекратен, това е безспорно, но процедурата е по трудна ако не са налице редица причини или не са налице определени обстоятелства. А чрез срочните договори директорите ще имат по-голяма възможност да се освободят от неудобните.
Въпросите които си поставила са много актуални но времето за отговори вече е минало. Тук във форума вече имаше коментар за това, че министерството събира мнения- формално, всичко се решава не от нас за съжаление. Нормално е да попиташ - А къде бяхте досега. отговорът ми е - в класната стая, вършейки главното задължени да образовам децата да ги науча на колкото си може повече неща и на най- важното как да оцеляват. Дано да съм го постигнала.
От време на време се опитвам да класирам по спешност проблемите на образованието, за да избера на коя образователна кауза е по-важно да се помага в конкретиня момент.
Точно в този момент се мисля, че най-спешният проблем на училището ни е да възстановим училищните екипи. В тази дискусия не участват много учители, но тя за пореден път вади на преден план някаква пропаст между директорите и учителите, между разните видове учители, между учителите от разни видове училища и пр., в която има "неудобни", "стратегии за отстраняване", "стратегии за неостранимост", "любимци" и пр. неща, които отнемат огромна енергия и време и вдигат пушилка, която напълно закрива основното предназначение на училището: един екип специално квалифицирани възрастни заедно да научи няколкостотин деца да учат.
А иначе - за навременноста на важните въпроси - тя е валидна докато не се решат. Ще ги задам пак като си вземете преназначенията и ви мине недоволството, че във всяко училище нещата са се случили по различен начин. Защото като не се направи адекватно една система за кариерно развитие - идва неизбежно моментът, в който тя трябва да се поправи. И тогава пак няма да можете да реагирате за 2-3 седмици, а не очаквам МОНМ по чудесен начин да се научи да събира от вас обратна връзка в следващите 2-3 години, нито синдикатите ви да си припомнят какво им е предназначението в консултативния процес за въвеждането на успешни политики.
ПП. Съгласна съм, че методическа помощ на млад учител или на учител, който работи на ново място с резлична от познатите му групи ученици, най-добре ще окаже опитен практикуващ учител. Онова, което не ми харесва в направеното предложение - е контролният орган да се разпорежда с методическата подкрепа. Просто защото той контролира качеството на уч. процес и не е редно и да "доставя" - части от него, като методическата подкрепа. Обратно - много ще се зарадвам да видя продължаващата учителска квалификация и методическата подкрепа - уредени и финансирани по някакъв адекватен начин и учителите-методици като част от нея. И нека и тя да се проверява от инспекторатите. Щом държавата възложи задачи и даде ресурси за тях - естествено трябва да се провери всичко както е предвидено ли се случва.
loqman повдига интересен въпрос. можем ли да изброим кой контролира учителя?
Аз изброих 1 (до 3 - в зависимост достатъчно ли е голямо училището, за да има пом. директори) в училище + 1 до 2 извън училище. Директорът го контролират 3 пъти повече от учителя (освен общината - сметките всеки месец, и РИО - управлението и обхващането на децата - вече поне веднъж годишно, той отговаря и на синдикатите, пожарната, РИОКОЗ и още 2-3 от този вид).
Всеки от "контрольорите" на учителя има да проверява по 15 до 150 учители, което значи, че повечето контролирани неща се контролират по веднъж годишно и веднъж през няколко години. Това прекалено ли е? Какво пропускам? Докъдето аз виждам не контролът е прекален, а задълженията на учителя са прекалено много или прекалено разнообразни, за да се изпълнят качествено всички.
съгласува се с директор (ако има пом. УД - той вместо директора)
теоретично - ако има метод. обединение то също би могло да има някаква ориентираща и контролна функция в това планиране, но не съм виждала такъв случай от 20 години
подържа актуална стандартна училищна документация (главна книга, а за класните ръководители и още 7-8 други текущи основни документи - дневници, бележници, книга на подлежащи, напоследък и характеристики на учениците пр.)
поддържа нестандартна училищна документация - справки за отсъствия, заявки за кифли и мляко, анкети с деца и родители и пр.
проверява се от директор (моля някой да каже колко често успяват директорите да ви влязат в час)
същото се проверява и от инспектор (моля някой да каже откакто въведоха мобилките дали успяват инспекторите да правят и проверки на преподаването.)
участва в други текущи училищни дейности, извън преподаване(дежурства в междучасия и по време на ваканции, училищни празници, комисии, педагогически съвети, часове за консултации с родители и ученици и пр.
тук задачите на класнияса много трудоемки в сравнениесъс задачите на педагозите, които не са класни
директор ако има помощници - те вместо директора.
самият дежурен учител придобива за времето на дежурството си някои контролни функции.
при сигнал за нарушение към контролен орган - контролния орган
Имам въпрос, който може да ви се стори странен, но ще бъда много благодарна за отговор. Има ли процедура за отказване от длъжността "Старши учител"? В смисъл, ако някой е назначен на тази длъжност, има ли възможност той да се откаже и от следващата година да си бъде просто учител, или веднъж назначен, въпросният колега ще бъде Старши учител "до живот"?
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
Още...